השרת: האם ישראלים ישלמו על אינטרוויזיה, המחאה נגד AM:PM וסגירת אוקייקיופיד בעברית

firma june 2009

השבוע יוצא גליון יוני של מוסף פירמה של גלובס . הנה טעימה טרום-ערוּכה מטורי “השרת”, שהחל מהחודש גדל מעמוד לכפולה. [עדכון 16/6: הטור עלה בגלובס ובמקו]

yes-וואלה, HOT-ynet

באמצע מאי יצאה הודעה לעיתונות על שירות חדש באתר הווידאו yes.walla – צפייה בפרקי סדרות ברשת מיד עם סיום שידור הפרק בטלוויזיה. ל-yes אין שירות VOD עם ספרית תכנים כמו שיש ל-HOT, והשירות האינטרנטי הוא תחליף סביר לכך. אבל בגוף ההודעה הסתתרה פצצונת: בעוד השירות יינתן חינם ללקוחות yes, גולשים אחרים שירצו לצפות בפרקים יוכלו לעשות זאת תמורת ארבעה שקלים לפרק. בלון הניסוי של וואלה, שלא זכה לתשומת לב בזמן אמת ומוחזר כסקופ רק מספר שבועות אחר כך, הקפיץ את אנשי HOT-ynet, הבית האינטרנטי החדש של HOT שהושק כשבועיים אחרי ההודעה לעיתונות, אחרי חודשים ארוכים של עבודה.

בעיתונות הפרינט, כשידיעות אחרונות מעלה את המחיר, מעריב מתאים את עצמו כמה ימים מאוחר יותר, כפי שקרה שוב ממש לאחרונה. באינטרנט המוביל הוא פורטל וואלה, ואם ניסוי התכנים בתשלום ירשום הצלחה, הווירוס הזה עלול להדביק את שאר האתרים המסחריים הגדולים יותר מהר מדעיכתה של שפעת החזירים בתודעה הציבורית.

הסרט פריזן ברייק, ששודר ב-yes והועלה משם לטורנטיה

“המודל היה ונשאר חינם, ואנחנו נמשיך לשדר את תכני הווידאו באופן הזה. המודל הכלכלי הוא לחלוטין פרסומות”, מנסה להרגיע סמנכ”ל התוכן של וואלה, יהורם דילמאני. “יחד עם זאת, יהיו תכנים שנרצה לשדר ולא נוכל לעשות זאת בחינם, בגלל מגבלות מצד ספק התוכן. כמו למשל סרטי קולנוע, או הסדרה ‘גיבורים’. מוקדם לומר אם זה מודל הכנסות חדש, אפילו שהתוצאות של השבועיים הראשונים לשירות החדש משביעות רצון ומפתיעות, כשנמכרו 40 אלף פרקים, עד כמה שידוע לי זה חסר תקדים באינטרנט הישראלי. אבל אנחנו בטח לא בונים על זה כעל מקור הכנסה משמעותי בזמן הקרוב, אנחנו בוחנים את העניין מקרוב ולומדים אותו בכל יום שעובר”.

AM:PM

מקומון תל אביבי פרסם פעם שפיצוציות מפקיעות מחירים של מוצרים בפיקוח ובהם לחם וחלב. חשבתי אז שמדובר בהיטפלות פורמליסטית: הפיצוציות סיפקו שירות של מוצרי צריכה בשעות הלילה. מי שרוצה לחם וחלב במחיר נמוך, שיחכה לבוקר ויקנה במכולת או בסופר. ואז הגיעה AM:PM ושברה את השוק: רשת של סופרמרקטים קטנים ופתוחים תמיד. מכירת הרשת לקבוצת דור אלון (מגה, מגה בול, אלונית) של איש העסקים דודי וייסמן (הרבוע הכחול) הפכה אותה מסטארטאפ לתאגיד ומטרה לאקטיביסטים: חרדים נגד אוכל לא כשר ופתיחת סניפים בשבתות, חילונים נגד הפסקת מכירת האוכל הלא-כשר וסגירת חלק מהסניפים בשבתות, פעילים עירוניים נגד פגיעה במכולות המשפחתיות, לקוחות נגד מחירים גבוהים וכותב שורות אלה נגד הפרת חוק הפקדון.

בחודש שעבר חשף המקומון “העיר תל אביב” שהרשת מטילה על עובדיה קנסות כבדים, ספק חוקיים, על העדרויות, איחורים, חוסרים בקופות ונזק לסחורה, וכי פיטרה עובדת בגלל הריונה (אף שהדבר נעשה כחוק, משום שהיא לא צברה את הוותק הנדרש בו אסור לפטר אישה בהריון). הגולש קליין ישראל הקים קבוצת פייסבוק שקוראת להחרים את הרשת, אולם גייס רק שמונה תומכים. כמה בלוגרים בולטים קראו להחרים את הרשת, והפנו לקבוצת פייסבוק אחרת, ותיקה יותר, “AM:PM הורסים את תל אביב“, שמרכזת את כל המחאות יחד ומוסיפה עליהן את זו על השכר הנמוך (לפי הכתבה בהעיר, AM:PM משלמת 22 שקל לשעה, כששכר המינימום הוא 19 [תיקון] בניגוד לכתוב בהעיר, החל מיולי 2008 שכר המינימום לשעה לעובד מעל גיל 18 הוא 20.70 שקל [\תיקון]), ואספה בינתיים 136 חברים (קבוצה נגד המחירים הגבוהים צברה 103 חברים, ובזו נגד הסגירה בשבת יש 153).

