מהנעשה באיראן: מוות לכרובי ולח’אתמי?

פוסט של תמר עילם גינדין

מהנעשה באיראן. קליק לארכיון המדור

המשטר האיראני קיים היום תהלוכות זעם נגד “המסיתים”. “שותי הסאנדיס” (“סאנדיס” הוא שם מותג שהפך שם גנרי למשקאות קלים בשקית, כמו “טרופית” בישראל; “שותי הסאנדיס” הוא הכינוי של תומכי הרפובליקה האסלאמית) שצעדו שם צעקו “מוות למוֹסַוִי”, “מוות לכַּרוּבִּי” ו”מוות לח’אתמי”. בתחילת השבוע פורסם ב-CNN סרטון שבו רואים את חברי המג’לס, בית הנבחרים של הרפובליקה האסלאמית, צועקים להוציא להורג את כרובי ואת מוסוי.

כאשר ביקשתי השבוע דיווחים מתוך איראן קיבלתי תגובות בסגנון “אם אתם (הישראלים) רוצים לעזור לירוקים, תביעו תמיכה פומבית באחמדינז’אד ובח’אמנהאי”. אמנם רוב העם האיראני אינו שונא אותנו וחלקם אפילו חושבים שאנחנו ממש בסדר, אבל שלטונות הרפובליקה האסלאמית מנסים (כצפוי) להציג את ההפגנות כמזימה של המערב, בעיקר של ישראל ושל ארה”ב, ואפילו דיווחים לעיתונות פה עשויים להוות “הוכחה ניצחת” לכך שאנחנו עומדים מאחורי המעשים. לא, חלילה, המצב הכלכלי והחברתי הירוד, ההוצאות להורג הרבות – לפעמים בתירוצים קלושים – והפרות אחרות של זכויות אדם.

מוסוי, כנראה תחת לחץ, פרסם הודעה לתומכיו שבה הוא אומר שהתנועה הירוקה מאוימת משני צדדים: מצד בעלי השררה, תאבי הכוח והכסף (בפרסית זה נשמע יותר פואטי: “זַר וֹ זוּר”, זהב וכוח), ומצד שני מצד המערב, שמבקש לגרור את איראן לצד הציונים, האמריקאים והחטאים שלהם. מוסוי מבקש להזכיר להם שהירוקים תמיד שמרו מרחק מהמערביים ומחטאיהם, ושמטרת התנועה היא שימור ערכי הרפובליקה האסלאמית.

בכך הוא בטוח ירה לעצמו ברגל, אבל אולי הציל את ראשו ואת ישבנו.

האם המג’לס מתכוון להוציא להורג את כרובי ואת מוסוי?

אם הם חכמים, אז ממש לא כדאי להם, משתי סיבות מנוגדות לכאורה.

דבר ראשון, זה לא משנה. אמנם באופן רשמי אנשי הדת האלה עומדים בראש התנועה הירוקה, אבל למעשה המחאה הפעם היא לא “איפה הקול שלי” כמו ביוני 2009, אז היו ההפגנות ממוקדות בבחירת אחמדינז’אד במקום מוסוי. המחאה הפעם היא למען דמוקרטיה חילונית באיראן. מוסוי וכרובי עדיין פועלים מתוך הממסד. הם אלטרנטיבה לשליט אבל לא לשלטון. גם אם ייבחר אחד מהם, זו עדיין תהיה רפובליקה אסלאמית. בעמודים של הירוקים ניכרת הדאגה מכך שאין להם בעצם מנהיג שמייצג אותם. גם הקריאות הפעם אינן מכוונות כלל נגד אחמדינז’אד אלא נגד ח’אתמי ונגד מוסד ה”וֶלָאיַת-פַקִיהְ”, מנהיג הדת העליון. לכן הוצאתם להורג של כרובי ושל מוסוי לא תשנה את מטרות התנועה ובעצם גם לא תעצור אותה. רבים מהירוקים אינם רואים בהם את מנהיגיהם בכל מקרה.

