הקש על ה-250: לפעמים SEO זה משחק ילדים

פוסט של שחר מ”תודעה כוזבת”

במציאות שבה פייסבוק הוא חזות הכל, כבר לא מקובל לדבר על קידום אתרים במנועי חיפוש. זה לגמרי 2009, או משהו כזה. אבל לא מזמן יצא לי להיתקל בשימוש מרתק ברעיון המיושן לכאורה הזה.

מי שאין לו ילדים בגיל המתאים לא ידע על מה אני מדבר, אבל קרב אכזר ניטש בכל רגע על תשומת ליבם של צעירים בין עשרות או מאות אתרים משובטים, המציגים היצע דומה מאוד של משחקי פלאש חינמיים. קשה, בלתי אפשרי למעשה, למצוא הבדל ממשי בין אתר אחד למשנהו. בכולם תמצאו את אותו תמהיל בדיוק: עשרים אחוז משחקי אופנה לבנות, עשרים אחוז משחקי אקשן לבנים…

רק שיש הרבה מאוד כסף בקרב הזה, ומישהו צריך למצוא את הדרך להשיג אותו. קבלו את Friv, עוד אתר, זהה לחלוטין לכל האחרים כמובן, שהצליח לפצח את השיטה. לפריב יש גימיק שולי לכאורה: הוא מציע בדיוק 250 משחקי פלאש שכאלה בכל רגע. אבל הודות לגימיק הזה הוא זוכה להפצה ויראלית בין ילדים בכל העולם.

מי שינסה לקדם את האתר שלו במעלה החיפוש אחרי מלות מפתח כמו games ייקלע למאבק חסר סיכוי, מאבק שגם אחרי נצחון חלקי בו, הוא עדיין יוותר על ילדי ישראל, סין, הודו וצרפת שיחפשו, במקרה הטוב, את המילה המקבילה בשפתם, ויוותר מראש על אלה שעוד מתקשים להקליד מלים של ממש.

בפריב החליפו את המאבק הזה בקרב פשוט בהרבה: הם דואגים להופיע במקום הראשון בחיפוש אחר המחרוזת “250”. זה הכל.

בכל העולם, ילדים שעוד לא למדו קרוא וכתוב מספרים זה לזה שדי לכתוב 250 בשורת הכתובת ואז ללחוץ על הקישור הראשון כדי לזכות במצבור מסחרר של משחקים. אף אתר משחקים לא מנסה – לא בהצלחה, בכל אופן – להתחרות עם פריב על תוצאות החיפוש הזה.

לפעמים SEO הוא לא יותר ממשחק ילדים.שחר הוא, בדרך כלל, כותבו של הבלוג הלא ממש ממוקד נושאית תודעה כוזבת. שחר כתב על ארבעה בנים שכנגדם דיברה התורה בגליון אפריל 2011

תגובות

6 תגובות לפוסט “הקש על ה-250: לפעמים SEO זה משחק ילדים”

 1. שוקי on 2 באפריל, 2012 15:42

  שחר ועידו, סתם שתדעו – SEO זה עדיין שוק גדול פי כמה משיווק במדיה חברתית. בזמן מיתון הביקוש לשירותי SEO עוד גדל, כי זהו מוצר תחליפי לפרסום. הרגשתי את זה היטב ב-2009 וגם עכשיו.

 2. שחר on 2 באפריל, 2012 16:56

  שוקי: אין לי ספק בכך בכלל, זה די ברור שעסקים קטנים-בינוניים בתחום תחרותי ישקיעו המון מאמץ ב-SEO (ואני משער שיש עוד הרבה גורמים אחרים שאני לא חושב עליהם). מה שהתכוונתי לומר הוא שהעיסוק ב-SEO מעבר לקהילה שבה מדובר בעיסוק מקצועי דעך מאוד בשנים האחרונות (וטוב שכך).

 3. ניצן on 2 באפריל, 2012 17:12

  נכון לרגע זה הוא רק מספר 4 בתוצאות החיפוש

 4. שחר on 2 באפריל, 2012 23:18

  מעניין. לבת שלי זה עבד על כמה וכמה מחשבים שונים, עידוק בדק את זה היום לפני שהפוסט עלה (יש צילומסך), ואני בדקתי עכשיו שוב. אני משער שהכי נכון לנסות ולבדוק מחלון גלישה פרטית שאמור להתעלם מהיסטוריית החיפושים שלך.

 5. כולם מדברים על צומטסקי, אף אחד לא מדבר על אמזפל | פולמוס צומטסקי | חדר 404 on 3 ביוני, 2012 19:45

  […] נושאית תודעה כוזבת, שם התפרסם הפוסט במקור. שחר כתב על SEO למשחקי פלאש לילדים בגליון אפריל […]

 6. זוהר on 17 במאי, 2020 16:24

  אני רוצה לאיקנס לאתר הסגול

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.