פיצוץ ליד טהראן: אומת האינטרנט האיראנית צוחקת, חושדת וחוששת

פוסט של תמר עילם גינדין

מהנעשה באיראן. קליק לארכיון המדור

כשקראתי היום את התגובות בוויינט לפיצוצים ליד טהראן, לא יכולתי שלא להתבייש. מצד שני, כפי שהרגיע אותי אחד מחבריי האיראנים, הממשלה שלהם מוציאה אלפי אנשים לרחוב ביום קדס כדי לצעוק “מוות לישראל” (הם מגיעים בשביל הטרופית או סתם כדי לשמור על צווארם, אבל את זה רובנו לא יודעים), אז אין תימה שהישראלים שונאים איראנים.

ואיך מגיבים האיראנים? בטוויטר שמחה וצהלה ודמעה בזווית העין (ושמועות על יותר משני פיצוצים). להלן מספר ציוצים נבחרים. נתחיל בדמעות:
* “מסכנים החיילים החפים מפשע ובני משפחותיהם” (ספקסרשת).
* “כל העם האיראני אבל על ההתפוצצויות והמוות” (דיאזפאם, צייץ באנגלית).

נמשיך בספקנות:
* “האדון הזה, מפקד משה”מ [משמרות המהפכה], אמר שהמחנה הזה היה רק מחסן נשק ולא היו בו חיילים. כלומר הגנרל בעצמו שמר על הנשק?” (ספקסרשת)

* “כשמשה”מ אומרים 15 אנשים, לכו על 100” (ארפאנמו)

* “כל העולם מדווח על ההתפוצצויות, ובמערכת החדשות [באיראן] מדווחים על מזונות מלאים. תודה באמת” (גפתניהא. משמעות השם: דברים שצריכים להיאמר).

* “ידיעה שלא אומתה: הרדיו המקומי של אלברז ביקש מהאזרחים לעזוב את העיר” (גפתניהא)

סתם הלצות מהלצות שונות:

* “אשתו של ח’אמנהא’י ביקשה גט אחרי הפיצוץ! סמיילי, שמועה חמה” (גפתניהא)

* “אומרים שח’אמנהא’י גם מת. סמיילי, שמועה חמה” (גפתניהא)

המון בדיחות על חוסנה של איראן, בעיקר מול ישראל וארה”ב:

* “אחמדי-נז’אד במסר לישראל: חשבת שלא תתקפי אותנו ואנחנו נשב בחיבוק ידיים? אנחנו יודעים לפוצץ בסיסים בעצמנו. מה חשבת?” (גפתניהא)

* “למרבה המזל, לא היו אבדות בנפש [מילולית: אנושיות]. רק כמה חיילים אלמונים של אמאם זמאן התאיידו” (אברקס).

אלט-טאב: אמאם זמאן הוא המהדי, האמאם השנים עשר, שיחזור באחרית הימים. חיילים אלמונים של אמאם זמאן הוא מונח שטבע ח’מיני לתאר את הסוכנים ואת הפקידים של משרד המודיעין והריגול של הרפובליקה האסלאמית. שיפט-אלט-טאב.

* “כשאיראן תצא למלחמה, מכיוון שאין לנו נשק, נחפור תעלות” (ראמין BBS).

* “הצבא הזה, שאני רואה שהוא מפסיד לאויב דמיוני, מה יהיה עם ישראל וארה”ב?” (ארמאן אריאן)

* “בעקבות ההתפוצצות המכוונת בטהראן, נפצעו ונהרגו כמה חיילים ישראלים. סמיילי עיתון כיהאן” (אסף נ.ג).

* “אני כל כך רוצה שתהיה מלחמה! בצבא ישראל על כל שני גברים יש ארבע נשים. מה אני אומר נשים, כּוּסיות! אז נלך ונשבה כוסיות” (פפסי קולה).

* “ארה”ב לא יכולה לעשות לנו שום ד…. בום!” (נויד)

* “כל עוד לא התפוצץ שום מקום אחר, אני הולך להכין קפה ולאכול אותו עם הממתקים האלה… אולי לא תהיה הזדמנות אחרת” (נויד).

