יום הזכרון של פייסבוק ומלחמתה במילה “קוקסינל” » האחראי על האינטרנט

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

“אין לי מושג אם גם אתם רואים את הכיתוב שאני רואה עכשיו בראש הדף שלי, תחת הכותרת Remembering Meir Wieseltier”, כתב ביום שישי בפייסבוק המשורר מאיר ויזלטיר. “נראה לי שאיזה טרול עלוב הודיע לשלטונות פייסבוק שהלכתי לעולמי, והם מציעים ברוב טובם פרוצדורה להפיכת הדף שלי לדף זיכרון. אין לי ניחוש מיהו המנוול הזה, ואשמח אם מישהו שנתקל בתופעה דומה יודע מה עושים במקרה כזה”.

הפרופיל המונצח של מנכ"ל פייסבוק מארק זאקרברג, שהפך למונצח בעקבות תקלה באתר

לא רק ויזלטיר הוכרז כמת – מתגלצ’ים רבים אחרים נפלו חלל; ולא טרול עשה זאת, אלא פייסבוק עצמה. החברה הודיעה אתמול לעיתונאים שפנו אליה כי “במשך פרק זמן קצר היום, הודעה שמיועדת לפרופילים מונצחים פורסמה בטעות עבור חשבונות אחרים. זו היתה תקלה נוראית שעכשיו תיקנּו. אנחנו מאוד מצטערים שזה קרה ופעלנו במהירות האפשרית לתקן זאת”.

פוסט פייסבוק של מאיר ויזלטיר על הפיכת הפרופיל שלו לפרופיל מונצח

פרופילים מונצחים הם פרופילים שפייסבוק קיבלה דיווח שבעליהם מתו, וביצעה בהם שינויים – הם נחסמים לכניסה (לוגון) ולכתיבה והגדרות הפרטיות שלהם משתנות כך שרק חברבוקים שלהם יכולים לראותם ולפרסם להם הספדים על הקיר. בבלוג “אבק דיגיטלי” של ורד שביט אפשר לקרוא הסבר מפורט על פרופילים מונצחים.

"קוקסינל" נגד בוטים. תמונה: "אני לקבל יכול פלאפל"

“קוקסינל” נגד בוטים. תמונה: “אני לקבל יכול פלאפל”

ומי שלא מת, כדאי שישמור על הפה והמקלדת שלו. בימים האחרונים מחקה פייסבוק פוסטים שמכילים את המילים “קוקסינל”/”קוקסינלים”, וחסמה חלק מהמשתמשים שפרסמו אותם. המדיניות נגד המילים הללו חדשה, כך אפשר ללמוד מהעובדה שחלק מהנמחקים/נחסמים כתבו אותן לפני זמן רב. הבלוג “מזבלה” דיווח שהפוסטים “פורסמו בין שנתיים ל-7 שנים לאחור וכללו את המילה ‘קוקסינל’ על שלל הטיותיה: ‘קוקסינלים, קוקסינל, קוקס, קוקסינלית, קוקסי’ וכו'”. לפי מזבלה, נדב פריד, מנהל דף הפייסבוק “חיילים מצייצים, נחסם ל-30 יום בעקבות סטטוס עם המילה “קוקסינלים” שפרסם לפני שש שנים, כשהיה בכיתה י’.

רז ציפריס, משתמש פייסבוק שנחסם פעמים רבות בעבר, הוא בין החסומים בפשיטה הנוכחית – הוא נחסם על פוסט שלו שהכיל את המילה, אחר כך פייסבוק מחקה מפרופיל גיבוי שלו פוסט ביקורתי נגדה בנושא, וכשכתב ביקורת נוספת נחסם בפרופיל הגיבוי.

