מכתב פתוח ליו”ר מרצ: מפלגה שמייצגת נקיון כפיים לא יכולה לעבוד עם ערן ארדן

לכבוד ח”כ חיים אורון,
יו”ר מפלגת מרצ
horon@knesset.gov.il

מכובדי,

הופתעתי לשמוע דיווחים בתקשורת על כך שהפרסומאי ערן ארדן ינהל את הקמפיין של מרצ באינטרנט בבחירות הנוכחיות.

בבחירות הקודמות עבד ארדן עם מפלגת קדימה. במסגרת עבודתו זו שיקר ארדן במצח נחושה לעיתונאים, ואני ביניהם, כשפברק פריצה של האקרים איראנים לאתר קדימה והעביר את המידע לתקשורת, זאת כדי לספק חשיפה תקשורתית לקדימה ולאתרה.

ארדן לא הסתפק בשקר הזה, שוודאי לא היה מתגלה לעולם אלמלא החליט לחשוף אותו בספרו שסיכם את הבחירות, “קדימה תקליק”, ואף התגאה שהצליח למכור אותו לתקשורת.

ארדן כתב בספרו:

פרסמנו ידיעה המתארת את תקיפת האתר על ידי האיראנים, כאשר במקביל לפרסום הידיעה שתלנו קבצים עוינים באתר על מנת להשלים את התמונה. הופצה ידיעה על פריצה למסד הנתונים של קדימה. הוגשו תלונות פומביות.

[…]

המוצר בסוף היום הוא הפתק בקלפי. […] כל גולש שנכנס לאתר הביע כוונת קנייה. […] התפקיד שלנו כמנהלי קמפיין הוא לגרום לקהל הפוטנציאלי לזכור רק דבר אחד כשהוא נמצא מעבר לפרגוד – לשים במעטפה את הפתק הנכון, פתק המותג.

[…]

במצב […] של מחסור בצוות ובתקציבים מוגדרים, אחד הכלים החזקים ליצור תנועה באתר שלך היא לייצר ‘ספין’ תקשורתי אנונימי. הכוונה היא לשימוש באתרים קיימים המפיצים תוכן באמצעות ידיעות שמעלות את המותג לסדר היום הציבורי, [שבעקבותיהן] נוצר שיח ברשת והתגלגלו שמועות במסדרונות הווירטואליים של הרשת ומשם גם לעיתונות הכתובה. נוצרה מראית עין של פעילות שוקקת מתחת לפני השטח. תכונה של רחשים ומזימות. דימוי של קדוש מעונה אף פעם לא הזיק.

נכון, זה נשמע ילדותי וקנטרני, אבל חשוב להבין שכל ספין כזה מגדיל את כמות הגולשים במאות אחוזים. מאות אחוזים בעלות אפסית כמעט וללא מאמץ לוגיסטי. אלה חוקי המשחק, בין אם נאהב אותם ובין אם לאו.

בדבריך עם בחירתך לראשות מרצ אמרת בין השאר כי “השתכנעתי שיש לנו סיכוי של ממש לחזור ולהפוך את מרצ לאופציה ריאלית עבור מאות אלפי ישראלים שמחפשים מפלגת שמאל שמייצגת פוליטיקה אחרת”. בחירתך בארדן לקדם את מרצ באינטרנט משדרת מסר של פוליטיקה ישנה ורקובה, פוליטיקה בה שקרים הם דבר חיובי, מותר ואף רצוי במסגרת מסע בחירות. מי שיעבוד מול מרצ יידע שאסור לו לסמוך על אף מילה שיוצאת מהמפלגה עד יום הבחירות, משום שייתכן מאוד שארדן שוב החליט למכור שקרים כדי למכור את המפלגה. שכירתו לקידום מרצ משליך גם על תדמיתה של המפלגה עצמה, שאמורה לייצג יושר ונקיון כפיים אך באותה נשימה משתמשת בשירותיו של אדם שהתגאה בשקר ככלי עבודה לגיטימי.

הדבר הנכון עבור מרצ לעשות הוא להיפרד מארדן לשלום ולבחור איש קמפיין נקי וישר, שפיו ולבו שווים.

אודה לך על התייחסות למכתבי זה, אותה אפרסם ואפיץ ברבים.

בברכה,
עידו קינן
בלוגר, חדר 404

* פורסם גם בעבודה שחורה

תגובות

28 תגובות לפוסט “מכתב פתוח ליו”ר מרצ: מפלגה שמייצגת נקיון כפיים לא יכולה לעבוד עם ערן ארדן”

 1. michaly on 21 בדצמבר, 2008 21:46

  מדהים. כלומר מזעזע.

