צוות מנואל, את מי אתה מייצג? #tmanuel #j14

פוסט של חגי אלעד

“הכל יקום או יפול על אותנטיות השיח”, ציטטתי כאן ב-18.8 את אחד מהעומדים מאחורי צוות מנואל. חברת הצוות שירי פרציגר-כהן, בפוסט ב-20.8, השיבה ש”הדיון על שכר צוות מנואל מחטיא את העניין האידיאולוגי”. אכן – רצוי למקד את הדיון בעיקר ולא לנסות להסיטו.

מה זה “צוות מנואל“? בעמוד “אודות הצוות” באתר כתוב ש”הצוות פועל כגוף עצמאי במסגרת צוות ההידברות של ועדת טרכטנברג […] הצוות אחראי על האסטרטגיה ברשתות החברתיות ועל ניהול השיחה עצמה ע”י תגובות מהירות והתייעצות טלפונית בלתי פוסקת עם נציגי ועדת טרכטנברג ובעיקר צוות ההדברות”. בפוסט התגובה שלשום נכתב ש”לבחירה בשם ‘צוות מנואל’ היו שתי סיבות. סיבה אחת היא כדי להבהיר מי אנחנו – אנחנו לא מנואל עצמו ואנחנו גם לא הועדה. המטרה שלנו היא לשמש דרך להעברת מידע בין הציבור ובין הועדה בשני הכיוונים”.

נניח בתום לב שלא היתה כוונה שמישהו יחשוב בטעות ש”צוות מנואל” הוא “מנואל” או שהוא “ועדת מנואל”. זה מותיר אותנו עם השאלה הבאה: אם, כדברי העומדים מאחורי הצוות, “צוות מנואל” איננו הוועדה ואיננו מנואל – אז מה זה צוות מנואל? את מי הצוות מייצג, בשם מי הצוות מדבר, כלפי מי הצוות אחראי?

במילים אחרות, למה אי אפשר היה פשוט לומר את המובן מאליו, ש”צוות מנואל” הוא חלק מהדוברות של ועדת טרכטנברג? כשמישהו מוגדר, למשל, כדובר ראש הממשלה, אז אין צורך בכל הסאלטות הלשוניות כדי להסביר שהוא “אינו ראש הממשלה” ואף “אינו הממשלה” – לכולם ברור שפשוט מדובר בדובר מטעם, וזה בסדר גמור, וזהו.

בהקשר של “צוות מנואל”, אחרי שמנפים את המילים העוטפות את משפטי ההסבר הארוכים, נשארים עם התשובה הבאה המוצגת לציבור: צוות מנואל אחראי על משהו שבין “העברת מידע דו-כיוונית” לבין “ניהול השיחה” ברשתות חברתיות. אגב, יש הבדל מהותי בין שני הדברים – הראשון הוא צינור פסיבי שאינו מתערב בתכנים; השני הוא מעצב אקטיבי של השיח. בכל אופן, בין אם הצוות מתיימר להיות צינור אובייקטיבי ובין אם הצוות הוא יחצ”ן אקטיבי, עדיין נותרת בפנינו שאלה נוספת: מטעם מי זה נעשה? מטעם חברי ה”צוות”? מטעם מנואל? מטעם ועדת טרכטנברג?

למה כל זה מסובך כל כך, מסורבל ומורכב להסבר? מדוע נמנעים פשוט מלומר שלרשות ועדת טרכטנברג עומדים, מטעם המדינה, משאבי דוברות ויחסי ציבור, ושהתקבלה החלטה להשקיע חלק גדול ממשאבים אלו ברשתות חברתיות, ושלשם כך נשכר בתקציב מסוים כוח אדם בהיקף הנדרש (חלקו אולי עובדי מדינה, חלקו אולי שירותי יח”צ מגוף מקצועי חיצוני), ושלשם כך הוועדה העלתה בלוג, ופתחה חשבונות טוויטר, פייסבוק ויוטיוב?

אילו כך היה נאמר בפשטות, לא היו עולות התהיות שסימנתי. לגיטימי שהמדינה תשקיע משאבים, בהיקפים הולמים, בעבודת הדוברות ויחסי הציבור של ועדה בנושא חשוב כמו הנושא שלשמו הוקמה ועדת טרכטנברג. זה מובן מאליו.

אלא שלא כך נעשה, ולכן עלו התהיות. במקום שוועדת טרכטנברג פשוט תגיד לציבור את מי ואיך היא מעסיקה כדי שיטפל ביחסי הציבור שלה, קיבלנו את “צוות מנואל”. זהו העניין.