פוסט הביקורת הראשון של ציפריס:

רז ציפריס נחסם מפייסבוק בגלל פוסט ביקורתי על פייסבוק על הסרת פוסט שלו עם המילה "קוקסינל"

פוסט הביקורת השני של ציפריס:

סטטוס שני של רז ציפריס שנמחק מפייסבוק במסגרת מלחמתה במילה "קוקסינל"

פוסט הביקורת השלישי של ציפריס, שנכון לעכשיו טרם נמחק על ידי פייסבוק:

סטטוס שלישי של רז ציפריס שנמחק מפייסבוק במסגרת מלחמתה במילה "קוקסינל"

פייסבוק, באמצעות משרד היחץ שלום תל אביב, מוסרים לעתים לעיתונאים שהחברה אינה מגיבה למקרים ספציפיים, אף שהחברה הגיבה פעמים רבות על מקרים ספציפיים; במקרה של מחיקת פוסטים ביקורתיים על פייסבוק שפרסמו אנשי התקשורת רותם שטרקמן ושי גולדן, החברה, באמצעות שלום תל אביב, טענה שהיא בודקת את הנושא, אבל תשובה זו נועדה רק למסמס את הביקורת עליה, כששבועיים וחצי לאחר מכן מסרה החברה שאין בכוונתה למסור מידע בנושא.

במקרה הנוכחי, של חסימת הפוסטים עם המילים קוקסינל/ים, חברת פייסבוק, באמצעות שלום תל אביב, התעלמה מפנייתי במשך יומיים, ואחרי תזכורת מסרה לי היחצנית האחראית כי “לצערי כרגע אין תשובות לשאלותיך, יותר מאשמח לעדכן במידה ויהיו”, שמנסיון העבר אומר שבעוד שבועיים וחצי אקבל “אין תגובה”.

באנר תמיכה בזכויות טראנס, שמקדם ה-Transgender Law Center

במקרה או לא, פייסבוק מקדמת את בחודש המודעות הטרנסית שמצויין בימים אלו, ומעודדת משתמשים להוסיף לתמונת הפרופיל שלהם באנר תמיכה. שירלי צ’ארלי קליינמן סיכמ.ה זאת היטב: “בחודש המודעות הטרנסי, אין מילה ראויה יותר למלא את הפיד שלי מ’קוקסינל'”.

בחודש המודעות הטרנסי, אין מילה ראויה יותר למלא את הפיד שלי מ"קוקסינל".

Posted by Shirley Charlie Kleinman on Friday, November 11, 2016

האנטיתזה לצנזורשת של פייסבוק היא Gab. נמרוד צוק כתב עליה בכלכליסט: “בניגוד למסמכי המדיניות המפורטים והארוכים של הרשתות החברתיות הגדולות, שאוסרים על פרסומים כמו עירום, תוכני שנאה וגזענות, כללי ההתנהגות של טורבה קצרים מאוד: עמוד בן 300 מילה שמצהיר כי הסוג המקובל היחיד של צנזורה היא צנזורה עצמית, כזו שבמסגרתה המשתמשים בוחרים לא להיחשף לתכנים שמרגיזים אותם. ההגבלה היחידה היא לתכנים בלתי חוקיים שעלולים לסכן את האתר או משתמשיו: קידום טרור ואלימות, פורנו בלתי חוקי ופרסום מידע פרטי של אנשים בלי הסכמתם. “נסו להיות נחמדים ואדיבים אלו לאלו, כולנו בני אדם”, חותמת את המסמך בקשה קצרה”.


משודר בגלצ בפינה “האחראי על האינטרנט” בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר. הפינה משודרת מדי שבת ב-19:30


תגובות

תגובה אחת לפוסט “יום הזכרון של פייסבוק ומלחמתה במילה “קוקסינל” » האחראי על האינטרנט”

  1. צפריר כהן on 15 בנובמבר, 2016 20:25

    האם יש גם איזושהי תביעה נגד Gab על כך שהיא לא מסירה אוטומטית תוכן פוגעני או שזה רק נגד פייסבוק?

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.