גידי נקודה גוב • עומדים בשער על וורדפרס • שאול פרחיו בגוגל • ועוד

הצטברו לי כל מיני דברים, חלקם קצת ישנים. ריכזתי אותם לפוסט אחד דמוי קטנוניסט/אשגר 404. קבלו אותם, כי לנו אין מה לעשות איתם:

גידי גוב באתר gov.il

גידי גוב באתר gov.il

נראה את ONE מול WordPress.org
כמה טוב להיות Gidi.gov
שאול פרחיו לפח וחסל!
המשרד
עושה דווקא לטוקבקיסטים
שר הטוקבקים
חדש: חלונות 91′
לא-בלוג בחסות וורדפרס

עומדים בשער ומחכים

לפני מספר שבועות עזב בלוג ביקורת תקשורת הספורט “עומדים בשער” את תפוז אנשים, בעקבות חילוקי דעות לגבי אופן הטיפול של תפוז בבלוג באיום בתביעת דיבה מצד אתר ONE, שזכה שם לביקורות מלגלגות ולכינוי “אתר המסיבות והריכולים”. תמיס, הבעלים החדש של הבלוג, החליט לפתוח אותו מחדש ב-Wordpress.com, כפי שחשפתי כאן.

שאלתי אותו באימייל למה בחר בוורדפרס.קום, ואם בחן קודם לכן אופציות מקומיות כמו ישראבלוג ובלוגלי. “הבחירה שלי בפלטפורמה של wordpress נעשתה בראש בראשונה בשל העובדה כי בניגוד לפלטפורמות אחרות דוגמת ישראבלוג, כאן יש לי את הביטחון המשפטי לפיו כל מי שירצה לתבוע אותי (וכולי תקווה שלא יהיו סיבות רבות למהלך שכזה) לא יוכל לתבוע אותי בארץ אלא בארה”ב שכן מפעילי הפלטפורמה ישובים שם מעבר לים.

“תוסיף לכך את העובדה ש-wordpress חרטו על דגלם את חופש הביטוי כפי שאתה ציינת באחד הבלוגים שלך כשסיפרת על התביעה שנעשתה בטורקיה [כאן; ע”ק] ומיד תקבל עוד סיבה מהותית למעבר לבית החמים הזה. אני מודה כי בתחילת הדרך, הייתה לי את הדילמה האם לעבור לבלוג מוכר יותר דוגמת ישראבלוג, אך לדעתי הפלטפורמה שניתנת לי ב-wordpress הרבה יותר מתקדמת ולכן בחרתי בה”.

האם ההצלחה של ONE מול תפוז תגרום להם לנסות את מזלם גם מול וורדפרס.קום? עורכת האתר, אופירה אסייג, אמרה לנו שלא שמעה על פתיחת הבלוג מחדש, קינחה ב”יאללה ביי” וניתקה.

• עוד בנושא: ארז וולף מראיין את יגר מאיסטר, הכותב הקודם של הבלוג

בחזרה לראש הפוסט

כמה טוב להיות Gidi.gov

בתחילת השנה כיכב גידי גוב במסע פרסום מקסים של לשכת הפרסום הממשלתית לפורטל הממשלתי gov.il, בו הוא מתלונן שהממשלה גנבה לו את השם. את החיבור בין גוב ל-gov הגו, לפני יותר משנתיים, הקופירייטרים שרי סימן טוב ואייל עדות, אולם זה טורפד על ידי שר האוצר אז, בנימין נתניהו, מספרת הפרסומאית איריס בראל מלפ”מ. הרעיון נשלח למקפיא, הופשר וקיבל אישור. התוצאות: עלייה חדה במדדי השימוש באתר, שרוכבת על מגמת הגידול הקבועה של האתר.

“האמת שזה די הפתיע אותנו, כי בסופו של דבר אנחנו מנכסים את השם שלו”, אומרת בראל על הסכמתו של גוב לשימוש בשמו. גוב אומר שלא הפריע לו השימוש בשמו –”זו הסיבה שלקחו אותי. אני גידי גוב, האתר שמו gov. ולא, זה לא מפריע לי”.

זה מצחיק אותך?
“זה משעשע. היה לי גם נעים לעבוד הם היו נחמדים, הבמאי, הכל היה באווירה מאוד נחמדה. ולראשונה בחיי גיליתי שאני יכול לרוץ די מהר, וזה שימח אותי מאוד”.

אשתך, המחזאית ענת גוב, כתבה את התסריט. ממש פרויקט משפחתי.
“בהחלט, אשתי כתבה את התסריטים ועודד דוידוב דוידוף ביים את זה, שעבדתי איתו כבר בעבר בפרוייקט של עלית”.