ישנם הסברים אפשריים שונים מדוע זה נעשה כך, מדוע לא התקבלו החלטות פשוטות, שקופות ומובנות. הנה, פעם נוספת, הסבר אפשרי, שכבר הוצג בפוסט הקודם שלי בנושא, הסבר המעוגן בהיבטים כמו “האותנטיות של השיח” ו”ניהול השיחה”: ההחלטות בנוגע ל”צוות מנואל”, כולל ההגדרות העמומות, הן חלק מניסיון לנהל את השיחה בעניין, ובפרט: לייצר לציבור שיח שמרגיש יותר אותנטי. זאת, על סמך תובנה מקצועית שעבודת יח”ץ טובה עבור ועדת טרכטנברג תהיה עבודה שתנהל את השיחה עם הציבור באופן שהוועדה תרגיש לציבור כמה שפחות כמו “ועדת טרכטנברג” (ממשלתית, רשמית) וכמה שיותר בגובה העיניים, קשובה לרחשי “העם”, אותנטית כמו מאבק האוהלים עצמו.

התהיות והטרוניות בעניין זה אינן עניין אישי והן אינן מופנות כלפי ד”ר אורן צוקרמן ופרציגר-כהן, העומדים מאחורי “צוות מנואל”. הטענות מופנות למדינה, לוועדת טרכטנברג, שקיבלה את ההחלטות כיצד לדברר את עצמה וכיצד “לנהל” את השיחה שלה עם הציבור. אלא שוועדת טרכטנברג החליטה, כידוע, לנהל את השיחה שלה עם הציבור באמצעות צוות מנואל, הצוות שמאחוריו עומדים צוקרמן ופרציגר-כהן. אלא שהשניים, כאמור, אינם מנואל ואינם ועדת מנואל – ולכן לא מהם צריך לבקש תשובות. כך שכל שנותר לי הוא לבקש מצוות מנואל לחדול לרגע מ”ניהול השיחה”, ופשוט להעביר את השאלות הבאות לאחד פרופ’ מנואל טרכטנברג, האיש העומד בראש ועדה שמינה ראש הממשלה, היא ועדת טרכטנברג:

 1. מי מנהל את עבודת הדוברות ויחסי הציבור של ועדת טרכטנברג?
 2. מהן הסיבות לכך שעניין זה לא הובהר לציבור עד כה בצורה ברורה?
 3. ועדת טרכטנברג, כך הוצהר, מחויבת למידה גבוהה של שקיפות ושיתוף הציבור. כידוע, התנהלות שקופה ופתוחה מסייעת לבסס אמון ציבורי, בעוד ניסיונות לתעתע פוגעים בכך ויוצרים ניכור, חשדנות מוצדקת וחוסר אמון. בהתחשב באופן בו פועל “צוות מנואל”, מה תרומתו של הצוות לביסוס אמון ציבורי בוועדת טרכטנברג?

לסיום: אני מבין שכיום כולם “חברתיים”. הטייקונים חברתיים. רני רהב חברתי. הסלבזים של הסוגה העילית “TLV עושים את תל-אביב” חברתיים. נתניהו, ברק ולבני חברתיים. כו-לם חברתיים – למעשה, תמיד היו. אז הנה עצה (בחינם!) לוועדת טרכטנברג: אל תנסו להצטרף לנשף המסכות, נסו עבודה עניינית. זה עושה פלאים לתדמית ויכול מאוד לסייע בניהול שיחה אותנטית.

________________________
חגי אלעד חגי אלעד (פייסבוק, טוויטר) הוא פעיל לשינוי חברתי, בעל טור, מנווט וכותב. בעברו המנכ"ל הראשון של הבית הפתוח בירושלים ואסטרופיזיקאי, מוסמך מכון רקח לפיסיקה באוני' העברית. כיום מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח בישראל, אולם העמדות המבוטאות במאמר אינן מייצגות בהכרח את האגודה

תגובות

תגובות

Powered by Facebook Comments

תגובות

8 תגובות לפוסט “צוות מנואל, את מי אתה מייצג? #tmanuel #j14”

 1. מיקי on 22 באוגוסט, 2011 14:08

  עזוב אותך משטויות

  ביום שכל שכל בעל אינטרס שמסתובב סביב למחאה יזדהה – נבקש זאת מכולם

  לצוות הדוברות ישנו תפקיד חשוב – להסביר לעם ישראל מה הוא יקבל בסוף.

  כל השאר לא משנה

 2. זנגלביץ on 22 באוגוסט, 2011 14:47

  חבר, אתה סופר חופר

  ואם היו דברי טעם – אז פסיידר, אבל תפל וטפל

  בפוסט החופר # 1 שלך התבכיינת על הסכומים שמרויח הצוות.
  נענית בתשובה מפורטת ומניחה את הדעת.
  כשעונים לך תשובה טובה, זה בדרך כלל רעיון רע לנסות ולמצוץ משהו משאריות הביקורת השגויה.

