שישידרון בטוויטר

פוסט בטוויטר נקרא באנגלית tweet. בתרגום ישיר לעברית זה “ציוץ”, מילה שקנתה אחיזה במולטיספירה העברית. ציטוט ציוץ של מצייץ אחר נקרא באנגלית retweet, ובעברית מתורגם ל”רציוץ” ו”שציוץ”. במקום לאמץ את התחדישים האלה, הוועדה למונחי התקשורת של האקדמיה ללשון העברית מציעה את שִׁדְרוֹן, “קטע המוגבל למספר תווים או לגודל קובץ מסוים ומתפרסם באתר או בשירות המאפשר זאת; בשימוש נרחב באתרים כמו טוויטר ופייסבוק”.

ועוד על טרמינולוגיה טוויטריסטית: הבלוגר אורן צור חוקר תבניות של התפשטות רעיונות ברשת חברתית. “במו מחשבי עברתי על 400000000 (ארבע-מאות מיליון! הא לכם! חסידי המחקר האיכותני!) טוויטים של ששת החודשים האחרונים של 2009 וגיליתי שה-HT הפופולרי ביותר הוא FF#”, הוא מספר. “הא?! WTF? שאל את עצמו טירון טוויטר שכמותי. מה זה בכלל FF? לא הועילו לא נחש ולא לחש אלא רק פניה לאלוהי הגוגל. מסתבר ש-FF הוא קיצור של Follow Friday. והנה איך שהכל התחיל בבוקר בהיר של יום שישי”.

Follow Friday הוא מנהג של המלצה שבועית, מדי יום שישי, על צייצנים מוצלחים. כמו רציוץ, גם Follow Friday הוא דרך לפרגן לצייצנים שעושים לנו טוב ולחשוף אותם לעוקבים חדשים.

_____________________
התפרסם במקור כחלק מהטור השבועי "מהנעשה במולטיספירה" ב-ynet מחשבים, 3.3.2011

המשכה של המולטיספירה בדרכים אחרות: המולטיספירה בפייסבוק, המולטיספירה בטוויטר, המולטיספירה בחדר 404.

רוצים לככב במולטיספירה? כתבתם/קראתם פוסט/סטטוס/ציוץ ששווה אזכור? ספרו לי בטוויטר, בפייסבוק, באימייל או בטופס. יש לכם תמונות למולטיספירה? שלחו אותן באימייל בצירוף טופס אישור פרסום הצילומים.

תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.