ראית את הסרטונים?
“זה צריך להיות כבר באינטרנט, אבל אני עוד לא הצלחתי לראות את זה, כי אני לא אינטרנטן ענק. אני אכנס ואצפה”.

גידי גוב בפרסומת של gov.il
גידי גוב בפרסומת של gov.il

אתה תשתמש באתר?
“אם יהיה צורך, אני אשתמש, באופן טבעי. אני עוד לא מכיר את כל יכולותיו העצומות והנדירות, אבל הבנתי שאתה יכול להקל על עצמך ולהחליף פספורט או רשיון בלי ללכת ולעמוד באיזשהו מקום, וזה נראה לי נחמד מאוד”.

ביקשת שיתנו לך את הכתובת gidi.gov.il בשביל אתר משלך?
“לא, אני אפילו לא יודע אם יש לי אתר באינטרנט. בטח יש משהו שמשותף להד ארצי, אבל אין לי אתר שאני מתעסק איתו או בונה אותו או מזין אותו. לא איש אתרים אני”.

(האייטם הזה התגלגל מינואר, עוד לפני שכלכליסט יצא לאור, נדחה ונדחה ולבסוף נגנז. אבל דיברתי עם גידי גוב – אני לא אפרסם?)

בחזרה לראש הפוסט

שאול, לך הביתה!

פרזנטור הרבה פחות נעים הוא שאול פרחיו ובניו של דפי זהב. ענקית האינטרנט המתהווה נמצאת במגעים לרכוש את תפוז, או כפי שהעורכת הראשית של תפוז, דבורית שרגל, הגדירה זאת בציטוט של עמית לעבודה: “בסוף שאול פרחיו ובניו יהיה הבוס שלנו”.

הקורא שאול רוזמרין (ארמז מקראי ל”שאול פרחיו“?) מלשין על ההודעה הזאת של PopPy (אתי), מנהלת שותפה של פורום “טלוויזיה – רייטינג” בתפוז:

בתקופה הקרובה אנחנו עתידים להיתקל בהודעות שונות מטעם דפי זהב כאן בפורום (ובפורומים אחרים) מכינויים שונים, כמו shaul flowers.
חשוב להבין שאלה לא חברי פורום מן המניין, מדובר בשת”פ של תפוז ודפי זהב. כותבי ההודעות מהניקים האלה משתדלים להיות רלוונטיים לפורום ועשויים אפילו לתרום לדיונים, אבל חשוב לזכור שהפרסומות המופיעות בהודעות הן פרסומות לכל דבר כמו הבאנרים בפורום. אנא היו סבלניים, וידעו אותנו במידה ויש בעיה כלשהי בהקשר הזה. […] חשוב לציין שזה לא אומר שמעתה ואילך הודעות פרסומיות מאושרות בפורום, וכך גם כתיבת הודעה לצורך הפנייה לבלוג – כל עוד לא מדובר בקמפיין פרסומי רשמי, פרסומות ימשיכו להימחק מהפורום כדי לשמור על הפורום ענייני, מעניין ובעצם – כפורום הטלוויזיה המוביל בתפוז (ובכלל).

בתפוז מכחישים שבמסגרת הקמפיין של דפי זהב, שעלה גם בתפוז, הם נתנו לדפי זהב אישור גורף לפרסם בפורומים. סמנכ”ל השיווק של האתר, צחי שטיין, הסביר לי שכל מנהל פורום רשאי לנהוג בשאול פרחיו כרצונו: ירצה, ישאיר את ההודעה; ירצה, יתייחס אליו כספאמר פורומים וימחק אותו.

שאול פרחיו באתר d.co.il

ובינתיים, בעולם המקביל של אנשי הפרסום: קומוניקט של דפי זהב גורס כי

בתוצאות חיפוש המושג “שאול פרחיו” בגוגל, נמצאו 160,000 אזכורים מה שמעיד יותר מכל על חיבת הגולשים לשאול והשמחה על חזרתו.

מצטער על הגודווין, אבל כנראה שהגולשים גם מחבבים את היטלר, כי גיגלתי יותר מחצי מיליון אזכורים שלו. וזה רק בעברית.

אהוד קינן שאל את דוברת דפי זהב על העניין, והיא הבהירה:

אזכורים בגוגל מעידים על עניין, לא בהכרח על אהבה, אבל בהחלט על כך שהקמפיין עורר את הרשת וזכה לתגובות גולשים.

