ידיעות אחרונות – אילו מפלגות הוא מקדם ואילו הוא מסתיר?


עידו קינן

שער ידיעות אחרונות, 25.12.2012

ידיעות אחרונות פרסם ב-25.12.2012 בכותרתו הראשית את “הפתקים שתראו בקלפי”, כלומר האותיות שקיבלו המפלגות. 34 מפלגות מתמודדות בבחירות לכנסת ה-19 (המידע מופיע בוויקיפדיה, שם כמובן לא ויתרו על הדיון על הצורך בקטגוריה למפלגות המתמודדות בבחירות; אין דבר שוויקיפדים ישראלים אוהבים יותר ממטא). אולם בתמונה בידיעות מופיעים רק עשרה פתקים (“רשימת האותיות המלאה ||| עמ’ 5”).

אילו מפלגות נבחרו למדגם עשרת הפתקים שבשער? לפי הסדר: הליכוד ביתנו, העבודה, הבית היהודי, התנועה, יש עתיד, ש”ס, מרצ, יהדות התורה, קדימה והישראלים.

“הישראלים”, מפלגה שראשה דוד קון השווה הומואים ולסביות לזואופילים, כנראה ממש חשובה למישהו בידיעות, אחרת לא היתה זוכה להיסקר (בסקר של מינה צמח שפורסם בידיעות ב-14/12) ולקבל פתק בשער העיתון, בעוד מפלגות שוות לה (עוצמה לישראל) וגדולות ממנה (חד”ש, רע”ם-תע”ל ובל”ד) באותו סקר לא זכו להופיע שם. אולי ידיעות עושים פה אפליה מתקנת לאיש שמוחרם על ידי התקשורת הרוסית הישראלית?

אז איפה חד”ש, רע”ם-תע”ל ובל”ד, המפלגות שנהוג במקרה הטוב לאגוד יחד כ”המפלגות הערביות” ובמקרה הרע להעלים מהסקרים כליל? ואיפה ארץחדשה, שהקדישה סרטון בסדרת “השיטה” למו”ל ידיעות אחרונות נוני מוזס? היא לא חשובה. כל כך לא חשובה שבידיעות וב-ynet בכלל לא מזכירים אותה. ואם מזכירים אותה, מיד מוחקים, כפי שגילה ארד אקיקוס, שמייעץ למפלגה.

העלמת ארץחדשה מכתבה בוויינט

רק “סופהשבוע” החדש סקר את ארץחדשה (סקר גיאוקרטוגרפיה, פורסם ב-14.12.2012), והיא לא עוברת שם את אחוז החסימה. הביצה והתרנגולת: האם החרם התקשורתי מצד עיתון גדול נובע מזניחותה, או שזניחותה נובעת מהחרם התקשורתי מצד העיתון הגדול? והאם הישראלים היתה זוכה לשני מנדטים אלמלא קידומה באותו עיתון?

סקר בחירות של סופהשבוע, 14.12.2012

איך נבחרו המפלגות וסדר הופעת הפתקים שלהן בידיעות אחרונות? לא לפי הסקר של צמח שפורסם שם ב-14/12. הנה שוב סדר הפתקים בכותרת, ולצדם בסוגריים מספר המנדטים בסקר: הליכוד ביתנו (35), העבודה (19), הבית היהודי (11), התנועה (11), יש עתיד (8), ש”ס (11), מרצ (4), יהדות התורה (6), קדימה (0) והישראלים (2).

אם ידיעות היה מציג את עשרת הפתקים של המפלגות לפי גודלן בסקר, זה היה נראה כך: הליכוד ביתנו (35), העבודה (19), ש”ס, הבית היהודי והתנועה (11 כ”א), יש עתיד (8), יהדות התורה (6), חד”ש, רע”ם-צע”ל ומרצ (4 כ”א).

ההבדלים: קדימה והישראלים לא היו נכנסות, חד”ש ורע”ם-תע”ל כן. ידיעות אחרונות, רואים לכם את האג’נדה.

סקר בחירות על שער ידיעות אחרונות, 14.12.2012

דובי קננגיסר, לשעבר מתמודד בפריימריז של מפלגת העבודה, מסכם:

בוקר טוב לידיעות אחרונות, שממשיכים להעלים את המפלגות הערביות. אלו הפתקים שידיעות אחרונות חושבים שתראו בקלפי. אין בל”ד, אין רע”ם-תע”ל, אין אפילו חד”ש (שבכל זאת מקבלים איזה קול או שניים מהמגזר היהודי). מי יש? את “הישראלים” – מפלגה שידיעות אחרונות מפמפמת אותה בשצף קצף למרות שאף סקר לא סופר אותה — חוץ מסקר אחד, של ידיעות, כמובן.

הממיסט עמיר שיבי מציג את הפרשנות שלו לפתקי המפלגות, ואת התגובה המשוערת של ישראל היום לפתקים של ידיעות אחרונות.

פתקי המפלגות. איור: עמיר שיבי

פתקי הבחירות של ישראל היום, לפי עמיר שיבי


התפרסם במקור בגירסה שונה ב”העין השביעית”, 25.12.2012


תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.