איור מחאה נגד AM:PM שנועה אסטרייכר פרסמה בפייסבוק

המספרים האלה מביכים במיוחד כשמדובר בתחקיר עיתונאי נגד רשת גדולה ומוכרת כמו AM:PM, שבסופו תגובה של הרשת שמאשרת את הפרטים. ויראל שהפיצה אם לילד אוטיסט על יחס מגעיל מצד בעל הפיצריה הזעירה “פיצה שרגא” בדיזנגוף סנטר הרעישה את המדינה עוד לפני שמישהו בכלל חשב להרים טלפון לשרגא גרוס ולשמוע את גרסתו. בפורום בו פורסם המכתב היא אמנם חתמה בשמה המלא, עמית וולפמן, “מפני שחשוב שאנשים ידעו שזו לא עוד אגדה אורבנית ושאכן קיימם אנשים חסרי רגישות כאלה ויש אמהות כמוני שמוכנות להחשף בשמן המלא כדי להוקיע את התופעה באודה באיבה [כך במקור]”, אבל כמה מהאנשים שהעבירו אותו הלאה בכלל יודעים מי זו עמית וולפמן, או בדקו אם היא קיימת באמת? אבל סיפור כואב על התעמרות בילד חסר אונים, והזדמנות לנקום בבריון, חזקים מחוש האחריות המחייב בדיקת עובדות.

אוקייקיופיד

במרץ 2008 הושקה גירסה עברית של אתר ההכרויות האמריקאי החינמי OKCupid, בניהולה של “קבוצת אתרים”, בעלת הרשת החברתית שין1 ובעלת השליטה באתר הילדים מומו הפרה. קסמו של קיופיד הוא שבמקום לשדך אנשים לפי הקטגוריות המקובלות באתרים כאלה, הוא מתאים בני זוג על סמך מבחני אישיות ושאלות אמריקאיות, חלקם הגדול נתרם על ידי משתמשי האתר. כך הוא מושך גם אנשים שלא מחפשים בן זוג, ומשאיר אצלו כאלה שכבר מצאו: הם ממשיכים להיכנס לאתר להשתתף במבחנים ולכתוב חדשים. הרבה גיקים יש שם, כצפוי.

אבל הקסם לא הספיק: בתחילת פברואר נסגרה הגירסה העברית של האתר, והמשתמשים נאלצו לחזור לממשק באנגלית. “השימוש באתר עלה בצורה משמעותית, וכך גם ההכנסות מפרסומות”, אמר לי המנכ”ל והמייסד-המשותף סם יגן. “מה שקרה זה שהשותף הישראלי נטשו אותנו –אפילו הפסיקו לענות לאימיילים שלי”. אולם זה לא הסיפור, או לפחות לא כולו: באותו זמן הודיעה החברה לכל המתרגמים והתומכים המקומיים שלה שהיא מפסיקה מיידית את העבודה על הגירסאות בשפות הזרות – צרפתית, הולנדית ופורטוגזית – וכי אולי תשיק אותם מחדש בעתיד.

מקבוצת אתרים נמסר בתגובה: “הקבוצה לא תתנצח עם אוקייקיופיד מעל דפי העיתון, ובכל מקרה, היא לא הסיבה להפסקת שיתוף הפעולה”.

רישום לאוקייקיופיד. צילומסך: Jonas M Luster, cc-by-sa

תגובות

10 תגובות לפוסט “השרת: האם ישראלים ישלמו על אינטרוויזיה, המחאה נגד AM:PM וסגירת אוקייקיופיד בעברית”

 1. TomerS on 15 ביוני, 2009 14:26

  שכר מינימום הוא 20.70 ש”ח לשעה.

 2. דור שמר on 15 ביוני, 2009 14:28

  הלינק לקבוצה “AM:PM הורסים את תל אביב” שבור

 3. איתן on 15 ביוני, 2009 14:29

  על פי ויקיפדיה (ואימות מול תלוש השכר שלי), “ב-1 ביולי 2008 עלה שכר המינימום ל-3,850.18 ש”ח לחודש שהם 20.70 ש”ח לשעה.”
  כלומר השכר באמפם הוא פחות מ-10% מעל המינימום הקבוע בחוק. הייתי מציע לעובדים להתחיל אסוף בקבוקים על מנת להשלים הכנסה ;-)

 4. ניר on 15 ביוני, 2009 14:33

  מעניין מאוד, תודה.

