חדש בקינדל: ספריית השאלה פיראטית

המתרגמת יעל אכמון מוקפת ספרים, אבל פחות ופחות מהם עשויים מנייר. “מאז שנכנס הקינדל לחיי אני קוראת יותר, וקונה יותר ספרים במקום לשאול – כי אם אני יכולה להשיג ספר שמעניין אותי בתוך חמש דקות, בפורמט נוח יותר ובמחיר זול, למה לטרוח לשאול ספרי נייר?”

בסוף השנה שעברה פתחה אמזון, יצרנית הספר האלקטרוני קינדל, את המכשירים להשאלה של ספרים דיגיטליים, שבעלי הזכויות עליהם התירו זאת. מי שרכש ספר דיגיטלי יכול להשאילו לחבר, בין אם יש לו קינדל ובין אם הוא קורא את הספר על אפליקציית קינדל, למשל על מחשב או בסמארטפון. ההשאלה מוגבלת לשבועיים, ובמהלכם רק השואל יכול לקרוא את הספר, שחסום בפני המשאיל.

“רק למעטים מחברי יש קינדל”, מספרת אכמון, “אז עלה בדעתי הרעיון – למה לא להשאיל ולשאול דרך האינטרנט? השאלת ספרי קינדל היא תהליך פשוט שלא דורש מפגש פיזי בין אנשים, אידיאלי לארגון דרך האינטרנט. ישנם כמה אתרים למטרה זאת באנגלית, אבל חשבתי שיכול להיות נחמד לפתוח פורום בעברית, שיהיה ידידותי וחברי עם אפשרות לשאול שאלות על הספרים, להמליץ ובאופן כללי לתקשר גם ברמה האישית”. הפלטפורמה שנבחרה היא קומונה באתר תפוז. בעלי הספרים הדיגיטליים מפרסמים הודעה עם שמות הספרים והסופרים, ומי שרוצה לשאול אותם עושה זאת בהודעה פרטית.

מלבד האינטרס האישי, אכמון מנסה לחנך את השוק, כפי שהסבירה בהודעה בתפוז: “כיום, כשחלק מהוצאות הספרים מאפשרות השאלות ואחרות לא, נראה לי חשוב להשתמש באופציה של ההשאלה כדי להראות שזה עובד. וזאת אחת הסיבות שפתחתי את הקומונה”.

התוכנית של אכמון נתקלה במכשול: עקרונית, רק בעלי קינדל המתגוררים בארה”ב יכולים להשאיל ספרים (לשאול אפשר בכל מדינה שבה הספר מוצע למכירה). מעשית, די בשינוי כתובת המגורים בחשבון הקינדל לארה”ב כדי לעקוף את החסימה. עם הספר או לא עם הספר?

_________________________
הפוסט התפרסם במקור בטור "השרת" בגליון 6.2011 של מגזין פירמה של גלובס

עוד בנושא:
עתיד הספרים הדיגיטליים: העצים עוד לא יכולים לנשום לרווחה
אייפד נגד קינדל
מין פולש בנהר האמזון.קום: גוגל אדישנז
גילדת הסופרים נגד המציאות
פיראטיות ספרים: כל מה שצריך זה מצלמה, קינדל ו-OCR
זהירות: גלילה רון פדר ויהורם טהרלב בסלולרי שלכם

תגובות

תגובות

Powered by Facebook Comments

תגובות

7 תגובות לפוסט “חדש בקינדל: ספריית השאלה פיראטית”

 1. א.כ on 23 ביוני, 2011 07:19

  תנאי ההשאלה של הקינדל פשוט מחרידים.
  מותר להשאיל ספר רק פעם אחת (כלומר רק למישהו אחד), וגם זה רק לשבועיים – אחרי שבועיים הספר נמחק לך (השואל) מהקינדל.

  נראה לך סביר: קנית ספר בסטימצקי, אתה משאיל אותו לאבא שלך לקרוא, אבל אחרי שבועיים כשהוא באמצע הספר אתה לוקח לו את הספר. הוא מבקש עוד שבוע לגמור את הספר, אתה אומר לו: אי אפשר, היית צריך לגמור אותו תוך שבועיים. אמא שלך רוצה גם לקרוא את הספר, אתה אומר לה: אי אפשר, כבר השאלתי אותו לאבא.

  נו באמת.

  שלא לדבר על זה שכשאתה קונה ספר לקינדל, אתה לא באמת קונה אותו. הוא לא שלך! מה שקנית זה “רשיון לקרוא את הטקסט הזה על הקינדל הזה”.

 2. שרה on 23 ביוני, 2011 13:25

  אני אגיד לך למה לטרוח לשאול ספרים מודפסים …
  1 – לספר יש ריח שלקינדל אין .
  2 – אין כמו להחזיק ספר ביד ולדפדף .
  3 – כשואלים ספרים בספריה , זאת חוויה חד פעמית . פוגשים אנשים אמיתיים (ולא דמויי), מחליפים חוויות והמלצות .

