🍼 אל תקחי איתך את הסלולרי כשאת הולכת לעבור הפלה 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

סליחה, נפל לך הטלפון

חברת הטכנוריגול SafeGraph איפשרה לרכוש נתוני מיקום סלולריים מאוגדים של אנשים שביקרו במרכזי הפלות, כולל מאיפה הגיעו לשם, כמה זמן שהו שם ולאן הלכו לאחר מכן, כך חשף השבוע אתר מאד’רבורד. שירותי קפיטליזם המעקב האלה ואחרים מאיימים לסייע למתנגדי ההפלות לרדוף את מי שיבחרו לעבור אותן – באופן חוקי, כחלק מחוקים שמעודדים ויג’ילנטים לאכוף את איסור ההפלות תמורת באונטי (טקסס), קרימינליזציה של סיוע להפלות ואף קרימינליזציה של סיוע לביצוע הפלות במדינות שבהן הדבר מותר; ובאופן לא חוקי, באמצעות הטרדה, סחיטה, איומים ואלימות של נשים שעברו הפלה ושל רופאי הפלות, צעדים שאיפיינו את המאבק נגד הפלות בעבר והגיעו עד כדי פיצוץ מרכזי הפלות ורצח רופאים. אנחנו מדברים על כך בפינה ד”ר אלינור כרמי (🐦), מומחית לפוליטיקת דאטה, אוריינות דאטה וגישות פמיניסטיות לדאטה.

הזכות להפלה בארה”ב, שהתקבעה בפסק דין של ביהמ”ש העליון בתחילת שנות ה-70′ ונמצאת במרכז מאבק בין שמרנים ונוצרים לבין פרוגרסיבים, עלולה כעת להתבטל. השבוע חשף פוליטיקו את טיוטת ההחלטה של ביהמ”ש העליון בארה”ב, שלפיה ביהמ”ש החליט לבטל את הזכות להפלה, שנקבעה בפסק דין רואו נגד ווייד (1973) והחלטה שנגזרה ממנה בפסק דין פלאנד פרנטהוד נגד קייסי ב-1992. 13 מדינות בארה”ב כבר העבירו חקיקה אנטי-הפלתית, שתיכנס לתוקף אוטומטית אם בית המשפט אכן יבטל את הזכות להפלה.

סייףגרף מציעה למכירה לכל דורש, ובסכום לא גבוה במיוחד, “מקומות” – מידע על מיקומי בתי עסק שונים (למשל, מיקום כל סניפי רשת טארגט) ו”תבניות” – מערכי נתונים על איך קבוצות של אנשים מבצעות אינטראקציה עם המקומות הללו, שלטענת החברה הם מאוגדים (aggregated) ומותממים (anonymized). כתב מאד’רבורד ג’וזף קוקס חיפש באתר מידע שקשור להפלות, וגילה ש-Planned Parenthood, מלכ”ר שמספק שירותי הפלות בארה”ב וברחבי העולם, כבר מוצע שם כ”מותג, שהמידע עליו מוצע למכירה – מיקומי יותר מ-600 סניפים שלו ומידע מיקום על מבקרים בו. חיפוש נוסף שביצע, “Family Planning” (תכנון משפחה), החזיר לו תוצאה של “Family Planning Centers” (מרכזי תכנון משפחה), שגם נתוניהם עמדו למכירה. קוקס רכש את מאגר המידע על פלאנד פארנטהוד, שכלל מידע מיקום של שבוע באמצע אפריל, בכ-160$ בלבד. בראיון לפודקאסט של מאד’רבורד, “סייבר”, סיפר שהרכישה לקחה דקות ספורות, פחות מהזמן שלקח לעורכים שלו לאשר לו לרכוש את המידע.

מאחר שמיקומם של מרפאות ומרכזי ההפלות אינו סודי, ניתן לעקוב אחרי אנשים שמגיעים אליהם כשברשותם כלי המעקב הנפוץ טלפון סלולרי. איך אוספים את המידע? יצרני אפליקציות שותלים באפליקציות שלהם רכיב ריגול שמעביר להם מידע על מיקום המשתמש מה-GPS של הסלולרי, יחד עם נתונים נוספים ובהם המזהה הייחודי של המכשיר (IMEI), כתובת איי.פי ועוד. את המידע הזה הם מוכרים לחברות טכנוריגול כמו סייףגרף, שמטייבות אותו במידע נוסף, כמו מידע על מיקומי בתי עסק. כך הופכים נ”צ מספרי ומספר IMEI לרשומה שאומרת שמכשיר מסויים ביקר במרפאת הפלות ביום שישי בבוקר. סייףגרף אמנם מוכרת מידע מאוגד (aggregated) ולא ספציפי, אבל מחקרים והדגמות בפועל כבר הוכיחו שניתן לנתח מידע כזה ולחשוף זהות של משתמשים בודדים.

סייףגרף מספרים בפרסומים השונים שלהם שהם יכולים גם לספק מידע על מקום המגורים של הנעקבים באמצעות בדיקת המיקום של המכשיר הסלולרי בלילה, מתוך הנחה שאנשים ישנים לרוב בבתיהם. רמת הדיוק של מקום המגורים היא ברמת “בלוק מיפקד“, אחת מתוך יותר מ-11 מיליון יחידות שטח שארה”ב מחולקת אליהן במיפקד האוכלוסין. בעיר, בלוק מיפקד יכול להיות בלוק מגורים – בניין או שורת בניינים שתחומים על ידי כבישים. כלומר, לא מידע ברמת הדירה אבל בהחלט מידע שיכול לסייע לזהות את הנעקבים.

טכנולוגיה נגד קידמה

אף שמתנגדי ההפלות חיים בעבר, הם שמחים להשתמש בטכנולוגיות עדכניות כדי ללחוץ על נשים ללדת, ולהעניש אותן על הבחירה להפיל. ב-2015 חבר מנכ”ל חברת הפרסום קופליי, ג’ון פלין, לרשת מרכזים נגד הפלות וסוכנות אימוץ נוצרית אוונגליסטית, ויצא בקמפיין לשכנוע נשים לא לעבור הפלה. כדי להקריפ, הוא לא הציב את הקמפיין על שלטי חוצות, בטלוויזיה או באתרי אינטרנט, אלא שלח אותו ישירות לסלולריים של אנשים שנמצאים במרכזים של פלאנד פרנטהוד.

החוק נגד הפלות בטקסס, שמסמן כפושעים את המפילה, מי שמסייע לה והרופאים שמבצעים את ההפלה, ומציע לוויג’ילנטים לתבוע אותם אזרחית על סכום של 10 אלפים דולר, הוליד בשנה שעברה את מלשינון ההפלות הטקסני של ארגון Texas Right To Life. תומכי ההפלות בקרב אומת הרשת תקפו אותו במתקפות DDoS, הציפו אותו בהלשנות מופרכות והטרלות, הקימו אתר הלשנות פיקטיבי עם ריקרול והפעילו לחץ שהביא את ספק האחסון גודדי לעשות שלילת-פלטפורמה לאתר ההלשנות.

שמישהו יחשוב על האקדמאיםםםםםם

לא מפתיע לגלות שבין המשקיעים של סייףגרף נמצאים ראש המודיעין הסעודי לשעבר ופיטר תיל, מייסד חברת הטכנוריגול פלנטיר וחבר דירקטוריון חברת הטכנוריגול פייסבוק. סיפור ההפלות אינו הפעם הראשונה שהחברה מסתבכת בגלל מכירת מידע על אנשים. ב-2019 החברה מכרה שנתיים של נתוני מיקום בלתי-מאוגדים, ספציפיים למכשירי קצה, על מיליוני אנשים למדינת אילינוי, סיפור שה-EFF חשף בשנה שעברה. באמצע 2021, גוגל החרימו את סייףגרף מחנות האפליקציות של אנדרואיד, כך שאפליקציות נדרשו להסיר את הקוד שאוסף את המידע שהן מוכרות לחברה. זאת משום שתנאי השימוש של גוגל פליי אוסרים על מפעילי אפליקציות למכור מידע על משתמשים.

סייףגרף לא מסרו תגובה לקוקס ממאד’רבורד, שסיפר בפודקאסט “סייבר” כי החברה מחרימה אותו מזה זמן רב. אולם מנכ”ל סייףגרף, אורן הופמן, פרסם תגובה בבלוג החברה, ובה הודיע שהחברה תפסיק למכור מידע על פלאנד פרנטהוד ועל מרכזי תכנון משפחה. “אין לנו אינדיקציה שהמידע הזה שימש אי פעם למטרות רעות”, כתב הופמן, “אבל תמיד יש מקרי קצה קיצוניים היפותטיים, ובמקרים מסויימים ראוי למנוע אותם באופן פעיל. לאור השינויים הפדרליים הפוטנצילאיים בגישה לתכנון משפחה, אנחנו מסירים את מידע ה’תבניות’ עבור מיקומים שמסווגים כ[…]’מרכזים לתכנון המשפחה'[…] מהחנות בשירות עצמי ומה-API שלנו, כדי למנוע שימוש לרעה פוטנציאלי בנתונים”. 

הופמן הזהיר כי הסרת המידע “תשפיע על אקדמאים רבים שרוצים ללמוד את הנושא הזה (כמו הבנת השפעת החקיקה על ביקורים בתכנון משפחה). אנחנו מכירים בכך שההחלטה שלנו […] עלולה להשפיע באופן שלילי על המחקר יקר הערך הזה, אבל אנחנו חושבים שזה הצעד הנכון בהתחשב באקלים הנוכחי”. בראיון ל”פרוטוקול” אמר הופמן: “ברגע שהחלטנו להוריד את זה, מאות חוקרים התלוננו אלינו על כך”.

למחרת החשיפה והסרת המידע, הודיעה עובדת סייףגרף בפורום של החברה כי תנאי השימוש החדשים לא יאפשרו לחוקרים להשתמש במידע של החברה לניתוח, לימוד או דיווח על מחאות והפגנות חברתיות – תחום שמהווה גם הוא מוצר נחשק מאוד של חברות טכנוריגול, בעיקר בקרב משטרות מקומיות.

