השמועות בוואטסאפ על שלושת הנערים היו נכונות • מהפכת הטוויטר של מכבי חיפה • אולימפיאדת האופליינים » רבע לדיגיטל

רבע לדיגיטל. קליק לארכיון המדור

ניר הופמן כתב ב”הארץ” על מנהלה המקצועי של מכבי חיפה, תור-כריסטיאן קרלסן, שמחרים את התקשורת ומדבר ישירות אל האוהדים והציבור בטוויטר ובאינסטגרם – בדומה לראש הממשלה נתניהו; אבל בשונה מנתניהו, הוא מנהל איתם אינטראקציה.

שיחה בטוויטר בין ניר הופמן, עיתונאי ספורט, לבין תור-כריסטיאן קרלסן, המנהל המקצועי של מכבי חיפה

תומר סימון חקר את השמועות שהסתובבו בוואטסאפ על חטיפת שלושת הנערים, וגילה שרובן היו מדוייקות. [עוד בנושא: כך הרשת הביסה את התקשורת במבצע צוק איתן]

שמועות הוואטסאפ על חטיפת שלושת הנערים, כפי שנחקרו על ידי תומר סימון

אולימפיאדת האופליינים

אולימפיאדת ריו 2016 מאחורינו, וזה זמן טוב לדבר על המפסידה הגדולים שלה, אומת הרשת. הוועד האולימפי, ארגון שחבריו הם ליטרלי דינוזאורים, מסרב לקבל את ההמצאה שכבשה את העולם בסערה: האינטרנט.

הוועד ידוע בכלליו הנוקשים לגבי שידורי תחרויות הספורט המשונות שלו, שאת הזכויות עליהן הוא מוכר בהמון המון כסף. בתקנון כללי הגישה לעיתונות נכתב כי אסור לשדר חומר אולימפי בשירותים אינטראקטיבים ובשירותי וידאו-לפי-דרישה “שיאפשרו לצופה לקבל החלטת צפייה בתוך ערוץ ולצפות בחומר אולימפי בזמנים ובתוכניות מלבד שידורים כחלק ממהדורת חדשות”.

זו לא המגבלה היחידה על חופש הבחירה של הצופים. מחזיקת הזכויות על שידורי האולימפיאדה בארה”ב היא רשת NBC. לפי דיווח של ה-LA טיימז, צפו בשידורי האולימפיאדה של הרשת 24.9 מיליון אנשים בממוצע בכל ערב, ירידה של 18% לעומת אולימפיאדת לונדון 2012. מי שרוצה לצפות באולימפיאדה בדיגיטל של NBC צריך להיות לקוח משלם של הכבלים או הלוויין, כך שהשירות הזה לא פונה לדור חותכי-הכבלים שצופה בסטרימינג (נטפליקס, הולו ואמזון פריים) או בהורדות (טורנט), או לא צופה באופן קבוע. ובכל זאת, 100 מיליון משתמשים ייחודיים, עליה של 28% מ-2012, צפו ב-3.3 מיליארד דקות במהלך התחרויות, 2.7 מתוכן בשידור חי.

הדילמה של NBC לגבי שידורים מקבילים לברודקאסט היא הרייטינג, שעל פיו נקבעים תעריפי הפרסום. הכנסות NBC מפרסומות בשידורי האולימפיאדה בריו עלו ב-20% לעומת לונדון והגיעו ל-1.2 מיליארד דולר. 10% מהן הגיעו מהשידורים הדיגיטליים, שם תעריפי הפרסום היו גבוהים בעד 50% מאלו שבטלוויזיה, משום שהקהל שצופה באינטרנט צעיר ונחשק יותר על ידי מפרסמים.

הוועד האולימפי הגביל גם את סיקור התחרויות בכלים מודרניים. עיתונאים מכלי תקשורת שאינם בעלי זכות שידור לא הורשו לערוך ראיונות עם ספורטאים בטלפונים סלולריים בתוך המתחמים האולימפיים. תקנון המדיה החברתית לאנשים עם אקרדיטציה (אישור כניסה) התיר להם לצלם וידאו ולהקליט אודיו במתחמים האולימפיים, אבל לשימוש אישי בלבד, לא לשידור ולא לפרסום ברשת, אלא אם התקבל אישור מהוועד האולימפי (אך הותר לפרסם ברשת צילומי סטילז). בתקנון כללי הגישה לעיתונות נאסר גם “השימוש בחומר אולימפי שהומר לפורמטים גרפיים מונפשים כגון אנימציות גיף, GFY, WebM או פורמטי וידאו קצרים כגון ויינים ואחרים”, ובתקנון האקרדיטציה נכתב כי “שידור תמונות באפליקציות שידור-חי (כגון פריסקופ, מירקאט) אסור מתוך המתחמים האולימפיים”.

איסורים אלו פגעו לא רק בעיתונאים (ובשרת הספורט מירי רגב, שפרסמה סרטון עם זוכה המדליה אורי ששון ונאלצה להסירו), אלא גם באומת הרשת, שמקבלת לייב בלוגינג שמשקולות קשורות לרגליו, ואולי גם באולימפיאדה עצמה, שפוגעת באוהדיה ובשיווק החינמי שהם יכולים ורוצים לספק לה.


עורכת: מיקה נכטיילר; טכנאית: נועם הירש; סייברמפיקה: סתיו נמר; מגיש: עידו קינן; תוכנית זו שודרה ב-6.9.16. רבע לדיגיטל משודרת מדי שלישי ב-18:45 בגלצ. ארכיון התוכנית; פניות לתוכנית: reva@room404.net


תגובות

2 תגובות לפוסט “השמועות בוואטסאפ על שלושת הנערים היו נכונות • מהפכת הטוויטר של מכבי חיפה • אולימפיאדת האופליינים » רבע לדיגיטל”

  1. » פרשת הדיסקים הרעילים: המשטרה מפיצה שמועה שאפשר לסמוך על הודעות רשמיות on 15 בנובמבר, 2016 17:24

    […] אפשר לשמוע ראיון שערכתי עם סימון על המחקר בתוכנית “רבע לדיגיטל” […]

  2. » 🗣️ מעשיות בווטסאפ 👎 עלילות ב”לא רלוונטי” 🌇 נזקי איירבנב 📻 רבע לדיגיטל on 30 באוגוסט, 2017 01:46

    […] השמועות בוואטסאפ על שלושת הנערים היו נכונות • מהפכת הט… […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.