מנקים את ה-il.

(נחמד לראות כתבה שלך בעמוד 2 בגליון הראשון של העיתון. מעצבן לגלות שבדרך מהמקלדת שלך לפלטת הדפוס נכנסו לשם שגיאות עובדתיות, ועוד במשנה. להלן הגירסה המקורית, המלאה ונטולת הטעויות)

אם אתם מעוניינים בדומיין ישראלי, שתפוס כרגע אבל לא נעשה בו שימוש, ייתכן שבקרוב תוכלו לשים עליו את היד. מצד שני, אם יש לכם דומיין עתיק שלא עשיתם בו שימוש ואתם רוצים שיישאר בבעלותכם, זה הזמן לעדכן את הפרטים. איגוד האינטרנט הישראלי, האחראי על ניהול מרשם הדומיינים, החליט לעשות סדר ולמחוק דומיינים שנרשמו לפני 1999 ואשר לא נעשה בהם שימוש. במודעה שפורסמה בתחילת החודש הודיע האיגוד שבעוד חצי שנה ישוחררו כל הדומיינים הלא-מנוצלים, וכל מי שירצה בכך יוכל לנסות לרשום אותם על שמו, בשיטת הקודם זוכה. למהלך הזה יש גם פוטנציאל להגדלת הכנסות האיגוד.

isoc-il-ad-old-israeli-domains-300.jpg
המודעה של איגוד האינטרנט. קליק להגדלה

עד סוף 1998, מי שביקש להחזיק בדומיין ישראלי בסיומות co.il או org.il נדרש לפעולת רישום חד-פעמית, שבשנים המוקדמות אפילו לא היתה כרוכה אפילו בתשלום, ומאותו רגע הדומיין היה בשליטתו, בלי הגבלת זמן. משמעות הדבר היא שכ-9000 הדומיינים שנרשמו עד סוף 1998 נשארו בידי הרושמים ולא משתחררים בחזרה לציבור, גם אלה מביניהם שלא נעשה בהם כל שימוש, ואפילו אם בעליהם החליט לנטוש אותם לחלוטין. ב-1/1/1999 שונו כללי רישום הדומיינים, ובין השאר נוספה חובת חידוש של הדומיין מדי שנתיים בתשלום.

תנאי הרישום העדכניים קובעים כי איגוד האינטרנט רשאי למחוק דומיין אם אחרי שנה מיום רישומו לא נעשה בו שימוש כלשהו, כמו הפעלת אתר אינטרנט או שרת אימייל, וגם במקרה שלא ניתן ליצור קשר עם בעל הדומיין לפי פרטי ההתקשרות שסיפק. כעת מפעיל האיגוד את הסעיפים הללו על כל הדומיינים שנרשמו לפני שינוי הכללים.

במודעה קובע האיגוד כי דומיין שנרשם לפני 1/1/1999, לא נעשה בו שימוש בפועל ופרטי הקשר לא מובילים לאדם שמעוניין להמשיך ולהשתמש בדומיין, ייחשב כ”שם מתחם נטוש”. הדומיינים הנטושים יסומנו, ואם ימשיכו להיות נטושים אחרי 6 חודשים, הם יימחקו. לפי המודעה, “שמות מתחם נטושים שנמחקו יהפכו לפנויים לרישום ע”י הציבור על בסיס העקרון של ‘כל הקודם זוכה'”.

חבר ההנהלה האחראי על שמות המתחם באיגוד האינטרנט, דורון שקמוני, אמר שבמהלך השנים היו פניות רבות של אנשים שתהו מדוע אינם יכולים לקבל לידיהם שמות תפוסים שלא נעשה בהם שימוש. “פניות אלה היו חלק מההנעה לעשות את זה, אבל בנוסף לזה עשינו גם ניתוחים טכניים ומשפטיים, והחלטנו שככל הנראה הגיע הזמן”, אמר שקמוני. “מטרתו של איגוד האינטרנט לתרום ולסייע לאינטרנט ולקהילת האינטרנט בישראל, ואם יש שמות שהם אטרקטיביים ויכול להיעשות בהם שימוש, בעוד שכרגע לא נעשה בהם שימוש, בוודאי שנרצה לעשות זאת. זה כמעט טריוויאלי”.

דומיין שיימחק במסגרת המהלך ויירשם מחדש יהווה מקור הכנסה חדש לאיגוד האינטרנט, שכן לפני מחיקתו הוא דרש תשלום חד-פעמי (או בכלל לא), ואילו הרישום המחודש יעלה כסף (230 שקל דרך האיגוד, כ-65 דרך חברות מסחריות שמספקות את השירות), וכמוהו גם החידוש (230 לשנתיים דרך האיגוד, 65 לשנה דרך החברות). שקמוני ביקש להבהיר כי מאחר שמדובר במוסד ללא כוונות רווח, “זו ללא ספק ובמאת האחוזים לא אחת המוטיבציות שלנו לעשות את זה. מספר השמות קטן; מדובר בזוטות. אם נשקלל לכך את עלות הפרסומים והעבודה המשפטית והטכנית, מן הסתם יהיה המאזן שלילי”.

מה נקנה לגבר שיש לו הכל? דומיין!

Allmarketing מדווח שמגזין הגברים של גלובס ייקרא ManTalk:

השם “ManTalk” נבחר לאחר מחקר ממושך שערך צוות המחלקה המסחרית של “גלובס” בקרב מנויי העיתון. במסגרת המחקר הועלו בפני הנשאלים מספר שמות אפשריים ו- “ManTalk” נקבע כמתאים ביותר.

אנשי המחלקה המסחרית היו כל כך עסוקים במחקר הממושך שהם לא התפנו לרכוש את הדומיין ManTalk.co.il. מזל שאני פה להזכיר להם.

כמה טוב כמה טוב להיות Gidi.gov

שנים, שנים שאח שלי ואני אומרים לכל מי שמוכן לשמוע שצריך לקחת את גידי גוב לקמפיין של שער הממשלה, www.gov.il. מסתבר שאלוהי הפרסומות (או לפחות מישהו בלשכת הפרסום הממשלתית) הקשיב לנו – גוב מככב בראש האתר ובעמוד שמסביר איך משתמשים בו, כמו גם בסדרה מקסימה של פרסומות טלוויזיה.

gidi-dot-gov-dot-il-300.jpg

אפשר לראות את סדרת הפרסומות כאן. הנה הראשונה:

[gv data=”pMDuu_y5Vyg”][/gv]