🚗 מובילאיי נגד אובר ✉️ טראמפ נגד הדואר 💬 איראן נגד טלגרם 🚶🏾‍♀️ צה”ל נגד פלסטינים 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לתוכנית 🔊

אצבע בעין הרובוטית

באחד הלילות לפני שבועיים התרחשה תאונת דרכים קטלנית, שבה עצמכונית של אובר דרסה למוות הולכת רגל באריזונה. מושב הנהג היה מאויש, אך התאונה התרחשה כשהמכונית היתה במצב נהיגה אוטונומי. אף שתאונות דרכים קטלניות קורות כל הזמן, זו זעזעה את הציבור ואת התעשייה. אובר, שעדיין סובלת ממוניטין גרוע בעקבות התנהלותה תחת המנכ”ל-המייסד לשעבר, טראוויס קלניק, איבדה את רשיון הנהיגה העצמכוני שלה באריזונה, והחליטה שלא לחדש את הרשיון בקליפורניה.

ביום שני פרסם פרופ’ אמנון שעשוע, מנכ”ל ומייסד-שותף מובילאיי שנמכרה לאינטל, מאמר באתר אינטל “בעקבות המוות הטראגי של איליין הרצברג אחרי שנפגעה בשבוע שעבר מעצמכונית של אובר שנהגה במצב אוטונומי באריזונה”. במאמר מתח שעשוע ביקורת על אובר וטען שמובילאיי היתה מונעת תאונה כזו.

“הנסיון קובע, במיוחד בתחומי בטיחות קריטיים”, עוקץ שעשוע את אובר כבר בכותרת, על נסיונה הדל בתחום בהשוואה למובילאיי. לדבריו, “החברה מצפה שרכבים אוטונומיים יעמדו בסטנדרטים גבוהים יותר מנהגים אנושיים”. הוא סיפר שבמובילאיי לקחו את סרטון התאונה שהמכונית צילמה ושהמשטרה הפיצה, וניסו אותו על מובילאיי. “למרות התנאים התת-אופטימליים, כשחלק ניכר ממידע הטווח הדינמי שהיה זמין באירוע עצמו כנראה אבד, זיהוי ברור הושג בערך שנייה לפני הפגיעה”.

הזיהוי של הולכת הרגל על ידי מערכת מובילאיי, הסביר שעשוע, הגיע משני מקורות – מודול זיהוי תבניות ומודול הבחנה ב”חלל חופשי”. מקור שלישי, מודול שמפריד אובייקטים מהכביש עצמו, לא עבד, לטענתו בגלל האיכות הנמוכה של הסרטון והמידע החסר, שכן קיים במערכת שמותקנת ברכב פעיל.

מערכת מובילאיי רצה על סרטון התאונה הקטלנית של אובר 📸 מובילאיי

מערכת מובילאיי רצה על סרטון התאונה הקטלנית של אובר 📸 מובילאיי

לפני שבועיים התרחשה תאונה קטלנית של עצמכונית של טסלה בקליפורניה, זמן קצר לאחר שהנהג העביר אותה לנהיגה אוטונומית עם מערכת “אוטופיילוט”. הנהג נהרג. זו התאונה הקטלנית השנייה של טסלה, כמעט שנתיים אחרי הקודמת. במאי 2016 נסע ג’ושואה בראון בעצמכונית של טסלה בפלורידה כשהיא התנגשה בוואן באור יום מלא, והיה להרוג הראשון בתאונת דרכים של עצמכונית. מצלמות של מובילאיי היו מותקנות אז במערכת “אוטופיילוט” של טסלה, שהיתה מעורבת בתאונה הקטלנית. מובילאיי הודיעה שלא תמשיך לספק מערכות לטסלה, בלי לציין אילו מהחברות החליטה על הפרידה, והודיעה שפיתוח טכנולוגיות לעצמכוניות מביאה ל”הרבה סיכון, למוניטין של מובילאיי ולתעשייה כולה”.

אגב, למובילאיי ואובר היה שיתוף פעולה עסקי – בפברואר 2017 דווח שמובילאיי התקינה את המערכת שלה על 4500 מכוניות לא-אוטונומיות של אובר ושל ליפט. בינואר השנה הציגה אינטל עצמכונית מצויידת במערכות של מובילאיי, והודיעה שהיא תשת”פ עם יצרניות הרכב BMW, ניסאן ופולקסוואגן, שיעבדו עם טכנולוגיות של מובילאיי בחלק מהרכבים שלהן כדי ליצור ולפרוש במהלך 2018 מפות בהפרדה גבוהה, שיצרניות עצמכוניות אחרות יוכלו להשתמש בהן לניווט.

דוברו של שעשוע מסר שהוא לא מתראיין בנושא.

(תודה להדר בן יהודה)

דברים שלא נדבר עליהם בפינה

• צה”ל פרץ לחשבונות מדיה חברתית של פלסטינים ושתל דיסאינפורמציה לגבי הפגנת “צעדת השיבה” של החמאס, דווח בתקשורת הפלסטינית.

דובר חמאס פאוזי ברהום הגיב: “חדירת המודיעין הציוני לחשבונות פעילי צעדת השיבה הגדולה ופרסום הודעות כוזבות ומטעות משקפים את ההלם של הישות הציונית מגודל הקהלים ומההתעקשות הפלסטינית ‘לשבור את המשוואה’ ולהשיג את הזכויות שמגיעות לעם הפלסטיני”.

פייסבוק, כרגיל, לא התייחסה לבקשת התגובה שלי על הפריצות ועל הצעדים שבכוונתה לנקוט בנושא.

איראן תחסום את אפליקציית המסרים המיידיים הרוסית טלגרם, ותציע לציבור להשתמש באפליקציה שתשיק בעצמה, הודיע יו”ר ועדת הבטחון הלאומי ומדיניות החוץ של הפרלמנט האיראני, עלאא’ א-דין ברוג’רדי. בעבר הכריזה איראן מספר פעמים על כוונה להשיק אינטרנט משלה, אולם הסתפקה עד היום בחסימות של אתרים ושירותים שונים.

עוד על טכנולוגיה באיראן: מי שלח למפגינים באיראן לינק ל-VPN שלא עבד? מאחורי הקלעים של הסייברמלחמה הפנימית באיראן בפרק 8 בהסכת “איראניום מועשר”

• נשיא ארה”ב דונלד טראמפ יצא נגד אמזון: “שירות הדואר יפסיד 1.50$ בממוצע על כל חבילה שהוא מעביר עבור אמזון. זה מצטבר למיליארדי דולרים”; “אם שירות הדואר היה ‘מעלה את תעריפי החבילות שלו, עלויות השילוח של אמזון היו עולות ב-2.6 מיליארד דולר’. הונאת הדואר הזאת חייבת להיפסק. אמזון חייבת לשלם עלויות אמיתיות (ומיסים) עכשיו!”. ייתכן שהמטרה האמיתית של הציוצים הללו היא ג’ף בזוס, הבעלים של אמזון, שמחזיק גם בוושינגטון פוסט, עיתון שחשף פרשיות רבות על טראמפ וממשלו.


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ. תודות: ערבי ותו לא!, נעם רותם, ידיעות מפלסטין, ד”ר תמר עילם גינדין, הדר בן יהודה)

תגובות

פרסום תגובה