מבצע אופרה

opera-tower-deleted-photo-by-ziv-mizrahi-design-by-ido-kenan-300.jpg
אסור לצלם את מגדל האופרה! צילום: זיו מזרחי; עיבוד: עידו קינן. קליק להגדלה

אתמול הכרזנו, זיו מזרחי ואני, על “נוף תל אביבי©”, אספסוף בזק לצילום מגדל האופרה (שישי זה, 12:00, אלנבי 1, ליד מגדל האופרה). זיו כתב:

יהיה מי שיצקצק בלשונו ויאמר, לאחר שקרא את המאמר הקודם – מה העבודה הזאת לך, בימים טרופים אלו? זה מה שאתה עושה כשקסאמים וגראדים שורקים מעל ראשיהם של תושבי אשקלון ושדרות?! מבלבל ת’מח על זכויות יוצרים ואמנות? כשהקסאמים שורקים המוזות שותקות. […]

נכון, לכאורה, זו אנקדוטה איזוטרית אודות בחור משועמם שמסתובב בתל אביב, נתקל במגדל האופרה ומצלם אותו (בחוסר כישרון מובהק, יש לומר) כשלפתע מופיע המאבטח ועושה לו נו נו נו.

אבל רגע – אם אסור לזיו מזרחי לצלם את מגדל האופרה מן הרחוב, ומסתבר שזו גם המדיניות של בעלי המגדל, מה ההשלכות? מה זה אומר עליך? על כל מי שצילם או צייר אי פעם בניין או פסל? מה דינו של אתר כמו זומאפ, שמציג תצלומים של אלפי בניינים בישראל? כולם עבריינים מפרי זכויות יוצרים? פיראטים שתומי עין ותאבי רום?

האיש הרע בתקרית הקפקאית הזו הוא לא המאבטח, כמובן. אי אפשר לצפות ממי שמרוויח 21 שקלים לשעה לגלות בקיאות בדיני קניין רוחני. הטענה שלי מופנית כלפי מי שהורו לאסור על צילום המגדל מחוצה לו (בניגוד לחוק, כפי שהראיתי) ובעשותם כן מפקיעים את המרחב הציבורי מידי האזרח ומנכסים לעצמם את קו הרקיע התל אביבי.

מישהו צריך למתוח את הגבול שבין הפרטי לציבורי – רוצה למנוע בעדי מלצלם בקניון שלך? סבבה. אבל הכסף שלך עוצר ברחוב הרברט סמואל – זה לא של “אלרוב”, של אלפרד אקירוב או של כל אחד אחר. זה שלי ושלך. של כולם.

עוד כתבו על האספסוף:

דבורית שרגל, ולווט אנדרגראונד:

בהמשך לפוסט של זיו מזרחי, שנאסר עליו לצלם את מגדל האופרה, יייערך ביום שישי
ב-12:00 אירוע מחאה צילומי ליד הבניין.

שוקי טאוסיג, אתר העין השביעית:

חברת הניהול של מגדל האופרה סילקה צלם שצילם את הבניין בטענה שיש להם זכויות יוצרים עליו. הבלוגר עידו קינן קורא לאנשים להתקבץ ביום שישי לצילום משותף של הבניין

איתמר שאלתיאל, גם-שם:

הנהלת מגדל האופרה החליטה שאסור לצלם את הבניין. לכן, ביום שישי הזה, בשעה 12:00 כולם הולכים לצלם את הבניין. קטעים.

גל מור, חורים ברשת:

לא רק שהדרישה מנוגדת לחוק ומייצגת שיאים של קניין חומרני, היא גם מטופשת. האינטרס של הנהלת המגדל הוא שיונצח, יתועד ויצולם כמה שיותר.

אליאונורה, דיווחים מן העיר הנצורה:

לכל מי שמחפש איזו הפגנה טובה על חופש הדיבור, הקניין, התנועה, האומנות, היצירה ועוד- ביום שישי הזה יתכנס אספסוף בזק, חמוש במצלמות דיגיטליות, כדי לצלם את מגדל האופרה ולתת איזו אמירה בנושא מרחבים ציבוריים וזכויות הפרט. מתוך החיבה שלי להפגנות חמודות, חיוביות, שעושות טוב על הלב, לא נותר לי אלא להמליץ בחום. וגם, כי דמוקרטיה וחופש זה חשוב.

