דימו מלך הסינדיקציה

אחרי שולווט חשפה שמוסף הארץ פרסם כתבה של נמרוד קמר שפורסמה כבר בגלובס, אנשי האתר, אולי כדי לטשטש את הפאדיחה ואולי מסיבות של זכויות יוצרים, הסירו את הכתבה מגירסת האונליין של המהדורה המודפסת של העיתון, שמחזירה עכשיו 404.

אבל כשהתוכן שלך בסינדיקציה, קשה מאוד להעלים אותו לגמרי. הנה כמה עותקים שהארץ לא הספיקו למחוק: הארץ, קפטן אינטרנט, קפטן אינטרנט תחת דה מרקר, עכבר העיר, דה מרקר, וואלה וכלל פיננסים.

emo-walla-300.jpg

emo-mouse-300.jpg

emo-marker-300.jpg

האמנות כפי שהסברתי אותה לגיקי

Paul The Wine Guy יצר את Understanding art for geeks, סדרת פרשנויות גיקיות ליצירות קלאסיות ומודרניות. כמו שאמרה המונה ליסה: LOLZ. הכי מוצלחים בעיניי:

פייסבוק לפי Gabrielle d’Estrées et de sa soeur la duchesse de Villars:
facebook-by-paul-the-wine-guy-cc-by-nc-sa-300.jpg

בטא לפי לאונרדו דה וינצ’י:
beta-by-paul-the-wine-guy-cc-by-nc-sa-300.jpg

וויקיפדיה לפי גלילאו מול האינקוויזיציה הרומאית:
wikipedia-by-paul-the-wine-guy-cc-by-nc-sa-300.jpg

והכי מוצלח – האקינג לפי מארסל דושאן:
hacking-by-paul-the-wine-guy-cc-by-nc-sa-300.jpg

(הלשינה: זו ש)

טניס ויראלי

2 girls, 1 cup

tennis-photo-by-kol-tregaskes-cc-by-nc-sa.jpg
צילום המחשה: Kol-Tregaskes, cc-by-nc-sa

(מקור: דורון פישלר)

מן הארכיב: Hot water, 2 girls, 1 cup

תהיי יפה ותשתקי

מי שרוצה לצפות ברפאלי מדגמנת פיגורה הגונה מוזמן לחפש את תמונותיה באתר זה או ברשת בכלל, במקום בו אין צורך להאזין לאותם חמישה משפטים אותם היא פועה מאז 2002.

– גבי בר חיים ורותם רוזנטל כועסות על ההתנהלות התקשורתית של בר רפאלי.

יאהו ישראל

פרסמתי ב-ynet ידיעה על ההתעניינות של וואלה בגיור שירותים של יאהו. הנה קטע שלא נכנס, על ההיסטוריה של יאהו בישראל:

בעבר היו מספר נסיונות לפתוח בישראל פורטל מקומי של יאהו, כולל מגעים עם וואלה. בסוף שנת 2000, ימי הבועה של תעשיית האינטרנט, יאהו ישראל כבר אמור היה לעלות לאוויר האינטרנט, כפי שהבטיח תמיר אשל, אז נציג יאהו בישראל. “בעבר כבר פורסם כי יאהו לא התכוונה להקים פורטל בעברית. ואולם הדברים השתנו”, הסביר אז אשל ל-ynet. “עברנו לכפיפות הנהלת יאהו באירופה, ואנו זוכים כיום לתשומת לב רבה יותר. מסתכלים עלינו יותר בציפייה, ועד סוף השנה יופעל אתר של יאהו בעברית”. לגבי התחרות המקומית אמר אשל: “אנו במרוץ צמוד עם וואלה מבלי כל מאמץ מצידנו. אם נשתדל יותר נדע לשמור על מקומנו”.

אחד האנשים שהיו במגעים עם יאהו באותם ימים היה גדי שמשון, ששימש אז כעורך פורטל נענע. “היתה חברת תקשורת ישראלית גדולה שרצתה להיכנס לשוק האינטרנט, והדרך לעשות זאת היתה להביא מותג מחו”ל”, הוא מספר. “הם היו במגעים עם יאהו, וראיינו גם אותי כאחד העובדים, כדי להקים ולערוך את יאהו ישראל. בסופו של דבר זה לא יצא אל הפועל. הייתי בפגישה וחצי ואז התברר שיאהו לא נכנסת בכלל”.

יאהו בכלל היו בעניין?
“אני יודע שהחברה יצרה איתם קשר ורצתה לייבא את המותג לארץ. באותה תקופה גם msn ישראל קם, זה לפני [התפוצצות] הבועה. אנשים רצו להיכנס לתחום”.

כמה טוב כמה טוב להיות Gidi.gov

שנים, שנים שאח שלי ואני אומרים לכל מי שמוכן לשמוע שצריך לקחת את גידי גוב לקמפיין של שער הממשלה, www.gov.il. מסתבר שאלוהי הפרסומות (או לפחות מישהו בלשכת הפרסום הממשלתית) הקשיב לנו – גוב מככב בראש האתר ובעמוד שמסביר איך משתמשים בו, כמו גם בסדרה מקסימה של פרסומות טלוויזיה.

gidi-dot-gov-dot-il-300.jpg

אפשר לראות את סדרת הפרסומות כאן. הנה הראשונה:

[gv data=”pMDuu_y5Vyg”][/gv]

AM:PM פתוחים 24 שעות ביממה; מקבלים פחיות רק בימי חול בין 8:00-22:00

לסניף AM:PM בשינקין 24 בת”א יש חוקים משלו. למשל: הסניף פתוח 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, אבל פקדון על מיכלי משקה אפשר לקבל שם רק בימים א’-ה’ בין השעות 8:00-22:00, כפי שמבשר השלט החדש בכניסה לחנות:

ampm-recycling-300.jpg

למשל, שבאותו סניף מוכנים לקבל מלקוח לא יותר מ-30 מיכלי משקה, בניגוד לחוק.

