המהפכה האיראנית בפייסבוק: סיבוב שני?

פוסט של תמר עילם גינדין


מהנעשה באיראן. קליק לארכיון המדור

אומת האינטרנט האיראנית רוחשת.

ממשלת איראן חוסמת את הרשתות החברתיות רוב הזמן, וגם כשאפשר לגלוש, הגלישה היא איטית מאוד. רוב הגולשים מתוך איראן מתחברים בדרכים לא דרכים, ורבים נוספים פשוט אינם מתחברים. לכן כל קול שנשמע מייצג קולות רבים שלא הצליחו להתחבר.

בשבועות האחרונים עקבו האיראנים בעניין רב אחר המתרחש בתוניס ובמצרים, תוך שהם מביעים תמיכה מלאה בעם המצרי ומייחלים ללכתו של מבארכ. בזמן שהתבהרה התמונה – שמצרים עומדת בפני עידן חדש ומבארכ עומד בפני התפטרות – החלו הירוקים האיראנים לארגן את המחאה הבאה שלהם. הפעם, מעודדים מהצלחת המהפכות בצפון אפריקה, החליטו הירוקים ללכת עד הסוף.

נפילתו של מבארכ התקבלה בשמחה, אך גם בחשש מה שמא תקום שם רפובליקה אסלאמית נוספת. אפשר היה למצוא בפייסבוק קריאות כגון “הורא!!!!!” לצד ביטויי דאגה, תקווה שהמצרים ילמדו מהניסיון של האיראנים ולא יחליפו דיקטטורה אחת בדיקטטורה נוראה ממנה, וצער עמוק על כך שאומה עם תרבות כה עתיקה ומפוארת, במקום להיות אור לגויים, הפכה ללקח שצריך ללמוד ממנו ולא לחזור עליו. על כך שכדי שאומות אחרות ילמדו לקח הם שבויים כבר שלושים ושתיים שנים.

ביום שישי האחרון, 22 בבהמן, ציינה הרפובליקה האסלאמית 32 שנים לנפילת השאה. הפגנת הירוקים הגדולה נקבעה ל-25 בבהמן 1389, כלומר 14 בפברואר 2011, תחת הסיסמה “אנו רבים מספור”. כאשר אחמדינז’אד בירך את העם המצרי, ענו לו האיראנים בפייסבוק, בטוויטר וביוטיוב: אתה הבא בתור. מיר חוסין מוסווי, שהפסדו בבחירות ביוני 2009 הצית את גל המהומות הראשון, ומהדי כרובי תומכים במפגינים, אבל לפי הלך הרוח בפייסבוק, המפגינים אינם מעוניינים להחליף את הנשיא, אלא את השלטון כולו, את שיטת הממשל.

בעמוד הפייסבוק שהוקם למהפכה החדשה, בין שרשורים אחרים, היה גם קישור לקריאה של התנועה הירוקה להתחיל את ההפיכה החדשה בקריאת “אללה אכבר” יום לפני תחילת ההפגנות, ב-24 בבהמן (היום, 13.2) ב-22:00. רוב מהתגובות התנגדו לקריאה אללה אכבר: “אחיי, בקריאות אללה אכבר לא נגיע לשום מקום”, “אותן תנועות דתיות הביאו אותנו לחוסר האונים הנוכחי. אנו צריכים לומר שאנו רוצים דמוקרטיה חילונית על בסיס זכויות האדם. אסור שיהיה לדת שום מקום בקביעת גורלנו”. בנוגע לתמיכתם של מיר חסין מוסוי ומהדי כרובי, נכתב: “מה זה? במי אתם תומכים? […] העם רוצה דבר אחד והאדונים מוסוי וכרובי רוצים דבר אחר. זה לא יילך ככה”.

באותו עמוד ניתן גם ללמוד על ההכנות, על החששות ועל הכוונות החדשות: “הבה נצבע את כיכר אזאדי (כיכר החרות, בדיוק כמו כיכר א-תחריר) בירוק ולא נרפה עד שתהיה דמוקרטיה”, “שכל אחד יצעק מה שבא לו, העיקר שתבואו” “אסור שהרחובות יתרוקנו עד שכל ירוקי איראן יהיו חופשיים”.

את המהפכה מארגנים גם מחוץ לרשת החברתית – שהגישה אליה, כאמור, מוגבלת מאוד. אחד החברים בעמוד פירט את פעולותיו להפצת המהפכה: “עשיתי 327 שיחות ב-5 כרטיסי טלפון. לא יכולתי יותר כי כל הגוף קפא לי. 18-25 אנשים קיללו ואמרו לי לא לדבר ככה. 200-250 לא אמרו כלום ורק הקשיבו למה שאמרתי. כ-100 אנשים תמכו והביעו נכונות. […] להתקשר מטלפונים ציבוריים זוהי הדרך הטובה ביותר. אני מבקש שתעשו זאת!” אחד אחר הציע: “אם אתם מתקשרים מטלפון (סלולרי), שזה יהיה כרטיס שיחות. אל תשאירו את הפרטים האמיתיים שלכם על הסים של הכרטיס, ואל תדברו ממקום אחד אלא תהיו בתנועה כל הזמן”.
ויש גם התייחסות לאלה שנשארים בבית: “אנשים שיושבים בבית מכל סיבה שהיא ומעדיפים את העולם הנוכחי על פני עולם אחר רק בגלל הפחד, הם גם אשמים, ואני מקווה שאלוהים יסלח להם”. וגם התייחסויות פחות סלחניות, כמו “בשביל הכיס שלהם הם נתנו ונותנים להרוג את העם”.

