הקש על ה-250: לפעמים SEO זה משחק ילדים

פוסט של שחר מ”תודעה כוזבת”

במציאות שבה פייסבוק הוא חזות הכל, כבר לא מקובל לדבר על קידום אתרים במנועי חיפוש. זה לגמרי 2009, או משהו כזה. אבל לא מזמן יצא לי להיתקל בשימוש מרתק ברעיון המיושן לכאורה הזה.

מי שאין לו ילדים בגיל המתאים לא ידע על מה אני מדבר, אבל קרב אכזר ניטש בכל רגע על תשומת ליבם של צעירים בין עשרות או מאות אתרים משובטים, המציגים היצע דומה מאוד של משחקי פלאש חינמיים. קשה, בלתי אפשרי למעשה, למצוא הבדל ממשי בין אתר אחד למשנהו. בכולם תמצאו את אותו תמהיל בדיוק: עשרים אחוז משחקי אופנה לבנות, עשרים אחוז משחקי אקשן לבנים…

רק שיש הרבה מאוד כסף בקרב הזה, ומישהו צריך למצוא את הדרך להשיג אותו. קבלו את Friv, עוד אתר, זהה לחלוטין לכל האחרים כמובן, שהצליח לפצח את השיטה. לפריב יש גימיק שולי לכאורה: הוא מציע בדיוק 250 משחקי פלאש שכאלה בכל רגע. אבל הודות לגימיק הזה הוא זוכה להפצה ויראלית בין ילדים בכל העולם.

מי שינסה לקדם את האתר שלו במעלה החיפוש אחרי מלות מפתח כמו games ייקלע למאבק חסר סיכוי, מאבק שגם אחרי נצחון חלקי בו, הוא עדיין יוותר על ילדי ישראל, סין, הודו וצרפת שיחפשו, במקרה הטוב, את המילה המקבילה בשפתם, ויוותר מראש על אלה שעוד מתקשים להקליד מלים של ממש.

בפריב החליפו את המאבק הזה בקרב פשוט בהרבה: הם דואגים להופיע במקום הראשון בחיפוש אחר המחרוזת “250”. זה הכל.

בכל העולם, ילדים שעוד לא למדו קרוא וכתוב מספרים זה לזה שדי לכתוב 250 בשורת הכתובת ואז ללחוץ על הקישור הראשון כדי לזכות במצבור מסחרר של משחקים. אף אתר משחקים לא מנסה – לא בהצלחה, בכל אופן – להתחרות עם פריב על תוצאות החיפוש הזה.

לפעמים SEO הוא לא יותר ממשחק ילדים.שחר הוא, בדרך כלל, כותבו של הבלוג הלא ממש ממוקד נושאית תודעה כוזבת. שחר כתב על ארבעה בנים שכנגדם דיברה התורה בגליון אפריל 2011

מיהו האח הגדול? (משימת SEO)

שחר כותב בבלוג תודעה כוזבת:

פעם די היה בצירוף המלים הזה, האח הגדול, להעביר צמרמורת, לעורר פחד ורתיעה מעתיד אפל.

אבל עכשיו הערך הויקיפדי של 1984, התוצאה הראשונה שקשורה למשמעות המקורית של הצירוף, מופיע רק בעמוד התוצאות השני[…] בחיפוש האח הגדול בגוגל […].

ככה יוצא שצירוף המלים הזה שוב מעביר צמרמורת, מעורר פחד ורתיעה מעתיד שהוא אולי הרבה פחות אפל אבל נראה מפוקפק יותר מרגע לרגע.

אז לא, אין לי עניין להיכנס עכשיו לדיון עקר סביב האח הגדול ומשמעויותיו התרבותיות, אבל יש איזה עניין פעוט שמן הראוי לתקן אותו. זכותו המלאה של כל אדם לצפות בהאח הגדול. גם אני כבר ראיתי לא מעט דקות, אני לא מתכוון להתבייש בזה, לפחות לא יותר מידי.

ועדיין, מן הראוי שכל ילד שיחפש את האח הגדול בשבועות הקרובים יקבל במקום הראשון את הערך הויקיפדי המדובר.

אני לא בטוח שבלוגרים יכולים לקבוע מי יעמוד בראש עיריית תל אביב. אני אפילו לא בטוח שהם יכולים לקבוע את התוצאה הראשונה בחיפוש האח הגדול. אבל נדמה לי שיש להם יותר סיכוי לעמוד במשימה השנייה.

כל מה שצריך זה לכתוב משהו, אפשר גם על התכנית, ולדאוג לקשר את הצירוף האח הגדול למקום הנכון, למען הסדר הטוב.

(נכון לעכשיו, התוצאה הראשונה היא “האח הגדול ישראל – אתר מעריצי תוכנית האח הגדול“, והשנייה היא הערך הוויקיפדי; האתר של קשת, זה שהוציא קומוניקט מלא גאווה על הקריסה שלו כי וואי-וואי-וואי-כמה-שנדירביליון-גולשים-נכנסו-אלינו-בבת-אחת-אתם-לא-מאמינים-בכלל-יא-רבי-שמעון במקום להתבייש שנכשל בתפקידו האינטרנטי הבסיסי להיות זמין, מגיע רק למקום השישי).

