ועדת פיל

אייס מדווח על מכתב ששלח אסף אזולאי, יועץ התקשורת של שר התשתיות בנימין בן אליעזר, למעריב ב-3/8/2008:

הבוקר פרסם עיתונכם ידיעה עם הפניה מעמודו הראשון, תחת הכותרת ’פואד, הנכדה והפיל’, ובה נמסר בבירור ייחוסה המשפחתי של הקטינה הנחשדת לכאורה.

להבנתנו, יש בפרסום משום אפשרות לעבירה על החוק. לפי חוק הנוער (טיפול והשגחה), חל דין מאסר שנה אחת על מי שמפרסם שמו של קטין או כל דבר אחר העשוי להביא לזיהויו או לרמוז על כך באופן או בנסיבות שיש בהם כדי לייחס לו עבירה או שחיתות מידות.

המעשה חמור בעינינו עוד יותר, חרף העובדה כי ידעתם על איסור זה. אתמול אף התקשרתי אל רכזת הכתבים בעיתון, שני, וביקשתי להזכיר את העובדה כי מדובר בקטינה הנחשדת לכאורה בעבירה פלילית, ועל כן אין לפרסם את ייחוסה המשפחתי. רכזת הכתבים השיבה כי במעריב מודעים לעובדה זו. גם בתגובתו של השר למקרה, אותה שלחתי הן לראש דסק והן לכתב העיתון, רשמתי כי הדברים הם מפיו של שר בכיר בלבד ללא אזכור שמו.

כפי שבוודאי הבחנתם, שני העיתונים הגדולים, ידיעות אחרונות וישראל היום, וכן עיתון הארץ, שמרו על הכללים בעניין זה. חלקם אף גילו רגישות ורשמו רק ’פוליטיקאי בכיר’ ולא יותר מכך. כלי התקשורת שפרסמו את הייחוס המשפחתי במהלך סוף השבוע, חדלו לעשות כך כשהבינו כי מדובר בעבירה על החוק.

לצערי הרב, בחרתם לפרסם את העניין כאילו מדובר באחד הסקופים הגדולים בתולדות העיתונות הישראלית, ובדרך גם פגעתם כפי שנראה בשמה הטוב של הקטינה הפצועה. מעבר לרדיפה אחר הכותרת, ישנן גם נפשות ומשפחות שאפשר לפגוע ולהרוס בדרך, וחבל שזו הדרך שעיתונכם חשוד כנוקט בה.

העובדה כי מדובר בנכדתו של שר בכיר בממשלה, אין בה בכדי לפגוע בקטינה ובזכותה המלא והבסיסית לפרטיות ככל קטינה אחרת הנחשדת.

בתגובה שלחתי לאזולאי מכתב ב-5/8/2008:

מכובדי,

קראתי דיווח באתר ICE לפיו שלחת מכתב למעריב בתלונה על פרסום ייחוסה המשפחתי של הנערה שנמחצה על ידי הפיל, בטענה לעבירה אפשרית על החוק. הבוקר התראיין השר בנימין בן אליעזר בגל”צ, וכן הושמעה הקלטה בה הוא מדבר באירוע פוליטי בו השתתף. בשני המקרים נמסר בבירור ייחוסה המשפחתי של הקטינה הנחשדת לכאורה.

להבנתי, יש בפרסום משום אפשרות לעבירה על החוק. לפי חוק הנוער (טיפול והשגחה), חל דין מאסר שנה אחת על מי שמפרסם שמו של קטין או כל דבר אחר העשוי להביא לזיהויו או לרמוז על כך באופן או בנסיבות שיש בהם כדי לייחס לו עבירה או שחיתות מידות. המעשה חמור בעיני עוד יותר, בשל העובדה כי השר ידע על איסור זה.

כפי שבוודאי הבחנת, שני העיתונים הגדולים, ידיעות אחרונות וישראל היום, וכן עיתון הארץ, שמרו על הכללים בעניין זה. חלקם אף גילו רגישות ורשמו רק ‘פוליטיקאי בכיר’ ולא יותר מכך. כלי התקשורת שפרסמו את הייחוס המשפחתי במהלך סוף השבוע, חדלו לעשות כך כשהבינו כי מדובר בעבירה על החוק.

לצערי הרב, השר בחר לפרסם את העניין כאילו מדובר באחד הסקופים הגדולים בתולדות העיתונות הישראלית, ובדרך גם פגע כפי שנראה בשמה הטוב של הקטינה הפצועה. מעבר לרדיפה אחר הכותרת, ישנן גם נפשות ומשפחות שאפשר לפגוע ולהרוס בדרך, וחבל שזו הדרך שהשר חשוד כנוקט בה.

העובדה כי מדובר בנכדתו אין בה בכדי לפגוע בקטינה ובזכותה המלא והבסיסית לפרטיות ככל קטינה אחרת הנחשדת.

אבקש את תגובת השר לדברים.

אזולאי לא השיב למכתבי.

מן הארכיב:
אסף אזולאי מבקש לציין שפואד נאם ואף אחד לא קם
אסף אזולאי מבקש לציין שפואד פועל בהתמדה ובנחרצות

תגובות

תגובות

Powered by Facebook Comments

תגובות

4 תגובות לפוסט “ועדת פיל”

 1. רואה שחורות on 7 באוגוסט, 2008 00:37

  שני העיתונים הגדולים, ידיעות אחרונות וישראל היום

  זה הכל.

 2. עינת on 7 באוגוסט, 2008 14:00

  ת’אמת, הזויה בעיניי ההתייחסות למקרה.
  הרי אם היה מדובר בז’קלין לוי אף אחד לא היה מתעסק בזה יותר מדיי.

  אסור לנו (ולעיתונות) לשכוח שמדובר כאן בנערה שיכורה שהסיגה גבול, התנהגה ברשלנות תוך שהיא מסכנת את עצמה ואת עצמה בלבד והיא צריכה לחטוף על הראש ואולי אפילו עונש חריף כי מסתבר שמקרים כאלה קורים כל הזמן אבל אף אחד לא באמת מתרגש מהם.

  נכדה של שר או לא, הנערה פשעה וצריכה לשלם. כל התייחסות אוהדת למצבה מיותרת בהחלט.

 3. Adam on 9 באוגוסט, 2008 01:10

  I noticed your using my image, which is good

  :)

  i can translate Hebrew and was just curious as to what the article was about

  Adam

 4. עידו קינן on 9 באוגוסט, 2008 19:07
  Adam, the article’s about an Israeli girl who trespassed a safari and was stumped by an elephant.

פרסום תגובה