ב-EFF לא מאמינים לסייףגרף. החברה אולי הפסיקה למכור את המידע הזה, הם מסבירים, אבל שום דבר לא מונע ממנה למכור אותו דרך חברת Veraset, חברת ספין-אוף של סייף גרד שהוקמה ב-2019 ומוכרת אף היא מידע סלולרי, בין השאר גם לסייףגרף עצמה. בנובמבר 2021 חשף EFF שבחצי שנה הראשונה של מגיפת הקורונה, וראסט נתנה לפקידים בוושינגטון הבירה גישה מלאה למידע GPS רגיש ולא מאוגד שאספה ממכשירים סלולריים מכל DC והסביבה. העיתונאי קורי דוקטורו כתב שסייףגרף אינה מקור מידע אמין על הנעשה בסייףגרף, ומלבד זאת, היא אינה חברת הטכנוריגול היחידה שמוכרת מידע כזה.

ביום חמישי, יומיים אחרי החשיפה במאד’רבורד, יצא אחד המשקיעים המוקדמים בסייףגרף נגד החברה. “זו דוגמה טובה איך לא להשתמש במידע”, אמר ארה טרזדל (Are Traasdahl), שהשקיע בחברה בסבב A ב-2017. הוא החליט למכור את מניותיו ולתרום את הכסף לפלנד פרנטהוד.

למרות שסייףגרף טוענת שהיא פועלת בשקיפות מירבית, הופמן סירב לומר בראיון ל”פרוטוקול” מי החברות שמוכרות לה את המידע, ונימק זאת בהסכמי סודיות (NDA). בפוסט התגובה הוא הדגיש כי “סייףגרף רק מוכרת עובדות” ו”סייףגרף רק מתמקדת באמת”. מעניין איך היה מגיב אם מישהו רק היה מוכר את כתובתו הפרטית האמיתית, את שמות ובתי הספר שבהם ילדיו לומדים, את פרטי המרפאה מתמחה שאליה הלך לטיפול דיסקרטי, ועוד ועוד.


אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל sales@podcasti.co או בטלפון 051-562-6638, או בקרו באתר Podcasti.co לפרטים נוספים


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30~ בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודות:

OSINT, Україна🇺🇦 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

שיר לשבת

ילדה שרה שיר מ”פרוזן” במקלט באוקראינה:

מודיעין לכל גולש

האינטרנט, הרשתות החברתיות ומכשירי המעקב האישיים המוכרים כטלפונים סלולריים שברו את המונופול של המדינות על ריגול. מלחמת רוסיה-אוקראינה הנוכחית היא זירת התרחשות עשירה ועסיסית לקהילת הביון העממית של האוסינט, שיכולה לגלות מה קורה בשטח לפני הדיווח בתקשורת, לעקוב אחר ההתרחשויות בזמן אמת ולעשות בדיקת עובדות למיס- ודיסאינפורמציה. יש פרק מעניין על זה בפודקאסט “סייבר”:

OSINT הם ר”ת של Open Source Intellgence, ובעברית מודיעין ממקורות גלויים, מידע גלוי וזמין שאפשר לקלוט ולנתח בלי צורך בציוד צבאי ליירוטו ולפענוחו. דוגמאות לאוסינט: כתבות בתקשורת, תצלומים ברשתות חברתיות, מפות עומסי תחבורה ולוגים של תעבורת רשת. גופי מודיעין של צבאות משתמשים באוסינט כאחד מהמרכיבים של התמונה המודיעינית הכוללת, לצד סיגינט (מודיעין אותות) ויומינט (מודיעין אנושי). אולם בזכות מהפכת המידע, גופים לא-צבאיים כמו מכוני מחקר וכלי תקשורת, לצד אנשים פרטיים, משתמשים גם הם באוסינט לראות את ההתרחשויות בזמן אמת וללא תיווך תקשורתי.

כשכוחות צבאיים רוסים החלו בפלישה דרך הכביש הראשי בין בלגורוד, ברוסיה לבין חרקיב, באוקראינה, בין הראשונים להבחין בכל היו אנליסטים במכון מידלברי למחקר בינלאומי בקליפורניה. העיתונאי פיטר אלדהאוס סיפר בפודקאסט On The Media שאנשי המכון ראו את תמונות הכוחות, כולל משגרי טילי קרקע-אוויר, בסרטוני טיקטוק של אזרחים רוסים, ואת תחילת הפלישה בגוגל מפות, שאסף מידע מסלולריים של נוסעים במקום ודיווח על עומסי תנועה חריגים לכביש הנידח בשעת בוקר מוקדמת.

מנהיגי הרפובליקות הבדלניות באוקראינה פרסמו ב-18.2 סרטונים לכאורה טריים שבהם הודיעו על ארגון פינוי המוני מיידי של אזרחים לרוסיה בגלל מתקפה אוקראינית. אולם האוסינטאים של CNN חשפו שלפי המטאדאטה של הסרטונים, הם צולמו לפחות יומיים קודם לכן. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הכריז על הפלישה לאוקראינה בסרטון שהועלה לאתר הקרמלין מוקדם בבוקר ה-24.2, אולם אוסינטאים גילו שגם הוא צולם מראש, ב-21.2, ובאותו סשן שבו הכריז שרוסיה תכיר באזורים הבדלניים באוקראינה – כלומר, שהפלישה היתה מתוכננת למועד המוקדם יותר, אך נדחתה. העיתון נוביה גאזטה דיווח שמועד הצילום המקורי אותר במטאדאטה של קובץ הווידאו; ארגון Conflict Intelligence Team הרוסי גילה שפוטין לובש את אותה חליפה ועניבה בשני הסרטונים, ושרוסיה הוציאה NOTAM (הודעת אזהרה לטייסים על סכנות באזור טיסה) ב-22.2, יומיים לפני הפלישה.

עוד מקום אהוב על האוסינטאים הוא אתרי מעקב הטיסות (flight radars). לכל מטוס יש משדר (טרנספונדר) שמשדר את פרטיו ומיקומו, בין השאר לזיהוי מהיר מול מטוסים צבאיים ושדות תעופה. את המידע הזה אפשר לקלוט באמצעות אנטנות רדיו, ואתרי המיפוי מרכזים דיווחים כאלו ממספר רב של אנטנות ומציגים אותם על מפה מתעדכנת. כך אנחנו יכולים לראות את תנועת המטוסים מעל אוקראינה הולכת ומתמעטת לקראת סגירת המרחב האווירי האזרחי.

חשוב לזכור שהמידע האוסינטי רגיש למניפולציות, והפעילות של אנשי האוסינט כוללת גם אימות עובדות. אתמול קיבלנו המחשה מצחיקה לכך כשהמטוס האוקראיני “חלום” הושמד וחזר לחיים לטיסה מעל שמי קייב. המטוס, מזן אנטונוב 225, היה מטוס התובלה הגדול בעולם, והושמד על ידי הרוסים בהפצצה על שדה התעופה האוקראיני הוסטומל. אתמול הוא הופיע לפתע מחדש ב-FlightRadar24, כשהוא נושא שם חדש, FCKPUTIN, וטס מספר דקות במעגל מושלם מעל קייב הבירה – שעדיין סגורה לטיסות אזרחיות. מאחורי תחיית המתים הזאת עומד מאתיו פיריגייה, מהנדס אווירונאוטיקה מצרפת. “אני מאמין גדול שפוטין הוא אידיוט”, אמר פיריגייה בראיון לדניאל סלאמה בוויינט. “אות הקריאה שנתתי לטיסה לא יועיל בכלום, אבל זה משך תשומת לב רבה. רציתי להביע מחאה, וחשבתי שלהחזיר לתחייה את המטוס שנקרא ‘חלום’ זו בהחלט דרך לעשות את זה. במעשה הזה רציתי להביע תמיכה באוקראינה ולמחות נגד מעשיו של פוטין”.

פיריגייה מצא פירצה באתר FlightRadar24, וניצל אותה להערים על האתר ולגרום לו להציג את נתוני טיסת הרפאים לעשרות אלפי עוקבים. בראיון לוויינט הסביר: “יש אנשים שיכולים לעשות שימוש זדוני בפרצה שאיתרתי, וקיוויתי שהמעשה שלי יעלה את המודעות לעניין. חשפתי את החולשה כדי שישימו לב אליה. אני בסך הכול אדם אחד עם משאבים מוגבלים, לקח לי ארבעה-חמישה ימים כדי להקים את המערך הזה. אני מעריך שצוות שלם של אנשי מקצוע שעובדים בגוף מסוים יכולים לעשות את זה הרבה יותר טוב, ואולי אפילו לגרום למקלטים אמיתיים במטוסים אמיתיים להראות מטוס שלא קיים. בכל מקרה מכ”מים אמיתיים לא יראו את המטוס המזויף”.

בדומה למטוסים, גם יאכטות משדרות מיקומים לצרכי אבטחה, וגם הן נמצאות על הרדאר של האוסינטאים – בפרט, סופר-יאכטות יקרות של אוליגרכים רוסים המקורבים לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. זאת לאחר שהמערב החליט סופסוף על סנקציות, ונשיא ארה”ב ג’ו ביידן הודיע לאוליגרכים בנאום מצב האומה בשבוע שעבר כי “אנחנו מצטרפים לבני בריתנו האירופאים באיתור והחרמת היאכטות שלכם, דירות הפאר שלכם, המטוסים הפרטיים שלכם”.

מספר סופר-יאכטות כבר הוחרמו, אולם חלק מהאולגרכים מחבר מרעיו של פוטין ניצלו את התמהמהות המערב ושלחו יותר מתריסר מהסירות המפונפנות שלהם לבקש מקלט ימי בנמלים של מספר מדינות קטנות, כך דיווחה לפני כשבוע סוכנות הידיעות AP בהתבסס על נתוני אתרי מעקב היאכטות VesselFinder ו-MarineTraffic.

אחד העוקבים אחרי היאכטות הוא ג’ק סוויני, סטודנט בן 19 מפלורידה, ארה”ב. הוא עקב אחרי מסעות המיליארדר אילן מאסק במטוסיו הפרטיים (מאסק ביקש שיפסיק את המעקב בטענה שזה מסכן את בטחונו, והציע בתמורה 5000$. סוויני אמר שזכותו לפרסם מידע פומבי, ושהוא מוכן לשקול להפסיק תמורת 50 אלף דולר או טסלה מודל 3, שכנראה לא קיבל – החשבון עדיין פעיל). אחר כך הקים טוויטר למעקב אחר טיסות של אוליגרכים ואחד למטוסים של אח”מים רוסים ופוטין עצמו, ולאחרונה הפנה את מבטו אל 23 מיאכטות האוליגרכים, לדבריו אחרי שהוצף בבקשות מגולשים. כרגע הוא מעדכן את המידע ידנית, ומחפש סיוע ומימון לאטמץ את הפעילות.