ובכן, כשמחפשים [שאול] ב-Google Suggest, שבוחן פופולריות של מחרוזות חיפוש, הוא מגיע רק במקום החמישי, אחרי שאול המלך, שאול מופז, שאול אריאלי ושאול דולברג. שאול דולברג, אגב, הוא רופא ילדים ומוהל רפואי, ואת זה, וגם את מספר הטלפון שלו, אני יודע בלי שחיפשתי בדפי זהב – אני מעדיף להשתמש בגוגל, כי הם לא שלחו פרזנטור נודניק ללכלך פורומים.

שאול ב-Google Suggest

(אם בא לכם לעזור בהפצצת גוגל, לנקקו את השם “שאול פרחיו” לפוסט של אהוד קינן, שעם כל מומחיות ה-SEO של דפי זהב כבר הגיע למקום הראשון כשמגגלים [שאול פרחיו])

מן הארכיב: דה מרקר קפה מחקו את שאול פרחיו, פייסבוק עוד לא (אבל אם מספיק אנשים ילשינו..)

בחזרה לראש הפוסט

איקסה!

הגירסה העדכנית של חבילת התוכנות המשרדיות של מיקרוסופט, אופיס 2007, מבלבלת משתמשים ותיקים שהתרגלו לממשק הישן ועכשיו לא יודעים איפה התפריטים והכפתורים שלהם. בנוסף היא יוצרת קבצים בפורמט חדש, DOCX, שגרסאות ישנות שלה לא יכולות לקרוא. מה עושים כשמישהו מתעקש לשלוח מסמכי DOCX? כתבת המחשבים של ynet, אדר שלו, מציעה להשיב מלחמה ולהחזיר לו מסמכים ב-ODT, הפורמט של חבילת תוכנות המשרד פתוחת-הקוד אופן אופיס.

• באותו עניין: אנשים שצריכים למות לבקש סליחה

בחזרה לראש הפוסט

תגובה לכולם: אני עוד חי

עורך מוסף התרבות והספרות של הארץ, בני ציפר, חטף התקף לב וסירב למות – כדי לעצבן את הטוקבקיסטים. כך כתב במוסף הארץ: “כשהתעוררתי מהעילפון, על הרצפה בחדרי, בשעה ארבע וחצי בבוקר, אחד הדברים הראשונים שאמרתי בלבי היה שלא אתן לכם, כל מנאציי הטוקבקיסטים, את הסיפוק לשמוע על מותי, ושעוד לא תמה סאת המררה, שאלוהים הועיד לי לשפוך עליכם”

בחזרה לראש הפוסט

בג”צ נ’ קול העם

שר המשפטים, דניאל פרידמן, השתלח בבית המשפט העליון בראיון לידיעות אחרונות (22/2/2008). לפני עשר שנים, הוא היה מצטט נהגי מוניות או בעלי דוכנים בשוק שתומכים בדעותיו ובפעולותיו. והיום? “אני לא יודע אם הטוקבקים באתרי האינטרנט משקפים משהו, אבל יש לי בהם תמיכה של 90 אחוז, אם לא יותר”.

בחזרה לראש הפוסט

ברוכה הבאה למאה הקודמת

חברת גב-ים מפרסמת את פארק מתם חיפה, אזור תעשייה של חברות הייטק. “מנהיגה טכנולוגית נוספת בחרה בפארק מתם בחיפה כנקודת זינוק למחקר ולפיתוח תוכן העתיד”, נכתב במודעה. מי החברה המובילה הנוספת שבחרה בפארק? לא יאהו, שהשיקה את מרכז המו”פ שלה שם באמצע מרץ, וגם לא גוגל, שפתחה שם מרכז מו”פ בינואר אשתקד, אלא מיקרוסופט, שפתחה את המרכז שלה בחיפה בשנת 1991.

מדוברות גב-ים נמסר בתגובה: “המודעה הינה חלק מקמפיין מודעות שיווקי לפארק מתם ובו יוזכרו החברות המובילות השוכנות בפארק ללא קשר למועד כניסתן לפארק”.

מודעת גב ים עם מיקרוסופט ישראל

בחזרה לראש הפוסט

לבלוג או לא לבלוג?

במכתב המאוכזב ששלח עורך אתר חדשות הגולשים סקופ, שי גולדן, לכתבי האתר, הוא התלונן על ריבוי הדעות ומיעוט החדשות באתר: “הדבר ממנו אתם חוששים יותר מכל, קורם עור וגידים, ולא מיוזמתי ולא באשמת המערכת: האתר הזה הופך לבלוגיה אחת גדולה”.

טוב, אולי המערכת קצת אשמה: אתר סקופ מופעל באמצעות פלטפורמת הבלוגים פתוחת הקוד וורדפרס. העובדה הזאת לא מצויינת בשום מקום, אבל כמה קוראים (וביניהם עופרניקוס) דיווחו לי שכשהיו תקלות באתר, הם קיבלו את הודעת השגיאה של וורדפרס.