תפוז וסלקום: אלוהים להורדה והכל על כוס, זין וקקי

הפוסט של אדר על חיפוש הזבל בתפוז עורר אתכם למצוא עוד כאלה:

מחפשים זין

הכל על כוס

הכל על קקי

ואלוהים, כידוע, נמצא בכל מקום – גם בחיפוש של תפוז וגם להורדה בסלקום:

מחפשים אלוהים? להורדה אלוהים

(gyuval)

להמשך קריאה

וואלה לא יודע, תשאל את נענע

וואלה השיקה היום מנוע חיפוש חדש. ובשיטת ה”Seven Minute Abs” (מ”משתגעים על מרי”), אם גוגל המינימליסטי מכיל רק לוגו ושדה חיפוש, הגירסה המינימליסטית של וואלה, srch.co.il, לא מכילה אפילו לוגו. בוואלה קוראים לזה “הדור השלישי של מנועי החיפוש”, ואני יכול רק לנחש שבדור הרביעי ייפטרו גם משדה החיפוש.

walla-srch.jpg

את התוכן השיווקי שפורסם על המנוע בוואלה מלווה צילומסך של חיפוש המילה “חיפוש“. מילא שגוגל הוא לא התוצאה הראשונה – באתר שמתקשה לכתוב את השם המפורש גוגל בתוכן המערכתי שלו, העובדה שגוגל חדר לעשירייה היא נס לא קטן. אבל איך זה שוואלה הוא לא התוצאה הראשונה, אלא נענע? וכמה זמן ייקח לאנשי וואלה “לתקן” את האלגוריתם?

walla-search-detail.jpg

עדכון
אדר מתגבבת ששכחתי לינק למריבה של וואלה עם מוזילה ישראל. אז לינק.

דודי גולדמן, שוב פעם חיפשת את עצמך בגוגל?

אודי שרבני המציא משחק מרושע שמשפיל גולשי-אגו.

איך משחקים? מפרסמים טוקבק שאומר: “[שם המגלומן], שוב פעם חיפשת את עצמך בגוגל?”. גוגל יאנדקס את הטוקבק, ובאחד החיפושים העתידיים, המגלומן יקבל את הטוקבק בפרצוף.

גוגל, אל תהיי רעה!

רני רהב, האיש שכדי לקרוא ארבעה אתרי חדשות מעדיף לקנות ארבעה מסכים מאשר ללמוד איך פותחים מספר חלונות באקספלורר (הייתי ממליץ לו על הלשוניות של פיירפוקס או אוואנט, אבל אני לא רוצה להבהיל אותו), מספר בראיון הכי מצחיק לחיים ברשת איך הוא מתכוון לעקוף את העניין המטריד הזה של אלגוריתם החיפוש של גוגל. בתשובה לשאלה אם הוא קיבל תלונות מלקוחותיו על מיקומם בגוגל, משיב היחצנעל:

תשמע, רוב הלקוחות שלנו הם מהטופ 100 של החברות בישראל, כך שאין להם בעיות אגו מהסוג הזה. בכל זאת, אנחנו מנסים לעשות הכל שהלקוחות שלנו יהיו מרוצים, גם בעניין הזה. אבל אל תשכח שמדובר פה באתר בינלאומי שההתערבות שלנו בו לא יכולה להיות גבוהה, מן הסתם. אני מאמין שבהמשך ניצור איתם קשר.

הנאות הפרסומות בעינייך?

גוגל מבקש משוב על איכות הפרסומות בג’ימייל, ושואל גם אם הוא יכול לקבל את הטקסט המלא של האימייל אליו הן צורפו:
משוב לינקים ממומנים. צילומסך מג'ימייל. הקליקו להגדלה

יותר אמין מוויקיפדיה

יאיר לפיד כתב בטורו על הספק אגדה אורבנית של אליס קופר אוכל ראש של עטלף בהופעה, ואמר (אין לי את העיתון מולי, אבל רוח הדברים): “אם אתם לא מאמינים, חפשו בגוגל”.

הייתי אומר על זה משהו, אבל אני מפחד שיאיר לפיד
1) יגיד שאני טוקבקיסט בלי חיים
2) יגיד שאני קקה קטן
3) ידרוש שאצפה בתוכנית שלו.

גוגל אינה אחראית בשום צורה

אם “גוגל אינה אחראית בשום צורה על הדיוק, התוכן, השלמות, החוקיות, האמינות, אפשרות הניתוח או הזמינות של כל מידע או חומר המופיע בתוצאות של גוגל שירותי חיפוש”, למה קוראים לזה “תעודת אחריות“?

והאם הטקסט “גכע כא” הגיע לשם במקרה, או שהוא אילוסטרציה לכך שגוגל אינה אחראית בשום צורה?

ומה משמעות מגבלות האחריות “כע”, “מ” ו”ע”?

ומה משמעות “העקרונות הבאים” ש”הגישה הכללית שגוגל נוקטת משקפת”, הלא הם “טי כעגגdfgfdsdfgs”?

ומה פירוש התנאים השונים “כעי” ו”אטרא”?

ואולי כדאי שגוגל יקחו מתרגם, ישלמו לו קצת ויסדרו כבר את עמודי המידע באתר העברי שלהם?

שליטה

מניין שנותיו של אריאל שרון – כמעט 78. עם הצטרפותו של שמעון פרס למפלגתו של שרון, מגיע הגיל המשותף שלהם ל-160.

אולי זו הסיבה שכשאני מחפש בגוגל “קדימה”, אני מקבל פרסומת לחיתולים למבוגרים.
צילומסך מגוגל

לדף הבא →