הסרט הערבי מגיע לאינטרנט בגירסת הדאחקה בבלוג “רגעי הזהב של הטלויזיה המצרית, רי-ויזיטד”

“אני רוצה לפגוש את הבמאי מיד”, אומר עאדל אמאם, “ולהגיד לו שזה סרט מחורבן”. החלק הראשון של המשפט הוא ציטוט מאחד מהסרטים המצריים ששודרו בטלוויזיה הישראלית מדי יום שישי. החלק השני של המשפט מגיע מהאינטרנט.

הסרט הערבי, שמשודר בטלוויזיה הישראלית מאז סוף שנות השישים בערוץ 1 ובעשור האחרון בערוץ 33, מקיים מערכת יחסים מורכבת עם הישראלים: יש כאלו שהיגרו לכאן ממצרים ומארצות ערב אחרות והתחברו אליו תרבותית ונוסטלגית, יש שהגיעו אליו בלי מסורת מבית אבא והתמכרו, ויש כאלו שנרתעים ממנו ומתעבים אותו בטענה שמדובר בתרבות נמוכה ורדודה. לא מופרך גם לייחס למאבק הבין-עדתי בישראל ולסכסוך הישראלי-ערבי השפעה על היחס למוסד המיתולוגי הזה.

השחקן והבמאי המפורסם אמאם, כוכב רבים מהסרטים, הוא אדם פוליטי מאוד, שמחד קרא לסלק את שגריר ישראל ממצרים בתחילת האינתיפאדה הראשונה, ומאידך מתח ביקורת לפני שלוש שנים על החמאס ועל שיגור הרקטות, ואמר עלינו ש”ישראל היא מדינה מאורגנת ביותר שפועלת בצורה רצינית”. לאחרונה נידון אמאם לשלושה חודשי מאסר בפועל ולקנס של אלף לירות מצריות (כ-630 שקל) על שעלב באסלאם, בסמליו, ברשויות ובפוליטיקאים בסרטיו ובמחזותיו. התובע הוא עורך דין עם קשרים לקבוצות אסלאמיסטיות, והתיק, שנגרר במשך חודשים, הסתיים שבועות ספורים אחרי שהאיסלמיסטים זכו ברוב המושבים בפרלמנט המצרי. אמאם, שהחרים את המשפט ולא הגיע לדיונים, ערער על פסק הדין ודרש לפצותו במיליון לירות. החלטה בנושא תינתן בסוף החודש.

“סרט ערבי – רגעי הזהב של הטלויזיה המצרית, רי-ויזיטד” הוא דף פייסבוק ובלוג טאמבלר שצוחק עם ועל הסרט הערבי. כל פוסט מורכב מפריים מאחד הסרטים, כולל כתוביות בעברית ובערבית (ולעתים באנגלית), וכיתוב שמשלים אותו או מתייחס אליו. למשל: “אני לא מכיר מישהו שמריח ככה. הכל אפשרי כשהגבר שלכן משתמש באולד ספייס”. וגם: “למה אשתך יבשה ככה? מונולוגים מהואגינה”.

“כילד שגדל בבאר שבע בשנות השבעים, אני זוכר שבימי שישי היה ריטואל קבוע – לשבת עם אמא וסבתא ולראות סרט ערבי”, מספר יוצר “סרט ערבי”, ערן מחלו, מעצב ווב בן 38 מגבעתיים. “בכלל, הרחובות בב”ש בשישי היו די ריקים בשישי ב-16:00. בימים של ערוץ אחד, הרייטינג של עאדל אימאם היה בשמיים, כולם היו דבוקים למסך. זה סוג של זרם תודעה כזה שפרץ ממני כשצללתי שישי אחד מול הטלויזיה וזפזפתי עד שנחתתי על ערוץ 33. הסרטים היו כל-כך מטופשים ומצחיקים, שמיד ניהלתי איתם דיאלוג בראשי. ואז חשבתי שזה יהיה נחמד להשתעשע עם זה בפייסבוק”.

_________
תודה, הילה מרזן.

תגובות

פרסום תגובה