יאיר לפיד בפייסבוק – לא טוב, לא מספיק

פוסט של טל שניידר
הפלוג – בלוג פוליטי

משיחות שערכנו עם עשרות אנשים בשבועות האחרונים, מתבהרת התמונה של תחילת התנהלותו הפוליטית של כוכב התקשורת יאיר לפיד. לפיד מגשש באפלה ועושה טעויות של טירונים, כך למדנו ממספר מקורות, והוא מתקשה עדיין לעכל את מקומו החדש בציבוריות הישראלית. במקום לקבוע את מסריו, לדעת מה הוא אומר ולמי הוא אומר זאת, הוא נגרר בתגובות ספונטניות אחרי ההתרחשויות סביבו.

למרות היותו בשר מבשרה של התקשורת, לפיד מסרב לשוחח עם עיתונאים ולפרט לגבי מהלכיו. הוא נמנע בינתיים מראיונות בכלי התקשורת ומתעקש לתקשר עם תומכיו רק באמצעות הפייסבוק.

סקר שערך מכון ShiluvMillwardBrown עבור מגזין סוף השבוע של mako, מגלה שלפיד עלול לשלם על השתיקה הזו מחיר יקר. מהסקר עולה שיש שחיקה משמעותית באמינות שלו – מחצית מהנשאלים שהעידו לפני כשלושה שבועות כי יצביעו בוודאות ללפיד, שינו את דעתם. מתוצאות הסקר החדש עולה כי רק חמישה אחוז מהציבור בטוחים שיצביעו ללפיד בבחירות הקרובות, לעומת עשרה אחוז שהיו בטוחים שיעשו זאת כשנשאלו בסקר הקודם. 18 אחוז מהנשאלים חושבים שכן יצביעו לו. בסך הכל 23 אחוז לעומת 32 בסקר הקודם מעידים על כוונותיהם להצביע ללפיד. מדובר בירידה של 30 אחוז. מספר האנשים שהעידו שאינם מתכוונים להצביע ללפיד עלה מ-43 ל-50 אחוז.

עוד עולה מהסקר שגם העובדה שלפיד לא חושף את המצע הפוליטי שלו פוגמת לו באמינות. חלף חודש מאז הצהרתו של לפיד על הכוונה להיכנס לפוליטיקה, ועד כה לא ידוע מה סדר היום שלו. כשליש מהנשאלים ציינו שחשיפת המשנה הפוליטית של לפיד יכולה לגרום להם להצביע עבורו, 16 אחוז ציינו את החשיבות בהתמודדות ברשימה עצמאית כגורם מכריע בהחלטתם אם יצביעו ללפיד. 13 אחוז הדגישו כי הרכב הרשימה שלו הוא זה שיכריע. רק שישה אחוז ציינו את המשך דרכו של אביו טומי ז”ל וקרבתו של לפיד הבן לחברים של אבא, כגורם שישפיע על הצבעתם עבורו.

הפעיל העיקרי בינתיים הוא עמוד הפייסבוק של לפיד, שם דומה שהוא מממש את אהבת הציבור. הוא מפרסם מדי פעם סטטוסים על הקיר ועסוק בקריאה ערנית ופעילה של התגובות. בקיר משוטטים 45 אלף איש, ומקורבים ללפיד טוענים שהוא סבור שאותם 45 אלף מייצגים לפחות שבעה מיליון איש.

מהסקר עולה שההיתלות של לפיד בעמוד הפייסבוק עולה לו במחיר הפופולריות. לפי תוצאות הסקר נראה שהוא אינו מצליח להגיע לכלל הציבור באמצעות הרשת החברתית. מהסקר עולה ש-54 אחוז מהציבור שמע על דף הפייסבוק שלפיד מנהל, אבל רק שמונה אחוז ביקרו בו. אמצעי התקשורת אמנם מצטטים מתגובותיו של לפיד בפייסבוק, אבל ככל הנראה הוא לא יוכל להתעלם לאורך זמן מ-92 אחוז מהציבור שלא מתעדכנים בדף הפעיל שלו ברשת החברתית.

לפיד מגיב בחביבות בעמוד הפייסבוק, לא מתעמת עם אף אחד ומדי פעם מגיב לגולשים בצורה בלתי מחייבת ונטולת משמעות. “ירון, עד עכשיו אנחנו מסכימים בכל”, ענה לגולש שהזדהה כבוחר ליכוד בעברו, וכתב על הקיר של לפיד “מקווה שתקים מפלגת מרכז, אלטרנטיבה למעמד הביניים, ללא השתייכות לשמאל או ימין, שתהיה גורם שפוי עם צדק חברתי שוויוני, ובעניין הפלסטיני הסכם שלום שישמור על רוב יהודי בארץ”.

