הבית החדש של מייסד פייסבוק, מארק זאקרברג

פוסט של ראיין טייט, ValleyWag

אחרי שפרסמנו תמונות של הבית הישן שלו – והוא עשה לאופרה סיור – מנכ”ל פייסבוק מארק זאקרברג עבר דירה לבית משובץ מצלמות אבטחה כמה בלוקים משם. עכשיו השכנים שלו מרכלים – והם שלחו לנו תמונות.

זאקרברג היה עסוק באחרונה בכיבוש העולם, אבל השינויים בסטטוס הנדל”ני שלו היו מוגבלים למדי. ביתו החדש נמצא באותה שכונה קטנה בפאלו אלטו, קולג’ טראס, שבה היה ביתו הישן בן ארבעת חדרי השינה, שהועמד להשכרה בחודש שעבר. בעוד ביתו הקודם של זאקרברג נמצא במרחק שבעה בלוקים בלבד, הבית החדש מקל על הנסיעה היומית לעבודה: הוא ממש במורד הרחוב מהמטה של פייסבוק, שלפי דיווחים זאקרברג מבלה בו 16 שעות ביום.

התזוזה בת 800 המטרים לא עברה בשקט. הבית החדש של מייסד פייסבוק היה לשיחת היום בשכונה בתקופת החגים. “כולם מודעים לכך שזאקרברג עבר לכאן”, אמר לנו אחד השכנים בקולג’ טראס.

ביתו החדש של זאקרברג, גם הוא בשכירות, גדול מעט מהקודם. יש לו חמישה חדרי שינה ושטחו כ-350 מ”ר, לפי רישומים באינטרנט, לעומת ארבעה חדרים וכ-220 מ”ר בבית הקודם. לא פחות משלוש צלחות לויין מותקנות על הגג. בחזית הבית תמצאו את מכונית האקורה השחורה של זאקרברג – שצילמנו בחניה של הבית הישן שלו ביולי אשתקד – חונה ליד המדרכה.

מצלמות האבטחה של הבית החדש הן אולי הסימן הברור ביותר לכך שעכשיו מתגורר בו המיליארדר הצעיר בעולם. המצלמות הותקנו לאחרונה, סיפר שכן אחר, במקביל להגעתו של זאקרברג. כשמדובר בהערכת שווי של 50 מיליארד דולר, המשקיעים של פייסבוק, שחלקם בקיאים היטב בטקטיקות עסקיות קשוחות, בלי ספק רוצים להבטיח את שלומו של המנכ”ל המייסד בן ה-26 שלהם.

יתרון נוסף של המקום החדש: הוא נשמר מחוץ לאור הזרקורים. הצלם שלנו היה הראשון לצלם תמונות של הבית הישן של זאקרברג ביולי האחרון, כשהפעלנו את אתוס הפרטיות של מנכ”ל פייסבוק על זאקרברג עצמו. ואז, בספטמבר, מלך הרשתות החברתיות הכניס את המצלמות של מנחת הטוק-שואו אופרה ווינפרי לסיור בנכס, במהלך שנראה כמו השלמה של זאקרברג עם מעמדו כסלבריטי.

מיותר לציין ששוב איתרנו את זאקרברג. ויש לנו תמונות שסיפק אחד משכניו.

המקום מאוד צנוע יחסית לסטנדרטים של בני אצולת ההייטק כמו סטיב ג’ובס וביל גייטס, שבתיהם היו מושאי אינספור כתבות חדשותיות ואפילו ערך בוויקיפדיה (אפילו לוח הכדורסל של זאקרברג זעיר). אבל שהאיש שמאפשר מיליוני מקרים של מציצנות זעירה בכל יום ודאי לא חשב שזה ימנע מהבית להגיע לכותרות.

______________________________
ראיין טייט הוא עורך בבלוג רכילות עמק הסיליקון וואליוואג, שם התפרסם הפוסט במקור ברשיון cc-by-nc. תרגום: עידו קינן

תם עידן הפרטיות של מנכ”ל פייסבוק, מארק זאקרברג

פוסט של ראיין טייט, ValleyWag

מארק זאקרברג הפך רגעים אינטימיים של זרים להון. אנחנו הפכנו את היוצרות, ארבנו מחוץ לביתו של מנכ”ל פייסבוק, עקבנו אחריו כשהוא יצא עם החברה שלו והחבר’ה וכשהוא הלך לשיעורי סינית. המיליארדר הצעיר ביותר של ארה”ב קיבל את טיפול הפפראצי.

