המשטרה מודה שטעתה כשטרטרה אזרח שדיווח בפייסבוק על נפל מרגמה

כשמשטרת ישראל קיבלה בפייסבוק דיווח מפורט על נפל מרגמה מסכן חיים, כולל מפה וקואורדינטות, היא שלחה את המדווח להתקשר למוקד 100, כפי שהיא נוהגת לעשות למרות שהיא מחוייבת לטפל בתלונות שהתקבלו בפייסבוק. רק שלוש וחצי שעות אחרי הדיווח הודיעה המשטרה כי היא מטפלת בנפל.

בועז ערד מדווח בפייסבוק של המשטרה על נפל של מרגמה, 24.1.2015

עו”ד פנחס פישלר, מבקר עיקש של המשטרה, התלונן על כך בפני היועץ המשפטי למשטרה, תנ”ץ עו”ד שאול גורדון. זה השיב לו שאף שהטירחה בשיחה למוקד 100 אינה גדולה, התלונה מוצדקת.

המענה שניתן לאזרח היה לקוי.

אמת, ככלל יש לפנות למוקד 100 (ואין מדובר כלל ב’טרטור’ או בבירוקרטיה, בסה”כ שיחה קצרה, מסירת העובדות, שם ומספר טלפון לחזרה במידת הצורך. אגב, גם אני עושה כך כל אימת שאני נתקל בעניין המחייב דיווח).

יחד עם זאת, בדיווח על אירוע מסכן חיים, לא היה צורך להתעקש. הוער והופקו לקחים.

תודה על הפניית תשומת הלב.

תשובת היועמ"ש למשטרה, תנ"ץ עו"ד שאול גורדון, לפניית עו"ד פנחס פישלר בנוגע לטיפול בנפל מרגמה

[עדכון] ערד הגיב על הפוסט הזה בפייסבוק, בתשובה לגולש שאמר שהוא היה צריך להתקשר 100:

כמה פעמים צריך להסביר לך, שעד שהגורמים המטפלים לא ראו את המפה בעיניהם, האירוע לא טופל כמו שצריך?
אם אתה טוען שהייתי צריך לשלוח להם את התמונה בווצאפ ולא בפייסבוק אז באמת שאין לי מה לומר לך.
כשתמצא אתה נפל מרגמה בלב המדבר, תתקשר 100 ותחכה לניידת, רק ספר איפה אתה בפייסבוק שנדע להביא לך ציוד קמפינג…

[…]

אגב, בדקתי את יומן השיחות. הטיפול באירוע (לאחר שפרטים מלאים כבר הועברו בפייסבוק!) דרש 8 שיחות טלפון שונות, באורך כולל של כחצי שעה, בין השעות 09:30 ל14:30. וזה מבלי להחשיב את התכתבות הווצאפ עם קצין ההנדסה. הטרטור הזה פחות או יותר השבית אותי במשך חצי יום עבודה כי לפחות פעם בשעה נאלצתי להפסיק מה שאני עושה ולספר שוב למישהו חדש את אותו הסיפור שסיפרתי לכל הקודמים. כל זה היה נחסך אם מישהו במשטרה היה פשוט מעביר את הדיווח המקורי במלואו הלאה, כולל התמונה.

[…]

אה, וכמעט שכחתי: מהפייסבוק זה עבר למוקד המשטרה, שם האירוע *נסגר* כי הם לא ראו את המפה, טעו בהזנת הנ.צ. וחשבו שזה במצריים. רק למחרת (ולדעתי רק בגלל הרעש התקשורתי) התקשרו אלי לוודא שלא התבלבלתי והייתי במצריים בטעות. אם הייתי מתקשר במקור, היו שוכחים מזה.


הסיפור סופר בפינה “האחראי על האינטרנט”, המשודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית שישבת עם עידן קוולר בגל”צ בהנחיית אילאיל שחר ב-31.1.2015


תגובות

3 תגובות לפוסט “המשטרה מודה שטעתה כשטרטרה אזרח שדיווח בפייסבוק על נפל מרגמה”

 1. Zak on 1 בפברואר, 2015 17:44

  יש כאן נקודה שהיא הרבה יותר עמוקה ומצביעה על כשל מהותי בהתנהגות המשטרה. היא נוגעת לכך שרשויות ציבוריות בתיאוריה אמורות לשרת את הציבור – אבל בפועל מתנהגות כאילו הציבור הוא זה שצריך לשרת אותן. לאזרח לא צריכה להיות שום בעיה והוא לא צריך להשקיע שום מאמץ בלפנות לכל רשות ציבורית (משטרה במקרה שלנו) בכל דרך שיחפוץ. אם אזרחים מרגישים בנוח לפנות למשטרה דרך הפייסבוק ולא דרך מוקד 100, אז תפקיד המשטרה, בתור משרתי הציבור, לספק לנו את האפשרות הזאת. היא זאת שצריכה להשקיע מאמצים לאפשר תקשורת זמינה ויעילה, ולא האזרחים הם אלו שצריכים להשקיע מאמצים מצידם ליצור את הקשר בדרכים שהם לא נוחות.

  אז כאשר עו”ד גורדון משיב כי בשיחת טלפון למשטרה “אין מדובר כלל ב’טרטור’ או בבירוקרטיה, בסה”כ שיחה קצרה” אפשר להבין ששום דבר לא ישתנה. ביום שבו המשטרה תשיב ב: “אם האזרחים לא מעוניינים להתקשר, אלא לדווח על מפגעים באופן שונה שהוא לטעמם יעיל יותר, אזי נעשה את מיטב המאמץ לשספק להם את השירות” – רק ביום כזה יגיע שינוי כלשהו לטובה. אבל אני מניח שהיום הזה עוד רחוק, רחוק מאוד.

 2. איתי בנר on 2 בפברואר, 2015 22:34

  אני רק להתקטנן: בלי לקחת צד בעניין, הכותרת של הפוסט טעונה תיקון כיוון שהיא לוקה באותם השטיקים של עורכי העמודים בטבלואידים והוויינטים למיניהם. תנ”צ גורדון לא מודה שהמשטרה “טעתה כשטרטרה”, אלא שהשירות שנתנה היה לקוי. לדבריו פנייה טלפונית למוקד 100 אינה טרטור. הוא כן מסכים שבמקרה דנן זו הייתה התעקשות מיותרת (ואני מסכים איתו).

 3. אופיר גלבוע on 3 בפברואר, 2015 14:31

  נכון ליום שישי האחרון (30.1.2015) פגז המרגמה עדיין היה על הסינגל.

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.