🗳️ תלונה ראשונה לוועדת הבחירות על שימוש בבוטים 🤖 מנהל המדיה החברתית של טראמפ זוהה כבוט 👩‍🎤 מייספייס מתה 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

מייספייס פירמטה את עצמה

לאחרונה התגלה שבמייספייס, פעם רשת חברתית מפוארת מבוססת מוזיקה, איבדו 12 שנים של מוזיקה שיצרו המשתמשים בגלל תקלה במעבר שרתים. אנחנו מדברים על כך עם אילת יגיל, אשת תוכן ועיתונאית מוסיקה, כותבת ביקורות ב-ynet ומשדרת את הספיישל “פוליאסטר” ברדיו “הקצה”. לדבריה,

אובדן החומרים במייספייס הוא פשוט מסמר אחרון בארון הקבורה של מה שהיה פעם (2006) האתר עם הכי הרבה כניסות באינטרנט. כבר כשהושק מחדש, ב-2013, נשלח מייל לכל המנויים שבו נכתב שהם “מקימים את האתר מאפס”. פרופילים ישנים כבר היו בלתי נגישים, והדגש הושם על אמנים מוכרים – השמעת בכורה של ג’סטין טימברלייק (שהיה שותף במייספייס), הופעה חיה של פול מקרטני, וכיו”ב. אמני האינדי פנו לבאנדקאמפ.

אפרופו קידום מוזיקה עצמאית

DMT Elf. איור: יוג'ניה לולי (cc-by-nc)
DMT Elf. איור: יוג’ניה לולי (cc-by-nc)

פוליטיקה ובחירות

🗳️ מומחי סייבראבטחה רבים טוענים שאי אפשר לסמוך על בחירות דיגיטליות, ושכדאי לשמור על שיטת הפתקים. כנס ההאקרים החשוב דפקון מפעיל “כפר הצבעה”, שבו האקרים מנסים (ומצליחים) לפרוץ למערכות הצבעה שנמצאות כבר היום בשימוש ברחבי ארה”ב. אולם בסוכנות הצבאית לפרויקטים מחקריים מתקדמים האמריקאית (DARPA) מפתחים כעת מערכת הצבעה שעשויה לשנות את המשחק. בסוכנות חתמו על חוזה של 10 מיליון דולר עם חברת גלואה (Galois), שם יפתחו את המערכת בתוכנת קוד פתוח על גבי חומרת קוד פתוח, כך שהאקרים יוכלו לבחון את המערכת ולמצוא בה פירצות אבטחה. דארפה מתכוונים להביא מכונות הצבעה כאלו לדפקון בשני הקיצים הקרובים, לבחינה מקרוב על ידי ההאקרים המשתתפים.

🗳️ סרטון מערוץ התעמולה “ליכוד טי.וי”, שבו אלירז שדה מראיין חקיין של העיתונאי אמנון אברמוביץ’, עורר סערה ברשת. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהסרטון קודם בזמן אמת בפרופיל הפייסבוק הפוליטי שלו, טען שנודע לו על שידור המערכון באיחור של 24 שעות. במהלך הסופש הוסר הסרטון מפייסבוק תוך חילול שבת שאינו למטרות פיקוח נפש. יתכן שהסרת הסרטון היא החלטה פוליטית ואנושית נכונה, אבל היא גם פוגעת בתיעוד ההיסטורי של הבחירות, וזה נכון לכל דבר שמפרסמים פוליטקאים, ובפרט שרים וראשי ממשלה, דבר שארכיון המדינה צריך לקחת בחשבון כבר עכשיו.

🗳️ פייסבוק חסמו את דן סקאווינו מלהגיב לתגובות בדף שלו, בחשד שהוא בוט. הטעות הזאת התבררה כנפיצה מאוד, כי סקאווינו הוא מנהל המדיה החברתית של הבית הלבן. “אני אבחן את זה! #די_להטייה”, צייץ טראמפ בתגובה לפרסום. פייסבוק התנצלו בפני סקאווינו ופרסמו גם התנצלות פומבית, שבה הסבירו: “כדי לעצור בוטים אוטומטיים, אנחנו מונעים פעילות זהה וחוזרנית שמגיעה מחשבון אחד בפרק זמן קצר, כמו @מינשון של אנשים. למגבלות הללו יש תוצאות בלתי רצויות שכוללות חסימת אנשים אמיתיים כמו דן סקאווינו מלהשתתף בפעילות כזאת, אבל היא מוסרת אחרי שעה או שעתיים, כמו מה שקרה במקרה הנוכחי”.

🗳️ עתירה ראשונה נגד פרופילים מזוייפים הוגשה לוועדת הבחירות. ענת ציפקין אביבי, המועמדת במקום ה-17 ברשימת הימין החדש, עוקבת אחרי כ-400 פרופילי טוויטר שנוצרו בטווח של 4 ימים, בחלק מהמקרים לפני שהפרופילים הללו פרסמו ולו ציוץ אחד, טוענים חוקרי “פרוייקט הבוטים הגדול”, יובל אדם ונעם רותם (המגיש-השותף של הפודקאסט סייברסייבר). מ”הימין החדש” נמסר ל”הארץ” כי “לא היה ולא נברא”, וכן הטילו ספק במניעיו של מגיש העתירה, עו”ד שחר בן מאיר.

🗳️ אלמונים שלו סמספאם בחירות נגד סרטון בושם הפאשיזם של השרה איילת שקד, והפנו בלינק לפוסט בנושא שפורסם ב”פוליטיקלי קוראת”, עיתון חדשותי יומי מקוון לנשים. בפוליטיקלי קוראת דיווחו כי “הסמס הנ״ל איננו מאיתנו, אינו קשור לפוליטיקלי ואינו מבטא את דעותינו”, והודיעו כי “אנו שוקלות נקיטת פעולה משפטית”.

דיווח של פוליטיקלי קוראת על סמספאם

הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ

תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.