מי השתיק את ניל גיימן ורכב החלל קיוריוסטי? פירותיו המרים של שיח זכויות היוצרים

סופר פופולרי עומד לשאת נאום תודה על זכייתו בפרס מדע בדיוני יוקרתי. האירוע משודר חי ברשת, אך נקטע בפתאומיות על ידי בוט חסר תבונה שמזהה בטעות הפרה של זכויות יוצרים, ומחליף את הווידאו בהודעה “Worldcon banned due to copyright infringement”. האם אפשר לשים את האירוע הזה תחת הערך “אירוניה” בוויקימילון?

זה קרה בתחילת החודש בטקס פרסי הוגו, ששודר חי בפלטפורמת השידור החי יוסטרים. על המסך הוקרנו קטעים מפרקי הסדרות דוקטור הו וקומיונטי, שהיו מועמדים לפרס על תסריט. מחבר התסריט הזוכה, הסופר ניל גיימן, עלה לבמה לשאת נאום. מערכת בשם Vobile, שיוסטרים מפעילה על חשבונות חינמיים כדי למנוע הפרות זכויות יוצרים, זיהתה את שידור הקטעים כפיראטיות וחתכה את השידור. גיקים זועמים הבעירו את טוויטר בתלונות, וצוות העריכה של יוסטרים ניסה להחזיר את השידור, אך כשל.

לרכב החלל קיוריוסטי היה יותר מזל: ביקורו במאדים שודר במלואו, גם אם לפרקים היה איטי או לא זמין. אבל אחד הסרטונים שלו, שנאסא העלתה ליוטיוב, הוסר לבקשת גוף בשם סקריפס לוקאל ניוז, שטען שהסרטון מכיל קטעים ששייכים לו. נאסא פנתה ליוטיוב, הסרטון הושב וסקריפס התנצלו על הטעות – כסוכנות פדרלית אמריקאית, תכניה של נאסא ממומנים על ידי כספי ציבור ועל כן חופשיים מזכויות יוצרים, גם אם במקרה שודרו על ידי סקריפס. דובר נאסא אמר לאתר ארסטכניקה שסרטונים של הסוכנות מוסרים בערך פעם בחודש, וכי בקשה מיוטיוב לתקן את התקלה “לא עזרה הרבה”.

בזמן שיוטיוב של גוגל משרתת את בעלי הזכויות, יוסטרים מחוייבת למשתמשים. למחרת טקס הוגו פרסם מנכ”ל יוסטרים, בארד האנסטבל, התנצלות על התקלה, הסביר שהוא חייב להשתמש במערכת אוטומטית כדי להתמודד עם הכמות הגדולה של השידורים, והודיע שנטרל אותה עד לתיקון ההגדרות באופן שיאזן בין צרכי המשדרים, הצופים ובעלי זכויות היוצרים.

עוד בנושא:
ה-EFF על הסכנה באכיפת זכויות יוצרים על ידי בוטים
יוטיוב נגד הגולשים בשירות חברות המוזיקה


נכתב ב-4.9.2012 והתפרסם במקור במדור fi בגליון ספטמבר 2012 של מוסף פירמה של גלובס


תגובות

תגובה אחת לפוסט “מי השתיק את ניל גיימן ורכב החלל קיוריוסטי? פירותיו המרים של שיח זכויות היוצרים”

  1. » רגשות דת: הסרט האנטי-מוסלמי לא יוסר מיוטיוב, הקללות ל”יהוה” הפכו לשיר | האחראי על האינטרנט on 24 בדצמבר, 2016 20:44

    […] החלל קיוריוסטי וסופר המד”ב ניל גיימן נפלו קורבן לטענות שווא על הפרת זכויות יוצרים. סרטון של קיוריוסטי במאדים הוסר מיוטיוב לבקשת סקריפס […]

פרסום תגובה