זהירות, פוקאידיוט גו • רובוחילזון ים • עוד מראה שחורה » האחראי על האינטרנט

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

הם באו מהים!!!1

רובוט ביוהיברידי עשוי מחלזון ים מסתובב בינינו. חוקרים באוניברסיטת קייס ווסטרן ריזרב בקליבלנד, אוהיו שבארה”ב יצרו את הרובותועבה הזאת, שאורכו פחות מ-2 אינצ’ים (5.08 ס”מ), עשוי מרכיבים גמישים מותלתפסים ורקמת שריר מפיו של חלזון ים, שנשלטת על ידי שדה חשמלי חיצוני, וזוחל כמו צב ים על החוף.

רובוט ביוהיברידי מחלקים מותלתפסים ורקמות של חלזון ים. צילום: ויקטוריה וובסטר/אוניברסיטת קייס ווסטרן ריזרב

יתרונו של הרובוט על רובוטים שאינם ביוהיברידיים הוא הגמישות של השריר לעומת הרכיבים הקשיחים שלהם, והשימוש שלו ברכיבים מהסביבה הימית כדלק. בעתיד מתכוונים החוקרים לכלול ברובוט גנגליונים (צבירי תאי עצב שמעבירים אותות לשרירים כשהחלזון אוכל), כשלט אורגני. החוקרים מעריכים שבעתיד, נחילים של רובוטים כאלו יוכלו לאתר מקור של דליפה רעילה באגם או לחפש קופסה שחורה של מטוס בקרקעית האוקיינוס.

מובילת המחקר ויקטוריה וובסטר, תלמידת מחקר לתואר שלישי באוניברסיטה, מסרה בהודעה שפרסמה האוניברסיטה: “אנחנו בונים מכונה חיה – רובוט ביוהיברידי שאינו לגמרי אורגני – עדיין”.

חייב אידיוט את כולם

זהירות! בתקשורת ממשיכים לפרסם שטויות על פוקימונים. בשבוע שעבר, ב-25 וב-26 ביולי, פורסמו כתבות על שני צעירים שנפגעו, אחד כשחטף התקף לא ברור בזמן שהיה בים והשני כשרכב על סקייטבורד ככל הנראה ללא קסדה ולא הסתכל על הדרך. ב-28 ביולי פרסמו בוויינט כתבה על “שני פצועים בינוני במצוד אחר פוקימון”, שבה סופר על איש בן 35 שהתנגש בזכוכית וספג שבר וחתך עמוק ברגל, ונערה בת 15 שנפלה מאופניים שעליהם רכבה ללא קסדה וספגה שבר בגולגולת וזעזוע מוח.

ארבעת הפצועים שיחקו במקרה בפוקימון גו, ולכן הם, מד”א שפינה אותם ובתי החולים שטיפלו בהם, זכו לכתבות יחצנות ואזהרה מפני המגיפה. לא מגיפת הטפשות של ללכת/לרכוב בלי להסתכל לאן ובלי לחבוש קסדה, אלא מגיפת הפוקימון גו.

פוקימון גו בשדה מוקשים. תמונות: דוד שי, cc-by-sa; portal gda, cc-by-nc-sa; מם: עידו קינן, חדר 404

כתבה נוספת, מה-28.7 בידיעות אחרונות, “משחק או סכנת חיים – פוקימון גו נצפה בכבישי ישראל”, מדווחת כי “ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים מודאגים מהסכנה לבטיחות בכבישים שיוצרת אפלקציית ‘פוקימון גו’. […] בימים האחרונים קיבלה הרשות פניות של אזרחים מודאגים ששלחו לאנשיה צילומי מסך של הפוקימונים ש’החביאה’ האפליקציה בכבישים עירונים, על גבי הדשבורד ברכב, ויש גם עדויות לפוקימונים שהמערכת הציבה בכבישים בין עירוניים”.