עם כל הכוח והכסף בעמק הסיליקון, הדונים של הטכנולוגיה הצליחו להתחמק מהחיטוט שהעיתונות הצהובה עושה בחייהם של הסלבים של הוליווד ושל אילי ההון של ניו יורק. עד עכשיו.

הצלם ניק סטרן בילה סופשבוע ארוך במעקב אחר זאקרברג ברחבי עמק הסיליקון. הוא עקב אחריו במכונית ברחובות פאלו אלטו, רדף אחריו לאירוע של אוניברסיטת סטנפורד, תקתק צילומים של המנכ”ל הצעיר ליד בר וכיוון את עדשת המלצה שלו לאנשים שנכנסו ויצאו ממשכנו הצנוע בשכונת קולג’ טראס. סטרן חזר עם התמונות הללו של אחד מ-212 האנשים הכי עשירים בעולם מבלה עם החברים שלו, חברתו, אחותו ועמיתים לעבודה.

הדבר הכי מעניין בחייו של זאקרברג הוא כנראה כמה הם רגילים בשביל בן 26 כל כך מסודר כלכלית. מעטים בגיל הזה יימנעו מלמצוא דרכים נוצצות לבזבז הון שמוערך ב-4 מיליארד דולר, אפילו אם רובו על הנייר (זאקרברג אישר שמשך מזומן מסיבוב גיוס הון אחד לפחות בשנים האחרונות). עם זאת, כפי שהתמונות מראות, לא נראה שזאק הגדיל את ההוצאות שלו משמעותית לעומת הימים בהם תכנת את האבטיפוס הראשון של פייסבוק בחדרו במעונות של הרווארד.

אפשר עדיין לראות את זארקברג נועל כפכפים לכל מקום שהוא הולך, ולפעמים זוג נעלי ריצה לא מרשים. המכונית שלו לא תמשוך מבטים באוטוסטרדה של אזור המפרץ. הטעם שלו בברים עממי וסטודנטיאלי.

הבית של זאקרברג צנוע, אפילו משעמם, מלבד העובדה שהוא בשכונת קולג’ טראס שבפאלו אלטו, שנמצאת במיקום נוח, לא רחוק ממטה פייסבוק ומקמפוס אוניברסיטת סטנפורד. לא נראה שהוא אפילו קפץ למכבסה, בהתחשב בכך שהוא לובש חולצות טי אפורות דהויות כמעט זהות יום אחרי יום, אפילו כשזוגתו החיננית פריסיליה צ’אן החליפה שלל תלבושות מסוגננות.

אם אתם מרגישים שזה קצת גס להציץ כל כך מקרוב לחייו של זאקרברג, זכרו שמדובר במנהל שדחף בהדרגה את המידע הפרטי על מאות מיליוני משתמשי פייסבוק אל הספרה הציבורית. פייסבוק הפכה רשימות חברים של אנשים למידע פומבי; היא ביקשה מהם לפרסם את הלייקים ותחומי העניין שלהם או למחוק אותם כליל; היא הסירה את האפשרות להסתיר את תמונות הפרופיל שלהם; פייסבוק אפילו נתנה לכמה אתרים שותפים להשתמש במידע שבפרופילים מבלי לבקש רשות. והרשימה נמשכת.

כל אותו זמן נע זאקרברג בין להתריס לבין להיות נזוף. על כל שתי פיסות מידע אישי שהחברה שלו חמסה, הוא החזיר אחת, בספירה גסה. אבל בשורה התחתונה, פייסבוק קיבלה כמות חסרת תקדים של מידע על מספר חסר תקדים של אנשים.

יש תשתית פילוסופית בבסיס המהלכים הללו. נראה שזאקרברג מאמין ש”תם עידן הפרטיות”; אחרי גל של כרסום בפרטיות בפייסבוק הוא אמר ש”החלטנו שאלו יהיו הנורמות החברתיות עכשיו“.

בסך הכל, מנכ”ל פייסבוק לא נראה מוטרד מדי לגבי הפרטיות שלכם, או שלנו. באותו אופן, אנחנו לא היינו מוטרדים מדי מלעקוב אחריו במשך מספר ימים בוואלי, ומלשתף אתכם בחוויה. תיהנו.

______________________________
ראיין טייט הוא עורך בבלוג רכילות עמק הסיליקון וואליוואג, שם התפרסם הפוסט במקור ברשיון cc-by-nc. תרגום: עידו קינן