“בכיכר העיר הזאת אפשר לבצע לינצ’ים” | הדיקטטורה של כיכר זאקרברג

בסוף פברואר נסגר פרופיל הפייסבוק של אורלי פלדהיים, ויומיים אחר כך נסגר זה של יגאל שתיים, אחרי בקשות מרובות שהשניים קיבלו מפייסבוק לאמת את זהותם. בעוד פלדהיים רחוקה מלהיות חיית פייסבוק, שתיים הוא פעיל שמאל קיצוני פעיל ביותר ברשת החברתית, שכבר נחסם בפייסבוק בעבר אחרי מריבות עם פעילי ימין. המשותף לשניים: ניהול דף הפייסבוק של יוזמת “מרק לוינסקי” להאכלת פליטים בגינת לוינסקי בתל אביב. “לא פרנואידי מצדי לחשוב שזה מכוון. במיוחד אחרי שיצאנו נגד גופים שלא מטפלים כראוי בפליטים”, אומר שתיים. זו רק השערה, כי הדיקטטורה הפייסבוקית לא נותנת לנחסם הזדמנות להתעמת עם המתלוננים, שהביאו לחסימתו בנימוק שקרי שהפרופיל שלו פיקטיבי.

בשנה שעברה הצליחו התנועה לאיכות שלטון, חברת מועצת עיריית תל אביב תמר זנדברג והביקורת הציבורית להביא לביטול הנוהג הפסול של עיריית תל אביב לדרוש תשלום ממארגני הפגנות בשטחים ציבוריים ולחייבם להוציא רשיון עסק. נשיאת בית המשפט העליון דאז דורית ביניש כינתה את דרישת התשלום “מוזרה”, והעירייה גיבשה נוהל חדש שמגביל את דרישת התשלום וביטלה את הצורך ברשיון עסק. הפגנה, הבינה העירייה, היא זכות יסוד במשטר דמוקרטי, והטלת מגבלות ביורוקרטיות וכספיות עליה עשויה להוות פגיעה בזכות הזאת.

כמו בעולם הפיזי, גם בפייסבוק כל אדם הוא אקטיביסט בפוטנציה, כמו הגולש שצילם חטיף פסק זמן בארה”ב זול מזה שבארץ והצית מחאת תג מחיר נגד שטראוס. אלא שבניגוד לכיכר רבין, כיכר זאקרברג כפופה לשליט יחיד ואין בה בג”צ. “אנחנו יודעים שכדי להסיר צריך לעצבן את האלגוריתם, אבל כדי לחזור אתה צריך לפנות לבני אדם”, אומר שתיים. “ברור לי שיש 800 מיליון משתמשים, ושאי אפשר על כל צבוטותי וקוטותי לערב את מר צוקרברג. אבל אם בכיכר העיר הזאת אפשר לבצע לינצ’ים, ואף פעם אף אחד לא משלם על זה, יש בעיה”.


התפרסם במקור בטור “השרת” במדור fi בגליון מרץ 2012 של מוסף פירמה של גלובס

תגובות

4 תגובות לפוסט ““בכיכר העיר הזאת אפשר לבצע לינצ’ים” | הדיקטטורה של כיכר זאקרברג”

 1. רותי on 13 במרץ, 2012 19:40

  הערה קטנה לגבי נקודה שאינה במרכז הפוסט – חבר המועצה העיקרי מאחורי ביטול הדרישה לתשלום עבור שימוש בכיכר העיר הוא יואב גולדרינג מעיר לכולנו, שפעל בנושא רבות יחד עם האגודה לזכויות האזרח – הן מתוך המועצה והן במישור המשפטי. חבל להעלים אותו כשכן נותנים קרדיט לחברי מועצה אחרים.

 2. רקסי on 13 במרץ, 2012 19:51

  יגאל שתיים היה רוצה להאמין שאנשים התלוננו על יוזמת מרק לוינסקי כי זה משרת את האג’נדה שלו אבל העניין הרבה יותר פשוט. אדון שתיים מאייר תמונות של צלבי קרס משולבות עם חיילי צהל וסמלים יהודיים אחרים. אני בעצמי הגשתי נגדו תלונה ואמשיך בדבקות בזה.

 3. יוני on 14 במרץ, 2012 14:17

  רותי צודקת. זה מאבק של עיר לכולנו. ולמעשה, אם אני זוכר נכון, זנדברג אפילו דיברה מעל דוכן מועצת העירייה והצדיקה את גביית התשלום על ההפגנות בכיכר רבין.

 4. ילדה, אסור לצלם פה • מתקפת הריפורטים של "כולנו נגד השמאל הקיצוני" • נמר הכסף, - חדר 404 | חדר 404 on 16 ביוני, 2012 19:31

  […] • מלחמת הריפורטים: פייסבוק מסירה תמונות ומשעה וסוגרת חשבונות שחברי קבוצת “כולנו נגד השמאל הקיצוני” מדווחים עליהם כבעייתיים בגלל דעותיהם, או בגלל שהם קראו לדווח על הקבוצה. המטרה הראשית, עמיר שיבי (גילוי נאות: אנחנו חברים), מגלה שהסירו לו תמונות, חשבונו מושעה ואז נסגר, וחוזר בעזרת בגולשים מקושרים בפייסבוק. שיבי הגיש תלונה במשטרה על המתקפה (שכללה הסרת תמונות של ילדיו) ועל ההודעות שכללו הטרדה ואיומים. איך יכולה רשת חברתית בת 900 מיליון חברים להבדיל בין דיווחים לגיטימיים לבין מתקפות מתואמות? והאם אנחנו צריכים להשאיר החלטות שנוגעות לחופש הביטוי בידי צוותים מצומצמים וכלים טכנולוגיים של חברה מסחרית? […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.