מה שתמונות השער של הח”כים בפייסבוק מספרות על ההבדלים בין הימין והשמאל, הקואליציה והאופוזיציה

ניר זייד אסף את תמונות השער (cover) מדפי הפייסבוק של עשרים חברי כנסת, ופרסם את התוצאות עם הסבר: “לחברי כנסת מהימין יש תמונות רקע של עצמם, של דגלי ישראל ושל ‘אבנים קדושות’. לחברי כנסת מהשמאל יש תמונות רקע של בני אדם” (זייד לא מדייק: 8 מ-10 הח”כים מהשמאל מופיעים בתמונות השער של עצמם, לעומת 9 מ-10 הח”כים מהימין; ובתמונת הרקע של מופז דווקא יש בני אדם).

In Israel, MKs’ Timeline Cover Photos Reveal the Differences Between Right and Left (this post in English)


“ליועצי התקשורת של הח”כים ולח”כים עצמם ישנה הבנה ברורה בחשיבות מיתוגו של נבחר הציבור ברשת החברתית, והמיתוג הזה אומר המון”, מסביר זייד לחדר 404. “על אף זאת, כשמסתכלים באופן שיטתי על כלל המיתוגים, מתקבלת תמונה מעניינת שמצביעה דווקא על מגמות פחות מודעות, במקרה הזה מגמות של התפרקות והקצנת השיח בחברה הישראלית. כל מחנה מרגיש מאוים מהצד השני, והדבר בא היטב לידי ביטוי בתמונות הרקע: לח”כים מהימין ישנו צורך גובר לשדר עוצמה, ממלכתיות, סמליות, לאומיות, אחדות והומוגניות, ואילו לח”כים מהשמאל ישנו צורך לשדר ביזור, הטרוגניות ואלטרנטיבה חברתית וכלכלית שצומחת מהשטח. הימין מתרכז כביכול בסמלי ואילו השמאל בממשי. לגולש נשארת ההחלטה להחליט עם איזה מחנה הוא מזדהה יותר, ועם איזה פחות”.

גם למגיבים אצל זייד יש אבחנות מעניינות. ניר אילין כתב: “צד ימין – צבעים קרים, צד שמאל – צבעים חמים”. ישי פארן פירש זאת אחרת: “צד ימין – כחול לבן. צד שמאל – אדום קומוניסטי”.

הראל צדוק כתב: “מלבד הצבעים אין קשר בין ימין לשמאל ואולי על אף כוונת המחבר. זו המחשה של שינוי מצב הצבירה של הפוליטיקאי המצוי מהאופוזיציה לקואליציה. כשהוא באופוזיציה (אסטרטגיית ‘תבחרו בי’) הוא ינסה להראות כמה הוא האיש של העם וכשהוא בקואליציה (אסטרטגיית ‘בחרתם נכון’) הוא יטפח את פולחן האישיות סביבו”.

ועמית אמלי כתב: “הכי מצחיק בוגי, עם תמונה של עצמו על רקע תמונה של עצמו”. Yo Dawg.

[עדכון 23:25] זייד מגיב לתיקונים: “אני מקבל את הביקורת, כמובן שזה פתוח לאינטרפטציה. רק אציין שהופעת בני אדם בתמונות הח”כים מהשמאל לא סותר את זה שגם נבחר הציבור מופיע בתמונה. אולי נכון יותר לומר שח”כים מהשמאל מבקשים לצייר את עצמם כמי שמשתייכים לקבוצה, כלומר הם מהווים חלק מכלל ולא הם במרכז (לעומת הח”כים מהימין). במובן הזה אצל השמאל הישראליות היא קונקרטית, היא קשורה לבני אדם בשר ודם, בעוד אצל הימין הישראליות היא מופשטת, הכלל מיוצג באופן סמלי והומוגני (הכותל, הדגל וכד’. אצל ליברמן נראה לי בכלל שמדובר במתקן עצורים או בית כלא). לגבי שאול מופז, כמובן שבתמונה שלו מצולמים בני אדם, אך נדמה לי שהכוונה יותר לשדר באמצעות שני החיילים תחושה של ‘ביטחון’, שזה שוב עניין מופשט יותר (‘צבא העם’, ‘ביטחון המדינה’)”.

תגובות

7 תגובות לפוסט “מה שתמונות השער של הח”כים בפייסבוק מספרות על ההבדלים בין הימין והשמאל, הקואליציה והאופוזיציה”

 1. ש on 26 במאי, 2012 03:22

  ugly is in the eye of the beholder.
  “אצל ליברמן נראה לי בכלל שמדובר במתקן עצורים או בית כלא”.
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%95%D7%91%D7%A5:Hutz.JPG

 2. חן לדרמן-שלום on 26 במאי, 2012 15:47

  ואיך אפשר בלי ניתוח מגדרי? בתמונות השמאל, ובהן בלבד, מופיעות נשים (כאשר הח”כ איננו אישה). בתמונות הימין, אשר יש בהן אנשים פרט לנבחר הציבור, לא מופיעות נשים. ראו את תמונות החיילים אצל מופז, נושא אלונקה אצל בן-ארי, השומר אצל ישי. ה”אישה” היחידה היא העולל בידי החייל בתמונת מופז, אם זו ילדה בכלל.
  קשה כמובן לדעת, אך אולי הרצון להתחמק מביקורת בדבר הדרת נשים עמד ביסוד הבחירה של אנשי הקואליצייה הנוכחית (ימין-חרדים) להמנע מהגדרת תמונת קהל בפרופיל הפייסבוק.

 3. מדיר on 27 במאי, 2012 20:08

  אולי מדירים אתכן כי אתן חופרות על הדרה בכל הזדמנות?

 4. הצוהל מיהל on 28 במאי, 2012 12:52

  זה אני או שזה נראה של-שלי יחימוביץ’ יש שפם בתמונה של דניאלי בן סימון?

 5. שמוליק on 30 במאי, 2012 15:43

  כי השמאל יכול להכניס את כל תומכיו לתמונה אחת

 6. In Israel, MKs’ Timeline Cover Photos Reveal the Differences Between Right and Left | חדר 404 on 1 ביוני, 2012 00:28

  […] • this post in Hebrew […]

 7. [בחירות 2013] כל מפלגה והכחול שלה | חדר 404 on 16 בינואר, 2013 15:27

  […] לכחול אצל הימין אוששה גם בבדיקה השוואתית של תמונות השער של פוליטיקאים בפייסבוק בחודש מאי […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.