קטנוניסט: העולם לפי המועצה לבטחון לאומי • פרס למשבחים • גוגל מקיצה

היום בקטנוניסט:

פרט משער אתר המועצה לבטחון לאומי באנגלית

סדר עולמי חדש
עולם הפוך
המלץ וזכה
עברי ואיכותי
גוגל מכירה בישראל
בגוגל ישראל עדיין חורף
משחקים בחתן וכלה

סדר עולמי חדש

המטה ללוחמה בטרור שתחת המועצה לבטחון לאומי מפרסם בין השאר אזהרות מסע לישראלים. אבל האם אנחנו יכולים לסמוך על המלצות כאלה כשהמטה מפגין בורות גיאוגרפית? הקורא עמיחי גור מסביר: “זאת אזהרה למטיילים הישראלים לא לנסוע לחבל ג’אמו-קשמיר. הבעיה היא שאין מקום כזה. יש מדינת ג’אמו קשמיר, ובה שלושה מחוזות (חבלים): ג’אמו, קשמיר ולאדאק, אבל אין חבל ג’אמו קשמיר.

“גם המפה באתר (שאגב נלקחה מאתר ה-CIA) לא מבהירה את הנקודה. לקו שנמתח אין שום קשר לכתוב, ובפרט אמריצר שנמצאת באזור האדום היא בפנג’אב. היא אינה בחבל ג’אמו, אינה בחבל קשמיר ובוודאי שאינה בחבל ג’אמו קשמיר”.

מתקשורת ראש הממשלה נמסר בתגובה: “אזהרת המסע מתייחסת לכל המובלעת בצפון הודו, לרבות החבלים ג’אמו, קשמיר ולדאק.
אכן הקו המסמן את הגבול הדרומי של איזור אזהרת המסע הינו קו ישר ולא טופוגרפי, דבר שאיננו בר ביצוע במפה בקנה מידה כזה”. לשאלה אם השימוש במפה של ה-CIA נעשה באישור השיבו בתקשורת ראש הממשלה: “איננו מוצאים לנכון לדווח מנין קיבלנו כל רכיב, או כל מידע בנושא אזהרות המסע”.

{בחזרה לתחילת הפוסט}

עולם הפוך

אבל הטעות המביכה באמת של המועצה לבטחון לאומי נמצאת ממש מתחת לאף: שער האתר מציג תמונה של אנשים מפוקסלי פנים בחמ”ל מפואר, גלובוס ומפה של העולם. בגירסה האנגלית של האתר מופיעה אותה תמונה בהיפוך ראי, שהפך גם את כיווני היבשות, והעביר את אמריקה למזרח ואת אסיה למערב. אלה הפנים שמציגה ישראל לכל גולש מהעולם שייקלע לאתר הממלכתי הזה.

שער אתר המועצה לבטחון לאומי בעברית

שער אתר המועצה לבטחון לאומי באנגלית

מהמועצה נמסר שהם לא מתכוונים להגיב בעניין. זה היה ב-26/5, והאתר עדיין לא תוקן.

{בחזרה לתחילת הפוסט}

המלץ וזכה

ייואב (השם המלא שמור אצלי) רכש נגן מוזיקה באתר tuki.co.il, המופעל על ידי חברת א.ב אדר אמיתי. הנגן הגיע עם פתק מצורף: “במידה והיית מרוצה מחוויית הקנייה, נודה לך אם תיכנס לאתר ‘זאפ’ ולרשום [כך במקור] את המלצתך. במידה ולא היית מרוצה, נשמח לקבל הצעות לייעול השירות לכתובת info@tuki.co.il. לכל מדרג תישלח מתנה בדואר – אוזניות כפתור של חברת סוני דגם 818/828/J10”.

הפתק שהחנות tuki.co.il שלחה ללקוח

יכול להיות שמדובר בחנות ממש מוצלחת, ומאידך ייתכן שהמתנה, בשווי 60-90 שקלים, עושה את העבודה – כך או כך, תוכי זוכה כמעט אך ורק לביקורות חיוביות בזאפ – 49 חוות דעת ודירוג ממוצע של 5 מתוך 5 (לרשת באג, לדוגמה, יש רק 17 חוו”ד וציון 4.5), ואפילו זכתה בתו “קנייה חכמה” של זאפ, המוענק לחנויות ותיקות שזוכות לביקורות חיוביות רבות בשיעור גבוה לאורך זמן.