* “אוי, אם תהיה מלחמה כמה נצחק, כמה נצחק… הם הולכים ויורים טיל, הוא נופל להם לאדמה, או מתפוצץ באוויר, או מיורט במערכת נ”ט. כמה נצחק…” (נויד)

* “אולי אחד הטילים ארוכי הטווח והמאוווווווווווווד מתקדמים של המשה”מ התפוצץ לפני השיגור לעבר כלב השמירה [ח’אמנהא’י קרא השבוע לישראל “כלב השמירה של ארה”ב במזרח התיכון”]” (נויד).

* “אולי ח’אמנהא’י רצה לשגר טיל על ישראל מטהראן. הוא שיגר, אבל זה הגיע רק לכרג’, לא יותר” (פלוידיאן13).

* “הם יורים טילים כמו הסרטים המצוירים האלה – ישר לתוך הקיר” (סיח’)

וז’אנר מיוחד מאוד של תגובות שם ללעג ולקלס את האמאם האחד עשר של השיעה, אמאם נקי (איראנים חילונים נורא אוהבים לצחוק על השם שלו, כי כל שם שיש בו ק’ מצחיק אותם, משום ה-ק’ האיראנית נחצית, כמו ק’ או ע’ בערבית): “לכבוד יום הולדתו של אמאם נקי ע”ה, התקיים בפאתי טהראן מופע הזיקוקים הגדול ביותר במזרח התיכון. אנשים זרמו לרחובות מבוהלים, אבל כשנודע להם מה סיבת הפיצוצים, כולם חזרו שמחים וצוחקים לבתיהם והתפללו לרוחו של הקדוש”.

באחד מעמודי הפייסבוק שמוקדשים ל”הזכרת אמאם נקי לשיעים” דיברו, בין השאר, גם על ההתפוצצות: “מספר דקות לאחר הפיצוץ האחרון בטהראן, צפו העיתונאים באמאם נקי שהתפקע מצחוק עם אחד מבני לווייתו, ואמר לו: ‘לא אמרתי להאכיל את הגנרל פירוזאבאדי [גנרל שמן מאוד ממשמרות המהפכה] בתערובת של חומוס ונפצים, עכשיו כל הקולות האלה שיצאו ממנו מעסיקים את כולם!'”.

זה נראה קצת טוב מכדי להיות אמיתי, אז שאלתי חברים מה אומרים ברחוב. אז ברחוב מאוד חוששים ממלחמה ויש שמועות (כמו אצלנו) שידה של ישראל בפיצוץ. בניגוד לצייצנים, האנשים ברחוב בהחלט מודאגים. עד לפני מספר ימים, רוב האנשים, בעקבות הפרסומים בעיתונות, לא האמינו שהאיומים של ישראל אמיתיים. חלק מנסים להיות אופטימיים באמרם שהפוליטיקאים הישראלים והאיראנים בכלל משתפים פעולה מאחורי הקלעים, שזו מזימה משותפת ושהם יגיעו להסדר לפני תקיפה. אחרים מאמינים שארה”ב מספיק מסובכת באפגניסטן (או כפי שאני כותבת, אפגאנסתאן, ותגידו תודה שלא כתבתי אפע’אנסתאן) ובעיראק ולא תרצה להיכנס לעוד ביצה, ושזה הכול תעמולה בשביל הקמפיין של נשיא ארה”ב ברק אובמה (בפרסית, “או בא מא” = הוא איתנו. וזה לא ה”אנחנו” הנכונים…)

אבל החברה האיראנית היא הטרוגנית להחריד, וגם כאן הדעות חלוקות לגמרי. בסקר שערכתי לפני כמה ימים, הרוב באמת אמרו שלדעתם אלה איומי סרק, אחרים אמרו שמתקפה מצד ישראל (או מצד איראן) תגרום למלחמת עולם שלישית וביבי ואחמדינז’אד מטורפים באותה מידה כי הם לא חושבים על תוצאות, ומנגד היו גם דעות שקראו לישראל ו/או לארה”ב לתקוף את איראן כי פצצה גרעינית שתתפוצץ במזרח התיכון, ולא משנה איפה, תגרום להרס האזור כולו. בגלל האקלים. לא בדקתי, זה מה שהוא אמר.