אוסינטים עליך, שמשון!

כשעיתונאים הוזמנו השבוע לראיין את נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, הם הובלו למקום המפגש במכוניות עם חלונות אטומים והסלולריים שלהם נלקחו מהם. העיתונאי ניר גונטז’ דיווח שדוברו האישי של הנשיא אמר לכתבים: “אני יודע שכבר אמרו לכם, אבל אני מבקש שוב לוודא שלאף אחד מכם אין ציוד שמשדר החוצה, כמו טלפונים או ציוד לשידור חי. ביטחונכם האישי תלוי בכך”.

זלנסקי, שנמצא באופן אישי על הכוונת הממשית של הרוסים, יודע שטלפונים סלולריים הם ספקי אוסינט מרכזיים, ובמצב מלחמה עלולים לסכן את מחזיקיהם. דוגמה נוספת ומוחשית לכך סיפק הטוויטריסט חובב האוסינט קקטוס בווריוס. הוא התעניין בחברים לתחביב המשונה שלו – לא אוסינט אלא ריצה – וחיפש את האוקראינים הספורטיביים שלא נותנים לכמה פצצות להפריע לג’וגינג שלהם. “זה משום מה סיקרן אותי מאוד, אז חרשתי קצת על קייב ומצאתי את המשוגעים.ות/גיבורות.ים האלו”, צייץ בצירוף מפות ריצה בקייב שמצא דרך סטראבה, רשת חברתית לספורטאים שמתעדת מסלולי ריצה דרך שעוני כושר ושעונים חכמים.

בווריוס אף פנה דרך סטראבה לרצים, לשאול לשלומם. אצן מקייב השיב: “היי! תודה. המצב הקייב בסדר. אנחנו שומעים פצצות פה ושם. אבל כרגע יותר בטוח [כאן] מאשר בחלק הדרומי של המדינה”; אצנית מחרסון כתבה לו: “העיר כבושה, אבל המצב רגוע ויציב. אנחנו מחכים לאזורים השכנים שישחררו אותנו”.

אחד המגיבים לבווריוס כתב ש”גם חיילים רוסים אוהבים ריצות בוקר…”, ואחר המליץ לתת להם גביע ב”זזנובוט“, שירות למעקב אחרי הישגי רצים, שבווריוס הוא ממקימיו. בווריוס עצמו קרא לעוקביו “לתת להם קודוס” (המקבילה של לייק בסטראבה) או לכתוב להם”.

סטראבה עלו לכותרות האוסינט לפני מספר שנים. בסוף 17′ סטראבה הודיעו על עדכון משמעותי למפת החום של פעילות המשתמשים שלהם. חודשים ספורים לאחר מכן, חוקר הסייבר ניית’ן רוז’ר גילה כי המערכת חושפת בסיסים סודיים ומסלולי פטרולים של צבא ארה”ב. כתבה בוויירד הרחיבה על כך, ובתקשורת הישראלית התפרסמו כתבות (אינטרנט ישראל, כלכליסט, הארץ) על חשיפת בסיסים ומסלולים של צה”ל. בשנה שעברה חשף הארץ כי בכיר ביחידה לאבטחת אישים בשב”כ משדר נתוני ריצה וחושף את מסלולי הריצה שלו, וכן מסעות של נציגים ישראליים בעולם, כולל ביקורים סודיים. בנוסף, הוא חשף את שמו הפרטי והעלה צילום שלו ממירוץ ישראלי, מה שאיפשר להצליב את השם ומספר החולצה מול מאגר המידע הגלוי של המירוץ ולחשוף את שמו המלא, האסור בפרסום על פי חוק.


אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל sales@podcasti.co או בטלפון 051-562-6638, או בקרו באתר Podcasti.co לפרטים נוספים


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30~ בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇

🛬 צפו: מטוסים נאבקים בסופה 🧑🏽‍🦯 אל תצפו: עיוורים עם שתל ראייה עלולים לאבדה בגלל קריסת היצרנית 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

רוח במפרשי הוויראליות

תמונות שכמו נלקחו מהסרטים מרי פופינס והקוסם מארץ עוץ מציפות את ערוצי החדשות והאינטרנט בגלל הסופה יוניס, שהיכתה בבריטניה והאזור. רודפי סופות הם לא תופעה חדשה, אבל יוניס הכניסה לחיינו את רודפי הסופות המקוונים, שמביטים מביתם הבטוח בכוחות הטבע מחלעים גגות, עצים, ציפורים ואנשים במהירות שהגיעה לשיא מקומי של כ-196 קמ”ש. וכמו השלג הירושלמי שמצטבר על שרתי אתר ירושמיים, כך העיפה יוניס לשמיים את הטראפיק של ביג ג’ט טי.וי.


בימים כתיקונם, ביג ג’ט טי.וי הוא ערוץ יוטיוב שבעליו, חובב התעופה ג’רי דייר, עולה לאוויר פעמיים בשבוע ובכל פעם כשיש מזג אוויר גרוע, ומשדר שעות של נחיתות בשילוב פרשנות כורסה, בדרך כלל מהית’רו ולפעמים גם משדות תעופה אחרים בעולם. כתבה עליו מאוגוסט 2020 דיווחה על 85 אלף עוקבים ביוטיוב, מהם 4000 מנויים משלמים שמקבלים גישה מעבר ל-20 הדקות הראשונות של השידור. הוא דיווח אז על הכנסה של 20 אלף דולר בחודש, שאחרי עמלת יוטיוב הרצחנית של 30% נשארו מהם 14 אלף בידי דייר ושותפו לעסק.

אבל כשיוניס תקפה ורשויות בריטניה ואירלנד הזהירו אנשים לא לצאת מהבית, דייר יצא לשדר מהשטח לכל אומת האינטרנט:

השידור החי של ג’ון דייר מהסופה יוניס בביג ג’ט טי.וי

במשך כשמונה שעות ישב דייר על גג של ואן משופצ’ר, שהחנה בקצה מסלול הטיסה 27L בשדה התעופה הית’רו, ודיווח על נחיתות מטוסים מול הסופה הטרופה, כשהוא נוקב בזהות הלאומית של חברת התעופה, מעודד את המטוסים לנחות בשלום, משמיע הערות פוליטיות, מפרשן את מהלכי הטייסים וכמקובל בשידורי ספורט – מייעץ להם מה לעשות, וכמובן מפרגן להם כשהצליחו לנחות – אבל בניגוד לנוהג הישראלי, לא מוחא כפיים בנחיתה.

באתר הרשמי, דייר מציין שיש לו 142, אלף עוקבים ביוטיוב – כנראה שלא התפנה לעדכן את האתר, כי בשבת בצהריים כבר היו לו כ-250 אלף מהם. לצד הווידאו ביוטיוב רץ צ’ט חי של הצופים, כשבשיא השידור צפו בו 238 אלף אנשים בו זמנית. למחרת השידור, ההקלטה כבר עומדת על 6.5 מיליון צפיות. השידור המקביל בפייסבוק רשם 1.6 מיליון צפיות. “אולימפיאדת החורף לנחיתות מטוסים”, כינה זאת בטוויטר שדרן BBC ג’ון סופל. אפילו נטפליקס UK ואירלנד פירגנו לו. ההצלחה הוויראלית של ביג ג’ט טי.וי מזכירה את זו של אנדרו קאטר, פרשן ספורט ב-BBC שניצל את סגר הקורונה לפני שנתיים לשדר ולפרשן את שני כלביו העצלים.

דייר, שגדל בקירבת שדה”ת הית’רו, פיתח חיבה למטוסים בגיל צעיר. בבגרותו עסק בעיתונות ספורט אקסטרים, והוציא לאור מגזינים ובהם MX Racer על מוטוקרוס ו-Dirt עלאופני שטח. יום אחד הלך לראות את ברוס דיקינסון, סולם איירון מיידן וטייס מורשה, נוחת במטוסו Ed Force One, ושידר את האירוע בטוויטר. כשדייר ראה את כמות העוקבים ותגובותיהם, הבין שמצא ייעוד חדש. הוא התחיל בפריסקופ ז”ל של טוויטר, עבר לפייסבוק והתיישב סופית ביוטיוב לפני חמש שנים. השידור מיוניס הוא אפילו לא הארוך ביותר שלו: פעם שידר מטולוז שבצרפת במשך 11 שעות.

הצד האפל של הטכנולוגיה

הסיפור הבא, ממגזין ספקטרום של IEEE, מובא בחסות הדיסטופיה שאנחנו חיים בה, והלקח שלו נוגע לקפיטליזם, חמדנות, טכנולוגיות שהופכות מיושנות ומפסיקות להיתמך, ומעל לכל, האמונה שטכנולוגיה יכולה לפתור את כל הבעיות, כולל אלו שהיא יוצרת בעצמה.

ברברה קמפבל הלכה יום אחד במנהרות הרכבת התחתית בניו יורק. היא יצאה מקו 6 כדי להחליף לקו F, ובעודה יורדת במדרגות היא שמעה שלושה צפצופים – ואז הכל החשיך.

קמפבל התעוורה בשנות ה-30 לחייה בגלל מחלה גנטית. שתל עצבי ברשתית, Argus II של חברת Second Sight Medical Products החזיר לה סוג של ראייה ביונית של כתמי אור וחושך. השתל עלה 150 אלף דולר, ולפי אחד המושתלים, העלות הכוללת של השתל, הניתוח והשיקום הגיעו ל-497 אלף דולר, כשהביטוח הרפואי מכסה בד”כ 80% מההוצאה.

תקלה בשתל של קמפבל גרמה לו לצפצף ולכבות. אבל אין לה עם מי לדבר: סקנד סייט הפסיקה לפתח את השתלים ב-2019, והודיעה למטופלים שהיא עוברת לפיתוח שתל-מוח בשם אוריון, שאמור לפתור את הבעייה במקור ולייתר את שתלי העיניים, אולם היא תמשיך לספק תמיכה וחלפים לשתלי ארגוס (מה שכנראה לא היה נכון, לפי עדות של אחד העובדים שם). ב-2020, החברה פשטה רגל ופיטרה את עובדיה – הפעם בלי לעדכן את המטופלים. לשתל הראייה של סקנד סייט אין מפתחים, אין תמיכה טכנית, אין עדכוני תוכנה ואין מי שיתקן אותו. מלבד איבוד הראייה בפעם השנייה בחייה, קמפבל גם עלולה לסבול מסיבוכים רפואיים בגלל השתל הכבוי, שהוצאתו עלולה להיות יקרה וכואבת.