 5. יעקב חדד on 15 ביוני, 2009 16:19

  לכל המתבכיינים, שלום רב,

  יש אינספור בתי עסק גדולים וקטנים גם יחד, שעושים עוול לעובדיהם ולסביבה ברמה הכי יומיומית, משניה לשניה. אוכלוסיות חלשות מקבלות עונשים על חוסר היכולת (או הידע) להתגונן, ומכיוון שממילא אף אחד אחר לא יקח אותם. אבל הניצול הזה, הדוחה, המזוויע, זה שלא יודע ימין או שמאל, שחור או לבן, רוסי או אתיופי, עובר מתחת לרדאר, כאמור מדי יום.
  אני יכול למנות עשרות חברות השמה למנקות ומאבחים, סופרים, בתי קפה שאונסים מצלריות כמעט באופן מילולי, חברות טלסקר/מרטינג שמתייחסות לעובדיהן כמו אל המיץ של הזבל, חברות המוכרות מוצרי פנאי שבסניפיהן עובדים לא רשאים ללכת לשירותים בחופשיות, ועוד ועוד.

  אף אחד מהחברות הנ”ל לא עושות שירות שאי אפשר להסתדר בלעדיו. המפעלים המזהמים שמייצרים דשן כזה או אחר, הם לא נחוצים באמת, מלבד לצרכי כסף והתעשרות. חברות טלסקר הן ספאם טלפוני.
  אם אתה לא בעל עסק קמצן, אתה יכול לשכור מנקה או מאבטח ישירות, ולשלם לו שכר הוגן, ככה שהוא יופיע בעבודתו ברצון, ויוכל להביא לחם הביתה.

  ועכשיו לנקודה שלי, הלחם שהוא מביא הביתה, אחרי משמרת לילה, הוא קונה אותו בAM:PM, והלוואי והיה כזה בכל עיר. כי אחרי שהאורות כבים, יש המוני פועלים שחורים מכל הצבעים שמחפשים איפה לקנות חלב, ואין.
  הפריפריה נרקבת בלילות, ואין שם פיצוציות.
  תעזבו את AM:PM, הרי ידוע לכל שמי שבאמת עומד מאחרוי ההתקפות עליהם הם דוסים, ודוסים אף אחד לא אוהב, מלבד הקדוש ברוך הוא.

 6. קורנית on 15 ביוני, 2009 17:21

  לעניין אוקייקיופיד, אלה חדשות טובות. הגירסה בעברית היתה די עילגת והוציאה את הכיף מכל העניין.

 7. יוני בראל on 15 ביוני, 2009 19:19

  “הסרט” פריזן ברייק?
  היה סרט?

 8. עידו קינן on 15 ביוני, 2009 19:26

  שני פרקים, אבל מתייחסים אליהם כסרט.

 9. FrEEzE on 16 ביוני, 2009 02:12

  ידידה שלי עובדת ב-AM:PM במרכז ת”א בתור קופאית.
  היא מקבלת שכר מינימום (20.7) מזה שנתיים.
  קיבלה קנס של 150 ש”ח על איחור של 10 דק’, ביטלו לה ולעובדים האחרים את ההפסקה בגלל עומס (בלי תוספת שכר או הכפלת ההפסקה הבאה).
  הדבר היחיד שהיא חושבת שהוא נחמד זה שהחברה משלמת על מוניות אקספרס בימי שבת.

 10. יעל on 16 ביוני, 2009 18:00

  אני חושבת שמייחסים יותר מדי חשיבות לקבוצות מחאה בפייסבוק. הלא האתר המטופש הזה מכיל קבוצת מחאה על כל דבר על פני הפלנטה, ממיקומה של האות ש’ בקצה המקלדת ועד קיומו של חשמל סטטי. לכמות החברים אין שום חשיבות בפועל, בעולם האמיתי.
  אני זוכרת שחברה אמרה לי פעם בהתפעלות ש-517 איש אישרו את בואם לאירוע שהיא פרסמה בפייסבוק על הופעה כלשהי בתל אביב. יופי, אמרתי לה, רק שהמקום מכיל 150 איש בלבד והכרטיסים סולד אאוט מזמן.

  כלומר, חוסר הנוכחות בקבוצה נגד פייסבוק אינו מייצג אדישות לנושא ולא מוכיח כלום. הכי קל בעולם להיות צדקני ולמחות בלחיצת כפתור או להצביע בקליק אחד במקלדת על מחיקת חובות לארצות העולם השלישי. לעשות מעשה בפועל מעבר לאינטרנט זה כבר דבר אחר.
  אני שומעת מהמון אנשים על כך שהחרימו את AM:PM וגם אני נוהגת כך. לא אני ולא אף אחד מהם טרח לברר האם יש קבוצה בעניין בפייסבוק.

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.