היו גם כאלה, והם עכשיו שמחים למדי, שביקשו שנתקוף בלי קשר למירוץ החימוש הגרעיני. הם אמנם פוחדים ממלחמה, שזה די טבעי, אבל הם אינם מאמינים ביכולת של העם עצמו לשנות, כי ניסו כמה פעמים וכוחות הביטחון – כולל משה”מ, שעכשיו התפוצצה להן הרבה תחמושת – דיכאו את הניסיונות האלה ביד רמה. הם אומרים שמשה”מ חכמות נגד חלשים, אבל ברגע שיתקפו אותן מבחוץ הן יתקפלו, או שיש להן תחמושת לשבוע בקושי (ועכשיו גם זה לא).

יש לזכור שכל הציוצים והציטוטים הם של אנשים בודדים, פרטיים. מסוננים, מן הסתם, בעצם העובדה שיש להם גישה לאינטרנט, שזה לא טריוויאלי באיראן. הדעות האלה קיימות, אבל לי אין הכלים לדעת כמה הן מייצגות.

________________________
ד”ר תמר עילם גינדין, בלשנית איראנית, מעבירה הרצאות העשרה על השפעות איראניות על לשוננו ותרבותנו, “מגילת אסתר – היה או לא היה” ועוד. ביום שני תתקיים ההשקה התל אביבית של ספרה “הטוב, הרע והעולם — מסע לאיראן הטרום אסלאמית

תגובות

14 תגובות לפוסט “פיצוץ ליד טהראן: אומת האינטרנט האיראנית צוחקת, חושדת וחוששת”

 1. יובל on 13 בנובמבר, 2011 00:07

  תודה לך.

 2. אגנוס on 13 בנובמבר, 2011 00:53

  לא כל כך הבנתי את הפיסקה הפותחת. בהתחלה שכחת שאירנים שונאים את ישראל אז התביישת בתגובות, ואז נזכרת בזה אז נרגעת?

  חוץ מזה, סקירה מעולה. באמת קשת רחבה של דעות אירניות (שמחלקן היית צריכה להתבייש, לפחות כמו מהתגובות בויינט).

 3. תמר on 13 בנובמבר, 2011 01:59

  רוב האיראנים לא שונאים את ישראל.

 4. יואב on 13 בנובמבר, 2011 02:09

  תודה רבה.

 5. גל on 13 בנובמבר, 2011 02:09

  תודה! :)
  תמיד מעניין לקרוא דברים שלך.
  מה שכן, הבעת הזעזוע שלך בתחילת הפוסט מעט תמוהה לי; אומנם לא קראתי את הטוקבקים המדוברים (אני בד”כ לא נהנה מקריאת טוקבקים), אבל בעיניי שמחה של ישראלים על פיצוץ בבסיס צבא איראני היא דבר לגיטימי, שלא לומר מתבקש. איראן היא אויב מר עם לא מעט דם ישראלי על הידיים, ואולי האיום הגדול ביותר עלינו בדור הזה. אז מה הציפייה, שבסיס של צבא עוין ומסוכן יתפוצץ, ואנחנו נשלח תנחומים?

  אני לא בטוח עד כמה השנאה ברחוב הישראלי ל*אזרח* האיראני היא כ”כ גבוהה. נדמה לי שמחאנו להם כפיים במהפכה הירוקה לפחות כמו שמחאנו כפיים לאחינו המצרים (ובשני המקרים, לשווא). בקיצור, אני לא בטוח שצריך להתבייש באזרח הישראלי שנהנה ממפלה כלשהי של אויבו המר.

  שבוע טוב!

 6. תמר on 13 בנובמבר, 2011 02:15

  אני לא יודעת אם מצליחים להבין את זה מהתגובות, אין פה אף אחד שממש שונא את ישראל. הכי קרוב זה זה שאמר שהוא רוצה לשבות כוסיות.

 7. Carlo on 13 בנובמבר, 2011 09:40

  תמר, אולי אפשר לשאול אותך שאלה בנושא הכתבה שלך: מי הוא האימאם נקי ומה כל כך מצחיק באות ק’? למדתי קורס מבוא על איראן (1796 – 1979) וברור שהמרצה לא יכל לעמוד על כל נקודה בהיסטוריה האיראנית (המרתקת ביותר לדעתי – נשאר לי טעם להרבה עוד!) ואולי תוכלי להסביר.

 8. אגנוס on 13 בנובמבר, 2011 11:04

  הם אולי לא שונאים את ישראל (בהנחה שאומת האינטרנט האירנית מייצגת את העם האירני, ויש לציין אותך לשבח על כך שעמדת על ההבדל הזה), אבל הם שונאים את החיילים שנהרגו באירוע הזה, ונראה לי שעוד יותר ממה ששונאים אותם המגיבים בוויינט.