קמפבל לא לבד: 350 עיוורים מסתובבים עם שתלי ארגוס של סקנד סייט. כל עוד השתל תקין, אין בעיה. אבל כל תקלה קטנה בחומרה או בתוכנה עלולה ליטול את מאור עיניהם. מספר רופאים שמטפלים במושתלי ארגוס II משתפים פעולה בנסיון להמשיך ולתמוך בטכנולוגיה ולסייע למושתלים.

בינתיים, סקנד סייט גייסה 57.7 מיליון דולר ב-2021, איבדה 30% בבורסה והחודש דיווחה על אפשרות למיזוג עם חברת Nano Precision Medical ומעבר לפיתוח שתל למתן תרופות. מנכ”ל NPM, אדם מנדלסון, אמר לספקטרום שהחברה עשויה להמשיך ולפתח את אוריון, שתל המוח לעיוורים: “יש רצון חזק וכן למצוא את האפשרות האסטרטגית הטובה ביותר לספק את הטכנולוגיה למטופלים”. אבל אחד ממושתלי ארגוס, רוס דור, ספקן לגבי קבלת הפנים לחידוש הטכנולוגי הזה: “מי יבלע את השיווק של אוריון?”


אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל sales@podcasti.co או בטלפון 051-562-6638, או בקרו באתר Podcasti.co לפרטים נוספים


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30~ בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי

🍎 בזכות אפל, הפרטיות שלנו תעלה לפייסבוק 10 מיליארד דולר 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

לא תסתום!

היועץ המשפטי לממשלה קבע שנבחרי ציבור לא יכולים למחוק ולחסום אנשים ברשתות החברתיות כרצונם. הדברים נכתבו בחוות דעת בתביעה שהגיש פעיל חברתי, שתגובותיו נמחקו על ידי ראש עיריית גבעתיים רן קוניק. התביעה הוגשה בסיוע הקליניקה המשפטית של מרכז הסייבר באוניברסיטה העברית. דיברנו על כך בפינה עם מנחת הקליניקה, עו”ד דנה יפה.

תפוח נתתי לקשמיר

העיתונאית קשמיר היל ערכה ניסוי ובו ניסתה להתנתק לחלוטין מחמש ענקיות האינטרנט – אמזון, פייסבוק, גוגל, מיקרוסופט ואפל – בתחילה כל אחת בנפרד, ואחר כך מכולן בו”ז.

היא גילתה שזה הרבה יותר קשה ממה שהיא חשבה. אמזון, למשל, זה לא רק קניות וטלוויזיה רב-ערוצית ורשת הולפודז. למעשה, העסק הגדול של אמזון הוא שירותי הענן AWS, עד כדי כך שהרג’יסטר מכנים את אמזון “ענקית אחסון בענן עם חנות מזכרות בחניון”. בזמן חסימת אמזון, היל לא יכלה לבצע רכישות באמזון (וכשהזמינה מאיביי, החבילה הגיעה עם לוגו של אמזון, שמספקת שירותי שילוח לוגיסטיים למתחרים), לא יכלה להיכנס לאתרים רבים שמאוחסנים ב-AWS (היא גילתה שגם אתרים שלא חסמה משתמשים בשירותי מטמון מקומיים, שבתורם מסתנכרנים מול AWS), וגם לא לצפות בסרטים וסדרות באמזון פריים וידאו (אבל גם לא בנטפליקס, שתשתית הווידאו שלה יושבת על AWS). גוגל שולטת בחיפוש, במכשירי אנדרואיד ובשירותי משרד ובהם ג’ימייל, גוגל דוקס וגוגל סוויט. מיקרוסופט עדיין חזקה בתחום מערכות ההפעלה, כולל במכשירים כמו קופות רושמות, מסכי תצוגה ומשאבות דלק. פייסבוק השתלטה על שוק הרשתות החברתיות והמסרים המיידיים. 

איש מנותק • disconnected-macha, cc-by-nc-nd
איש מנותק • disconnected-macha, cc-by-nc-nd

אפל היתה הפרידה הכי קלה. מרגע שהיל התנתקה מהמקבוק, האייפון והאייפד, אפל נעלמה ולא יצרה שום קשר. זאת בגלל המודל העסקי. הענקיות האחרות בולשות אחר משתמשיהן (וגם אלו שלא משתמשים) כדי לאסוף עליהם מידע שישמש להגביר את ההתמכרות שלהם ולמכור את תשומת הלב שלהם למפרסמים. לעומתן, אפל, אחרי שסגרה ב-2018 את רשת הפרסום הנסיונית שלה, מתפרנסת ממועדון סגור, אקסקלוסיבי ועשיר של משתמשים אדוקים, שרוכשים את המוצרים שלה ומקפידים לשדרג בכל פעם שהיא מוציאה מוצר חדש.

לא שיש להם ברירה: אפל מתמחה בשינויי חומרה של החלפת סוגי שקעים או הסרתם לחלוטין, שמצריכים הצטיידות במוצרים פריפריאליים חדשים, שמה זין על תאימות לאחור, ואף האטה במכוון את פעולתם של אייפונים ישנים. מקור פרנסה נוסף הוא העמלה המשוגעת של 30% שהיא גובה על מכירת יישומונים באפסטור שלה, ועל כל עיסקה שמתבצעת בתוך האפליקציות, כמו רכישת מינוי לאתר תוכן או קניית פריט במשחק וידאו. 

(יצרנית המשחקים אפיק איתגרה את מודל העמלות, הועפה מהאפסטור והביאה לפסיקה בארה”ב שקובעת שאפל לא יכולה לאסור על יידוע המשתמשים על אפשרות לשלם מחוץ ליישומון בלי עמלה לאפל. בעקבות החלטה מקבילה של ACM, הרשות ההולנדית לצרכנים ושווקים, אפל הודיעה לאחרונה שתאפשר למפתחי יישומוני הכרויות לגבות תשלום באמצעות מערכות סליקה חלופיות, ובנדיבותה הרבה הסכימה לגבות על מכירות כאלו רק 27% עמלה – בנימוק ש”זהו תעריף מופחת שאינו כולל ערך הקשור לעיבוד תשלומים ופעילויות נלוות”. במילים פשוטות, מתוך 30% העמלה הרגילה, עלות הסליקה של אפל היא רק 3%, והשאר רווח נקי).

תפוח לא-רקוב אחד

בזכות המודל הכלכלי שמאפשר זאת, ובאמצעות הגן הסגור והמוגן של האייפון, אפל שמה בשנים האחרונות דגש על סחורה ייחודית לה: פרטיות. המנכ”ל טים קוק קורא לה “זכות אדם יסודית”. ומאחר שהענקיות המתחרות מתפרנסות מפגיעה בפרטיות, ההגנה של אפל על פרטיות המשתמשים היא הכרזת מלחמה ישירה על המתחרות.

Exey Panteleev cc-by
תפוח הפרטיות 🖼️ Exey Panteleev cc-by

אפל העניקה לפייסבוק ולגוגל רשיון חברה מיוחד, שנועד לאפשר להן לבדוק גירסאות פיילוט של אפליקציות בטרם השקתן לציבור הרחב, וכן לספק שירותים פנימיים שונים לעובדים. שתי החברות ניצלו את הרשיון הזה לגרום לאנשים מחוץ לחברות להתקין אפליקציות מעקב, כדי לאסוף מודיעין עסקי על אפליקציות פופולריות בקרב צעירים ואופן השימוש בהן.

טקקראנץ’ חשפו זאת בתחילת 2019, ואפל חסמה בהפרש של יום את הרשיונות של שתי החברות והביאה לכאוס כששיתקה את בדיקת האפליקציות הפנימית ופעילויות כמו תיאום שיתוף עבודה, נסיעות למשרדים וגישה לתפריטי המסעדות שבמשרדי החברות.

זאת היתה המכה הקטנה של אפל למתחרות גוגל ופייסבוק. המכה הגדולה הגיעה באפריל אשתקד, כשאפל שינתה את מדיניות הפרטיות של האפסטור והכניסה את ה-ATT, ר”ת של App Tracking Transparency. התוספת הזאת היא בסך הכל חלונית שקופצת בעת הפעלת אפליקציה באייפון או אייפד בפעם הראשונה. החלונית שואלת את המשתמשת אם היא מרשה לאפליקציה לעקוב אחרי פעילותה באפליקציות ואתרים של חברות אחרות. אם המשתמשת מקליקה “לא”, היא מעוורת את פייסבוק וגוגל – משום שאפל תמנע מהן לעקוב ולאסוף מידע. לפי דוח של אפספלייר מ-10.2021, 62% ממשתמשי האייפונים והאייפדים שיש בהם ATT בחרו לא לאפשר מעקב. גם מקרב כלל משתמשי מכשירי iOS, הסרבנים הללו מהווים רוב של 53.32%.

רסק תפוחים

ביום רביעי פרסמה מטא (חברת האם של פייסבוק, אינסטגרם ו-וואטסאפ) את התוצאות הרבעוניות שלה, עם עלייה של 20% בהכנסות מפרסום. סמנכ”ל הכספים של מטא, דייב וונר, אמר ש”ההשפעה הכוללת של [מערכת ההפעלה האפלית] iOS היא רוח נגדית לעסקים שלנו ב-2022 […] בסדר גודל של 10 מיליארד דולר”. היא גם רשמה ירידה במספר המשתמשים הפעילים לראשונה ב-18 שנות קיומה. השוק הגיב בגילוח 230 מיליארד דולר, שהם 25%, ממניית מטא – הירידה הגדולה בתולדות החברה, שהחזירה אותה אחורה למחירה באוגוסט 2020. 

