להזמנות חייגוגל: פרסום מחרוזת חיפוש במקום טלפון או כתובת אתר

מודעה עם מספר טלפון או כתובת אתר? פחחח, מי יכול בכלל לזכור מחרוזות כאלה ארוכות. עסקים קטנים משקיעים ב-SEO ושולחים את הלקוחות הפוטנציאליים לחפש אותם בגוגל. השיטה נצפתה בין השאר בפרסומות ברדיו אזורי (“המחבת הבריא”, השגיאה במקור), כרזות (“הקלד בגוגל כנס 50 אורט כפר סבא”) ואפילו בעלון החזרה בתשובה (“יש לך גוגל בבית?”, נשאלה תינוקת-שנשבתה לפני שקיבלה רשימה של שמות אתרים בלי כתובות). אחד מהמפרסמים הללו הוא השרברב ארז גרינברג (43), שעל הטנדר שלו תמצאו את הסלוגן “‘פותר הבעיות’ חפש בגוגל”. אתרו נמצא, כמובן, בראש תוצאות חיפוש הביטוי “פותר הבעיות”. הנה הסיפור ב”כלכליסט” >>

שלט פרסומת בכפר סבא - "הקלד ב-GOOGLE כנס 50 אורט כפר סבא והירשם לכנס". צילום: עידו קינן, cc-by-sa

טנדר עם הסלוגן "'פותר הבעיות' חפש בגוגל". צילום: דורי בן-ישראל, מזבלה

המודעה הבאה, שצילמתי בתחנת רכבת, לוקחת את הסיפור צעד קדימה. רשת מכללות מעוף לא קוראת ללקוחות הפוטנציאליים לגגל “התחייבות לציון 90 בבגרות”: היא מגגלת זאת עבורם, ומציגה במודעה את עמוד התוצאות הראשון.

100_1811

גם אם נתעלם מתביעת הפרת סימני המסחר שהחברה אולי תחטוף מגוגל, צריך לזכור שכשאתם עושים קמפיין על מחרוזת גוגל, אתם תמיד לוקחים סיכון שמישהו עם כישורי SEO טובים יותר יגנוב לכם את הפוקוס. גולש בשם “צחי ק” כתב באתר “מאמרים”:

לאחר שקראתי מספר מאמרים בעיתון מקומי פתאום תפסה את עיניי פרסומת שקצת הציקה לי והיה כתוב בה כך:
“שימו לב: גוגל עשה את העבודה בשבילכם מבין כל מכוני ההכנה לבגרות רק רשת מכללות *** מתחייבות לציון 90 בבגרות” וצירפו תמונת מסך של מנוע החיפוש גוגל בו הם מופיעים ראשונים בביטוי ” התחייבות לציון 90 בבגרות!” מי שקצת מבין בקידום אתרים יכול להתעצבן בקלות מכיוון שאין כל בעיה לקדם אתר בביטוי כל כך ארוך שאף אחד לא מחפש ובעל ציון רלוונטיות נמוך.. עקב כך לקחתי על עצמי להרים אתר ולקדם אותו באותו הביטוי “התחייבות לציון 90 בבגרות!” לאחר יומיים שבאתר היה באוויר וקישור אחד נכנס (ועוד מחתימה בפורום) האתר הגיע למקום השני ועבר את התוצאה של המכללה אני מתעתד להגיע למקום הראשון בעוד שבוע-שבועיים ולהוכיח למכללה שהיא לא יכולה לפרסם מצג שווא ולשקר על הציבור שמחזיק מגוגל כאילו והיה בורא עולם..
האם אני צודק במאבקי? נראה לי כן.. אם הינכם רוצים לעזור בפרוייקט הנ”ל אשמח אם תכניסו גם אתם קישורים בכל מקום אפשרי תחת הביטוי:
התחייבות לציון 90 בבגרות! ולקשר לכתובת http://bagrot.berale.biz
באתר הנ”ל תוכלו גם לראות את הפרסומת המדוברת.

הפצצת הגוגל הצליחה: bagrot.berale.biz הוא כעת התוצאה הראשונה לחיפוש הזה. צחי ק אינו גולש תמים שרוצה להוכיח את מכללת מעוף: האתר שקידם הוא כעת מגרש חניה לפרסומות למכללות ובתי ספר. הטקסט שלו הוסר מאתר “מאמרים”, אבל את המכה שלו הוא כבר עשה.

90 bagrut detail

תגובות

7 תגובות לפוסט “להזמנות חייגוגל: פרסום מחרוזת חיפוש במקום טלפון או כתובת אתר”

 1. נמרוד on 28 באוגוסט, 2009 10:32

  עכשיו מכללת נתניה נמצאת במקום השמיני – אחרי האתר, המאמר בarticales.co.il והפוסט הזה.