“העניין המוגבר של כלכליסט ב’סקופ’ משמח אותנו מאוד”, אמר גולדן בתגובה (כשהאייטם אמור היה להתפרסם בקטנוניסט). “מצד שני הוא גורם לנו מעט לחשוש שמא נקלע כלכליסט למצוקת אייטמים קשה מאוד, כבר עם עלייתו לאוויר. גם אנחנו התחלנו בקטן, גם אנחנו חיפשנו סיפורים מתחת לכל עששית. המצוקה מובנת. מכאן, ממערכת סקופ, אנו נושאים תפילה לטובת העיתון הצעיר והנהדר הזה שיידע ימים של סיפורים גדולים, חשיפות חשובות וכותרות מהדהדות – לפחות כמו שיש לנו בסקופ על בסיס יומי”.

בחזרה לראש הפוסט

תגובות

8 תגובות לפוסט “גידי נקודה גוב • עומדים בשער על וורדפרס • שאול פרחיו בגוגל • ועוד”

 1. רועי on 15 באפריל, 2008 00:09

  אני ממש מקנא בך. גידי גוב. פאק.

 2. יוני ציגלר on 15 באפריל, 2008 19:01

  (זה ‘עודד דוידוף’ לא ‘דוידוב’)

 3. עידו קינן on 15 באפריל, 2008 19:27

  תודה, יוני זיגלר (;

 4. יואב פ. on 19 באפריל, 2008 14:19

  רק לשם ההגינות, כדאי לציין ש- DOCX הרבה יותר חסכוני בנפח לעומת ה- DOC הישן (אני לא בטוח לגבי יעילות או אחידות בפורמט, זה כבר נושא אחר).. ומי שעדיין לא שם לב, זה למעשה ZIP/RAR עם הרבה XML-ים בתוכו.
  וגם- יש תוסף לאופיס 2003 שמאפשר לו לפתוח כל DOCX (או מסמך אחר שנוצר ב- 2007) ללא בעיות מיוחדות.

  ואחרי כל זאת, אין להסיק כי אני בעד מיקרוסופט ו/או אופיס 2007, אלא רק מוסיף מידע בנושא ;)

 5. בלוג מתחרה ל”עומדים בשער” : חדר 404 on 22 באפריל, 2008 12:19

  […] מן הארכיב: תמיס מסביר למה עבר ל-Wordpress.com 22 בApril, 2008 | בנושאים 404, בלוגים, עיתונות […]

 6. PopPy on 24 באפריל, 2008 20:49

  אני דווקא לא ממש מתנגדת לסיגנון הפירסום הזה (שהוא ממש לא חדש, אבל כן לראשונה, למיטב לזכרוני, בשימוש ממוסד וע”י חברה גדולה), וזה בלי שום קשר ללויאליות שלי לתפוז – למרות מה שאולי משתמע מההודעה שציטטת.

  יש מי שטוען שזו חדירה בוטה לתוכן הקהילות, אני חושבת שאם זה מה שיגרום למפרסמים להבין שזה עדיף על באנר צעקני וצהבהב שצועק עלי בכל פעם שהעכבר שלי רק רק מתקרב למרחב המחיה שלו, וכל עוד הגולשים מבינים שזה פרסום – זה עדיף בהחלט.
  הבעיה – זה דורש הרבה יותר השקעה מהמפרסמים.

 7. 2jk.org:: Intellect or Insanity» Blog Archive » One v. Shechter et al, Critical Bloggers Beware. on 11 במאי, 2008 19:19

  […] The story began around March, when Tapuz, the website which hosted the blog then, received a letter requesting to reveal the identiy of JaggerMeister, an anonymous blogger who wrote the blog for the last year after Shechter and Kramer opened it and managed the blog in the first few months. Tapuz blocked and edited some of the content (which actually may inflict liability on it) pursuant to a letter from Shay Elias, One’s attorney. Following the removal, Jaggermeister decided to stop writing the blog and transferred it to Themis, which dedided to move the blog to WordPress.com since it has stricter protection for user generated content. […]

 8. » ייגרגייט הוא הבעיה של נוני | ישראל חסון מחייך באושר| הבלוג של יהונתן קלינגר | on 11 במאי, 2008 23:11

  […] של תמיס, וזה העביר את הבלוג לוורדפרס.קום לאחר שהאמין שההגנה שאלו נותנים למשתמשי האתר גדולה יותר מאשר בתפוז. לא עברו חודשיים ותמיס קיבל גם הוא מכתב התראה בטרם […]