הדוחות של אלפבית (חברת האם של גוגל ועוזריהם) דווקא היו חיוביים בתחום הפרסום, עם עלייה של 33% בהכנסות מפרסום, והמנייה רשמה עלייה של 7.5% בסוף יום המסחר. זאת משום שאלפבית לא תלויים במערכת ההפעלה של אפל, בזכות השליטה שלהם בשלוש זירות חשובות לאיסוף מידע על משתמשים ולפרסום:

  1. אנדרואיד, מערכת ההפעלה הסלולרית המתחרה ל-iOS, שלפי Statcounter חולשת על 69.71% מהשוק
  2. גוגל, מנוע החיפוש המונופוליסטי שבו משתמשים כותבים במפורש מה הם מחפשים – מידע הרבה יותר ממוקד מתמצית כלל תחומי העניין של משתמש פייסבוק
  3. כרום, דפדפן שחולש על 63.04% מהשוק
מייסד אפל סטיב ג'ובס עם אייפונים על רקע הקמע של גוגל אנדרואיד 🖼️ Jesús Belzunce Gómez cc-by-nc-nd
אפל וגוגל על הענפים, מ-ת-נ-ש-ק-י-ם 🖼️ Jesús Belzunce Gómez cc-by-nc-nd

בפייסבוק, אגב, מאשימים את אפל שמדיניות הפרטיות שלהם מוטה לטובת גוגל. למה שאפל יעשו פרוטקציה לגוגל דווקא? אולי בזכות המיליארדים שגוגל משלמת לאפל כדי להיות מנוע החיפוש הדיפולטי בדפדפן ספארי (19.86%), כפי שהם עושים גם עם פיירפוקס (4.17%). בסה”כ, גוגל הוא מנוע החיפוש הדיפולטי עבור דפדפנים שמחזיקים יחד 87.07% מהשוק העולמי.

וונר, סמנכ”ל הכספים של מטא, היה מאוד מפורש בנוגע לכך: “בהינתן שאפל ממשיכה לקבל מיליארדים של דולרים בשנה מגוגל חיפוש, התמריץ הוא בבירור שהפער הזה במדיניות יימשך”.


אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל sales@podcasti.co או בטלפון 051-562-6638, או בקרו באתר Podcasti.co לפרטים נוספים


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30~ בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודות:

ג’ו רוגן ניצח את ניל יאנג בספוטיפיי 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

“הם יכולים לקבל את רוגן או את יאנג. לא את שניהם”, כתב בתחילת השבוע המוזיקאי ניל יאנג, כשהוא מציב אולטימטום לפלטפורמת הפודקאסטים והמוזיקה ספוטיפיי: לבחור בינו לבין ג’ו רוגן, מגיש הפודקאסט המצליח Joe Rogan Experience. כצפוי, ספוטיפיי בחרו ברוגן. יאנג הוסר מהפלטפורמה.

השיר “היזהר, ג’ו” של ניל יאנג

“אני עושה זאת כי ספוטיפיי מפיצים מידע כזב על חיסונים, ופוטנציאלית גורמים למוות של אלו שמאמינים לדיסאינפורמציה שמופצת על ידיהם”, כתב יאנג במכתב פתוח (שאח”כ הסיר מאתרו) לאמרגנו פרנק ג’ירונדה וליו”ר וסמנכל התפעול של חברת התקליטים שלו וורנר רקורדז, טום קורסון.

יאנג, בן 76, הוא מוזיקאי קנדי ותיק ועטור פרסים. בשנת 1951, בגיל 6, חלה בפוליו, אירוע שהשפיע על חייו וכפי הנראה גם על המאבק שלו ברוגן. הוא שרד את המחלה, שהותירה אצלו צליעה קלה. “התחסנתי לפוליו בבית הספר שלי בקנדה”, כתב באתרו בשנה שעברה. “אין שום דבר חדש בחיסונים. הם קיימים כבר המון שנים. כמוני! סימכו על המדע”.

בפודקאסט המצליח שלו, רוגן עורך ראיונות שיכולים להימשך מספר שעות, ומקפיד לראיין גם אנשים מעוררי מחלוקת בתחומים שונים, ובהם הפסיכולוג הקליני ג’ורדן פיטרסון, שטען בתוכנית שאין דבר כזה אקלים; משווק תרופות האליל ושדרן הקונספירציות והשקרים אלכס ג’ונס, שספוטיפיי עצמם חסמו את הפודקאסט שלו מהפלטפורמה בגלל “תכני שינאה”; ולאחרונה ד”ר רוברט מאלון, וירולוג ואימיונולוג שעבר להיות אקטיביסט אנטי חיסוני קורונה, אשר השווה בפודקאסט בין מאמצי החיסון בארה”ב לאווירה בגרמניה בשנים שהובילו לעליית הנאצים לשלטון. יוטיוב הסירו סרטונים של הראיון שלו אצל רוגן, וקבוצה של 270 רופאים, מדענים, אקדמאים, אחים, מחנכים וסטודנטים פרסמו מכתב פתוח (שיאנג הדהד ונראה שאף השתמש בטקסט ממנו), שבו התלוננו על כך שרוגן מרבה לקדם שקרים וקונספירציות על חיסוני הקורונה. החתומים על המכתב דורשים מספוטיפיי להחיל מדיניות אנטי-מיסאינפורמציה. אגב, רוגן עצמו חלה בקורונה בספטמבר אשתקד. 

“עם כמות מוערכת של 11 מיליון מאזינים לפרק, JRE, שמתפרסם בלעדית בספוטיפיי, הוא הפודקאסט הגדול בעולם ויש לו השפעה עצומה”, כתב יאנג. “לספוטיפיי יש אחריות לצמצם את תפוצת המיסאינפורמציה בפלטפורמה שלה, אף כי כרגע לחברה אין מדיניות מיסאינפורמציה. אני רוצה שתודיעו לספוטיפיי מיידית היום שאני רוצה שכל המוזיקה שלי תוסר מהפלטפורמה שלהם”.

View this post on Instagram

A post shared by Joe Rogan (@joerogan)

רוגן נגד ספוטיפיי

מעניין לציין שהן יאנג והן רוגן החרימו בעבר את ספוטיפיי, אם כי מסיבות שונות.

יאנג עשה זאת בגלל איכות הסאונד הנמוכה של ספוטיפיי בהשוואה למקור. בראיון לרולינג סטון בתחילת 2019 נשאל יאנג אם הוא מתפתה להסיר את המוזיקה שלו מספוטיפיי ואפל כדי שאנשים ייאלצו להקשיב להם באיכות גבוהה באתרו Neil Young Archives, והשיב: “כבר עשיתי זאת, אבל אז החזרתי אותם. זה המקום שבו אנשים שומעים מוזיקה. אני רוצה שאנשים ישמעו מוזיקה, לא משנה מה הם צריכים לעבור בשביל זה. אני רק מנסה לגרום לכך שהם ישמעו הרבה יותר וייהנו מזה הרבה יותר, אבל מוכר את זה באותו מחיר [באתר שלו; ע”ק] כי מוזיקה היא מוזיקה. זה לא שרזולוציה גבוהה יכולה להימכר בכפול מהמחיר של החרא שאנחנו מאזינים לו היום. זה צריך לעלות אותו דבר. זו צריכה להיות בחירה של האנשים. מה אתה רוצה? אם אמפישלושים הם נהדרים, תשמרו את האמפישלושים. בסדר”.

רוגן, לעומתו, דאג לפרנסה – הוא חסם את ספוטיפיי מלהפיץ את הפודקאסט שלו כי לדבריו הם לא שילמו מספיק (ככל הידוע, ספוטיפיי כלל לא משלמים תמלוגים על פודקאסטים, בניגוד למוזיקה), וסיפר שהוא מרוויח יפה מפרסומות ביוטיוב, לשם נהג להעלות גירסאות וידאו של הפרקים. לפני שנתיים ספוטיפיי פתרו לו את הבעיה כשגייסו אותו בחוזה בלעדי של יותר מ-100 מיליון דולר. במסגרת ההסכם הועבר ארכיון JRE במלואו לספוטיפיי, והופסקה הפצתו בפלטפורמות פודקאסטים מתחרות, כולל יוטיוב.

פרצופו המודפס של ג'ו רוגן 🖼️ Anthony Crider cc-by-nc
פרצופו המודפס של ג’ו רוגן 🖼️ Anthony Crider cc-by-nc

התכנים מעוררי המחלוקת של רוגן בספוטיפיי אינם באג, אלא פיצ’ר – ספוטיפיי ידעו מה הם קונים, בונים על הפרובוקציות שיביאו מנויים, ולדברי המנכ”ל דניאל אק, לא לוקחים אחריות מערכתית על התכנים שלו.

אבל בפועל, ספוטיפיי מחקו לפחות 42 פרקים עם מרואיינים בעייתיים – חלקם הושמטו בהסכמתו של רוגן במהלך העברת הארכיון ואחרים מאוחר יותר, והתכוונו למחוק פרקים נוספים אך הקפיאו זאת בגלל הביקורות כשהמחיקות נחשפו בתקשורת. מאחר שרוגן חתום בבלעדיות, הוא לא יכול להעלות את הפרקים המחוקים בפלטפורמות אחרות.

מובן, אם כן, מדוע רוגן חושש מדפלטפורמיזציה. לאחרונה פתח חשבון ברשת החברתית השמרנית גטר, אחת מרבות שהוקמו כחלופה לפלטפורמות של החברות הליברליות של עמק הסיליקון.

שיחתך חשובה לנו

בינתיים הציף גל של #DeleteSpotify את ספקית הזרימינג, וגרם להשעייה זמנית של האפשרות לסגור את החשבון, מסיבות ספק טכניות ספק עסקיות. מנכ”ל איגוד הבריאות העולמי, תאודרוס גברה-יסוס, צייץ ליאנג: “תודה שעמדת מול מיסאינפורמציה ואי דיוקים סביב חיסוני COVID-19, המגזר הציבורי והפרטי, ובפרט פלטפורמות מדיה חברתית, מדיה ואינדיבידואלים – לכולנו יש תפקיד בסיום המגיפה העולמית הזאת ומגיפת המידע”.

לחרם של יאנג הצטרפה ג’וני מיטשל, גם היא מוזיקאית קנדית משפיעה מהסיקסטיז שלקתה בפוליו ב-1951, ושהקריירה שלה שלובה בשלו.

המתחרות של ספוטיפיי מעמק הסיליקון ניצלו את ההזדמנות לחבוט ביריבה השוודית – אפל מיוזיק צייצו שהם “הבית של ניל יאנג”, ואמזון מיוזיק מציעים ארבעה חודשים חינם למצטרפים דרך האתר של יאנג, אחרי שהזמר שוחח בנושא עם בכירים בחברה. הרדיו הלווייני סיריוסXM הודיע על העלאה מחדש של ערוץ רדיו ניל יאנג לשבוע אחד. 

ניל יאנג בהופעה 🖼️ Takahiro Kyono cc-by
ניל יאנג בהופעה 🖼️ Takahiro Kyono cc-by

ספוטיפיי לא הגיבו לתקשורת, ורוגן לא התייחס לפרשה גם בפרק החדש של הפודקאסט שלו.

