צוות מנו: האותנטיות של השיח (#tmanuel #j14)

פוסט של חגי אלעד


1.

“רצינו להצליח וליצור שם שמתאים למדיום. זאת לא חשיבת יח”צ, אלא חשיבה של מה נכון לגולשי האינטרנט”. ד”ר אורן צוקרמן, מומחה לניו-מדיה וראש התמחות תקשורת אינטראקטיבית בבית הספר לתקשורת במרכז הבינתחומי הרצליה, בראיון שהתפרסם הבוקר בדה-מרקר. ד”ר צוקרמן הוא אחד משני “האנשים שמאחורי צוות מנואל“.

2.

יחד עם ד”ר צוקרמן מהבינתחומי מובילה את היח”צ של צוות מנואל שירי פרציגר-כהן, ש”הגיעה מהעולם העסקי” (שאלה: אם אדם לא עוזב את המקום ממנו בא, אז לאן בעצם הוא מגיע?). פרציגר-כהן עומדת בראש “חטיבת דיגיטל” בשלום תל אביב, שהיא “חברת יחסי ציבור המספקת שירותי ייעוץ תקשורתי, ניהול משברים ופתרונות אסטרטגיים לגופים מקומיים ובינלאומיים“.

3.

במשרדי יחסי ציבור, מסתבר, לא “חושבים יח”צ”: חושבים מה נכון לגולשים. מזל שלצוות מנו אין יח”צ.

4.

“אנחנו חמישה אנשים בצוות, שעובדים בשכר זעום” (צוקרמן, שם). ואכן, בעמוד “אודות צוות מנואל” כתוב שעבור “ניהול זירות פייסבוק טוויטר והבלוג” (שכחו את היוטיוב) מקבלים “3 צעירים שכר של כ-6,000 ש”ח בחודש כל אחד”.

5.

6,000 ₪ ברוטו בחודש זה קצת יותר מהשכר הממוצע למשרת שכיר בתחום השירותים הקהילתיים, קצת פחות מהשכר הממוצע למשרת שכיר בתחום החינוך (נתוני מאי 2011, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה).

6.

ע”פ צוקרמן, באינטרנט “הכל יקום או יפול על אותנטיות השיח”. צוות מנו גאה ב”שכר הזעום” שהוא משלם לעובדיו: הם חוסכים בשבילנו כסף! הם חברים שלנו! בהסתכלות ניאו-ליברלית, להשוויץ בזה שאתה מעסיק צעירים באופן זמני בשכר זעום בהחלט נשמע “אותנטי”. אם מטרת ההעסקה של שלושת הצעירים היא למכור לישראלים עתיד בו יהיה אפשר להמשיך להעסיק עוד המון אנשים (מורים, עובדים סוציאליים, רופאים מתמחים, צוות היח”צ של ועדה ציבורית שאמורה לעסוק בשאלות קריטיות לעתיד של כולנו) בשכר זעום, זה אפילו עוד יותר אותנטי.

7.

מקבלי שכר נוספים בצוות מנו: “שירי פרציגר-כהן, 3,500 ₪; אורן צוקרמן 2,000 ₪”. מדובר בשני אנשים שהם מומחים בתחומם, בעבודה אינטנסיבית. לא מדובר בשכר ראוי. למעשה, לא מדובר ב”שכר” בכלל: גובה השכר עצמו הוא מודעה בתשלום, והוא נקבע מן הסתם כחלק מהיח”צ, כחלק מהחשיבה איך לעצב את “מה שנכון לגולשי האינטרנט”. מה שנכון לגולשים זה לחשוב על צוות מנואל בתור הדבר האמיתי, האותנטי, הדבר הקרוב ביותר לכמה צעירים שעובדים בהתנדבות מאוהל ברוטשילד. הדבר הכי רחוק מנתניהו וטרכטנברג, הדבר הכי קרוב למנואל, שירי ואורן, שעושים את מה שהם עושים “ממניעים של משימה חשובה ונכונה, ולא משיקולים כלכליים או תדמיתיים”. בעצם יש כאן בדיוק חצי אמת: השיקול בקביעת “שכרם” אכן לא היה כלכלי, אלא תדמיתי נטו.

8.

שכר לא ראוי הוא ביטוי של העסקה נצלנית. את מי מבקשת לנצל העסקתם של פרציגר-כהן וצוקרמן?

9.

פרציגר-כהן: “אני הוקסמתי ממנואל, מהכנות שלו”. טרכטנברג, בבלוג של מנואל: “כדי שנצעד יחד חשוב שכל אחד יפתח צוהר אל פנימיותו”. הטוויטר הרשמי של צוות מנואל: “מנשנו אותנו”.

10.