מצד שני, אם תיפול שערה משערות ראשם, זה יצית מהומות גדולות עוד יותר נגד הרפובליקה האסלאמית, כי הם בכל זאת מייצגים את האופוזיציה. ההפגנות הפעם היו בהיקף קטן יותר מאשר ביוני 2009, כי אנשים פוחדים יותר אחרי מה שהיה בפעם הקודמת. אם גם יוציאו להורג את מוסוי ואת כרובי – זה יגדיל את היקף ההפגנות, והפעם לא כדי להעלות לשלטון נשיא אחר לרפובליקה האסלאמית, אלא כדי להפוך את איראן למדינה חילונית של כל תושביה.

אחמדינז’אד – נקודה למחשבה: אם תוציא אותם להורג, אתה עושה טובה גדולה לישראל. מתאים לך?

גילוי נאות

השבוע הציגו אותי בתקשורת כ”חוקרת איראן מהאוניברסיטה העברית”. זה נכון, אבל זה רק חלק מהאמת: אני בלשנית ומומחית ללשונות איראן הקדומה. דרך הטקסטים לומדים גם על התרבות. תקציבי המחקר שלי עוברים דרך האוניברסיטה העברית, אבל אני לא מלמדת שם. את דעותיי בקשר לאיראן אני מבססת על קריאה בפייסבוק ועל קשרים אישיים. לא על מחקר. אני לא רואה בעצמי מומחית לרפובליקה האסלאמית, אבל דרך קריאת טקסטים בפרסית חדשה לומדים גם על הלכי הרוח שם.

________________________
ד"ר תמר עילם גינדין, בלשנית איראנית, מעבירה הרצאות העשרה על השפעות איראניות על לשוננו ותרבותנו, "מגילת אסתר - היה או לא היה" ועוד במסגרת "מר צים וחבורתו"

תגובות

8 תגובות לפוסט “מהנעשה באיראן: מוות לכרובי ולח’אתמי?”

 1. דובי on 18 בפברואר, 2011 19:33

  סליחה שאני נטפל לזוטות, אבל “שותי הסאנדיס” הזה, זו לוקאליזציה של “שותי הקול-אייד” האמריקאי? כי אם לא, אני תוהה איך לעזאזל שני מושגים דומים כל כך קיבלו כינוי כל כך דומה במקרה. ואם כן, אני תוהה איך לעזאזל המונח האמריקאי עשה את דרכו לאיראן.

 2. עוגיפלצת on 18 בפברואר, 2011 21:24

  מוות לכרובי ולקיפי!

 3. ניבה on 18 בפברואר, 2011 21:52

  לי זה קצת מזכיר את ” יושבי בתי הקפה” ששמעתי פעם בתור כינוי גנאי לשאמלנים.

 4. תמר עילם גינדין on 19 בפברואר, 2011 01:47

  תודה על הקישור לביטוי, לא הכרתי אותו והוא גם לא לגמרי קשור. באמריקאית “לשתות קול-אייד” פירושו להאמין אמונה עיוורת במשהו, בלי היגיון. זה על שם קבוצה ששתתה קול-אייד מורעל כי המנהיג שלה אמר לה.
  שותי הטרופית האיראנים אינם מאמינים באידיאולוגיה של הרפובליקה האסלאמית, הם באים להפגנות רק בשביל הטרופית, ובמובן הרחב יותר – מפגינים תמיכה במשטר בלי קשר לאידיאולוגיה האמיתית שלהם, רק בשביל טובות הנאה. זה בערך הפוך משותי קול-אייד.

 5. זו אני on 19 בפברואר, 2011 13:53

  רק רציתי לומר שתענוג לקרוא את הפוסטים שלך. כתובים יפה ומחכימים כולם.

 6. מהנעשה באיראן: במדינה חילונית, מה עושים עם כל הפנאטים? : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 2 במרץ, 2011 11:42

  […] כשבועיים התנבאתי פה שאם יהרגו את השניים – כפי  שאיימו השלטונות – זה יהיה […]

 7. פיצוץ ליד טהראן: אומת האינטרנט האיראנית מתלוצצת : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 12 בנובמבר, 2011 22:15

  […] לרחוב ביום קדס כדי לצעוק “מוות לישראל” (הם מגיעים בשביל הטרופית או סתם כדי לשמור על צווארם, אבל את זה רובנו לא יודעים), […]

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) on 13 בפברואר, 2012 11:02

  דפוקים בשכל

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.