🦅 קוביד-19 נ’ טראמפ 2020 🧆 חומוס ח’ליל נ’ חנק המסעדות 📻 האחראי על האינטרנט 10.10.2020

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

קוביד-19 נגד טראמפ 2020

אף שחלה בקורונה, דונלד טראמפ, נשיא ארה”ב (כך לפי הביו בטוויטר שלו), התעקש לעשות סיבוב נצחון במכונית סגורה (ולסכן את הנהג ומאבטחי השירות החשאי), ולחזור לעבודה (ולסכן את עובדי הבית הלבן). פרוייקט לינקולן, ארגון של רפובליקנים שפועל נגד בחירת טראמפ לנשיאות, העלה שיר מחאה לפי שיר הנושא של המחזמר “אוויטה”:

בינתיים ברשתות החברתיות: טראמפ פרסם בפייסבוק וצייץ בטוויטר:

עונת השפעת מגיעה! אנשים רבים כל שנה, לפעמים יותר מ-100,000, ולמרות החיסון, מתים מהשפעת. האם אנחנו הולכים לסגור את המדינה שלנו? לא, אנחנו למדנו לחיות עם זה, בדיוק כמו שאנחנו לומדים לחיות עם קוביד, שברוב האוכלוסיות הוא הרבה פחות קטלני!!!

דונלד ג’יי טראמפ בטוויטר ובפייסבוק

המידע הזה שקרי: בעונת השפעת של 2019-2020 מתו רק 22 אלף אנשים (78% פחות ממה שטראמפ טען), לעומת יותר מ-210 אלף מקורונה מאז תחילת 2020.

בפייסבוק מחקו את הפוסט המטעה והמסוכן של מפיץ המחלות הנשיאותי, אבל רק אחרי ששותף כ-26 אלף פעמים. בטוויטר הסתפקו בהגבלת תפוצתו. הציוץ הוסתר, ובמקומו מקבלים אזהרה מטעם טוויטר:

הציוץ הזה הפר את כללי טוויטר לגבי הפצת מידע שקרי ומזיק פוטנציאלית על קוביד-19. עם זאת, טוויטר החליטו שייתכן שיש עניין לציבור בהשארת הציוץ זמין. לימדו עוד

כששתי המילים האחרונות מפנות אל עמוד מדיניות טוויטר בנוגע לקורונה מתחילת אפריל. את הציוץ המלא אפשר לראות רק אחרי הקלקה על “view”, ואז לא ניתן לפברטו, אי אפשר להגיב לו ואי אפשר לרטווט אותו מכפתור הריטוויט. אפשר להעתיק את הלינק ולצייץ אותו, או לצטט (quote tweet), כלומר לרטווט עם הערה, מה שיצר את התמונה הנפלאה הבאה: איש התקשורת הימני בן שפירו שיתף את הציוץ של טראמפ עם המילים “בדיקת עובדות: אמת”, אבל במקום הציוץ של טראמפ הוצגה ההודעה של טוויטר שמדובר בציוץ שקרי ומזיק.

מי שהתעניין בשקר הזה יתעניין גם בשקרים הבאים:

מפיץ המחלות הנשיאותי סירב גם להעביר למרחב המקוון את העימות השני עם המתמודד הדמוקרטי לנשיאות, ג’ו ביידן, בטענה שהוא לא מדבק – כלומר בפועל מסרב לקיים עימות. קונספירטורית קיואנון והמגישה בערוץ הימין ההזוי אינפו-וורז, דיאן לוריין, הסבירה את ההגיון מאחורי הסירוב: ביידן עלול להשתתף בעימות כדמות וירטואלית שנוצרה במחשב.

אפרופו חדשות כזב, “סגן הנשיא מייק פנס נמצא חיובי לקורונה, 8 ימים אחרי דונלד טראמפ”, כך לפי אתר הרכילות דדליין, בחבצלת שהוכנה למקרה שפנס יידבק בקורונה וצוייצה בטעות. באתר פרסמו התנצלות.

בהתייחס לטענות, השגויות אבל לא-בלתי סבירות, שטראמפ נשא את נאומו המבולבל על התרופה לקורונה על רקע מסך-ירוק ולא על מדשאות הבית הלבן, פרקר מולוי העלתה את הסרטון הזה, שבו הוא מוצג כסוחר מכוניות משומשות:

חומוס מצייץ זה מצייץ זה מצייץ

מסעדת ח’ליל, מסעדה משפחתית שפועלת ברמלה מאז שנת 1974, נאבקת על הישרדותה מול מגיפת הקורונה כמו שאר המסעדות בארץ שלא קרסו עדיין. לפני שנתיים, בעלי המסעדה החליטו לקחת אותה קדימה ולהעלות אותה לרשתות החברתיות. אלעד מידר, חבר ילדות של המשפחה ומתכנת, הופקד על פרופיל הטוויטר של ח’ליל, שאותה הפך לדמות שנונה שמדברת בשפת הרשת וגייסה עד כה 3240 עוקבים.

מידר מספר שעם הטלת הסגר, המסעדה ניסתה לעבור למודל של שליחויות ופנתה לתןביס ולוולט, אבל אלו אפילו לא ענו לפניות עד שהתפרסמה כתבה בנושא – וגם אז, נעלמו אחרי שיחה אחת. לפיכך, מידר הקים תוך יממה אתר הזמנות, והמסעדה הסבה לשליחים עובדים שהיו אמורים לצאת לחל”ת. היוזמה, שאותה הוא קידם בטוויטר, הביאה לדרישה להזמנות מעבר לתחום המשלוח הראשוני גם אל תל אביב והסביבה.

המדינה לא אישרה טייק אוויי, אבל כמו מסעדות אחרות ברחבי הארץ, גם בחליל איפשרו משלוחים-מקרוב – משלוח שיוצא מהמסעדה ללקוח שהזמין מראש ועומד במרחק המינימלי מהמסעדה המותר בתקנות. “אנשים מתקרבים למסעדה, עומדים ליד המסעדה, מנסים להזמין – אבל המסעדה לא נותנת להם”, סיפר מידר.

אבל לפני כשבוע, לקוחות שהגיעו לקבל משלוח-קרוב מהשליח התקרבו למסעדה פחות משבעה מטרים, ונצפה על ידי שוטר שארב במקום (במשטרה טוענים שמדובר היה ב-7 לקוחות; מידר טען בטוויטר של ח’ליל שמדובר ב-3 אנשים). המסעדה קיבלה קנס של 5000 שקל למסעדה וצו סגירה לשבוע

מידר הזועם דיווח על המקרה בסדרת ציוצי מחאה שנדיר היה לראות בסושיאל של גופים מסחריים, במיוחד לפני הקורונה, כולל ביקורת על ההנהגה שמצפצפת על ההנחיות – “אולי כשאני אחזור אני אקרא לעצמי ‘חומוס גילה גמליאל’ ואז אני אוכל לעשות מה שאני רוצה, כנראה”.

בהמשך יזם מידר את קמפיין “כולם שרים חליל“, שבו הוא ואוהדים מפרסמים שירי מחאה נגד הסגירה הזמנית. היום מסתיימת תקופת הסגירה, והמסעדה פתוחה להזמנות למחר.


אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל (Go@podcasti.co) או בטלפון (053-7337419), או בקרו באתר לפרטים נוספים Podcasti.co


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודות: הדר בן יהודה🔧

תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.