  שנאמר במקורותינו לטועים כמוך – מודה (בטעותו) ועוזב (ולא חופר בעוד פוסטים להציל את כבודו) ירוחם (אתה יודע, הרגש הזה שאמור לשמן את כל גלגלי התרומות לארגון שלך)

  ומה חשבת, שחשבון הטוויטר של אובאמה מנוהל אך ורק ע”י אובמה?
  נעמי חזן יושבת לעצב בעצמה את הכרזות של הקמפיינים שלך?

  בזבוז זמן . רק מתוקף הטייטל קיבלת את הבמה על הפוסט הדווקאי והמבולבל הזה.

 3. ה. תמיד on 22 באוגוסט, 2011 15:02

  אם מדובר בדוברות מסודרת, של ועדה מסודרת, מטעם המדינה – האם היא לא מחויבת לנהל את פעילותה גם בשפה הערבית?

 4. זהר on 22 באוגוסט, 2011 15:20

  אני דווקא חושבת שהפוסט הזה טוב ומדוייק מקודמו. כאשר ידוע לנו שמישו הוא דובר או איש יח”ץ מראש כל אמירה מכיוונו תבחן בחשדנות ראויה, כיוון שידוע שחלק מתפקיד היח”ץ הוא לסובב ולעקם דברים כך שיראו טוב יותר.
  כראשר כבר בשלב הראשון מנסים על ידי שלל מינוחים מסורבלים להסתיר מאיתנו שצוות היח”ץ הוא מה שהוא זה רק מגביר את החשד שמנסים לעבוד עלינו בעיניים.

  אולי למי שמסתובב בברנז’ה ורגיל לעולם המושגים כל הנושא היה ברור מההתחלה, לי זה לא היה ברור.

 5. שירי פרציגר כהן on 22 באוגוסט, 2011 23:03

  “צוות מנואל” הוא בהחלט חלק מצוות ההידברות הרשמי של ועדת טרכטנברג – וכך פורסם בשקיפות מלאה בהודעה לעיתונות עם תחילת פעילות הצוות. (ראה כאן לינק להודעה: http://scr.bi/rpnR2O).

  הצוות קם על מנת לתת מענה לשאלות בציבור שפעיל באינטרנט ברשתות חברתיות, ע”י עבודה מול חברי ועדת טרכטנברג ונתינת מענה לשאלות שעולות אצל הציבור.

  ועדת טרכטנברג היא ועדה עצמאית. היא מונתה עי” הממשלה אך היא ועדה מקצועית ועצמאית. שרי הממשלה שמונו בהקשר לוועדת טרכטנברג אינם חלק מצוות הוועדה המקצועי. לכן “צוות מנואל” מוגדר כצוות עצמאי

  במענה לשאלותיו של חגי אלעד –
  “1. מי מנהל את עבודת הדוברות ויחסי הציבור של ועדת טרכטנברג?”

  לוועדה יש דובר וצוות הידברות. שרון אחדות הוא הדובר, ובצוות ההידברות יש שלושה תתי-צוותים, “צוות מנואל” הוא אחד מהם. כל זה מפורט בהודעה לעיתונות שפורסמה עם תחילת הפעילות.

  “2. מהן הסיבות לכך שעניין זה לא הובהר לציבור עד כה בצורה ברורה?”

  העניין כן הובהר – ע”י אותה הודעה לעיתונות. “צוות מנואל” מעולם לא הסתיר את שיוכו הרשמי לוועדת טרכטנברג.

  “3. ועדת טרכטנברג, כך הוצהר, מחויבת למידה גבוהה של שקיפות ושיתוף הציבור. כידוע, התנהלות שקופה ופתוחה מסייעת לבסס אמון ציבורי, בעוד ניסיונות לתעתע פוגעים בכך ויוצרים ניכור, חשדנות מוצדקת וחוסר אמון. בהתחשב באופן בו פועל “צוות מנואל”, מה תרומתו של הצוות לביסוס אמון ציבורי בוועדת טרכטנברג?”

  מסכימים בהחלט. לכן בדיוק פורסמה ההודעה לעיתונות, ולכן פרסם “צוות מנואל” את הפרטים ב”אודות צוות מנואל”. אם הנושא לא היה ברור עד כה, בהחלט יש מקום לדיון מדוע. אולי הסיבה היא חוסר אמון.

 6. שי on 23 באוגוסט, 2011 02:07

  תכלס, יצאת דביל.

 7. זהר on 23 באוגוסט, 2011 15:18

  הידברות היא משא ומתן (לפחות בשימוש הנפוץ) אם התכוונת שצוות מנואל הוא צוות שכפוף או מסייע או משלים את עבודת הדובר הרי הוא צוות דוברות.

 8. זהר on 23 באוגוסט, 2011 23:18

  ועכשיו בדיוק ראיתי שהצלחתם לבלבל גם בקיאים ומנוסים ממני. גיא זוהר ב”היום שהיה” אומר: “צוות מנו, או בשם הרשמי ועדת טרכטנברג, התכנס היום…”

פרסום תגובה