איה כורם פוגשת את מרטי מקפליי • עידוד טרור בפייסבוק • השארת הגוף ונדידת הנפש // רבע לדיגיטל

רבע לדיגיטל. קליק לארכיון המדור

לגדוע את היד שעושה לייק לטרור

“הסכין הפכה להיות סמל – הסמל של דאע”ש והסמל של דור הפייסבוק, שלוקח חלק בגל הטרור הנוכחי”, אמר ממלא מקום מפכ”ל המשטרה, ניצב בנצי סאו, בראיון לחדשות 10 . “אנחנו שוהים ברשתות החברתיות, מנטרים התבטאויות שיש בהן הסתה ועצרנו וחקרנו עשרות תושבים בחשד להסתה”.

ארגון “שורת הדין” מתכוון לתבוע את חברת פייסבוק כדי שזו “תסגור את דפי ההסתה ותעצור את הטרור”. יו”ר הארגון, עו”ד ניצנה דרשן לייטנר, אמרה בשיחה עם מפיקת רבע לדיגיטל, דרור שדות: “זו תביעה המונית שאנחנו מארגנים בה עשרות אלפי ישראלים שדורשים להפסיק את ההסתה הרצחנית נגד יהודים ישראלים. ההסתה ורמת לאנשים לקום ולרצוח, היא מלהיטה, היא מפארת את הטרור, וחייבת להיפסק. הצעירים שקמים ורוצחים מקבלים את העידוד בעיקר מהרשתות. מסבירים להם איך לסובב ולתקוע את הסכין, איך זה נראה בעולם הבא. מלהיטים אותם שזו מלחמת קודש. ואנחנו תובעים את פייסבוק כי בידם היכולת למגר את זה, לנטר את ההודעות האלה. אנחנו דורשים שפייסבוק, מעבר לזה שתיעתר לבקשות פרטניות, תהיה ממש פרואקטיבית, ותמצא את המילים האלו כמו שהיא מוצאת כל דבר אחר עלי. כמו שהיא יודעת מה אני אוהבת לאכול, ככה היא יכולה למצוא את קריאות הג’יהאד.”

קמפיין "תובעים את פייסבוק - מנתקים את הטרור" של ארגון "שורת הדין"

איפה הגבול בין הסתה לחופש ביטוי?
“הגבול הוא משפטי. הוא נקבע בבית המשפט העליון בכל מדינה דמוקרטית והוא אומר שאם ההסתה מגיעה לקריאה מיידית להרג של בני אדם אז זו הסתה. אנחנו לא מדברים על קריקטורות של אף גדול או בדיחות. אנחנו מדברים על הודעות של מחבלים שדקרו. פעם השיח הזה היה ברחובות, במסגדים. היום זה על דפי האינטרנט. אנשים צריכים להגן על חיי אדם, זה לא רובוטים. וכמו שהם מתערבים בתכנים אחרים, כמו לחבר שני חברים ביחד או להקפיץ מודעות, ככה הם צריכים להתערב בזה. הם לא יכולים להפקיר את השטח. אני לא אומרת שייסגרו הכל, אני אומרת שיהיו פרואקטיביים.”

האם התבטאות מסיתה של פוליטקאי ישראלי גם צריכה להימחק?
“אם הדברים מגיעים לסכנה מוחשית וחשש להרג – כן. אבל עוד לא נתקלתי”.

האם אנחנו רוצים שחברה מסחרית, כמו פייסבוק, תקבע מה מותר ומה אסור להגיד?
“אנחנו ארגון זכויות אדם, אנחנו בעד חופש ביטוי ודמוקרטיה. אבל כשהגענו למצב שיהודי לא יכול להסתובב בלי להיות בסכנה של רצח, אז חייבים למנוע את זה. אי מניעת רצח זה פשע לכל דבר”.

בחזרה לעתיד 2023

בחזרה לעתיד 2023 עם איה כורם. עיבוד מחשב: חדר 404

איה כורם השתחררה מחוזה דרקוני עם חברת התקליטים שלה, ומוציאה אלבום בשם “2023” – השנה שבה אמור היה לפוג החוזה – שאותו היא מממנת במימון-קהל.

ניסינו לדבר עם כורם, אבל היא בדיוק עלתה על מונית דלוריאן בדרך להופעה:

מילוי חובת נוכחות

זווית אחרת על שימוש בסלולריים ומחשבים בכיתת הלימוד מביאה תמר לן מתוך הסילבוס של הקורס “סמינר שנתי למלגאי מנדל במדעי הרוח”:

קיימת חובת נוכחות בכל המפגשים! מוטל איסור מוחלט על הפרדה בין גוף לנפש במהלך הסמינר: השארת הגוף בחדר תוך נדידת הנפש באמצעות פייסבוק, גוגל, רשתות חברתיות אחרות, אי מייל, או גריינדר למחוזות אחרים אינה נחשבת כמילוי חובת נוכחות!!


רבע לדיגיטלמשודרת מדי שלישי ב-18:45 בגלצ


תגובות

תגובה אחת לפוסט “איה כורם פוגשת את מרטי מקפליי • עידוד טרור בפייסבוק • השארת הגוף ונדידת הנפש // רבע לדיגיטל”

  1. פייסבוק וטוויטר, למה אתן מאפשרות תעמולה של דאע”ש והסתה לרצח יהודים? // האחראי על האינטרנט | חדר 404 on 16 בינואר, 2016 19:18

    […] הדין הגיש באוקטובר הקודם תביעה נגד פייסבוק בבית משפט בניו יורק בטענה להסתה ועידוד לאלימות נגד […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.