ליאנג, לעומתם, היה חשוב להסביר את האידיאולוגיה שלו במאבק נגד רוגן: “אני תומך בחופש הביטוי. מעולם לא תמכתי בצנזורה. לחברות פרטיות יש הזכות לבחור ממה הן מרוויחות, כשם שאני יכול לבחור שהמוזיקה שלי לא תתמוך בפלטפורמה שמפיצה תוכן מזיק”.

הוא גם ניצל את ההזדמנות לחזור ולטנף על ספוטיפיי: “אנשי עסקים כמו אלו שמנהלים את ספוטיפיי [יכולים] לחתוך את איכות הסאונד ל-5% מהתוכן של המוזיקה. קל לעשות את זה עם דיגיטל, ולאפשר ליותר שירים ופחות מוזיקה לזרום יותר מהר. זה כי 95% חסרים. זה מה שספוטיפיי חברת הטכנולוגיה עושה. ואז ספוטיפיי מוכרת לכם את המוזיקה המשונמכת. […] אם אתם תומכים בספוטיפיי, אתם הורסים צורת אמנות. עסקים מעל אמנות. ספוטיפיי מנגנים את המוזיקה של האמן ב-5% מהאיכות שלה וגובים מכם כאילו זה הדבר האמיתי. […] אין עור ברווז מהסאונד של ספוטיפיי!”


אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל sales@podcasti.co או בטלפון 051-562-6638, או בקרו באתר Podcasti.co לפרטים נוספים


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30~ בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודות:

משטרת NSO שלום 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

מאזינים
מאזינים 🖼️ Couleur

• משטרת ישראל משתמשת ב-NSO כדי להתגבר על חוקי האזנת סתר ועל ההצפנות בשירותי המסרים הפופולריים.

• התפרצות הר הגעש ניתקה את איי טונגה מהאינטרנט לחודש לפחות.


• אתגר בטי ווייט מגייס מיליוני דולרים עבור חיות:

View this post on Instagram

A post shared by Betty White (@bettymwhite)


אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל sales@podcasti.co או בטלפון 051-562-6638, או בקרו באתר Podcasti.co לפרטים נוספים


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30~ בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇

עוד לא קפץ את הכריש: בייבי שארק הגיע ל-10 מיליארד צפיות 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

סרטון “בייבי שארק דאנס”, לכאורה שיר ילדים על משפחת כרישים אבל למעשה תולעת-אוזניים יעילה ומרושעת, חוגג 10 מיליארד צפיות ביוטיוב.

הסרטון נוצר על ידי חברת ההפקות הדרום-קוריאנית פינקפונג, שהעלתה גירסה ראשונה שלו בנובמבר 2015, עם אנימציית כרישים בלבד, שרשמה עד כה כמעט 360 מיליון צפיות. חצי שנה אחר כך היא פרסמה גירסה נוספת, שבה נוספו לסרטון ילדים (לא מצויירים), שבו הילדים מציגים את משפחת הכרישים המצויירים – התינוק, האמא, האבא, הסבא והסבתא, ואז בורחים מהם כדי לא להיטרף.

הסרטון חרך את אסיה ואז את אמריקה ושאר העולם המערבי, זכה לאינספור גירסאות מעריצים – כולל אחת עם ג’יימס קורדן מ”קרפול קריוקי”, והפך גם לאתגר ריקוד פופולרי ברשתות החברתיות. 4 שנים אחרי שהגירסה העדכנית עלתה ליוטיוב, היא הפכה לסרטון הנצפה ביותר ביוטיוב עם 7.04 מיליארד צפיות, כשהיא מדיחה את דספסיטו. 

מלבדה, יש לפינקפונג עוד עשרות גירסאות של השיר, כולל תרגומים ל-11 שפות, מופע בימתי, ספר ילדים, סדרה בקוריאה וברשת ניקולודיאן האמריקאית ואוסף NFT, ויש בפיתוח סרט באורך מלא וסדרת משחקי ילדים.

כריש של דם

במקור, בייבי שארק הוא שיר מחנה קיץ שילדים ומדריכים שרים מאז המאה שעברה לפחות. בגירסה העממית השיר אלים הרבה יותר, כשכל בית מתאר איבר שנטרף על ידי הכריש: “אם הכריש תקף ותפס את הזרוע שלו, lost an arm, doo doo doo, והוא היה מחזיק את הזרוע מאחורי הגב. איבד רגל, אז עכשיו הוא קופץ על רגל אחת. איבד ראש, דם משפריץ, צורח לעזרה, ואז, אתה יודע, התקף לב או שמנסים לבצע בו החייאה או משהו כזה. תנועות ידיים שונות בכל פעם ואתה פשוט ממשיך ככל שהדמיון שלך לוקח אותך”, סיפר ל-CBC בדרן הילדים האמריקאי ג’וני אונלי.

הוא הוציא גירסה משלו לשיר, שבה אין דם ואיברים אכולים, ובמקום זה יש תיאור של התא המשפחתי: “זה כל כך נקי באופן פסטורלי, וככל שהצלחתי לבדוק באינטרנט, הייתי הראשון לעשות זאת, מבין? והגירסה של פינקפונג פחות או יותר עושה אותו דבר”. הגירסה של פינקפונג דומה גם בתוכן וגם בלחן, ויצאה חמש שנים אחריו. הגירסה של אונלי רשמה עד היום רק 208 מיליון צפיות.

אונלי לא חשב שיש לו זכויות יוצרים על המילים או הלחן, מכיוון שמדובר בשיר עממי. כך אמר גם למפלגת הימין הקוריאנית Liberty Korea Party, שפנתה אליו ב-2018 לקבל רשות להשתמש בשיר לתעמולת בחירות. כשהמפלגה יצאה עם הקמפיין הזה – דווקא חברת האם של פינקפונג איימה בהליכים משפטיים על הפרת זכויות יוצרים, והמפלגה השיבה שיש לה אישור מהיוצר המקורי, אונלי, שהשיר בנחלת הכלל ומותר לה להשתמש בו.

בעקבות הפרשה, הסרטון של אונלי הוצף בתגובות של דרום קוריאנים, והוא הבין שאולי יש לו קייס משפטי – אם פינקפונג טוענים לזכויות יוצרים על היצירה למרות שמקורה בנחלת הכלל, אולי הזכויות בכלל שלו? הוא שכר עו”ד קוריאני לענייני זכויות יוצרים ופנה לבית המשפט לקבל את עמדתו בנוגע לגירסאות שלו ושל פינקפונג. התיק עדיין מתנהל בקוריאה.

“סמארטסטאדי היא המפיקה והמו”לית, 100% מהשיר שייכים לנו ונמצאים בשליטתנו”, מסר סאונגיון קווין יון, מנהל שיווק מטעם סמארטסטאדי, חברת האם של פינקפונג, בתגובה לסיפור של אונלי שדווח על ידי רשת CBC הקנדית ב-2019. “עשינו טוויסט טרי ויצרנו מחדש שיר עממי על ידי הוספת מקצבים אופטימיים ומלודיה טרייה. יש לנו צוות של יוצרי תוכן בדרום קוריאה שמתכנן ומנהל את העיצוב, הכוריאוגרפיה, הסטוריבורדינג והלוקליזציה של התוכן של פינקפונג”.


אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל sales@podcasti.co או בטלפון 051-562-6638, או בקרו באתר Podcasti.co לפרטים נוספים


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30~ בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי

מהומות בקריפטוסטאן 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

שיר זיכרון

לפני ארבע שנים התגלה אצל גבריאלה איילון סרטן ריאה. בשיחה איתי היא אמרה שלכל אחד יש דברים שהוא יודע לעשות אבל אין לו זמן. הסרטן פינה לה זמן.

כך נולד “הפרוייקט של גבריאלה“, מדריכת חינוך גופני שבגיל 76 מוציאה אלבום שירים שכתבה והלחינה. היא הצליחה לגייס לביצוע השירים מוזיקאים בכירים, ובהם חמי רודנר, זהבה בן, ארז לב ארי, עמיר לב, סיוון טלמור, דודי לוי, רוסו&ויינברג, דנה עדיני ואריק סיני. האלבום מתוכנן לצאת ביוני השנה בתקליטי ויניל ובתקליטורים.

מהפכה? מהפחם!

מה הקשר של ביטקוין להתקוממות האזרחית בקזחסטאן? כריית ביטקויין נעשית על ידי מחשבים שמבצעים פעולות חישוב על הבלוקצ’יין, שהולכות והופכות מורכבות יותר עם הזמן, דבר שמובנה בפרוטוקול הבלוקצ’יין כדי לשלוט בכמות המטבעות המונפקים ובקצב ההנפקה. פעולות החישוב הללו מצריכות הרבה מחשבים חזקים, שצורכים הרבה חשמל, מה שמעורר ביקורת על התרומה של הקריפטו לזיהום האוויר ולהתחממות הגלובלית.

רק השבוע, אחרי שקרן מוזילה שאחראית על דפדפן פיירפוקס הודיעה על קבלת תרומות בקריפטו, יצא נגדה אחד ממייסדיה, ג’יימי jwz זווינסקי, במילים קשות: “אני ייסדתי את מוזילה ואני כאן להגיד שתלכו להזדיין ושזה ילך להזדיין. כל מי שמעורב בפרוייקט צריך להתמלא בושה על ההחלטה לחבור לשותפות עם נוכלי פונזי ששורפים את הפלנטה”. בעקבות הדברים, קרן מוזילה החליטה להשעות את האפשרות בזמן שהם בודקים אם היא תואמת את המחוייבות של הקרן לאיכות הסביבה.

הפגנת הזדהות בלונדון עם ההתקוממות בקזחסטאן 🖼️ Steve Eason cc-by-nc

בינתיים, כורי ביטקוין ממשיכים לחפש מדינות שבהן החשמל זול והרגולציה לא מפריעה. כך הם הגיעו לסין, וכשהממשל הסיני אסר על כרייה במאי אשתקד, עברו רבים מהם לקזחסטאן הסמוכה, שהחשמל בה – שעל 70% ממנו אחראים כורי פחם, והשאר מגיע מגז טבעי – היה זול וזמין. המדינה קיבלה אותם בזרועות פתוחות וכיסים רוטטים מהתרגשות. דוח ממשלתי מאוקטובר חזה שהקריפטו יכניס לקופת קזחסטאן 1.5 מיליארד דולר בחומש הקרוב.

הביטקוין הפך לתעשייה משמעותית במדינה, לפחות עבור הכורים. לפי אתר CBECI (אינדקס צריכת החשמל של ביטקוין, שמפעילה אוניברסיטת קיימברידג’) קזחסטאן הגדילה את חלקה בכריית הביטקויין העולמית מ-1.4% ב-2019 ל-18% ב-2021, כשהיא שנייה רק לארה”ב. 