  האמת, זה אולי אומר משהו רע על גוגל אם כל כך קל לגנוב את הפוקוס ע”י אתר קיקיוני לחלוטין – כנראה רק בגלל שהאתר הקיקיוני הזה כתוב נכון יותר על פי התקן ומוסיף קישור נכנס או שניים.

  אבל למי שמשליך את יהבו על גוגל מגיע שיגנבו לו את תוצאות החיפוש.

 2. עידן on 28 באוגוסט, 2009 10:44

  בקשר להתחייבות על 90 – לא ברור אם מלכתחילה הם היו מקום ראשון – שורת הכתובת בצילום מסך היא google.co.il.

  ראיתי את הפירסומות (המטופשת) לפני שבוע וישר שמתי לב

 3. צפריר כהן on 28 באוגוסט, 2009 11:52

  נמרוד: זה אומר משהו רע על מי שמנסה לקבל מגוגל שירותים שגוגל כלל לא התחייבה לספק ושלא מועילים לרוב לקוחות גוגל.

  היתה חברה שמכרה שמות. קראו לה netex. היא אמנם קיימת, אולם המודל של מכירת שמות רק דרך מנוע החיפוש של החברה לא הוכיח את עצמו.

  כשגוגל הוקמה, מכירת שטחי פרסום בתוצאות החיפוש היתה דבר מקובל. גוגל דווקא שינתה את הנוהג הזה. היא שמה את הפרסומות בצד, בצורה שונה. יאהו עדיין כוללת קישורים ממומנים, במקום בולט, אך גם היא מפרידה אותם בבירור.

  אם אני מחפש “90 בבגרות” אני כנראה מחפש מידע על תוצאות בחינות קודמות, או על שיטות הכנה. או אולי על אחרים שקיבלו תוצאה דומה. או אולי על בחינות הבגרות בשנת 1990. גם לחיפוש המפורש יותר “התחייבות לציון 90 בבגרות” נראה לי שיש כמה תוצאות יותר אינפורטיביות.

  דרך אגב, “כנס 50 של אורט כפר סבא” הוא דווקא דוגמה טובה. משתמשים בשם שהוא כרגע מאוד רלוונטי. עוד כמה חודשים הוא אולי כבר לא יהיה מועיל, אבל עד אז אני מקווה שיסירו את השלט.

  השמות מהפתק של החרדית היו כולם שמות ידועים ומוכרים. אתר כמו “דעת אמת” כבר ביסס את שמו. אני הייתי מצפה שהשם “דעת אמת” יהיה מקושר לאתר http://emet1.com/ . אם מישהו מנסה בזדון להפנות אותי לכתובת אחרת: אני הייתי מצפה ממפעיל של אתר חיפוש טוב לפעול כנגד פעולת ההפניה. אם, לעומת זאת, ברבות השנים האתר הזה מאבד את משקלו וחשיבותו, הוא כבר לא אמור להיות מקושר אוטומטית בתודעתנו עם השם. אבל ממילא הפתק של החרדית אמור להיות זמני.

 4. שוקי on 28 באוגוסט, 2009 21:56

  סיפור ה”השתלטות” הזה היה כל-כך קל ומהיר משום שמדובר בביטוי שאף אחד לא מחפש. האתגר בקידום אתר הוא לא בלהופיע עבור ביטוי אחד ששכיחות החיפוש שלו נמוכה, אלא להופיע עבור ביטויים רלוונטיים רבים, פופולריים יותר ופחות.

  לדוגמא, קל מאד להופיע במקום הראשון בגוגל עבור ביטוי כמו “שייקלה בר חומוס ראשלצ” (כ-30 חיפושים לחודש).

  הרבה יותר קשה להופיע במקום הראשון עבור “חומוס” (כ-2000 חיפושים בחודש) או “פלאפל” (כ-1000 בחודש).

  האתגר הוא לא להופיע עבור הביטוי הראשון (30) או שני הביטויים הבאים (3000) אלא עבור שלושת אלא ועוד אלפי ביטויים אחרים (20-30 אלף חיפושים בחודש).

  כמובן שזה דורש קצת יותר ממודעה או מכמה לינקים.

 5. שוקי on 28 באוגוסט, 2009 21:57

  אתגר נוסף הוא לא לכתוב בשגיאות (אלא > אלה).

 6. Maya Shoval on 29 באוגוסט, 2009 00:06

  את השלט של אורט 50 כפר סבא אני רואה כל יום ליד העבודה, וכל יום אני אומרת לעצמי שאני צריכה לצלם ולשלוח לך :-)

 7. להזמנות חייגוגל: פרסום מחרוזת חיפוש במקום טלפון או כתובת אתר | NewPR.co.il on 30 באוגוסט, 2009 09:56

  […] פורסם במקור בחדר 404 (0) […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.