כאן, לפחות, יש באמת קשר לפוקימון גו: ניאנטיק, יצרנית האפליקציה, אכן שולטת במקומות שבהם מוצבים הפוקימונים. בבדיקה שערכה חברת סילף רואוד נמצא מתאם חזק בין היווצרות סוגי מפלצות (וירטואליות) שונים במשחק לבין מאפיינים בעולם האמיתי – מפלצות מים נוטות להיווצר יותר ליד גופי מים, מפלצות דשא ליד מגרשי גולף וכיוצא בזה. ג’ון הנקה, מנכ”ל ניאנטיק, אישר באחרונה כי “כן, אנחנו מנסים ליצור את הפוקימונים בהתבסס על איפה שהם היו למעשה מתקיימים בעולם האמיתי”.

אבל האפליקציה לא מחביאה פוקימונים על הדשבורד ברכב. אם פוקימון משוייך לנקודה מסויימת על כביש, והשחקן מסתכל עליו דרך המצלמה הסלולרית שמופנית לדשבורד, הוא יראה אותו על הדשבורד; אם יפנה את המצלמה לכביש, יראה את הפוקימון על הכביש.

בידיעות אחרונות דווח כי מנכ”ל הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, מרדכי בהירי-דואני, פנה לארגון הבינ”ל לבטיחות בדרכים IRTAD ולגוגל ישראל, שחברת האם שלה גוגל מושקעת בניאנטיק, כדי שיפעלו להפסיק הצגת פוקימונים במקומות שעלולים לגרום לתאונות דרכים. לדבריו, “אנחנו דורשים כי הפוקימונים לא יוצבו במקומות העלולים לסכן חיי אדם בקרבת כביש, שול הדרך או בקרבת מעברי חצייה”.

בין אם ניאנטיק תיענה לבקשה ובין אם לא, מי שצריך לדאוג לא לסכן חיי אדם בתאונות דרכים הם בני האדם – הן הולכי רגל והן נהגים צריכים להסתכל לאן הם הולכים/נוהגים, ולא להתעסק בטלפון הסלולרי – לא בפייסבוק, לא בסמסים, לא בפוקימון גו ולא בקריאת כתבות על מועמדים לפרסי דארווין.

זה כמו בפרק הזה של כל יום בחיים שלנו

מודעה לסדרה "מראה שחורה" של צ'אנל 4

“מראה שחורה” חוזרת. הסדרה הטכנודיסטופית של צ’ארלי ברוקר החלה את דרכה בצ’אנל 4 הבריטי ורצה שתי עונות ומיוחדון כריסמס.

הפרק הראשון של הסדרה, ששודר בדצמבר 2011, עסק בדילמה של ראש ממשלת בריטניה, שטרוריסטים דורשים ממנו לזיין חזיר בשידור חי בתמורה לשחרור הנסיכה סוזנה. בספטמבר 2015 פרצה שערוריית Piggate – הצהובון הבריטי דיילי מייל פרסם חלקים מ”Call Me Dave”, ביוגרפיה לא-רשמית של ר”מ בריטניה דאז, דיויד קמרון, שכתבו הפוליטיקאי מייקל אשקרופט והעיתונאית איזבל אואוקשוט, שבהם נטען מפי מקור אנונימי כי קמרון הכניס “חלק פרטי של האנטומיה שלו”, כלומר את הזין שלו, לתוך פה של חזיר מת, במסגרת זובור קבלה למועדון הסטודנטים האוקספורדי פירס גייבסטון. ברוקר התייחס לחזירגייט בתוכניתו “ניוזווייפ”, ופקפק באמינות הסיפור:

הסדרה תחזור באוקטובר בנטפליקס. אבל בעולם שבו ארה”ב מאשימה את רוסיה בפריצה לשרתי האימייל של המפלגה הדמוקרטית ופרסום האימיילים בוויקיליקס כדי לסייע לבחירתו של דונלד טראמפ, אנשים צועדים לתוך התנועה ונדרסים כדי לצוד מפלצות וירטואליות ומדענים מייצרים רובוטים ביוהיברידיים, ברוקר יצטרך לעבוד קשה כדי להפחיד אותנו יותר מכפי שאנחנו כבר פוחדים.


משודר בגלצ בפינה “האחראי על האינטרנט” בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר. הפינה משודרת מדי שבת ב-19:30


תגובות

פרסום תגובה