“אנשים מתעצלים לרשום דברים טובים”, מנמק את השיטה אלי אמיתי, הבעלים של תוכי, ואומר שזאפ עצמם הציעו בעבר מתנות תמורת כתיבת ביקורות. לדבריו, זאפ אסרו עליו להבטיח מתנות באתר עצמו, בנימוק ש”אם אני רושם באתר, אז אנשים יקנו אצלי כדי לקבל את המתנה”, אבל לדבריו “אני יכול לעשות מה שאני רוצה בדף שאני שולח לבנאדם”.

מזאפ נמסר בתגובה שהם שוללים את השיטה: “חברת זאפ מעודדת את הגולשים לשלוח אליה חוות דעת מכל סוג שהוא וזאת כחלק אינטגרלי מהמידע שאנו רוצים לספק על החנויות המופיעות באתר והמוצרים המוצגים בו. יחד עם זאת, אנו לא מתירים מתן תמורה בגין חוות דעת תהיה אשר תהיה על ידי החנויות”.

{בחזרה לתחילת הפוסט}

יש בלוגרול בעברית

במקום להתלונן שאין בלוגים איכותיים, אולי תתחילו ב”רשימת ה-25” של אורי קציר, שממליץ על הבלוגים המוצלחים ביותר בעברית לטעמו זו השנה הרביעית ברציפות.

{בחזרה לתחילת הפוסט}

גוגל מכירה רשמית בישראל

בפברואר 2006 נפתחה הנציגות הישראלית של גוגל, ובהמשך נפתחו גם שני מרכזי פיתוח, בחיפה ובתל אביב. כששאלתי את גוגל על זה באוקטובר 2007, הם אמרו לי: “אנחנו בתהליך עדכון העמוד הזה עכשיו. […] אנחנו גדלים די מהר לאחרונה, ויש כמה סניפים שכבר פועלים שטרם הוספנו לאתר הסניפים”.

עכשיו אפשר להגיד מזל טוב: אחרי יותר משנתיים, אולי לכבוד חגיגות ה-60 למדינה, מישהו בגוגל ארה”ב התפנה סוף סוף לסמן את ישראל במפה הרשמית של סניפי גוגל ברחבי העולם.

גוגל ישראל במפת סניפי גוגל

{בחזרה לתחילת הפוסט}

בגוגל עדיין חורף

בסוף מרץ עברה ישראל לשעון קיץ. גם גוגל עברה, אבל לא עדכנה את תיאור אזור הזמן: בעוד ישראל נמצאת היום ב-GMT+3, אזור הזמן “תל אביב” בחשבונות גוגל נמצא ב-GMT+2.

{בחזרה לתחילת הפוסט}

משחקים בחתן וכלה

והיום בפינתנו “הצעות נישואים של גיקים”: ברני, גיק אמריקאי, נתן לחברה שלו טאמי קונסולת משחקים DS עם המשחק האהוב עליה, ביג’ולד. היא התחילה לשחק, אבל לפתע התרוקן המסך והופיעה עליו טבעת שבנויה מהאבנים היקרות של המשחק. “זו טבעת!”, אמרה טאמי, וברני אמר: “התינשאי לי?”. טאמי הסכימה, והוא נתן לה טבעת, הפעם אמיתית.

טבעת הביג\'ולד הווירטואלית של טאמי. צילום מהבלוג של ברני, שימוש הוגן

טבעת הביג\'ולד של טאמי. צילום מהבלוג של ברני, שימוש הוגן

{בחזרה לתחילת הפוסט}

(הטור פורסם במקור בכלכליסט ב-28/5/2008, ומובא כאן בהרחבה)

תגובות

12 תגובות לפוסט “קטנוניסט: העולם לפי המועצה לבטחון לאומי • פרס למשבחים • גוגל מקיצה”

 1. יהונתן on 29 במאי, 2008 08:06

  אתה מבין שהבעיה של האתר של המועצה לבטחון לאומי באנגלית פשוט היה צילום מראה של הרקע ובגלל זה השגיאה המהותית, נכון?

  לפעמים אנשים כאלה עושים שגיאות כי הם פשוט לא מבינים למה עיצוב הוא לא עניין טכני בלבד.