 9. אפי פוקס on 13 בנובמבר, 2011 12:15

  להסיק מה היא התרבות האיראנית כתוצאה מהתבוננות בטוויטים בפרסית, זה כמו להסיק מה היא התרבות הישראלית כתוצאה מהתבוננות בטוויטר בעברית. – רוב האיראנים תומכים או פאסיביים לממשלתם וסגנון שלטונם, והניסיון להציג את המשטר האיראני כמשטר עריצותי ללא בסיס שמחובר תרבותית /דתית הוא לא נכון. יש אופוזיציה והתנגדות פנימית לשלטון המבוססת על מתונים איסלאמיים וחילונים, אבל זה לא מייצג את הלך הרוח ברחוב.

  בצער רב, צריך להגיד את אותו הדבר על ישראל. הלך הרוח הישראלי הוא ימני קיצוני, דתי, ומיליטנטי הרבה יותר ממה שנוח לנו לדמיין עליו.

 10. vaiden on 13 בנובמבר, 2011 17:10

  אחלה פוסט, תמיד טוב לדעת את האוייב. במיוחד כשיש לו חוש הומור.
  אבל הייתי ממליץ לך להמנע מאובר “אהוד-יעריזם” ולכתוב את שמות האנשים בצורה שאפשר יהיה לקרוא אותה, גם אם היא לא נכונה פונטית ב-100%. ניתן לכתוב פשוט “חמינאי” ולא להתעלל בנו עם כל הגרשים וה-ה’ השותקות.

 11. תמר on 13 בנובמבר, 2011 19:56

  הזעזוע שלי היה מאיחולי המוות לכל האיראנים. ברור שגם אני שמחה שאנשי כוחות הדיכוי זומנו לבית דין של מעלה.
  המסקנות שלי לגבי התרבות הן לא רק מהטוויטים אלא גם מקשרים אישיים. אני בדיוק מתרגמת עכשיו מאמר ששלח לי אחד מחבריי לוחמי החירות, ובו הוא מסביר שרוב האיראנים בכלל לא חושבים בעצמם אלא הולכים אחרי מי שיש. בעבר גם כתבתי כאן שיש כאלה שהולכים עם מי שנותן להם טרופית (ואכן באופוזיציה היו המון בדיחות על מה יקרה כשהם יחלקו שתי טרופיות למפגין).

  האמאם נקי הוא האמאם האחד עשר, והשם שלו מצחיק כי ק’ בפרסית היא האות הנחצית היחידה (לפעמים מבוטאת כ-ق ערבית ולפעמים כ-غ, וגרוניות אין בכלל), וזה נשמע להם מצחיק. חוץ מזה הוא לא יותר מצחיק מאמאמים אחרים.

 12. גל on 13 בנובמבר, 2011 22:18

  אני לא יודע לגבי הטרופית. אולי זה נכון. אבל בגדול אני משתדל לא להוריד אף עם לרמת ה”חילקו להם טרופית אז הם באו”. מדובר באנשים מבוגרים, תרבותיים, חושבים. לא ילדים בני שתיים. קשה לי עם הטיעונים שמורידים אותם לרמת חוסר שיקול דעת המתאימה לילדים.

  האומה הפרסית, כמו גם הפלסטינים, אינם ילדים. הם אנשים מבוגרים, ולבחירות שהם עושים יש acountabillity.

 13. מאיה שובל on 20 בנובמבר, 2011 17:42

  2 הסנטים הלא-כזה-קשורים שלי:
  ברביעי האחרון לקחתי מונית לשדה התעופה שארל דה גול (פריז), ונהג המונית האיראני דווקא מאד התלהב שאנחנו ישראלים ויצא מדרכו לספר עד כמה העם האיראני בכלל לא שונא את ישראל, או יהודים, וכי המנהיגים הם “משוגעים” (ציטוט מדויק).
  הוא גם ידע לציין את משה קצב כדוגמא לכך שבישראל לא שונאים את האיראנים. לא היה לי לב לספר לו על מעלליו האחרונים של קצב…

 14. הרשתות החברתיות על הזין של שון סטון : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 20 בפברואר, 2012 08:01

  […] בעמוד של הזכרת האמאם נקי לשיעים שמחה וצהלה. […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.