אייל גבאי, חבר ועדת טרכטנברג (ומנכ”ל משרד ראש הממשלה), בשיחה עם מפגינים באמצעות המדיה הישנה המכונה שיחה: “בישראל לא תהיה מדינת רווחה”. מנואל טרכטנברג, ראש הוועדה הנושאת את שמו, בשיחה עם גולשים באמצעות המדיה החדשה המכונה טוויטר: “לא אני אעצב את הגורל שלכם”. אולי בכל זאת כדאי להאמין לטרכטנברג.

[עדכון 20.8.2011] הדיון על שכר צוות מנואל מחטיא את העניין האידאולוגי. שירי פרציגר-כהן משיבה לחגי אלעד [\עדכון]

[עדכון 22.8.2011] צוות מנואל, את מי אתה מייצג? חגי אלעד ממשיך בדיון [\עדכון]

________________________
חגי אלעד חגי אלעד (פייסבוק, טוויטר) הוא פעיל לשינוי חברתי, בעל טור, מנווט וכותב. בעברו המנכ"ל הראשון של הבית הפתוח בירושלים ואסטרופיזיקאי, מוסמך מכון רקח לפיסיקה באוני' העברית. כיום מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח בישראל, אולם העמדות המבוטאות במאמר אינן מייצגות בהכרח את האגודה

תגובות

9 תגובות לפוסט “צוות מנו: האותנטיות של השיח (#tmanuel #j14)”

 1. הלל on 18 באוגוסט, 2011 18:25

  אם השכר היה גבוה, היית זועם; כשהוא זעום, אתה זועם. יופי.

 2. איציק. on 18 באוגוסט, 2011 19:24

  העם דורש צדק חברתי.

  לא מדינת רווחה.

 3. צוות טרכטנברג on 18 באוגוסט, 2011 19:43

  צוות מנו הוא הפתיון. אנחנו הצוות האותנטי
  @TeamTrajtenberg

 4. זנגלביץ on 18 באוגוסט, 2011 20:07

  אוף, קשקשנים ברמות קשות

  אם הם לא מתקשרים – הם מנותקים
  אם השכר גבוה – מתלוננים
  אם נמוך – מתלוננים

  זו ועדה מטעם ממשלת ישראל, מה רציתם? שיתנדבו?
  מה חשבתם? שועדת מומחים, פרופסורים וכו’ עושים עבודתם בחינם?
  טוב, המתנדבים של המהפיכה עובדים חינם, אבל זה כי הם מהפכנים.
  האקדמאים שמתנדבים גם ככה מקבלים כסף ברובם מארגון שמאל כזה או אחר .. (יש צורך באמת להכנס ליוסי יונה ולטליה ששון ולקרן החדשה וכאלה? הדברים ידועים וברורים… למעט כמה בודדים שם – כולם מתפרנסים יפה יפה מצד מאד מסוים. רמז: בדר”כ נהוג לענוד בצד הזה את שעון-היד)

 5. הצוהל מיהל on 18 באוגוסט, 2011 20:44

  הלל, העניין הוא לא גובה השכר, אלא שגובה השכר הוא החלטת יח”צ. זאת בתור מערכת יח”צ שכל יעודה הוא לגרום לך לחשוב שכל המשחק הזה אינו יח”צ.
  זה כמו אורובורוס שמנסה לכרות את הענף עליו הוא יושב או משהו. התחלתי לחשוב על מטאפורה לנושא, אבל התחיל לי כאב ראש.

  איציק, האמת, אני חשבתי שהעם כן בעד מערכת בריאות ציבורית עבור כל אדם, מערכת חינוך ציבורית הכוללת חינוך חינם, סיבסוד שכר לימוד לסטודנטים, חלוקת נטל מיסים שווה, סיוע לקשישים/חלשים/מעוטי יכולת, סיוע לפצועי מלחמה, דיור ציבורי ודיור בר השגה, מענקים לעולים חדשים/זוגות צעירים/יוצאי צבא וצימצום פערים בחברה, אבל עכשיו שאתה אומר שהעם בכלל לא דורש את זה אז אני לא כ”כ מבין על מה המהומה?

 6. בעיניים פקוחות: ועדת טרכטנברג ואנחנו | חתול רחוב on 18 באוגוסט, 2011 22:34

  […] האוצר. בפוסט הזה אני רוצה לטעון בערך את ההיפך: שלמרות החשדנות המובנת מאליה ביחס אליהם, חשוב לקיים דיון עם ועדת טרכטנברג, ובפרט עם “צוות […]

 7. יובל on 19 באוגוסט, 2011 00:31

  סליחה, אפשר כתיבה קצת יותר מרגיזה?

 8. ש on 20 באוגוסט, 2011 13:27

  מה שכולם אמרו

 9. הדיון על שכר צוות מנואל מחטיא את העניין האידיאולוגי. תשובה לחגי אלעד #tmanuel #j14 : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 20 באוגוסט, 2011 15:41

  […] אלעד, שכתב כאן נגד השכר הנמוך שאנחנו מקבלים עבור העבודה בצוות מנואל, […]

פרסום תגובה