 2. אנונימי on 21 בדצמבר, 2008 21:52

  וואו. מהפוסטים החשובים והטובים שלך. המשך כך, ועדכן נא.

 3. יהונתן on 21 בדצמבר, 2008 21:53

  יש א’ לפרסם את המכתב גם בעבודה שחורה?

 4. לירון נוימן on 21 בדצמבר, 2008 21:56

  כולי תקווה שהתגובה למכתב לא תהיה שתיקה רועמת.

  אני בקושי מעז לקוות שתהיה תגובה חיובית.

  מתי נהפוך למדינה שבה לזה שמישהו משקר לציבור יש השלכות שליליות עליו, כמו שצריך להיות, ולא ההיפך?

 5. עידו קינן on 21 בדצמבר, 2008 22:03

  יהונתן, מכל האנשים אתה שואל דבר כזה? גם יש אישור, גם שלחתי בקשה לפרסם את זה וגם הבלוג ב-cc-by-sa.

 6. okok4 on 21 בדצמבר, 2008 22:06

  הוא התלונן במשטרה על “הפריצה” בזמנו? כי אם כן זו תלונת שווא. ואז הוא עבריין לכאורה.

 7. יהונתן on 21 בדצמבר, 2008 22:52

  עידוק,
  ידוע שהבלוג בCC-BY-SA, השאלה הנכונה בעצם היא אם בא לך להיות מזוהה עם הסמולנים? סליחה.

 8. דוברמן on 21 בדצמבר, 2008 23:47

  יהונתן, זה דבר ידוע שהקיננים כולם סמולנים (אם כי אין ידיעות על “האח השלישי”, שהם דואגים להסתיר מעין הציבור).

 9. עופר לנדא on 22 בדצמבר, 2008 00:05

  בתזמון מעניין יואב לוי שלח היום/אתמול מכתב לאורון על כך שהוא עצבני מזה שנציגי מר”צ ברחובות חברו לשוקי פורר… כנראה שבמר”צ אוהבים להסתובב עם מושחתים…

 10. יוסי on 22 בדצמבר, 2008 01:13

  פוסט חשוב.
  ממתין בדריכות לתגובה (שככל הנראה לא תבוא).

 11. עבודה שחורה » חיים אורון, לא ראוי שהפרסומאי ארדן ינהל קמפיין למפלגת מר”צ on 22 בדצמבר, 2008 06:06

  […] עידו קינן בלוגר, חדר […]

 12. יהושפן ב on 22 בדצמבר, 2008 08:40

  יפה, מסכים עם כל מילה. תודה שהבאת את זה לתשומת לבי.
  יש משהו שאפשר לעשות כדי לקדם את זה?

 13. עידו קינן on 22 בדצמבר, 2008 09:12

  יהושפן, אתה יכול להפיץ את המסר בקרב מכריך וגם לכתוב ליו”ר וחברי מרצ בנושא.

 14. עוד יובל on 22 בדצמבר, 2008 09:54

  רגע, אתה טוען שאנשי פרסום אינם טלית שכולה תכלת?? אתה מנסה לרמוז שקמפיינים פרסומיים מנסים למכור לנו מוצרים בעזרת מצגי שווא?? אני בשוק, אני בהלם, אני ה-מו-ם.

  עידו, איזו תגובה אתה מצפה לקבל מג’ומס? “אויש, אתה צודק, נזרוק אותו לכל הרוחות ותודה שהבאת לתשומת ליבי”? “הוא הפרסומאי הכי פחות נלוז שמצאנו, זה מה יש”? “הוא מימין לי את הפריימריז אז אני חייב לו”?

 15. דורה on 22 בדצמבר, 2008 13:07

  עוד יובל, זאת התגובה הכי אינפנטילית שיכולה להיות. יופי שאתה מתוחכם ומנוסה מכדי להיות מופתע בכל פעם שפרסומאי ו/או פוליטיקאי מזיין את הציבור בתחת; אני בטוחה שגם עידוק לא בדיוק נפל מהכיסא. הוא עדיין חושב שחשוב לדבר על זה ולפעול נגד זה.

 16. עוד יובל on 22 בדצמבר, 2008 18:08

  דורה, לא לקחתי את העלבון באופן אישי.

  לדבר זה נחמד מאוד, ולשים דברים על השולחן זה בהחלט דבר חיובי. אם הדברים היו מתפרסמים מעל הקיפול באחד מעיתוני הערב, יכול להיות שהיו מביכים מישהו מספיק בשביל לתת איזושהי תגובה מגומגמת ולעשות משהו בנידון תוך נסיון תפל להראות כאילו התכוון לעשות זאת מלכתחילה.

  במצב הקיים, חדר 404 הוא לא בדיוק הפלטפורמה המתאימה למלחמה בשחיתות השלטונית, ולצערי אין אף בלוג ישראלי אחר בעל תהודה מספקת לנושא.