  אני לא שוללת את הקינדל , כבודו של כל פורמט במקומו מונח .
  אבל … מהנסיון שלי – כמה שניסיתי לשכנע את הקוראים שלי להשתמש ב”עברית” , זה לא הלך .
  אצלנו מעדיפים ספרים אמיתיים :-) .

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) on 24 ביוני, 2011 15:21

  אפשר לקרוא ספרים בעברית בקינדל?

 4. אכמו on 25 ביוני, 2011 11:17

  שרה – מבינה את השיקולים הסנטימנטליים, אבל הרבה הרבה יותר נוח לקרוא בקינדל :-) ו”הספר האמיתי” הוא מבחינתי התוכן, לא הקנקן. לשכנע לקרוא ב”עברית” זאת אכן בעיה, לאור העובדה שזה מכשיר נחות טכנולוגית, יקר ועם מבחר ספרים דל.

  אנונימי/ת – אפשר לקרוא עברית בקינדל רק ב-PDF, ורצוי כזה שגודל הדף והגופנים שלו הותאמו מראש לגודל המסך של הקינדל. עדיין לא מוצעים שום ספרים כאלה למכירה.

 5. בר on 25 ביוני, 2011 17:07

  שרה, האמיני לי שאני איתך. אני קוראת, בעברית, רק בספרים מודפסים. אבל לקינדל יש יתרונות משלו…
  אגב- אי אפשר להשוות קינדל ל”עברית”. “עברית” הרבה יותר מסורבל ולא נוח…(והמבחר בו הרבה יותר מצומצם)

 6. שרה on 26 ביוני, 2011 13:54

  בנות יקרות :-) ,
  לא זילזלתי בקינדל לשניה …
  אני רק חושבת שספר “אמיתי” , מודפס – הוא עדיין המיינסטרים .

 7. ירון on 30 ביוני, 2011 23:19

  ברשותכם, כמה תשובות לשאלות שהועלו כאן:
  הקינדל לא קורא עברית. אמזון אינם מקבלים ספרים בעברית למכירה בחנות הקינדל. אפשר מקסימום לקרוא פידיאף שהותאם לגודל 6 אינץ אבל אי אפשר למכור את זה בחנות שלהם. תקוותנו ותקוות רבים היא כי אמזון יאמצו את פורמט האיפאב לקינדל וזה כנראה יקרה פעם אבל לא ממש בקרוב.
  אפשר לקרוא ספרים אלקטרוניים בעברית בפורמט איפאב על אייפון, אייפד, אייפוד, אנדרואיד 2.2 ומעלה, על מחשב בדפדפן פיירפוקס ועל מספר מכשירי קריאה ייעודיים כולל עברית, פוקטבוק, וואן-פייג’.
  ספרי איפאב בעברית DRM Free ניתן לרכוש (החל מ 0 ש”ח) באתרנו. הספרים נמכרים עם חותם מיים של הקונה (של המשלם בעצם) והם רכוש הקונה. עם זאת זכויות היוצרים אינן של הקונה ולכן עליו להמנע מהפצה. בדיוק אותם תנאים חוקיים כמו לספר מודפס. זה אומר שכדאי לחשוב טוב אם ולמי משאילים כי אם הוא יעביר את הספר הלאה ובסופו של דבר מישהו יפיץ את הספר, בעל הזכויות עלול לתבוע את קונה הספר המקורי על סמך פרטיו המוטבעים בספר. בפועל, לא סביר שבעל הזכויות יתערב גם אם תשאילו את הספר גם לאמא וגם לאבא אבל להקים רשת של החלפות זו פגיעה לא הוגנת בבעלי הזכויות.
  קראתי כאן שכועסים על התנאים המגבילים של ההשאלה בקינדל. זה בעיקר כי אמזון כופה אותם. אז מה יחסכם במקרה שלנו? ברור שאם הספרים שלנו יושאלו שוב ושוב לא נוכל בסופו של דבר למכור ספרים שהם DRM Free. לא אנחנו ולא אחרים… וזה יהיה חבל מאד כי הרבה יותר קל להשתמש בהם ואין הגבלה לפלטפורמה אחת. הקונה אינו נעול אלינו וזה מחייב אותנו להצטיין כמה שאפשר כל הזמן וכל הזמן יותר כדי להביא קוראים ולהביאם שוב ושוב.
  אגב, למען הסדר הטוב, כל הגנה היא ברת פריצה. יש אתרים שגם מסבירים אייך לפרוץ ספרים של אמאזון ושל רוב שיטות ההגנה המקובלות. לכן, מראש, באופן מעשי מדובר כאן בהסכם ג’נטלמני בפועל. ההגנות נועדו להרתיע או לפחות להזכיר לקונה לשמור על זכויות היוצרים. הן לא באמת מסוגלות למנוע הפרת זכויות.
  אולי צודקת הכותבת ודוקא בגלל התנאים המגבילים בקינדל יש מקום לרשת החלפות כי ככל שהרשת גדולה יותר גדל הסיכוי לשאול ספר במסגרת המיגבלות. אבל מה במקרה של ספרים ללא הגנה שמגבילה את השימוש? איך הייתם מתיחסים להשאלה של ספר אלקטרוני הנושא חותם מיים עם הפרטים שלכם?

פרסום תגובה