רגשות דת: הסרט האנטי-מוסלמי לא יוסר מיוטיוב, הקללות ל”יהוה” הפכו לשיר | האחראי על האינטרנט

הסיפורים שסופרו בפינה “האחראי על האינטרנט”, המשודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית שישבת עם אסף ליברמן בגל”צ:

מוחמד צדק

אתר שיתוף הסרטונים יוטיוב, בבעלות גוגל, דחה בקשה של הבית הלבן לשקול הסרת קדימון בן כרבע שעה לסרט “תמימות המוסלמים”. הקדימון, שהועלה לאתר על ידי משתמש בשם “סם באסיל” לפני כחודשיים, מציג איכות הפקה, משחק ותסריט נמוכות, ועולב בנביא מוחמד ובאסלאם. מוסלמים קיצוניים שנעלבו מהעלבונות לאסלאם ולמוחמד בקדימון מתפרעים ברחבי העולם הערבי בימים האחרונים. ביום שלישי נרצחו בלוב השגריר האמריקאי ושלושה אזרחים אמריקאים, ושבעה אנשים נוספים נהרגו במהומות ליד שגרירויות ארה”ב במספר מדינות ערב. אגב, הסרטון עלה לרשת לפני כחודשיים.

בעקבות המהומות חסמה יוטיוב ביום רביעי את הסרטון בלוב ובמצרים. בהודעה לעיתונות שהוציאה באותו יום נמסר: “אנחנו משקיעים מאמץ רב ביצירת קהילה שכולם יכולים ליהנות בה, ואשר מאפשרת לאנשים להביע דעות שונות. זה יכול להיות מאתגר, כי מה שקביל במדינה אחת עלול להיות פוגעני במקומות אחרים”.

ביום שישי דיווח אתר פוליטיקו על פניית הבית הלבן ליוטיוב. “הבית הלבן ביקש מיוטיוב לבחון את הסרטון כדי לראות אם הוא תואם את תנאי השימוש שלהם”, אמר לפוליטיקו דובר הבית הלבן, ג’יי קרני. עם זאת, הבית הלבן הבהיר כי לא יתנצל על הסרטון. “איננו יכולים ולא נסכים לדכא את חופש הביטוי במדינה הזאת”, אמר קרני במסיבת עיתונאים באותו יום.

יוטיוב חסמה באותו יום את הגישה לסרטון בהודו ובאינדונזיה, והוסיפה אזהרה לפני הצפייה במדינות אחרות, אולם לא הסכימה להסיר את הסרטון מהאתר. מיוטיוב נמסר: “חסמנו את הגישה [לסרטון] במדינות שבהן הוא לא חוקי, כמו הודו ואינדונזיה, כמו גם בלוב ובמצרים, לאור המצב הרגיש מאוד בשתי המדינות הללו. הגישה הזאת תואמת לחלוטין את העקרונות שהצגנו לראשונה ב-2007”.

זה לא המקרה היחיד שבו הממשל האמריקאי פונה לחברת טכנולוגיה אמריקאית עם בקשה דיפלומטית. באמצע 2009 ביקשה מחלקת המדינה האמריקאית מטוויטר לדחות השבתה מתוכננת של האתר לצרכי עבודות תשתית, כדי לא להפריע לזרימת המידע של האופוזיציה האיראנית, שהשתמשה ברשת החברתית להעביר מידע ולארגן הפגנות. בטוויטר דחו את ההשבתה, אך הכחישו שהדחייה התבצעה בגלל הפנייה של מחלקת המדינה.

בוט שתיקה

רכב החלל קיוריוסטי וסופר המד”ב ניל גיימן נפלו קורבן לטענות שווא על הפרת זכויות יוצרים. סרטון של קיוריוסטי במאדים הוסר מיוטיוב לבקשת סקריפס לוקאל ניוז, בטענה השגויה שהסרטון מפר זכויות יוצרים שלהם. יוטיוב החזירו את הסרטון, אך בנאסא אמרו שפעם בחודש מוסר סרטון שלהם לשווא, ושפניות לחברה לא עזרו לפתור את הבעיה.

גיימן זכה בפרס המד”ב היוקרתי הוגו על תסריט לסדרה “ד”ר הו”, אך שידור חי של נאומו באתר השידורים החיים יוסטרים נקטע בגלל בוט שזיהה בשידור סרטונים מוגנים בזכויות יוצרים. הסרטונים האמורים הם קטעים מפרקי הסדרות שהיו מועמדים לפרס, כנהוג בטקסי פרסים כאלו. מנכ”ל יוסטרים, בארד האנסטבל, התנצל על התקלה והודיע שניטרל את מערכת זיהוי הפרות זכויות היוצרים האוטומטית עד לתיקון ההגדרות שלה.

ברך יהוה ומות

דף הפייסבוק “יהוה”, שלועג ליהדות וליהודים, זוכה לנאצות מגולשים כועסים. אחד מהם, צחי, שלח צרור נאצות בפייסמייל, ומנהל הדף פרסם אותן (תוך הסתרת שם משפחתו של המקלל). יובל בן-עמי נתקל ביצירה, הלחין אותה והעלה ליוטיוב קליפ שבו הוא מבצע אותה בליווי גיטרה.

“לא הרגשתי שאני מאכיל את הטרול, כי הוא לא טרול שלי ולא הטריל אותי ישירות”, אמר בן-עמי. “אני גם די מתחבר לתסכול של צחי. הוא הגיב לדף הפייסבוק ‘יהוה’ שפוגע ברגשותיו הדתיים, אני לא מאמין בהתעמרות מכוונת ברגישות של אנשים […] מצד שני, בהשתלחות של צחי נגד ‘יהוה’ יש כל כך הרבה שנאה […] שאי אפשר שלא להפוך אותה לשיר, פשוט כדי לעקר אותה ולרכך את האימפקט”.

בפרקים הקודמים של האחראי על האינטרנט

כך נתפס הסופר שהחמיא לעצמו בשמות בדויים באמזון
אייפון 5 לא נחשף, מאכילים את הטרולים בשיר, שמועה על מתקפה באיראן
העלילה של אופיר אקוניס, העירום של מישל יבור ונהג המונית של ליאן רם
אנגרי ברדז נגד אסד, אות החתול מזמן את ליגת האינטרנט ובכייני סופר מריו
ארכיון האחראי על האינטרנט

תגובות

תגובה אחת לפוסט “רגשות דת: הסרט האנטי-מוסלמי לא יוסר מיוטיוב, הקללות ל”יהוה” הפכו לשיר | האחראי על האינטרנט”

  1. [אנונימי] on 15 בספטמבר, 2012 19:47

    שלא יוסר. כשאני עושה ריפורט לסרטונים, ערוצים ותגובות אנטישמיות, יוטיוב טוענים ש”לא מצאנו הפרה של תנאי השימוש שלנו”.

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.