 17. דורה on 23 בדצמבר, 2008 15:45

  בלוגים הרבה פעמים מגלגלים דברים בעקיפין, ובסוף העניין עושה מספיק רעש כדי להגיע לעיתונות. אבל גם אם הפוסט הזה או המכתב לא יועילו בשיט, עדיין נראה לי יותר הגיוני שאנחנו, בתור הצד הנפגע, נדבר על זה ולא נדחיק את זה.

 18. אביגיל on 23 בדצמבר, 2008 16:01

  אני למשל העברתי קישור לפוסט הזה לאחד מראשי התנועה החדשה שהצטרפה למרצ. אולי זה יעשה משהו או לפחות יגרום להם להגיב.

 19. הילדה לבני / ברק לא נורמלי : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 24 בדצמבר, 2008 11:23

  […] אני אגיד, אני מה זה המום ומופתע שזה קרה. מי שזורע חרא, ג’ומס, יקצור סופת […]

 20. תומר מינץ on 24 בדצמבר, 2008 23:56

  עידו היקר,

  אני איש מרצ, ואני הוא זה שעומד עם ערן
  ואנשיו בקשר יום-יומי, ומקשר בין עבודתם לבין המפלגה ומתנדביה.
  אני לא מכיר את המניעים האישיים שלך לפרסום הפומבי של המכתב הזה. אנסה להתייחס לשאלות שאתה מציב, וחשוב לי להדגיש שאני לא מציג כאן את עמדת המפלגה, אלא את עמדתי הפרטית בלבד!

  הכרתי את ערן לפני מספר שבועות, כאשר מזכ”ל המפלגה ביקש ממני לקשר בין המפלגה לבין אנשי האינטרנט. אני יכול לספר שמאז שהתחלנו לעבוד על הקמפיין, ערן הקים צוות מקצועני שלא היה מבייש אף מסע בחירות, ובוודאי לא מסע בחירות דל תקציב כמו זה העומד לרשות מרצ. אני מציע לבחון את האדם במבחן התוצאה, אומנם את הכסף סופרים במדרגות, ואת המצביעים בקלפי, אבל בינתיים העבודה שערן ואנשיו עושים היא מצויינת! לא אפרת זאת כאן, מתנדבי האינטרנט שלנו מרגישים זאת.

  לגבי הספינים,
  אני מניח שאדם כמוך, מבין שספין אולי נוצר על ידי מנהל קמפיין, אבל יוצא לחלל האוויר על ידי הפוליטיקאים. כולנו למדנו להכיר את תרבות הספין של קדימה ואולמרט, ובעצמך אמרת שמרצ מייצגת את ההיפך. כמי שנמצא בפנים, אני יכול להבטיח לך, ולכל מי שמודאג, שמאז תחילת הקמפיין, עוד לא שמעתי אפילו לא הצעה לספין, ואני משוכנע, שגם אם תעלה אחת כזו, היא תיקבר מידי.

  כפי שאמרתי, אני לא מבין את המניעים שלך לפרסם את המכתב לג’ומס (אגב, באמת שלחת אותו? כי זו הפעם הראשונה שאני רואה אותו). אם עשית זאת מתוך דאגה עמוקה למפלגה, הרי שרק הבאת נזק. אתה מכיר פוליטיקה, ובוודאי מודע לזה שמילה רעה רצה בקצב מהיר כפל כפליים ממילה טובה, הפוסט שלך מייצר המון שיחות מסדרון שלא מקדמות אותנו לשום מקום – להיפך!

  ואם זה חיסול חשבונות בתוך הברנז’ה, בבקשה תשאיר אותנו בחוץ. באנו לעבוד כי אנחנו באמת מאמינים בדרך של המנהיגים שלנו, אז תן לנו לעשות זאת בשקט.

  ובשורה התחתונה, אני מקווה שכל מטות המפלגה יעבדו בקצב, ברצינות וביצירתיות שמפגין מטה האינטרנט.

 21. עידו קינן on 25 בדצמבר, 2008 01:00

  תומר,

  ראשית כל, תודה על תגובתך.

  אם טרם שמעת הצעה לספין, הרשה לי לעדכן אותך: “ברק לא נורמלי”. קריאייטיב בשקל עשרים, פרובוקציה בשנקל, ואתם בכלל לא אחראים, מה פתאום, זה בגלל “שגיאת הקלדה” (שגיאת הקלדה?!), זה “אחד מאנשי הקמפיין העלה […] על דעת עצמו”. מי זה, אותו “אחד מאנשי הקמפיין” הזה? כנראה שהוא בתפקיד בכיר, אחרת לא היה לו גישה וסמכות להעלות באנר פרסומי באתרי אינטרנט. או שאצלכם כל טמבל עם פוטושופ יכול להעלות קמפיינים?