אולם ההבטחה של הביטקוין הכזיבה, במיוחד לאור תרומתה למשבר האנרגיה שהביא להפסקות חשמל ברחבי המדינה מאז יולי. נשיא המדינה, קאסים-ג’ומארט טוקאייב, אמר בסוף נובמבר כי “אנחנו המדינה מס’ 2 בעולם בכריית קריפטומטבעות, ואנחנו כמעט לא רואים תשואה פיננסית”. סגן שר האנרגיה, מוראט זורבקוב, אמר בתחילת נובמבר במסיבת עיתונאים כי כריית הקריפטו הביאה לעלייה של 8% בצריכת האנרגיה מרשת החשמל הלאומית מאז תחילת 2021, לעומת עלייה שנתית של כ-1-2% בשנה בלבד בשנים שלפני כן. גורמים רשמיים הפנו אצבע מאשימה לאלו מבין כורי הביטקוין שפועלים בתחום האפור, ואשר עשויים לצרוך עד פי 2 חשמל מחוות כרייה רשומות. “קזחסטאן לא תשב בחיבוק ידיים כשכורים לא חוקיים צורכים חשמל ותורמים למחסור”, אמר סגן שר האנרגיה. המדינה החלה להחמיר את הרגולציה והאכיפה, ובין השאר להגביל את הקצבת החשמל למפעלי הכרייה.

בתחילת השבוע פרצו מהומות במדינה. ביום רביעי, שעות אחרי שהממשלה סגרה את האינטרנט כדי להקשות על התארגנות המפגינים, נרשם חיתוך של 12% בכוח החישוב הגלובלי של הביטקוין. שער הביטקוין, שעמד בתחילת השנה על כ-47,000$, ירד ביום אחד ל-45 אלף דולר, והיום, שלושה ימים אחרי סגירת האינטרנט, הגיע לשפל של 41.6 אלף $, שבפעם האחרונה נרשם בסוף ספטמבר אשתקד.

שער הביטקוין-דולר, 1-8.1.2022 📉 קוינדסק
שער הביטקוין-דולר, 1-8.1.2022 📉 קוינדסק

דפוס בעייתי

למחסור העולמי בשבבי מחשב יש השלכה חיובית אפשרית ומפתיעה – יתכן שיצרניות מדפסות ייאלצו לשבור את הנז”ק (DRM) שמונע שימוש חופשי בדיו חלופי.

השימוש במדפסות הביתיות עלה באופן טבעי בתקופת העבודה מהבית של הקורונה, והעביר את ההוצאה מחברות לאנשים פרטיים, שכוח הקנייה והמיקוח שלהם קטן יותר. בדיקות שנעשו לאורך השנים הראו שדיו מדפסות מקורי הוא בין הנוזלים היקרים בעולם. לפי בדיקת ארגון הצרכנות הבריטי Which? מיולי אשתקד, דיו מקורי של יצרניות מדפסות יכול לעלות מאות אחוזים יותר מדיו חלופי, ולהגיע (במקרה של מדפסת אפסון WorkForce WF-7210DTW) למחיר מטורף של 2410£ (יותר מ-10,000₪) לליטר. להשוואה, ליטר פלזמה (נוזל הדם) עולה 780-2560₪ לליטר, ליטר טסיות דם 490-73,624₪, וליטר שמפניה דום פריניון מ-1973 עולה 14,100₪.

חלק מהיצרניות מטמיעות במדפסות שלהן טכנולוגיות נז”ק (ניהול זכויות קניין, DRM) שמונעות את הפעלת המדפסת עם דיו חלופי. אחרות רק מקפיצות הודעות אזהרה מפני שימוש בדיו חלופי. קנון, בתגובה לתחקיר, מסרו כי אמנם ניתן להשתמש במחסניות חלופיות, אולם הן לא מותאמות לעבוד עם הטכנולוגיה של קנון, לא מבטיחות איכות הדפסה מיטבית, ויפיגו את האחריות על המדפסת.

ואז הגיע המחסור בשבבים, שנובע ממשבר שרשרת האספקה, הביקוש הגבוה למחשבים וסלולריים עם המעבר לעבודה מהבית, הביקוש למעבדים חזקים יותר בקרב גיימרים וכורי קריפטומטבעות, האינטרנט של הדברים שהופך פריטים אלקטרוניים מסורתיים לכאלה שמצריכים שבב לצורך ביצוע פעולות מורכבות וחיבור לרשת ותעשיית העצמכוניות המתפתחת.

תפעול תקלת מדפסת 📽️ אופיס ספייס
תפעול תקלת מדפסת 📽️ אופיס ספייס

בגלל המשבר, קנון נאלצו להתחיל למכור מחסניות דיו בלי השבבים, כך שהמדפסות שלה עלולות לחשוד שהן מחסניות חלופיות. הצייצן @mariowitte דיווח שהחברה שלחה ללקוחות ופרסמה באתרה הודעה (📁) תחת הכותרת “השפעת מחסור המוליכים-למחצה על המוצרים המתכלים של המדפסות המשולבות של קנון”. בהודעה הוסבר כי “לאור המחסור הגלובלי המתמשך ברכיבי מוליכים למחצה, קנון מתמודדת כרגע עם קושי ברכישת רכיבים אלקטרטניים מסויימים […] שמבצעים פעולות כמו זיהוי יתרת טונר. כדי להבטיח שתיהנו מאספקה בלתי-מופסת ואמינה של מוצרים מתכלים, בחרנו לספק מוצרים מתכלים בלי רכיב המוליך-למחצה עד לחזרת האספקה הנורמלית”. בהמשך ההודעה מופיע הסבר כיצד לאשר למדפסת להשתמש במחסנית הבלתי-משובבת גם אחרי שהיא מתריעה שייתכן שמדובר במחסנית חלופית.

אם חברות שחוסמות שימוש בדיו חלופי ילכו בדרכה של קנון, יתכן שהן ייאלצו ללמד את לקוחותיהן איך לבטל את הנז”ק, או לעשות זאת בעצמן, ולשחרר את משתמשי המדפסות ממודל סכיני הגילוח היקר. מאידך, זה עלול לגרום לחברות לפצות את עצמן על ירידת מכירות הדיו בייקור המדפסות או בקיצור מלאכותי של חייהן, מה שמכונה התיישנות מתוכננת, ואיסור/הגבלה על הזכות לתקן, שתי טקטיקות שלא רק פוגעות בכיס של הצרכנים אלא גם גורמות להגדלה מלאכותית ומיותרת של כמות הזבל האלקטרוני בעולם.


אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל sales@podcasti.co או בטלפון 051-562-6638, או בקרו באתר Podcasti.co לפרטים נוספים


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30~ בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודות: נעה רוה, עירא אברמוב

🔌 אלכסה המחשמלת 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

להיות שליח זו שליחות

דורדאש, חברה למשלוחי מוצרי מזון ואוכל מוכן (שרכשה את וולט לפני חודשיים ב-8.1 מיליארד דולר), חושבת שעובדי הצווארון הלבן שלה צריכים להכיר מקרוב את העבודה של עמיתיהם כחולי הצווארון. החברה הפעילה מחדש את תוכנית WeDash החל מהשנה (2022). במסגרת התוכנית, כל עובדי המשרד של החברה כולל המנכ”ל יבצעו משלוח פעם בחודש. עובדים שאין באפשרותם לעשות זאת יתנו יום מילואים בצ’ט התמיכה או אצל הסוחרים – חנויות המזון והמסעדות.

ווידאש היתה פעילה מאז הקמת החברה ב-2013, והוקפאה בשנים האחרונות בגלל מגיפת הקורונה. “תוכנית ווידאש נותנת כוח לעובדים שלנו בכך שהיא מביאה אותם ישירות לליבה של הצרכן, הסוחר והדאשר [כינוי לשליחי החברה; ע”ק]”, הסבירו בדוברות החברה. דורדאש תתרום לצדקה את הכסף ששליחי ווידאש ירוויחו במשלוחים.

ירידה של מנהלים ועובדי משרד לשטח אינה קונספט חדש – מלכים נהגו להתחפש לאזרחים פשוטים כדי לשמוע מה באמת אומרים עליהם, וחברות משתמשות בתוכניות דומות כדי לאפשר להנהלה ולאנשי המשרדים להכיר מקרוב את העבודה, ולהתוודע באופן פרקטי לצרכים ולבעיות, כמו גם לעזור לתדמית החברה, כשהבכירים יורדים אל העם. דוגמה בולטת היא מייסד קרייגזליסט, קרייג ניומרק, שעבד בשירות הלקוחות של החברה שהקים גם כשכבר היה למולטימיליונר. זה אפילו הפך לתוכנית טלוויזיה מצליחה, שגירסתה הישראלית היא “בוס בהסוואה”.

אבל לא כל עובדי דורדאש מרוצים, כפי שעולה מתגובות לפוסט ביקורתי של אחד המהנדסים בדורדאש, שפורסמה באתר תלונות העובדים האנונימיות בליינד וגררה דיון בן כאלפיים תגובות. “מה לעזאזל המזויין?”, שאל המהנדס, שציין ששכרו השנתי 400 אלף דולר. “לא בשביל זה הצטרפתי, לא היה שום דבר על זה בהצעת העבודה ובתיאור המשרה”. “זה לא מקובל בשום אופן”, כתב אחד, ואחר כתב: “אני מקווה שחברות אחרות לא יקבלו השראה, אחרת עובדי לינקדאין יצטרכו לחפש עבודה פעם בחודש”.

אלכסה, לכי תדחפי אצבע לשקע

בתה בת ה-10 של קריסטין ליבדל ביקשה מאלכסה, העוזרת הווירטואלית של אמזון שגרה באקו דוט שלהם, לתת לה אתגר. “עשינו אתגרים התעמלותיים ממורה לחינוך גופני ביוטיוב עם התקררות מזג האוויר, והיא פשוט רצתה עוד אחד”, סיפרה האם.

אלכסה לא איכזבה:

הנה משהו שמצאתי ברשת. לפי ourcommunitynow.com: האתגר הוא פשוט: תכניס את מטען הטלפון חצי דרך לתוך השקע בקיר, ואז תיגע עם מטבע של סנט בפינים החשופים. 