 2. יוני בראל on 29 במאי, 2008 08:12

  ברור שהאתר של המטה ללוחמה בטרור לא תוקן. איזה חלק של “לא מתכוונים להגיב” לא היה ברור?

 3. meitool on 29 במאי, 2008 10:40

  זאפ מעודדים השארת תגובות אולי בחלומותיהם הכמוסים. אני רכשתי משהו דרך חנות אונליין (למתעניינים: PinoBaby) אליה הגעתי דרך זאפ. המוצר הגיע באיחור, השירות היה מזעזע והיו לי מלוא החופן תלונות. לראשונה בחיי הזדהתי בשמי ופרטי המלאים וכתבתי שם הערה על החנות.

  חיכיתי שבוע, חיכיתי שבועיים וההערה לא פורסמה. לאחר שפניתי אליהם התבקשתי לעדן את הערתי ולהיצמד לעובדות (ולהוריד, למשל, את המלצתי החמה לא לרכוש מאותה חנות). עידנתי. עדיין לא פורסם. הפעם הם ביקשו הוכחת קנייה מהחנות ולא, מייל ממנה המאשר את הקנייה לא נחשב, הם רוצים פקס של החשבונית שבאותה נקודת זמן (כחודש לאחר תחילת הסאגה) ממש לא היתה לי זמינה. אז ירדתי מזה. מי יודע כמה כמוני יש.

 4. רואה שחורות on 29 במאי, 2008 14:24

  הם ממתינים שהעולם יתאים את עצמו למפה שלהם.

 5. רועי on 29 במאי, 2008 15:01

  נו באמת, מעולם לא ראיתם בסרטים שגופי הביטחון לא מוכנים לעשות משא ומתן עם טרוריסטים? הם מעדיפים שמישהו יסתמך על המפה שלהם ויקח טיסה למזרח כדי להגיע לארה”ב מאשר להודות שהם טעו. זה הבסיס ללוחמה בטרור.

 6. אופיר on 29 במאי, 2008 16:17

  אורי קציר ממליץ על הבלוגים המוצלחים ביותר *לטעמו*. ציינתי זאת כי זה לא היה ברור לי ממה שכתבת.

 7. עידו קינן on 29 במאי, 2008 16:23

  אופיר, צודק, הוספתי את ההבהרה (אם כי “המוצלחים ביותר” זה תמיד סובייקטיבי, לא?).

  יהונתן, מעבר לעובדה שעיצוב זה לא רק דבר טכני, יש דבר כזה שנקרא QA, וכמו כן, כדאי מפעם לפעם להיכנס לאתר, לעשות סיבוב ולראות שהכל בסדר.

 8. Xslf on 30 במאי, 2008 16:06

  אם כבר קטנוניסט, אז עד הסוף-
  טכנית, ישראל בשעון קיץ היא באזור הזמן UTC+2+1: היא אף פעם לא עוברת רשמית ל-UTC+3.
  (כנ”ל גם שאר הארצות שמשתמשות בשעון קיץ)

  אני לא בטוחה לאיזו תצוגה בדיוק אתה מתייחס, אבל אם כתוב UTC+2 בבחירת איזור הזמן, אבל השעה בפועל שמוצגת אחרי הבחירה היא השעה הנכונה, אז הכל תקין.

  אם בפועל השעה המוצגת היא אחרת, אז יכול להיות שיש בעייה ואשמח אם תעביר לי פרטים קצת יותר מדוייקים איפה אתה רואה אותה כדי שאוכל לבדוק מה קורה.

  (גילוי נאות וכו וכו’)

 9. אזהרת מסע: אל תאמינו לאזהרות המסע של המטה ללוחמה בטרור : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 17 בספטמבר, 2009 21:00

  […] ולא מוכנים להגיב. […]

 10. המטה ללוחמה בטרור נפל קורבן לאסון פוטושופ | חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 15 באפריל, 2010 15:20

  […] אה, והם גם לא יודעים איך נראה העולם: […]

 11. אתר המוסד (ל”ת) : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 5 באפריל, 2011 19:46

  […] במאי 2008 דיווחתי על שגיאה מביכה באתר המטה. כשבנו את עמוד הכניסה שלו […]

 12. המועצה לבטחון לאומי: שיתהפך העולם : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 1 בדצמבר, 2011 21:48

  […] שלוש שנים וקצת הודעתי למועצה לבטחון לאומי על כשל באתרה, היפוך ראי של מפת […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.