פייסבוק לא באמת התכוונה להסביר מחיקת פוסטים ביקורתיים עליה • המשטרה והשופטים ממשיכים לצא”פ לשווא » רבע לדיגיטל

רבע לדיגיטל. קליק לארכיון המדור

חבורת סוד מופרך בהחלט

ג’וש בריינר, סגן ראש מערכת החדשות של וואלה, מדבר על צו איסור הפרסום הבזיוני שאסר על פרסום כל פרט מהפיגוע בירושלים, כולל שמו של המחבל, שפורסם בתקשורת הפלסטינית וברשת, ושמותיהם של הנרצחים הישראלים, שפורסמו אפילו בהודעה לעיתונות של המשטרה, שהיא זו שביקשה להוציא את הצא”פ.

שער ניוזוויק של רוי ליכטנשטיין אחרי צינזור. תמונה: עידו קינן

האוטוביוגרפיה של ציפריס

רז ציפריס מספר על הדרך שמצא לחמוק מהצנזורים של הרשת החברתית – כשהיה חסום מלעדכן סטטוסים, עדכן את הביוגרפיה שלו ברשת החברתית, עד שפייסבוק חסמה את הפירצה.

פייסבוק אמרה שתבדוק למה מחקה סטטוסים ביקורתיים עליה והיא בדקה וזדיינו אנחנו לא חייבים לכם כלום אנחנו פייסבוק ביצ’ז

פייסבוק, באמצעות משרד היחצנות שלום תל אביב, הודיעה סופית שהיא מסרבת להסביר למה הסירה סטטוסים ביקורתיים נגדה של אנשי התקשורת רותם שטרקמן ושי גולדן. טענת החברה בזמנו, שהיא בודקת את המקרים, היתה שקר שנועד להשתיק את הביקורת נגדה.

ציר הזמן:

18.8.2016: דורי בן ישראל פרסם באתר “מזבלה” פוסט ביקורתי נגד פייסבוק. שטרקמן שיתף את הכתבה בטוויטר, ומשם היא נשאבה אוטומטית לפייסבוק שלו.

20.8.2016: שטרקמן גילה שהפוסט נמחק מפייסבוק.

21.8.2016: אחרי הסערה שהמחיקה גררה, שטרקמן דיווח שהפוסט שלו הוחזר. עוד הוא מדווח שפוסט ביקורתי של גולדן נמחק מפייסבוק.

פייסבוק מוסרים לוואלה בתגובה: “אנחנו לא מגיבים לרוב למקרים ספציפיים”. בתגובה לפנייתי הם מוסרים: “אנו כרגע בודקים מדוע הפוסטים המדוברים נעלמו וחזרו [רק הפוסט של שטרקמן חזר; ע”ק]. אנו מתנצלים על כל אי נוחות שנגרמה. כל דיווח נבדק פרטנית על-ידי צוות המומחים הגלובאלי האמון על כללי קהילת פייסבוק ופועל 24/7 ואינו נמצא באחריות פייסבוק ישראל”.

30.8.2016: אני פונה לפייסבוק דרך שלום ישראל ומבקש לקבל עדכון: “בהמשך לפנייה הקודמת, רציתי לדעת אם פייסבוק כבר גילתה מדוע נמחקו הפוסטים, זה שחזר (של שטרקמן) וזה שלא (של גולדן)”. יחצנית פייסבוק ישראל, נועה רון, מוסרת: “בודקת לך את הנושא”, ולאחר מספר שעות: “עדיין לא”.

6.9.2016: שאלתי את רון אם יש תשובה. היא התעלמה.

8.9.2016: כתבתי אימייל לזמיר דחב”ש, מבעלי שלום תל אביב, על התעלמות משרדו משאילתה ששלחתי יותר מחודשיים קודם לכן בנושא אחר שקשור לפייסבוק. בהמשך לכך שלחתי הודעה נוספת לשרשור לגבי מחיקת הסטטוסים, ובה כתבתי: “וגם כאן אפשר כבר להגיד שאתם לא מתכוונים לענות. זה הרבה יותר מכובד ומקצועי מלגרור אותי שבועיים וחצי”. דחב”ש לא השיב, ובמקומו השיבה רון: “היי עידו, אנו לא יכולים לשתף במידע נוסף”.

בינתיים פייסבוק ממשיכה בצנזורה: היום פרסם בן ישראל פוסט ב”מזבלה” על הגמשת מדיניות פייסבוק כלפי תכני עירום והסתה בעלי ערך חדשותי (זאת בעקבות דיון פנימי בחברה על סטטוסים שעסקו במדיניות האנטי-מוסלמית של דונלד טראמפ, שעל פניו מהווים עבירה על תקנון פייסבוק). בן ישראל שיתף את הפוסט בפייסבוק – וזה נמחק.

פייסבוק מחקה סטטוס של דורי בן ישראל שבו שיתף פוסט על הקלת מדיניות הצנזורה של פייסבוק בנוגע לעירום והסתה בתכנים חדשותיים. צילומסך מפייסבוק


עורכת: מיקה נכטיילר; טכנאי: אסף סיטון; מגיש: עידו קינן; תוכנית זו שודרה ב-25.10.2016. רבע לדיגיטל משודרת מדי שלישי ב-18:45 בגלצ. ארכיון רבע לדיגיטל; רסס רבע לדיגיטל; פניות לתוכנית: reva@room404.net


תגובות

3 תגובות לפוסט “פייסבוק לא באמת התכוונה להסביר מחיקת פוסטים ביקורתיים עליה • המשטרה והשופטים ממשיכים לצא”פ לשווא » רבע לדיגיטל”

  1. vaiden on 25 באוקטובר, 2016 18:50

    עלה בלי הסאונד(קלאוד)

  2. עידו קינן on 26 באוקטובר, 2016 10:21

    הסאונדקלאוד יעלה מיד כשאקבל אותו

  3. » יום הזכרון של פייסבוק ומלחמתה במילה “קוקסינל” » האחראי על האינטרנט on 12 בנובמבר, 2016 19:28

    […] אף שהחברה הגיבה פעמים רבות על מקרים ספציפיים; במקרה של מחיקת פוסטים ביקורתיים על פייסבוק שפרסמו אנשי התקשורת רותם שטרקמן ושי גולדן, החברה, […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.