משמרות הפוטושופ של איראן

פוסט של יותם הדר, מעצב גרפי עצמאי, בוגר בצלאל, חי ועובד בתל אביב [פורטפוליוטוויטר]

הטקסט הופיע במקור בפרויקט “20 שנה לתוכנת הפוטושופ” במוסף “גלריה” של עיתון “הארץ”, ומתפרסם כאן בגירסה מלאה

ב-9 ביולי 2008 פרסמה Sepah News, זרוע התקשורת של משמרות המהפכה האסלאמית, תמונה ובה מוצג נסיון שיגור טילים בערבות איראן. תוך מספר שעות חשפו מספר בלוגים כי התמונה עברה עריכה דיגיטלית, ונראה שאחד הטילים בה שוכפל. סוכנות הידיעות AFP, שמצאה את התמונה באתר של Sepah News והפיצה אותה ברחבי העולם, משכה את התמונה ממאגריה למחרת (והחליפה אותה בתמונה המקורית), וציינה שהתמונה “ככל הנראה נערכה דיגיטלית, והטיל הרביעי בה רוטש פנימה בכדי לכסות משגר שנכשל בשיגור הטיל”. אך בזכות/בגלל יעילות מערכות ההפצה, התמונה הספיקה להתפרסם בעמוד הראשון של עיתונים מרכזיים ברחבי העולם ובאתרי החדשות גדולים ביותר.

מהר מאוד החלו לצוץ בבלוגים, פורומים וטוקבקים ברחבי האינטרנט תמונות פרודיה הלועגות לכשלון השיגור. גם אותם דימויים אנונימיים אשר נוצרו בעקבות התקרית, עובדו ועוצבו בתוכנת פוטושופ, וחלקם אף לעגו לכישורי הפוטושופ האיראניים. הזמינות והקלות היחסית בעריכת תמונות, וטבעה הויראלי של האינטרנט, מאפשרת כמעט לכל אחד לערוך ולהפיץ כל דימוי, בין אם מדובר בתיכוניסט אמריקאי משועמם או בגורם בכיר בצבא איראן.

חיפוש פשוט בגוגל של המילים iran, missiles ו-photoshop מגלה עשרות ואריאציות משעשעות על הדימוי ה”מקורי”, חלקם מתכתבות עם תופעות רשת פופולריות (memes) כגון lolcats ו-motivational posters, ואחרות כבר הפכו לכאלה בעצמן.