למשל, שעל שלטי המבצעים של המשקאות כתוב באותיות קטנות שהמחיר “לא כולל פקדון”, בניגוד לחוק (מה שכבר דווח פה בעבר, ועדיין קורה, למרות שברשת הבטיחו שהדבר יטופל).

אבל האמת היא שהסניף הספציפי לא ממש אשם: מדובר במדיניות של הרשת. הנה ציון מחיר משקה בלי סכום הפקדון בסניף לינקולן 9, והנה אותו סיפור בסניף הרצל.

למי שעדיין שבוי בתפיסה רומנטית של AM:PM כרשת מטרומרקטים קטנה וחצופה שבועטת בגדולים, אזכיר שהיא שייכת לדור אלון, “חברת אחזקות בשווי מיליארדי דולרים” כפי שמצויין באתרה הרשמי, וענקית קמעונאות שמחזיקה בין השאר ברשת הריבוע הכחול, מגה, מגה בעיר, שפע שוק ומרכזי קניות בתחנות דלק דור אלון, כולל חנויות הנוחות אלונית וסופר אלונית.

הפתעייפוד

ילדה אחת ממרילנד שבארה”ב הופתעה: במקום האייפוד שאבא קנה לה לכריסמס, היא מצאה באריזה דף שנראה כמו הודעת כופר, בה קרא לה הכותב האלמוני להשתחרר מכבלי התקשורת ולקרוא ספר. ילדה אחת מטנסי הופתעה גם היא: בקופסה שאבא הביא לה לכריסמס דווקא היה אייפוד, אבל הוא היה מלא בשירים גסים וסרטוני פורנו.

כמו כל החידושים של אפל, גם האייפוד עם הפורנו יגיע לישראל רק בעוד שנה, ובשלב הראשון לא תהיה לו תמיכה בעברית.

עבר זמננו

מסתבר שהיתה לנו שנה לא משהו.

רק לפני תריסר חודשים, אנחנו היינו העולם. מגזין טיים הציב מולנו מסך מחשב בו השתקפנו אנו, אנשי אומת האינטרנט, ואמר שאנחנו אנשי השנה, בזכות מהפכת התוכן והשיתוף שיצרנו באמצעות הרשת, ועל גביה. אנחנו לא גיבורים, אמרנו בנאום התודה, בסך הכל רצינו לחזור לדף הבית בשלום.

הכבוד לא שינה אותנו, לבנו לא גבה, השתן לא עלה לנו לראש, לא נחנו על זרי הדפנה. ב-2007 המשכנו לעשות את העבודה השחורה, להיות השמן שבגלגלי מהפכת הווב 2.0: טווינו קשרים חברתיים בפייסבוק, צילמנו בפליקר, כתבנו בבלוג, ערכנו בוויקיפדיה, חלקנו לינקים ב-StumbleUpon, יצרנו תוספים לפיירפוקס, דירגנו חדשות ב-Digg.

אבל טיים מגזין הפנה אלינו את גבו, ושנה אחרי “אנשי השנה: אתם”, הוא מכריז: “אנשי השנה: הם“. “מי האנשים שעשו את הרעש הגדול בווב 2.0 השנה? היו אלה הם”, הוא אומר ומפרט: “המקצוענים, אנשי המדיה הישנה, אנשי הכספים – כל ההם, שמודעים לכך שיש רווח בגן העדן הסוציאליסטי של פרי הנאתכם”.

כמו במהפכה קומוניסטית הפוכה, בעלי הכוח השתלטו על אמצעי הייצור של העם: הילרי קלינטון יצרה סרטון בחירות פארודי ויראלי, רדיוהד העלו אלבום להורדה בחינם, השחקן וויל פרל פתח אתר וידאו קומי, יוצרי הטלוויזיה הרסקוביץ וזוויק השיקו סדרת רשת.

המהפכה שלנו נתחמה מראש. חשבנו שאנחנו מערערים את ההיררכיות המסורתיות ומפלסים שבילים לעולם החדש. לו הבטנו היטב בהשתקפות במסך של טיים מגזין, היינו רואים מאחורינו את הבולדוזרים של התאגידים, מתודלקים בתוכן ובמידע עלינו שסיפקנו חינם, נוהמים חרישית ומחכים לפקודה “נוע!” עכשיו הם מרצפים את גן העדן ובונים עליו פורטל.

שלורם איפסום

laura-ipsum-300.jpg

העיתונות מתקשה לעכל את שם ספרו של תומר ליכטש, “לורם איפסום“. בהארץ כינו אותו “לורם איבסום“, ובידיעות תל אביב קוראים לו “לורה איפסום“.

futurama-hebrew-slurm-shirt-300.jpg
שלורם איפסום? צילומסך מפיוצ’רמה

לדף הבא →