רוצים להביע תמיכה? קפסטו בפרופיל שלכם:

دوستان سبز ایرانی ، نماز های من با شماست (“חברים איראנים ירוקים, תפילותיי עמכם”).
או:
سبزهای ایرانی ، مردم اسرائیل همدل شماست (“ירוקי איראן, אנשי ישראל מזדהים [מילולית: אותו לב] איתכם”).

ההשתגית בטוויטר: #25Bahman

________________________
ד"ר תמר עילם גינדין, בלשנית איראנית, מעבירה הרצאות העשרה על השפעות איראניות על לשוננו ותרבותנו, "מגילת אסתר - היה או לא היה" ועוד במסגרת "מר צים וחבורתו"

תגובות

12 תגובות לפוסט “המהפכה האיראנית בפייסבוק: סיבוב שני?”

 1. Tweets that mention המהפכה האיראנית בפייסבוק: סיבוב שני? : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן -- Topsy.com on 13 בפברואר, 2011 23:08

  […] This post was mentioned on Twitter by Ido Kenan • עידוק, עירא – Ira, Uri Sabach, Nilly Oren, Uri B and others. Uri B said: RT @idokius: המהפכה האיראנית בפייסבוק: סיבוב שני? http://ow.ly/3VBej […]

 2. סוכן זוטר, מקסימום לבלר » תוגת הישראליות (אילוסטרציה) on 13 בפברואר, 2011 23:12

  […] כמעט כרוניקה של התקוממויות עממיות בעבר, בהווה, בעתיד ובפוטנציה. אבל מה הקשר של כל זה לתוגת הישראליות, ולתמונת […]

 3. תמר on 13 בפברואר, 2011 23:40

  עדכון:
  לפי דיווחים מאיראן, נשמעו הערב קריאות “אללה אכבר” בנקודות מסוימות בטהראן, ובמקומות אחרים נשמעו גם שירים אחרים (לא אסלאמיים) המתנגדים למשטר, למשל מַרְג בַּר דִיכְּתָאתוֹר – מוות לדיקטטור.

  אתם יכולים לראות ולשמוע כאן:
  http://www.youtube.com/watch?v=0MkjNBmFF9I

 4. הירוקים חוזרים « עברית וחיות אחרות on 13 בפברואר, 2011 23:53

  […] היום פוסט אצל עידוק על ההכנות למהפכה שמתוכננת מחר באיראן. זה אקטואלי ולכן חורג ממסגרת "עברית וחיות אחרות", […]

 5. בולס שקמים on 14 בפברואר, 2011 01:44

  ומה שסביר יותר להניח – המילים בערבית הן כמו הקעקועים ביפנית. סוג של אבא’שך ערומקו.

  שיגיע כבר לירושלים, אנשאללה.

 6. תמר on 14 בפברואר, 2011 22:47

  זה לא ערבית!
  זה פרסית.

 7. אורי on 15 בפברואר, 2011 00:17

  מעניין שבישראל אחמדינז’אד הוא סוג של סלבריטי – כל ילד יודע מי הוא, והרושם שמתקבל מהתקשורת הוא שהוא שולט בעניינים. המפגינים באיראן, לעומת זאת (עד כמה שראיתי), לא מזכים את אחמדינז’אד בשום סוג של התייחסות. הדיקטטור מבחינתם הוא ח’אמנאי (שמעטים בארץ שמעו עליו בכלל), והם דורשים את ראשו.

 8. תמר on 15 בפברואר, 2011 00:35

  כי ח’אמנהאי הוא הוא זה שמושך בחוטים. הם לא רוצים להחליף רק את הנשיא אלא את כל שיטת השלטון.
  ח’אמנהאי הוא זה שהחליף את ח’מיני בתפקיד איש הדת הבכיר ביותר (ולא רפסנג’אני, כפי שנהוג לחשוב).

 9. חיבוק דב לרמטכ”ל הנכנס : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 15 בפברואר, 2011 13:49

  […] יככב, מן הסתם, בכותרת הראשית של “ישראל היום”, וגם המהומות באיראן נדחקו מפני ידיעה חשובה אחרת, שדווחה כבר אתמול, שלשום […]

 10. זושה ארנובסקי on 15 בפברואר, 2011 19:15

  מרתק!

 11. מהנעשה באיראן: מוות לכרובי ולח’אתמי? : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 19 בפברואר, 2011 21:40

  […] איראן קיבלתי תגובות בסגנון “אם אתם (הישראלים) רוצים לעזור לירוקים, תביעו תמיכה פומבית באחמדינז’אד ובח’אמנהאי”. […]

 12. איפה מתרחשות המהפכות? « עברית וחיות אחרות on 30 בנובמבר, 2011 13:11

  […] יכלו להשתתף בפעילות ברשת. בעמוד ההתארגנות של הפגנות 25 בבהמן (14 בפברואר, היום הראשון של ההפגנות נגד הרפובליקה […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.