העמדת אורי בלאו לדין פשוט תגרום לענת קם הבאה להדליף מסמכים סודיים לוויקיליקס

פרקליטות המדינה החליטה להעמיד לדין את עיתונאי “הארץ” אורי בלאו על החזקת מסמכים סודיים שהעבירה לו ענת קם. ד”ר תהילה שוורץ-אלטשולר כותבת על כך ב”העין השביעית”:

העמדתו לדין של אורי בלאו לא תוביל בהכרח לאפקט מצנן על חופש העיתונות בישראל. היא פשוט תוביל לכך שהמדליפה הבאה, ענת קם החדשה, הנמצאת בימים אלה לקראת סיום בחינות הבגרות שלה, תדליף את המסמכים ישירות לוויקיליקס. אולי היא תחשוב על כך בעצמה, ואולי זה מה שיציע לה לעשות אורי בלאו החדש, כאשר תפנה אליו ותציע לו את המסמכים.

בהודעה שהוציאה הפרקליטות נאמר, בין השאר: “פוטנציאל הנזק בהחזקתם הבלתי מאובטחת של המסמכים, כעולה מחוות דעת מקצועיות של גורמים מוסמכים שאף הוצגו במשפטה של ענת קם, היה עצום. חשיפתם, או הגעתם האפשרית של המסמכים לידי גורמים עוינים, היתה גורמת נזק לבטחון המדינה ומסכנת את חייהם של חיילי צה”ל”.

ומה יקרה אם וכאשר יודלפו המסמכים לוויקיליקס? יקרו שני דברים. ראשית, את ויקיליקס לא ניתן יהיה להעמיד לדין, ולו משיקולי סמכות טריטוריאלית. שנית, העיתונות הישראלית תשתמש במסמכים שיוצגו על אתר ויקיליקס, הפעם בלי להחזיק בהם, ותפרסם אותם בנוסח המוכר מימים ימימה: “ה’טיימס’ הלונדוני מדווח כי…”.

[…]

הפרדיגמה השלטת נשענת על ההנחה שאדם שיש לו סיווג בטחוני מסוים יכול לקבל גישה בלתי מוגבלת למידע בתנאי שלא יעשה בו שימוש לרעה: יעתיק אותו, יפרסם אותו או ימעל בתפקידו. כאשר בישראל כל צעיר וצעירה בני 18 הופכים לחיילים הנדרשים לשמור על סודות צבאיים, וכאשר לשלושה מיליון אמריקאים לערך יש סיווג בטחוני המאפשר להם גישה לרשת האינטרא-נט האמריקאית sipdis, שממנה הודלפו המברקים לוויקיליקס, התפיסה הזאת פשוט מיושנת.

קשה שלא לחוש שהרשויות – הנבוכות מכך שהטכנולוגיה משנה את מרחבי השיח ושדות הביטוי, כמו גם את אפשרויות העברת המידע והשימושים בו – יוצאות כאן למסע הפחדה נקמני, המעלה על המוקד את מי שיותר משחשף את התעלמות הצבא מהוראות בג”ץ, הצביע על כשל מערכתי חמור ביותר באבטחת המידע הצה”לי.

תגובות

5 תגובות לפוסט “העמדת אורי בלאו לדין פשוט תגרום לענת קם הבאה להדליף מסמכים סודיים לוויקיליקס”

 1. עדי on 1 ביוני, 2012 09:06

  הטיעון די טיפשי, כי על “הדלפה” לעיתונאי ישראלי מקבלים (לצערי) עונש קל, ועל הדלפה לגורם בין לאומי מקבלים את כל הצינור (וענונו, בראדלי מאנינג וכו’)

  בכל אופן, האיש עם השערות על הפנים ישב בכלא על זה שניסה לתחמן את המערכת אחרי שהגיעו איתו להסכם.
  אם הוא היה בארה”ב, רק על שקר לסוכן פדרלי הוא היה יושב בכלא שנה לפחות (כמו מרתה סטיוארט למשל).

  לא נורא, אני בטוח ששוקן יבוא לבקר אותו בכלא.

 2. קש וזפת on 1 ביוני, 2012 14:10

  דברי טעם, עדי 1. מה שבטוח שהכותבת הנכבדת מסווה את דיעותיה הפוליטיות בשיח ענייני על הצנזורה ברשת.

  בית כלא יפחיד חמש מאות עיתונאים. אולי ויקיליקס אחד עדיין היה ויישאר, אך הרבה יותר קל לעקוב אחרי ויקיליקס אחד מאשר חמש מאות פוטנציאליים.

 3. מארק on 1 ביוני, 2012 14:29

  עדי, הנחת העבודה שלך היא שלבחורים (או בחורות) בני 18 מאוד אכפת מכמות העונש שהם עלולים לקבל אם הם יעשו דברים כמו מה שענת קם עשתה, ושכל שאלה בנושא (כמו “האם להדליף ל”הארץ” או להדליף לויקיליקס?”) תיענה בראשם על ידי העונש הפוטנציאלי לכל אחת מהעבירות.

  בפועל, כפי שאת אולי יודעת, בני ובנות 18 נוטים שלא להצטיין בשיקול דעת מחשבתי ולכן מראש המחשבה שעוצמת העונש שהם יקבלו תשפיע מהותית על אופי הפעילות שלהם היא הזויה קמעה. בהקשר הזה קשה שלא לציין את מספר הצעירים שמשוטטים ברחובות, דוקרים ועושים סמים בהתעלמות מוחלטת מהעונש שהם עלולים לקבל אם יתפסו.

 4. מארק on 1 ביוני, 2012 17:06

  קש וזפת, אני מתקשה להבין אם כתבת את מה שכתבת ברצינות או בסרקזם. אתה חושב שיותר קל לעקוב אחר אתר בינלאומי שמחזיקים בו אנשים שחיים בכל קצוות העולם (ושכמעט לאף אחד אין מושג מי הם, למעט ג’וליאן אסאנג’) מאשר בכמה מאות עיתונאים מקומיים? לאחר שארצות הברית נתפסה “עם המכנסיים למטה” עשרות פעמים כאשר ויקיליקס שחררה מסמכים סודיים עם קשר אמריקאי, אתה טוען שמדינה קטנטנה כמו ישראל כן תצליח לעקוב ולמנוע דברים דומים מצד ויקיליקס. מסיבה זו אני לא מצליח להבין אם אתה מתלוצץ או רציני.

  לגבי דיעותיה הפוליטיות של ד”ר שוורץ-אלטשולר, אתה אולי צודק, מי יודע. אבל מה שכן יש לה (ואינו מסווה) הוא השכלה אקדמית רחבה בתקשורת ופוליטיקה. אפשר לשאול איזו השכלה אקדמית יש לך או לעדי1 בנושא שהופכת אתכם למומחים יותר גדולים מד”ר שוורץ=אלטשולר בנושא? אם אין השכלה אקדמית, האם יש לכם לפחות ניסיון מקצועי שמאפשר לכם לטעון טענות נחרצות שכאלה?

 5. דוד on 8 ביוני, 2012 02:04

  לא בטוח, הרי אתר ויקיליקס לא יוכל להציע למדליפה אתנן בדמות משרה בוואללה/בראנז’ה

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.