מלח גס | איור אישה הוסר מאריזות מלח סלית “לצורך יצירת בידול למוצרי הפסח”

בן זוגה של ברית הראל לא הבין למה היא נועצת מבטים בשקית המלח שהביא מהמכולת בשכונתם מגוריהם הירושלמית נחלאות. “לא שמת לב שמשהו חסר כאן?”, שאלה אותו. “היה כאן משהו כחול”, הודה. “כן”, אמרה לו, “אישה!” הדרת הנשים הגיעה גם למלח. מדובר במלח שולחן סלית, שנרכש במכולת לא-חרדית בבירה, ואשר מאריזתו נעלם האיור הכחול של אישה שצובטת קורט מלח.

ירושלים ידעה כבר הסתרת נשים בשלטי חוצות ועל גבי אוטובוסים, הן ממוסדת – סירוב של חברות השלטים לפרסם תמונות נשים וצנזורה עצמית של מפרסמים, והן פיראטית – ריסוס בתרסיס שחור, קריעת שלטים ושריפתם. בעקבות עתירה של תנועת “ירושלמים” לבג”צ הודיעה המדינה כי חברת אגד וזכיינית הפרסום על אוטובוסים כנען אינן רשאיות לסרב לפרסם תמונות נשים במודעות, וכי המפקח על התחבורה יתנה את רשיון הפעלת התחבורה הציבורית באיסור על אפליה. בתחילת החודש הסכימה כנען להעלות קמפיין של התנועה נגד הדרת נשים, שמציג תמונות נשים. עיריית ירושלים גם הודיעה כי תפעל נגד חברות שלטי חוצות שימנעו פרסום תמונות נשים.

גם הסתרת נשים על אריזות מוצרים אינה חדשה לעיר: לפני מספר חודשים דווח כי בעלי חנות צעצועים ברמת אשכול כיסו במדבקות לבנות תמונות נשים בבגדי ים על אריזות מצופים ומשחקי בריכה. אולם במקרה של המלח, הסרת האישה לא היתה יוזמה פרטית של בעלי המכולת בשכונת נחלאות, אלא של היצרן, מלחי סלית. “מדבקות זה עוד איכשהו מובן, כי הדרת נשים זה לא חדש בירושלים”, אומרת הראל. “אבל להוריד את הדמות של המלח – היא אישה צנועה לחלוטין לכל הדעות, והיה ממש מוזר שהורידו אותה. הדמות של המלח, זאת סלית – הם לא יכולים לעשות לה את זה!”

ממלחי סלית נמסר בתגובה: “דמות האישה הוסרה רק מהלוגו של אריזות ‘סלית’ – מלח שלחן, הכשרות לפסח בהשגחת הבד”צ, לצורך יצירת בידול למוצרי הפסח. אריזות ‘סלית’ – מלח שולחן הנמכרות לאורך השנה ובהשגחת הבד”צ, נושאות את דמות האשה”. אריזות מבודלות לפסח הן אכן פרקטיקה מקובלת, אבל אפשר היה לבחור באינספור דרכים אחרות לבידול, ובסלית בחרו להעלים את תמונת האישה.

מלחי סלית היא חברת בת של תעשיות מלח לישראל של שרי אריסון, שמחזיקה גם במניות בנק הפועלים. הבנק, שבקמפיין שלו מככבים ארז טל ועלמה זק, העלים לפני מספר חודשים את זק משלטי חוצות בבני ברק והחליף אותה בדמות הגמד דן חסכן. כשנשאל הבנק על כך השיב כי הוא “מכבד את כל לקוחותיו ללא הבדל דת, גזע ומין ופועל בפירסום על פי שיקול דעת מקצועי בלבד”.

____________________
התפרסם במקור ב”מוסף הארץ”, 24.8.2012

תגובות

5 תגובות לפוסט “מלח גס | איור אישה הוסר מאריזות מלח סלית “לצורך יצירת בידול למוצרי הפסח””

 1. קש וזפת on 24 באוגוסט, 2012 06:19

  הטרחנות לפעמים יכולה לשגע אותי.

  פוסטים כאלו יכולים להזיק למאבק הצודק ביותר.

  הרי בסופו של דבר יש תמונת אישה במשך כל השנה, עם אותה כשרות – מה שאומר שאין להם בעיה עם התמונה.

  גם הקשר הכפוי לבנק הפועלים = העלמת העלמה, אף הוא טרחני למדי.

 2. צפריר כהן on 24 באוגוסט, 2012 18:23

  משהו לא לגמרי קשור: למי שלא שם לב לחותמת הכשרות: אני אישית מעדיף שהכסף שלי לא יממן את העדה החרדית (פלג קטן יחסית וקיצוני של החרדים. סאטמר ושות’. לא ממש מחבבים את המדינה).

 3. טלי חרותי סובר on 25 באוגוסט, 2012 10:12

  אני מאוד בעד הדרת נשים משקיות מלח
  וגם מעטיפות של מאמא עוף, השקדיה וכל חומרי ניקיון
  אני בעד הדרת נשים שוכבות על פגושים של מכוניות יוקרה
  ובעד הדרת התחת של נטלי דדון בפרומו להישרדות
  אני בעד הדרת נשים
  (ובעיקר בעד הדרת ילדות מפרויקט אופנה במיני וסטרפלס, בגליון עלאק אינטלקטואלי של מוסף הארץ, שמתנגד להדרת נשים על שקיות מלח…)

 4. מם הדרת נשים ממלח סלית - חדר 404 | חדר 404 on 25 באוגוסט, 2012 19:09

  […] ממים על הסרת תמונת האישה מאריזת מלח סלית: […]

 5. Nothing found for --- on 25 באוגוסט, 2012 21:44

  […] היום אנחנו מתעלמים מ: מלח באישור בד"צ קומפרס חםמבפניםמבחוץללא […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.