שימושיות חיפוש: וויינט ונענע לא רוצים שאמצא כתבות שלהם; הארץ לא רוצים שאמצא דבר; וואלה מפתיע לטובה

חיפוש צריך להתאים למשתמש. צילומסך מהסרט Top Secret

כשאני מבצע חיפוש בוויינט ונענע, ברירת המחדל היא חיפוש אתרים. האם זה כי אתרי החדשות הללו מניחים שאני מתקשה להקליד google.com או שאין לי אפשרות להתקין סרגל חיפוש? ברירת המחדל של החיפוש צריכה להיות חיפוש כתבות, כמו בנרג מעריב. לחילופין, אפשר לתת עמוד שנותן כתבות למעלה ואתרים למטה, כמו שגוגל עושה כשמחפשים מחרוזת שנוגעת לנושא חדשותי חם. בגלובס ברירת המחדל היא חיפוש משולב, שנותן כמות מסויימת של תוצאות מכל אחד מסוגי החיפוש, וזה אחלה, אם כי לא ברור לי למה מפרידים בהמשך תפריט הגלילה בין כתבות לבין TV (כתבות וידאו), הפרדה שצריכה להתקיים רק בחיפוש המתקדם.

באתר הארץ אין ברירת מחדל: אחרי שמקלידים את המחרוזת בשדה החיפוש, צריך לבחור בתפריט נגלל (!) איפה יתבצע החיפוש. נסו לאנטר בלי לבחור ולא תקבלו כלום. נקודת הזכות היחידה היא שהאפשרות הראשונה בתפריט היא חיפוש באתר הארץ, ומנועי החיפוש וואלה וגוגל אחריה. אלא שהאפשרות האחרונה היא “ארכיון הארץ”. אין שום חיווי לגבי מתי כתבה הופכת לכתבת ארכיון, וזה גם לא משנה: במקום חיפוש נפרד באתר ובארכיון, צריך לשלב את שני החיפושים הללו, וכתבה שהיא בארכיון ועולה תשלום תוצג עם סימן של כסף לידה. ועוד יותר טוב: לא לקחת כסף על כתבות ארכיון. אבל זה כבר דיון נפרד.

בוואלה המצב שונה. מכיוון שמדובר בפורטל, יש היגיון שהחיפוש מהעמוד הראשי יהיה חיפוש אתרים כב”מ. אבל מתוך ערוצי התוכן (תרבות, מחשבים וכו’) אני מצפה שחיפוש ב”מ יהיה חיפוש כתבות. אני יכול לצפות עד שיכחילו פני: בערוצי התוכן אין בכלל שורת חיפוש. כדי לחפש אני צריך לחזור להומפייג’. מאידך, בערוץ החדשות יש חיפוש. חיפשתי בו וגיליתי שלא רק שהוא מחפש כתבות, הוא גם לא מגביל את עצמו לוואלה, ומחפש גם באתרי חדשות עבריים אחרים, פתיחות מפתיעה ומבורכת מצד וואלה.

תגובות

6 תגובות לפוסט “שימושיות חיפוש: וויינט ונענע לא רוצים שאמצא כתבות שלהם; הארץ לא רוצים שאמצא דבר; וואלה מפתיע לטובה”

 1. רונה on 3 באוגוסט, 2009 16:37

  בעיקר הארץ לא צריך לגבות תשלום עבור כתבות ארכיון כשאפשר להקיש את הכותרת שלהן בגוגל ולהכנס אליהן דרכו מבלי לשלם אגורה, וגם לו היו “הארץ” מסדירים את העניין הזה עדיין היה לנו גוגל קאש.

 2. גם-שם » ארכיון » במילה אחת: אשכרה on 3 באוגוסט, 2009 20:06

  […] כאן […]

 3. danoosha on 3 באוגוסט, 2009 21:33

  מפתיע, אבל דווקא החיפוש של מאקו מצויין ויעיל.

 4. עידו רוזנטל on 3 באוגוסט, 2009 23:46

  אתה באמת לא יודע למה זה?
  המחלקות המסחריות מתעקשות שזה יהיה המצב, כדי שהחיפוש הראשוני יוביל לאינדקס ולקישורים הממומנים שלו

 5. ניצן on 3 באוגוסט, 2009 23:59

  האינדקס של נענע הוא אחד ממנועי ההכנסות הגדולים של האתר, מדהים לדעת שגם היום בעידן של גוגל אנשים עדיין משלמים לאינדקס שכזה.
  אבל צריך להראות כניסות וחשיפות ובעולם של גוגל אף אחד כבר לא נכנס לחפש באינדקס.
  היה לי את הוויכוח הזה אין ספור פעמים כשהייתי בנענע, אולי חיפוש באינדקס בעמוד הראשי כברירת מחדל הוא נכון, אבל משתמש שנכנס לערוץ תוכן וניגש לחיפוש מעוניין לחפש בערוץ ולא באינדקס.
  גם אם חשבו שאני צודק, הכסף תמיד דיבר בסוף.

 6. עידו קינן on 4 באוגוסט, 2009 01:08

  @עידו ו@ניצן, אני יודע שהשיקול הוא מסחרי. אני מבקר את בעיית השימושיות, בהקשר הזה הסיבות שגרמו לה לא מעניינות אותי.

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.