אתגר השקע, שמסתובב ברשת מזה מספר שנים, גורם במקרה הטוב לקצר חשמלי עם ניצוצות יפים, ובמקרה הרע גם לשריפה או לחישמול הילדה למוות.

@provofirerescue Captain Tanner with a public safety announcement about the dangers of the Tik Tok Penny Challenge. #dontdoit ♬ original sound – provofirerescue

כדי למלא בקשות משתמשים, אלכסה משתמשת במנוע החיפוש בינג של מיקרוסופט, מה שכבר מעיד על שיקול דעת לקוי. הטקסט שמתאר את אתגר הפני הגיע מכתבה שפורסמה ב-ourcommunitynow.com לפני שנתיים, ואשר הזהירה מפני האתגר, כולל הכותרת המפחידה “היזהרו, הורים – ‘אתגר השקע’ הוויראלי גורם לילדים לעשות את הבלתי מתקבל על הדעת!” מעל תמונה של שקע שרוף. המשך הפיסקה שאלכסה קראה הוא “הניצוצות שזה ייצור אמורים להיות מגניבים מספיק לתת לכם תהילת אינטרנט מיידית (מובן מאליו, *אל* תנסו את זה!)“. השבוע פרסם האתר כתבת הסבר על התקלה של אלכסה, וסיכם אותה בהתנצלות: “לקריסטין ובתה, אנחנו ב-Our Community Now מביעים את צערנו והתנצלותנו העמוקים והכנים ביותר על התקלה העצומה הזאת”.

ליבדל, שלמרבה המזל נכחה במקום בזמן האירוע, צעקה על העוזרת הבוגדנית “לא, אלכסה, לא!”, “כאילו מדובר בכלב”, כפי שהעידה בשיחה עם בליפינג קמפיוטר. “הבת שלי אמרה שהיא חכמה מדי לעשות משהו כזה גם ככה”. 

בהמשך היא פנתה לטוויטר להזהיר את הציבור. אחד המגיבים אמר: “את צריכה לכבות את הגדרת ‘תרצח את הילד שלי'”, ואחר השיב לו שהאפשרות הזאת מוגבלת למנויי פריים בלבד. אחר כעס עליה: “למה ציפית כשעשית מיקור חוץ של ההורות לבינה מלאכותית?”

נציג של אמזון השיב למחרת ביעילות תאגידית: “היי לך. אנחנו מצטערים לשמוע זאת! אנא פני אלינו ישירות דרך הלינק הבא כדי שנוכל לבדוק את הנושא לעומק: https://amzn.to/3sGEtkT. מקווים שזה עוזר. -דארה”.

ובכן, לא. כשהמכונה הרצחנית שלכם מנסה להרוג ילדים ולשרוף את ביתם עליהם, התגובה לא צריכה להיות קריאה לצרכן לפנות בהודעה פרטית, אלא הודעה שהבעיה טופלה מיד והנה כרטיס מתנה של אמזון לקנות לה איזה צעצוע נחמד שלא מתחבר לחשמל. אחר כך צריך ללמד את אלכסה הרוצחת להבדיל בין אתרים ראויים למפוקפקים ולהבין סנטימנט בטקסטים.

כשהסיפור הגיע לתקשורת, אמזון מסרו בתגובה: “אמון הצרכנים הוא בליבה של כל מה שאנחנו עושים ואלכסה נבנתה לספק מידע מדוייק, רלוונטי ושימושי. ברגע שנודע לנו על הטעות הזאת, מיהרנו לתקן אותה, ונמשיך לפתח את המערכות שלנו כדי לעזור למנוע תגובות דומות בעתיד”.

בבדיקה יומיים אחרי הפרסום הראשוני, צייצן הראה שאלכסה משיבה לבקשה זהה עם ההודעה “סליחה, לא הצלחתי למצוא תשובה לשאלה שלך”. “גם לנו זה לא עובד”, השיבה ליבדל. “אולי הם תיקנו את זה”.

המורה לזימרה

מיז ג’נקינס היא מורה למוזיקה ופסנתר בבית ספר יסודי. בסושיאל שלה, TheChromaticMusicTeacher, היא מדגימה שיטת לימוד נגינה באמצעות צינורות באורכים ובצבעים שונים, שכל אחד מהם משמיע ומייצג תו מסויים. ולפעמים היא עושה ריקרולינג, כמו אות הפתיחה של הפינה “האחראי על האינטרנט”. 

View this post on Instagram

A post shared by Ms. Jenkins (@thechromaticmusicteacher)


אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל (sales@podcasti.co) או בטלפון (051-562-6638), או בקרו באתר לפרטים נוספים Podcasti.co


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודות: הדר בן יהודה🔧

משחקים בטסלה בשנת ה”אני לא חתול” 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

משחק הדמעות

כולם יודעים שלא משחקים בזמן הנהיגה. כולם, חוץ מטסלה. יצרנית הרכב החשמלי החצמוני (חצי עצמוני) החלה הקיץ לאפשר לשחק במשחקי וידאו על מסך המגע המותקן ברכב בזמן שהוא בנסיעה. עד אותו עדכון, משחקי הווידאו היו מוגבלים למשחק רק בזמן חנייה, אולם באוגוסט דיווח ערוץ היוטיוב Cf Tesla על אפשרות חדשה, Passenger Play, לשחק בשלושה משחקים גם בזמן שהמכונית במצב נסיעה. המשחקים, שמשוחקים על מסך מלא כשהאוטו במצב חנייה, עוברים במצב נסיעה לחלק הימני של המסך, כשהיתרה, פחות ממחצית הנדל”ן המסכי, שמורה למטלה השולית של הצגת מפת הנהיגה עצמה.

או שנוהגים או שמשחקים 🖼️ מכונית טסלה צעצוע של Radio Flyer באמזון
או שנוהגים או שמשחקים 🖼️ מכונית טסלה צעצוע של Radio Flyer באמזון

מסך מפוצל הוא בעייתי, כפי שידוע לנו היטב מהמסך המפוצל של טלעד עם הפיגוע ומשחק הכדורגל. במדינות רבות גם יש איסור לשחק עם מסך הטלפון בזמן נהיגה, ובישראל אפילו בזמן עצירה ברמזור. המערכת אמנם שואלת אם המשחק הוא הנוסע, אבל כולנו יודעים לשקר “איני הנהג”, וגם אם הנוסע משחק, משחק מחשב מול עיניו של הנהג זו הסחת דעת מסוכנת. קשה להבין למה מישהו בטסלה חשב שזה רעיון טוב לאפשר הסחת דעת כזאת, כאילו מדובר במבחן חלוקת קשב של קורס טייס. במיוחד כאשר נהגי טסלה מחוייבים להשגיח על הנהג האוטומטי שלהם, ולאור העובדה שעד היום נרשמו באוטופיילוט 24 תאונות דרכים שבהן נהרגו 3 נהגים.

הסיפור התגלגל במעלה ההיררכיה התקשורתית, וב-7.12 הגיע לני”ט. בעקבות הפרסום שם, המינהל הפדרלי לבטיחות בכבישים המהירים (NHTSA, National Highway Traffic Safety Administration) הודיע שהוא בוחן את הנושא ודן בו עם טסלה. השבוע פתח ה-NHTSA בחקירה רשמית של פיצ’ר המשחק [PDF], ולמחרת הודיעה שטסלה מסרה שבכוונתה להחזיר את המצב לקדמותו ולנעול את המשחקים כשהאוטו בנסיעה.

מי נתן לך רשיון למגהפון?

בינתיים, בעדכון פיצ’רים של חגי סוף-תחילת השנה הנוצרית, החליטה טסלה להמשיך ולעצבן. פיצ’ר ה-Boombox של סוף 2020 הוסיף את האפשרות לנהגים להקליט את עצמם ולהשמיע את ההקלטות דרך הרמקולים החיצוניים, שלמה זה בכלל דבר שקיים במכונית. 

AmpliVox Powers ‘Modern Family’ from AmpliVox Sound Systems on Vimeo.

מי שתמיד חלם לא להסתפק בצופר אלא גם לצעוק על הנהגים, הרוכבים והולכי רגל סביבו יוכל מעתה להשתמש בפיצ’ר ה-Boombox המשודרג ולצעוק בזמן אמת.

טסלה S? יותר כמו טסלה 3, 2, 1, קאבום!

תומאס קטניאן הפיני, בעלים של מכונית טסלה, זעם על המחיר המופקע לטעמו של החלפת סוללה – 20 אלף אירו. כמחאה הוא החליט לדשבג את הדושבאגים, עטף את הטסלה ב-30 קילו דינמיט ופוצץ אותה בסיוע אנשי ערוץ היוטיוב פומיאטקט (Pommijätkät) – “פצצה” בפינית.

הפסקת פרסומות

מוזמנים לכנס ניהול משברי סייבר. ההרשמה בחינם

לסיכום השנה: חתול

עבדתי יותר מדי שנים בעיתונות ופיתחתי שינאה לסיכומי שנה – אלו שאני נדרשתי לעשות. אז את 2021 אני מסכם בקצרה.

בפברואר השנה, בעקבות יותר מדי חתולים שפלשו לדיוני-זום פרלמנטריים, הודיע יו”ר ועדת המסחר וסוגיות הצרכנות של בית הנבחרים של ניו המפשיר, ג’ון האנט (רפובליקני), על איסור נוכחות חיות בחדר בזמן השתתפות בדיונים. אניטה בורואוז (דמוקרטית), ששני חתוליה יושי וג’ק פלשו למספר ישיבות של הוועדה, הגיבה: “אני יכולה לנסות להשאיר את החתולים מחוץ למסך. להשאיר אותם מחוץ לחדר יהיה בלתי אפשרי. זה חלק מהחיים שאנו חיים כרגע, וחיות בית הן גם חלק מזה. עבורי באופן אישי, זה פשוט מרגיע שהחיות שלי יושבות לידי כך שאני יכולה ללטף אותן, וזה לא מסיח את דעתי בשום צורה”.

שבוע מאוחר יותר קרה הדבר הכי נפלא באינטרנט, שמשלב עבודה מהבית, זום, תקלות וחתולים: עורך דין הופיע לדיון-מרחוק מול שופט כשהזום שלו מוגדר על פילטר חתול, וטבע את המם הכובש “אני כאן בשידור חי, אני לא חתול“. 

אני לא חתול

שנה טובה למי שלמניינם!


אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל (sales@podcasti.co) או בטלפון (051-562-6638), או בקרו באתר לפרטים נוספים Podcasti.co


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודות: הדר בן יהודה🔧

לדף הבא →