בתחילת דרכו בפייסבוק לפיד קיבל סיוע בניהול העמוד מבנו הגדול יואב, בן ה-25. עד לאחרונה ניהל לפיד את הקיר בעצמו, אבל בימים האחרונים נוסף ניהול מקצועי. בינתיים מסתמן שלקחי סאגת עישון הסמים טרם הופנמו. אנשים שניסו לשוחח עם לפיד בנושא לגליזיציה, עדיין חסומים בעמוד הפייסבוק. במקביל מנהלי העמוד מסירים סטטוסים מדי פעם, אך משתדלים לעשות זאת ברגישות.

נכון להשבוע מונו לפחות שני אנשים להיות מורשי כתיבה ומחיקה של סטטוסים בניהול קיר הבחירות הגועש ביותר בישראל. כמו כל ישראלי ממוצע, לפיד מסתובב עם האייפון שלו, וכשהוא מבחין בהתייחסויות שאינן לשביעות רצונו הוא מורה ל-admins שלו מה לבצע.

_______________________
טל שניידר היא עיתונאית ובלוגרית פוליטית, לשעבר כתבת מעריב בוושינגטון. הפוסט הוא חלק מכתבה שפרסמה בבלוגה “הפלוג – בלוג פוליטי” ובמגזין סוף השבוע של מקו.

תגובות

7 תגובות לפוסט “יאיר לפיד בפייסבוק – לא טוב, לא מספיק”

 1. ש on 3 בפברואר, 2012 02:44

  עם כל הכבוד (ויש כבוד), למה צריך לפרסם אותו דבר בשלושה מקומות שונים?
  הפכת ליחצ”ן של קשת?

 2. עידו קינן on 3 בפברואר, 2012 17:13

  ש, במקו ובבלוג של שניידר התפרסמה הכתבה המלאה, אני הבאתי את הקטע ממנה שעניין אותי ושעוסק בנושא של הבלוג הזה, תרבות דיגיטלית. תחפש “קשת” בארכיון הבלוג הזה ותגיד לי אם אתה עדיין רואה בי יחצן שלהם :)

 3. יאיר לפיד נמנע מהסברת משנתו בפייסבוק : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 3 בפברואר, 2012 19:59

  […] התפרסם פה פוסט של טל שניידר על פעילות הפייסבוק של יאיר לפיד. גל חן מהבלוג “תחפושת מבריקה” מספקת תובנה […]

 4. ררלי on 7 בפברואר, 2012 14:19

  גם התגובות לברטון היוטיוב שלו נמחקו ונחסמו, ברגע שבו נגמר גל ה”יאיר אתה מדהים” והתחילו תגובות ה”צא מהסרט”.

 5. רן on 14 בפברואר, 2012 08:12

  הצטרפו לקבוצה ‘כל האמת על יאיר לפיד’ בפייסבוק , שם תוכלו לקרוא הכל ללא מחיקות וללא התחזות והסתרה.

 6. יאיר לפיד – תיקון שגיאותיך אינו השמצה : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 19 בפברואר, 2012 12:48

  […] עוד יאיר לפיד: • יאיר לפיד בפייסבוק – לא טוב, לא מספיק • יאיר לפיד נמנע מהסברת משנתו בפייסבוק? • יאיר לפיד […]

 7. עמרן א. on 8 בפברואר, 2015 17:06

  כתבתי בדף הפייסבוק שלך, כתבתי לך בהיותי נכה מרותק, המשתמש ברכב עם מעלית לנהיגה עצמית. האבזור שמותקן ברכב ומשמש לנהיגה עצמית עלותו לאוצר עפ”י הסכם הניידות, 350,000 ש”ח כולל התקנתו. אמרתי שאין לי צורך בנהיגה עצמית ודי לי ברכב שבו אני מוסע ע”י רעייתי, או ילדיי ובכך נחסך כסף רב שחלקו יכול לשמש לי בתשלום שכר של שני מטפלים שמשמשים אותי, אך לא קבלתי תשובה והצעתי לא קבלה התייחסות חיובית, לא על ידך, לא ע”י ברסימנטוב מאגף התקציבים ולא ע”י לימור לוריא מהמל”ל. אז אני מאמין שגם פניה זאת לא תטופל עד תום. אז בגלל זה יש כחלון.

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.