  לארדן לא היתה בעיה לעבוד עם קדימה ולהפיץ את הספינים שלה. ובמקרה של הפריצה המפוברקת, הוא לא רק שלא היכה על חטא, אלא אף התגאה בזה בספר שלו.

  מכתבי נשלח לאורון, וטרם קיבלתי תשובה רשמית ממנו או מהמפלגה. המניע שלי לשליחתו הוא בדיוק מה שכתבתי בו – אני חושב שמפלגה שמתיימרת להציג נקיון כפיים לא צריכה לעבוד עם אדם כזה; אני מתאר לעצמי שהמפלגה ואורון לא היו מודעים לסיפור הזה כשבחרו בארדן.

  בחרתי בפורמט של מכתב פתוח כי הוא נראה לי מתאים לעניין, אבל באותה מידה יכולתי לפרסם מאמר פובילציסטי שהיה אומר את אותם הדברים בדיוק. המניע שלי לפרסום הפומבי הוא לעורר דיון ציבורי בנושא, ועל כן אני שמח על דבריך שהפוסט שלי מייצר המון שיחות מסדרון.

  אין לי שום חשבונות לחסל עם ארדן – הוא שיקר (ופברק; זה לא שקר לבן, זה אשכרה לפברק פריצה לאתר) ורץ לספר לחבר’ה, אני דיווחתי על כך ב-nrg ונתתי במה גם לכמה מאמרים בגנות המעשה. פרסומאים משקרים לפעמים, וכשמגלים זאת ראוי לתת לכך פומבי, וביתר שאת אם הם לא מקדמים מוצר צריכה עם “ערכי מותג” אלא מפלגה עם ערכים, יהיו אלה אשר יהיו.

  מצחיק שאתה מייחס לי גרימת נזק למפלגה. הנזק, אם יש כזה, נגרם למפלגה בגלל הבחירה שהיא עשתה. אני רק שפכתי אור על הנושא.

 22. דורה on 25 בדצמבר, 2008 11:32

  תומר, זה לא קצת חצוף לדרוש מעידוק לשתוק כי הוא לא עוזר למפלגה? ארדן המציא פריצה לאתר קדימה, כולל זיוף עקבות דיגיטליים של הפריצה (למקרה שהעיתונאים יבדקו), כדי לעורר הייפ סביב האתר. זה סוג הדברים שהוא יודע לעשות בשביל קמפיינים פוליטיים והוא גם התגאה בכך בספר שלו. אתם שכרתם אותו. אתם אלה שצריכים להסביר את עצמכם, לא מי שמצביע על הבעיה.

 23. ג’ומס נשאר עם ארדן : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 25 בדצמבר, 2008 12:40

  […] מספר ימים פרסמתי פה מכתב ששלחתי ליו”ר התנועה החדשה מרצ, חיים “ג’ומס” […]

 24. עוד בלוג תל-אביבי » מקבץ לינקים לסופ”ש on 26 בדצמבר, 2008 14:17

  […] עידו קינן מבקש מג’ומס הבהרה מדוע מרצ בחרה לעבוד עם ה

 25. העברית המשתפרת של ההאקרים הפרו-פלסטיניים : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 31 בדצמבר, 2008 17:18

  […] לאתר fuck-israel.hackteach.org) (ופה צריך לסייג, כי כמו שלמדנו מערן ארדן, גם פריצה לאתר עלולה להיות שקר שנועד לגרום לאזכור […]

 26. דברים קטנים » שובם של הבלוגרים הם חארות: פוליטי‏ on 23 בינואר, 2009 13:19

  […] רושם שהוא צוות התגובות של מרצ בכל הנוגע לבלוג של עידוק (כאן, וגם כאן), ואולי בכלל מנהל את פעילותם בכל רחבי […]

 27. ‏היתוך קר למפגרים » משפחות הפשע בשירות הקמפיין של אפריים סנה‏ on 25 בינואר, 2009 14:14

  […] מדשדשת בסקרים ולא ממש עוברת את אחוז החסימה. להזכירכם, ספינים עושים לעיתים על ידי עבירות פליליות. תגובות ב- RSS 2.0. אפשר להגיב או לטרקבק […]

 28. אתר של “קדימה” נפרץ והושחת, או שזו שוב תעמולת בחירות? : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 16 בספטמבר, 2011 23:37

  […] על פריצה לאתר, כדאי להזכיר שבבחירות 2006 פברק הפרסומאי ערן ארדן פריצה לאתר קדימה כדי לקבל פרסום חינם למפלגה. ארדן כתב […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.