הדיון על שכר צוות מנואל מחטיא את העניין האידאולוגי. תשובה לחגי אלעד

פוסט של שירי פרציגר-כהן

שמי שירי פרציגר-כהן ואני מנהלת בכירה בחברת יחסי הציבור שנחשבת לשנייה בגודלה בישראל. אני מרוויחה לא רע, דבר המאפשר לי להתנדב לפעולות נוספות, לעתים בשכר זעום. אבל חשוב מכך: המעסיקים שלי מכבדים את השקפותיי האידאולוגיות ומאפשרים לי להקדיש זמן ומשאבים לפעולה מהסוג של “צוות מנואל”.

חגי אלעד, שכתב כאן נגד השכר הנמוך שאנחנו מקבלים עבור העבודה בצוות מנואל, מחטיא את העניין האידאולוגי. אורן צוקרמן ואני הצטרפנו לצוות ההידברות של ועדת טרכטנברג כי שנינו מאמינים שמנואל הוא האדם הנכון לעשות שינוים מרחיקי לכת בכלכלה ובחברה הישראלית. המעורבות שלנו מגיעה מאמונה אמיתית שאנחנו יכולים להיות חלק מהתהליך הזה, להשפיע עליו ולעזור לחולל שינוי בר-קיימא מבפנים. השבוע האחרון הראה שהזירות החברתיות מוכיחות את עצמן כהזדמנות נדירה לדמוקרטיה ישירה ולשיח מהותי. אני בטוחה שגם אלעד רואה ומבין שזו הפעם הראשונה שנציגי ועדה מקצועית מגיבים למאות שאלות שמגיעות מגולשים ברשת – דבר המגדיר מחדש את המושג “דמוקרטיה ישירה”.

לבחירה בשם “צוות מנואל” היו שתי סיבות. סיבה אחת היא כדי להבהיר מי אנחנו – אנחנו לא מנואל עצמו ואנחנו גם לא הועדה. המטרה שלנו היא לשמש דרך להעברת מידע בין הציבור ובין הועדה בשני הכיוונים. הסיבה השניה, והפרוזאית יותר, היא שרצינו שם שיהיה פשוט להקלדה ולזכירה כדי לקדם את הדיאלוג ולא לפספס אף אחד. אנחנו מקפידים להבהיר שאנחנו מתייעצים עם מומחים לגבי שאלות מקצועיות, ומפרסמים ציטוטים ישירים של מנואל על ידי שימוש ב”מנואל:” או “מנואל אומר:” כדי שיהיה ברור מתי המילים הן שלו ומתי שלנו.

העובדות לגבי גובה שכרנו: צוקרמן ואני באנו להתנדב, אבל התברר שמסיבות משפטיות לא ניתן להתנדב בסיטואציה כזו. לכן הודענו למארגנים שכל שכר שיוחלט מקובל עלינו והם קבעו את השכר. החלטנו לפרסם את גובהו משום שהשקיפות היא ערך מהותי בעבודת הצוות.

לגבי הצוות שלנו – אני אישית גייסתי את חברי הצוות מהיכרותי איתם. שלושתם אנשים ללא ניסיון בתחום, אבל עם להט, תחושת שליחות ורצון להביא לשינוי חברתי. הם אינטליגנטים, חריפים ומחויבים למטרה בצורה שגורמת לי להשתאות כל יום מחדש. בשבוע האחרון הם צברו ניסיון שכבר עכשיו מעמיד אותם בשורה הראשונה של אנשי המדיה החברתית בישראל, ובסוף הדרך הניסיון והידע שלהם יהיו שווים יותר מכל תמורה כספית. ברור ששכרם, 6000 שקל לחודש, לא משקף את המאמץ האדיר שהם משקיעים, אבל ביחס למקובל במשק הוא הוגן לחלוטין. העסקתם היא זמנית מטבע הדברים, כיוון שהוועדה כונסה לזמן מוגבל.

אגב, אחד המעסיקים שלי עבד במשך כמה שנים עבור האגודה לזכויות האזרח, שאלעד הוא מנכ”לה, בנושאים של דוברות ופרסום, בשכר זעום במיוחד. האם האגודה ניצלה אותו? האם הרגיש מנוצל? התשובה בשני המקרים היא לא. ממש לא. להיפך: הוא אסיר תודה על ההזדמנות שניתנה לו להיות מעורב ולהשפיע. כך גם אנחנו מרגישים בעבודתנו עבור “צוות מנואל”.

[עדכון 22.8.2011] צוות מנואל, את מי אתה מייצג? חגי אלעד ממשיך בדיון [\עדכון]

________________________
שירי פרציגר-כהן שירי פרציגר-כהן (טוויטר) פעילה ברשתות חברתיות, מנהלת חטיבת דיגיטל במשרד יחסי הציבור שלום תל אביב ומנהלת יחד עם אורן צוקרמן את "צוות מנואל" ערוץ המדיה החברתית של ועדת טרכטנברג (פייסבוק, טוויטר, בלוג, יוטיוב)

תגובות

6 תגובות לפוסט “הדיון על שכר צוות מנואל מחטיא את העניין האידאולוגי. תשובה לחגי אלעד”

 1. אהוד on 21 באוגוסט, 2011 09:51

  שלום שירי,

  תודה על המחוייבות, ועל ההתגייסות.
  אני חושב שהשאלה איננה הכנות שלך בהתנדבות לסייע לטרכטנברג, אלא הניסיון להראות זאת כפעולה אותנטית וספונטנית.
  ובעיקר להראות את כל הצוות – שמייצג את המדינה והממשלה – כאותנטי וספונטני.

