טבעונים במתקפת שנמוך דירוג על ההמבורגריה הירושלמית “איוו”

איוו, המבורגריה ירושלמית לא כשרה שעובדת גם בסופשבועות, נמצאת בשעות האחרונות תחת מתקפת-שנמוך של טבעונים, שנותנים למסעדה דירוגים נמוכים בפייסבוק. לפי דברים שכותבים טבעונים במחאה הזאת, נראה שהמתקפה רוכבת על ההמלצה של ארגון הבריאות העולמי להימנע מצריכת בשר מעובד, משום שהוא מעלה את הסיכוי לחלות בסרטן.

הטבעונים המוחים נותנים למסעדה דירוג של כוכב אחד, הנמוך ביותר האפשרי, ומצרפים תגובות אנטי-טבחוניות, כגון “מקום נוראי, מסריח ומלוכלך. ריח של פגרים שמוציא את התיאבון” (אמנון יונאס), “לא ניתן יד למקום שמסבסד את שואת בעלי החיים” (פייר ג’וזף פרודהון), “לחמניה עם סרטן” (מירית תבור) ופשוט “איכס” (ספיר לוסטיגמן). במועד הכתיבה (20:18) יש למסעדה 141 דירוגים של 5 כוכבים, 1 דירוג של 4 כוכבים, 0 דירוגים של 3 ו-2 כוכבים ו-71 דירוגים של 1 – מתוכם רק 10 שלא פורסמו ביממה האחרונה. הדירוג הכללי עומד על 3.7 מתוך 5 כוכבים.

דירוג מסעדת איוו בפייסבוק, 31.10.2015 20:18

באיוו מגיבים לחלק ממדרגי-כוכב-אחד באופן ילדותי בתמונה של בשר, כמו בדיון עם ליאור V סופר (ה-V כשם אמצעי הוא דרכם של טבעונים לסמן את עצמם ככאלו בפייסבוק), שדירג כוכב אחד וכתב “על הפנים. תחושה שהכינו את האוכל מהעכברים במטבח. מגעיל פשוט”, קיבל תמונה של המבורגר והגיב באימוג’י של הקאה.‎

דיון בין ליאור V סופר לאיוו בפייסבוק.

באיוו הגיביו בתמונות בשר גם למדרגי-כוכב-אחד שלא הזדהו כטבעונים ולא כתבו דברי ביקורת או נאצה נגד המסעדה.

איוו מגיבים בתמונות בשר למדרגי כוכב אחד בפייסבוק

איוו נגד גיל שמגר בפייסבוק

מפעילי הפייסבוק של איוו קראו לאוהדיהם להצטרף למאבק:

סטטוס בפייסבוק של איוו מיטבורגר: "חברים יקרים! במהלך היום ״התקיפו״ את עמוד הפייסבוק שלנו קבוצה של טבעונים אלימים וגסי רוח. הם הורידו לנו את הדירוג של העמוד בצורה ברוטאלית. אם בא לכם ״להחזיר״ להם תנו לנו דירוג של 5 כוכבים. נשמח לעוד הצעות כנגד הטבעונים האלימים...😄😄😄"

חלק מהאוהדים צייתו. “ללא ספק המבורגר על רמה / חבל שהטבעונים האלה מתערבים בחיים של כולם / #בשרזהטעיםרצח” (הדר ספן), “בהצלחה ואל תתנו לטבעוניסטים-טרוריסטים לבאס אתכם” (ארקדי פורטנוי), “ההמבורגר הכי טוב בירושלים, ללא כל צל של ספק. מי שסימן כוכב אחד ככל הנראה מונע מנסיבות זרות כדי לפגוע בעסק נהדר המוכר מוצרי בשר” (רעות יששכר).

טבעונים וטבחונים נכנסים גם לדיונים, אם כי מריבות יהיה תיאור יותר מדויק, בנושא אכילת בשר, המחקר הקובע שבשר מעובד מסרטן ועוד, למשל כאן.

דיון טבעוני-טבחוני בדירוג של טל שוסטר בפייסבוק של איוו

נראה שהטבעונים שנלחמים באיוו אימצו את השיטה מהמאבק שנוהל נגד הקמפיין הסקסיסטי של רשת ההמבורגריות אגאדיר באוגוסט השנה. ליוי וינטר, מנהלת המדיה החברתית של אתר “המקום הכי חם בגיהנום”, קראה למתנגדים לקמפיין ההוא לתת דירוג של כוכב אחד בדף ההמבורגריה בפייסבוק. כ-2000 גולשים עשו זאת והורידו את הדירוג מ-3.9 ל-1.3, עד שאגאדיר נכנעה והסירה את יישום הדירוג מהדף שלה, ולא החזירה אותו מאז. בדף הפייסבוק הלא-רשמי של אגאדיר, שנוצר אוטומטית לפי תחומי עניין של חברים ברשת החברתית ושאגאדיר לא יכולה להסיר, הציון של ההמבורגריה הוא 1.6, עם כ-200 דירוגים של 2-5 כוכבים ו-1400 דירוגים של כוכב אחד. המוחים פגעו בדירוג של אגאדיר גם באתר הדירוג טריפאדבייזור, אולם שם זיהו את הפעילות החריגה סביב המסעדה, אולי אוטומטית ואולי בעקבות פנייה מאגאדיר, ומחקו את הביקורות השליליות.

דירוג מסעדת אגאדיר בפייסבוק, 8.8.2015

(הלשין: עופר קיי)

תגובות

3 תגובות לפוסט “טבעונים במתקפת שנמוך דירוג על ההמבורגריה הירושלמית “איוו””

  1. תמר on 31 באוקטובר, 2015 22:56

    של White Moose Cafe היה הרבה יותר מצחיק.

  2. בורגר קינג מציפים את אתרם בתמונות חיות שחוטות כי #כשלמדיהחברתית | חדר 404 on 2 בפברואר, 2016 23:38

    […] אשתקד חוו מתקפת פעילני-זב”ח, שהגיעו בהמוניהם להוריד את דירוג המסעדה בפייסבוק. ואיוו היא מסעדה קטנה, לא רשת […]

  3. רון on 23 ביולי, 2016 00:32

    איוו מסעדה קטנה ומיוחדת במינה בירושלים, אני לא מאמין שאנשים עושים דברים כאלה… הם מטעים את הגולשים כי האוכל שם מצוין ובו זמנית פוגעים במפעל שמפרנס הרבה מקומות עבודה פשוט בושה איזה אנשים קטנים ומשועממים, זה ממש לא הדרך לקדם צמחונות או טבעונות על ידי רמיסת אנשים!

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.