תומר ליכטש, הפנקס הפתוח:

אני בא.
עם מצלמה.

כתבתם על האספסוף? רוצים לשאול משהו? דברו עם זיו מזרחי (050.4253333, zivm21@gmail.com) או איתי (בת”ד 404).

תגובות

6 תגובות לפוסט “מבצע אופרה”

 1. אליאונורה on 5 במרץ, 2008 11:13

  הקטע הבאמת מבאס בלחיות במדינת מלחמה במצב חירום מתמיד הוא שאף פעם אין זמן טוב למחות על זכויות הפרט ונושאים איזוטרים כמו חופש.

  בכל זמן נתון יש פיגוע, בכל שנה יש מלחמה (אוקיי, “מבצע צבאי מורחב”), בכל שניה יש קטסטרוה אחרת שמתרגשת מעל ראשנו.

  תמיד יש משהו חשוב יותר לדאוג לגביו. תמיד יש איזה קסאם שהוא יותר חשוב מהזכות של בנאדם חופשי לצלם איזה בניין בתל אביב.

  ועל זה אומרים אצלי בשכונה- “זיבי”.
  אם אין לאזרח הקטן החופש לחיות (ולצלם), אז אין שום טעם למלחמת הקיום שאנחנו מנהלים פה. אפשר כבר לוותר ולסגור את הבסטה.

 2. יותם. on 5 במרץ, 2008 16:43

  פורסם בחדשות קונספציה.

 3. The Daily Dolly 5/03/2007 at The Daily Dolly on 5 במרץ, 2008 21:48

  […] רוצים להיות מגניבים ולהביא אותה באמירה אנטי תאגידית ופרו זכויות אדם? יום שישי, 12:00, מול מגדל האופרה המפלצת הורודה. הביאו מצלמות. […]

 4. סיקור של “נוף תל אביבי©” : חדר 404 on 6 במרץ, 2008 11:57

  […] The Daily Dolly: רוצים להיות מגניבים ולהביא אותה באמירה אנטי תאגידית ופרו זכויות אדם? יום שישי, 12:00, מול מגדל האופרה המפלצת הורודה. הביאו מצלמות. […]

 5. אבי on 17 במרץ, 2008 00:12

  מזה זמן רב שאני מצלם בתל אביב ללא הפסקה:)

  ממש לא ברורה ההתרגשות הגדולה מאיסור לא מחייב של מישהו.

  צילמתי בעבר מספר פעמים את מגדל האופרה והמונומנטים האומנותיים שבחזיתו. לא הפרת זכויות יוצרים ולא בטיח.

  מצורף קישור עם מספר תמונות שצילמתי שם לפני כשנה – אז השומרים הבחינו בי מצלם ולא העירו דבר..

 6. כוכי א. on 2 בנובמבר, 2010 23:08

  אשמח מאוד לדעת שיהיה מי שיקרא את הסיפור שלי…
  אני וביתי הבת 11 שנים היה בא לנו סתם כך לבלות בארוחת ערב בארומה ומכיוון שמיגדל האופרה בשל מזג האויר החלטנו שניסע לאכול ארוחת ערב קלה בארומה בתוך המיגדל….
  לצערי המראה שהיה שם ממש מבחיל!!!
  ישבו לידינו כמה “חבר’ה” נחמדים אנשים מבוגרים מאוד בגיל סבי ישבו ושוחחו בניהם ממש חבורה של 6 איש בערך אציין כי הם ישבו בשקט ולא הפריעו לאף אחד לפתע הגיע איש ביטחון של “הקניון” וביקש מהם לעזוב את המקום מכיוון שהם לא מזמינים כלום לאכול החבר’ה הללו סירבו ואז “מר ביטחון” הזמין להם מישטרה זה היה מחזה מבחיל לא יכולנו להמשיך לאכול כל התיאבון ירד לנו אני בת 40 זה אומר שבעוד 20 שנה בערך שאקבל פנסיה ואשתעמם לי בבית לא אהיה מקובלת למרכז בילוי וביזבוזים כי אני לא אהיה צרכן …. מבוקש???? ממש ביזיון!!!

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.