  הביקורת היא על הניסיון לייצר מטרכטנברג וצוותו יישות שהיא שונה מהממשלה, ומהמדינה, ‘עממית’ יותר.
  ה’אותנטיות’ הזו הופכת את הצוות של טרכטנברג ל’שסתום לחץ’ בפני הציבור (ובהצלחה) מהבעת ביקורת כלפי רשויות המדינה, ולא לכלי מדיניות אפקטיבי. זו הסטת הביקורת הצידה.

  הציבור צריך שחברי הכנסת ושרי הממשלה יקחו אחריות באופן ישיר, שאגף התקציבים יפתח ערוץ הידברות ישיר עם הציבור, ולא את ‘צוות מנואל’ – שאני מסכים איתך שנראה האדם הנכון למשימה, והייתי שמח שהוא יהיה מנכ”ל משרד האוצר, שר האוצר, ראש אגף תקציבים, או ראש הות”ת/מל”ג, או כל תפקיד בעל השפעה אחר.

 2. רן on 21 באוגוסט, 2011 10:10

  אפשר לקחת שני דברים מהפוסט הזה:

  האחד הוא שהמשתתפים בצוות מנואל מנוצלים.

  השני הוא שאפשר בתוך שבוע ללמוד את כל מה שצריך לדעת כדי להוביל ״בתחום המדיה החברתית״.

 3. רן בר-זיק on 21 באוגוסט, 2011 11:24

  שכר התחלתי של 6,000 ש”ח לאנשים ללא ניסיון כלל בתפקיד נחשב סביר. גם אני התחלתי את דרכי המקצועית בעולם האינטרנט בשכר זהה.

  מצד שני, הפסקה שבה כתוב “שבוע האחרון הם צברו ניסיון שכבר עכשיו מעמיד אותם בשורה הראשונה של אנשי המדיה החברתית בישראל” מעמידה את כל עניין הניסיון באור מגוחך – כנראה שמדובר בפליטת קולמוס.

  אני גם לא יודע עד כמה עבודה של שלושה חודשים, אינטנסיבית ככל שתהיה, יכולה לתרום מבחינת ניסיון (זו לא שאלה רטורית, אני באמת לא יודע).

  מה שבטוח, אם אני הייתי רוצה להשתלב בעולם האינטרנט כמומחה למדיה חברתית/וובמסטר, זו היתה עבודה שהייתי שמח לקבל. למרות השכר הנמוך יחסית.

 4. ג'ים סטיל on 21 באוגוסט, 2011 12:00

  אתם באמת מתפלאים שעבודה של שבוע נותנת להם מספיק נסיון כדי להיות בכירים בכזאת עבודה?

  מדובר נטו בלדעת להשתמשמש ביוטיוב, פייסבוק וטוויטר. משלמים להם על מה שרובכם עושים בזמנכם החופשי. אני ניהלתי לעסק מקומי בעירי את ענייני המדיה החברתית למשך חודשיים. הכרתי את בעל הבית ולא הייתי מסוגל לקחת ממנו יותר מ100 שקל בחודש. בפועל אחרי החודשיים האלה אני כנראה יכול ללכת לעבוד בצוות מנואל, זה לא אומר שאני אעשה את זה, או שאני אשמח לקבל שכר כל כך גבוה, על עבודה שהיא לעשות כלום.

  שירי, תגידי, האם יש לך פוסט-איט על יד המסך שכתוב עליו “לא להשתמש בשם טרכטנברג”, או שפשוט עשית CTRL+H אחרי שסיימת לכתוב את הפוסט? לא נראה לך מגוחך שאת מדברת על העניין כהתנדבות כי את רואה כמה העניין חשוב, וכמה המאבק אותנטי, אבל כל המבצע שלכם מסריח ממערכת משומנת של יחסי ציבור.

 5. ש on 21 באוגוסט, 2011 13:34

  אהוד, יא מצחיק, טרכטנברג הוא כבר ראש הות”ת.
  אגב, קודם לכן הוא היה ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה. גם כן תפקיד רשמי בעל השפעה (אמנם, דה-פקטו, כנראה לא כשל בכיר במשרד האוצר).

 6. המפצח on 21 באוגוסט, 2011 22:37

  בשולי הדברים –
  כדאי לעיין מקרוב בדף הפוסט המצורף מעלה (הקליקו להגדלה) ולגלות שהצוות המקצועי אשר “כבר עכשיו נמצא בשורה הראשונה של אנשי המדיה החברתית בישראל” בחר לעצמו את שם המשתמש החובבני עד דמעות – Team Manuel…

פרסום תגובה