ישראל ואיראן בסייברמלחמה 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ 23.5.2020

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

ישראל ואיראן מתכתשות בסייבר

דגל איראן-טוויטר 🖼️ to the People All Power (cc-by-nc) ישראל ואיראן נכנסות לסייברמלחמה. אחרי שאיראן ניסתה לסייברתקוף את מתקני המים של ישראל, זו סייברתקפה את נמל שאהיד ראג’עי ושיתקה אותו ליותר מ-10 ימים. בשני המקרים, התשתיות קריטיות אך לא צבאיות – כי סייברמלחמה יכולה להתנהל גם מול העורף, ולאורך זמן.

ביום חמישי בוצעה סייברמתקפה על אלפי אתרי אינטרנט ישראליים, שבה קבוצת ההאקרים הפרו-פלסטינים שהזדהתה בשם Hackers of Savior שתלה באתרים סרטון שמראה את תל אביב בוערת. זו לא מתקפה מתוחכמת שמצריכה משאבים של מדינה, אלא מתקפת גורי האקרים פשוטה נגד חברת אחסון האתרים הגדולה Upress. לטענת יופרס, התקיפה בוצעה דרך חולשת אבטחה בתוסף וורדפרס, פלטפורמת קוד פתוח לניהול אתרי תוכן. יופרס טוענים עוד, מבלי להציג ראיות, שהמתקפה בוצעה על ידי האקרים איראניים.

אף שמדובר במתקפה פשוטה, הנזק שלה יכול להיות עצום – גם תדמיתית ומורלית, וגם בפגיעה בפעילות של עסקים רבים בתקופת הקורונה, שממילא קשה מבחינה כלכלית עבור רבים.

עוד בנושא: ראיון עם מייסדי אוטוריו על מתקפות סייבר על תשתיות ותעשייה (🐱‍💻 סייברסייבר ע02פ25)

עד שימציאו בני אדם יותר טובים

מיכל סלה נרצחה על ידי בעלה. אחותה לילי בן עמי אירגנה, יחד עם “קודה”, קהילת in.dev ופורום מיכל סלה, את האקתון Safe@Home לפתרונות טכנולוגיים למניעת אלימות נגד נשים.

הפיתוח הזוכה הוא Stay Tuned, יישומון חדשות שמסתיר בתוכו אפשרות להזעיק עזרה בלי ידיעת הבעל המכה. מפתחי סטיי טיונד זכו ב-33 אלף ש”ח לפיתוח המיזם, לצד מנטורינג וחשיפה בארץ ובעולם.

עוד בנושא: ראיון עם רותם שוחט, מפתחת יישומון סקורה שעוזר לנשים במקומות לא-בטוחים (שׁרת התרבות ע01פ23)

ובתפקיד ד”ר פאוצ’י: ג’וליה רוברטס

סלבים שמשתמשים בסלביותם להפיץ שטויות, קונספירציות וחדשות כזב ברשתות החברתיות זה גרוע מספיק, ועכשיו גם יש מגיפת קורונה. אבל יש סלבים שמתגייסים להפצת מידע אמין.

במסגרת קמפיין “העבירו את המיקרופון“, מספר סלבים יעבירו את ניהול חשבונות הסושיאל שלהם למומחים. בין הסלבים: מילי בובי בראון, דייויד אוילואו, ג’וליה רוברטס, יו ג’קמן וריטה ווילסון, שהיא ובעלה טום הנקס לקו בקורונה.

בין המומחים: ד”ר אנת’וני פאוצ’י, מנהל המוסד הלאומי לאלרגיות ומחלות מדבקות וחבר צוות-הפעולה נגד הקורונה של הבית הלבן; אלן ג’ונסון-סירליף, לשעבר נשיאת ליבריה, שהתמודדה עם מגיפת האבולה; ביל פריסט, רופא וסנטור לשעבר; ומינוש שפיק, מנהלת ה-London School of Economics.

סרטון קמפיין #PasstheMic

אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל (Go@podcasti.co) או בטלפון (053-7337419), או בקרו באתר לפרטים נוספים Podcasti.co

הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.