מסעדה לא קיימת הגיעה לראש הדירוג באתר המלצות התיירות טריפאדבייזור

ריסטורנטה סקאלטה קיבלה את הציון המרשים של חמש מתוך חמש נקודות ירוקות באתר ביקורות התיירוּת TripAdvisor, מה שהביא אותה לראש רשימת המסעדות המומלצות של האתר בעיירה האיטלקית מוניגה דל גרדה. תיירים שיגיעו לשם יתקשו למצוא מקום במסעדה. זה לא שהיא לא עמוסה בסועדים, היא פשוט לא קיימת.

ההונאה בוצעה בהשתתפות מספר בעלי מסעדות איטלקים והעיתון האיטלקי “איטליה אה טאבולה”, העוסק באוכל ותיירות, שמנהל קמפיין בשם #NoTripAdvisor נגד ביקורות מזוייפות בטריפאדבייזור, ובין השאר דורש שהאתר יאפשר כתיבת ביקורת על מסעדה רק למי שיציג קבלה שמוכיחה שאכל שם.

ריסטורנטה סקאלטה “נפתחה” בסוף אפריל, ומשתמש טריפאדבייזור מטעם הקושרים פרסם את הביקורת הפיקטיבית המהללת הראשונה. תשע הביקורות המהללות העוקבות פורסמו במשך חודש, בין 19.5 ל-20.6. לרוב המבקרים של המסעדה יש היסטוריה של 1-3 ביקורות בלבד, לשניים יש 7-8 ביקורות ורק למבקר האחרון יש היסטוריה מרשימה של 46 ביקורות בטריפאדבייזור.

ביקורות על ריסטורנטה סקאלטה באתר טריפאדבייזור

יומיים אחרי פרסום הביקורת החיובית האחרונה כבר עקפה סקאלטה (“סולם” באיטלקית, שם שנבחר כבדיחה על הטיפוס המהיר שלה במעלה הדירוג) את המסעדה המובילה עד אז במוניגה דל גרדה בטריפאדבייזור, L’Osteria H2O, שמחזיקה 300 ביקורות, 201 מהן עם דירוג מצוין – חמש נקודות ירוקות.

ריסטורנטה סקאלטה בראש המסעדות המומלצות במוניגה דל גרדה באתר טריפאדבייזור

טריפאדבייזור כשלה הן בשיטת הדירוג – מסעדה חדשה עם עשר ביקורות שכולן חמש נקודות ואפס ביקורות של פחות מכך תוך חודש בלבד לא הדליקה נורת אזהרה, והצליחה לטפס לראש הדירוג, כשהיא דוחקת מסעדה ותיקה עם מאות ביקורות ששליש מהן מצויינות – והן באי-בדיקת עצם קיומה של המסעדה. הם לא היו מתקשים לזהות שמשהו חשוד אם היו מתקשרים – הכתובת בפרופיל היתה רחוב שלא קיים בעיירה, והטלפון שייך לתחנת משטרה ישנה.

טריפאדבייזור גילתה שהמסעדה לא קיימת רק כשאיטליה אה טאבולה פרסם את הכתבה. האתר מחק את הביקורות מיד, ולאחר מספר שעות העלים גם את הפרופיל של המסעדה הלא-קיימת.

Octopus v. Squid. איור: Phineas Jones (cc-by-nc-nd)

טריפאדבייזור גם לא טרחו להגיב לאיטליה אה טאבולה, אבל מסרו תגובה לכלי תקשורת אחרים, ובהם האינדיפנדנט:

במקרה הזה, חקרנו והסרנו מהאתר את הרשומה ואת הביקורות שלא עמדו בכללים שלנו.

זה ניסוי די חסר משמעות ליצור רשומה מזוייפת או ביקורות מזוייפות רק כדי לנסות לתפוס אותנו, מאחר שזה מאוד שונה מההונאות שאנחנו רואים ותופסים על בסיס יומי. אנחנו יודעים שכאשר נוכלים מנסים למנפלץ את הדירוגים באתר שלנו, הם משאירים תבניות שאנחנו יכולים ומצליחים לאתר.

אנחנו עוקבים אחרי ביקורות מזה יותר מעשור, אז אנחנו יכולים לזהות מהי התנהגות נורמלית של מבקר ומה לא – וככה אנחנו תופסים הונאות.

אגב, בדצמבר 2014 קנסה רשות ההגבלים העסקיים האיטלקית את טריפאדבייזור ב-500 אלף אירו, בעקבות תלונות של איגוד המלונאים הלאומי Federalberghi ורשות הגנת צרכנים. רשות ההגבלים העסקיים נימקה את הקנס בכך שטריפאדבייזור לא הפעילה אמצעים למניעת ביקורות כוזבות, אולם המשיכה להציג את התוכן באתר כ”אותנטי ואמיתי”.

עורך scoop.co.il, שי גולדן, תוהה אם יש לו זכות קיום

[עדכון: שי גולדן וכתבי סקופ הצטרפו לדיון. אם כבר קראתם את הפוסט, קפצו ישר לתגבובים]

לפני שבוע וחצי שלח רכז הכתבים של אתר חדשות הגולשים “סקופ” (scoop.co.il) אימייל לכתביו, וביקש מהם ללכת לרחרח במסעדות מזון מהיר בתקווה להביא סיפורים באווירת החולדות בארומה של שומר מסך.

אבל רק שניים וחצי כתבים מתוך מאות הרשומים הביאו סיפור, וזה ביאס את העורך הראשי, שי גולדן, מספיק בשביל לשלוח אימייל המשך בו הוא תוהה אם לסקופ יש בכלל זכות קיום:

הדבר ממנו אתם חוששים יותר מכל, קורם עור וגידים, ולא מיוזמתי ולא באשמת המערכת: האתר הזה הופך לבלוגיה אחת גדולה. […] בשביל בלוגספירה אין צורך במערכת. בשביל בלוגספירה, נבנה לכם ממשק, תעלו בלוגים ואנחנו נלך הביתה ונעבוד כולנו במקומות אחרים – כי אין פה צורך בעורכים. […] רק לשלוח מאמרי דיעה…חברים, לא זו הסיבה ש”סקופ” הוקם לשמה ולא זו הסיבה שאנחנו יושבים פה מערכת של ארבעה אנשים. […] בסופו של יום, הסיפור והעתיד של האתר הזה בידיים שלכם. אם תהפכו אותו לזירת דיעות – הוא יתמוגג לאטו. אני לא יודע, יכול להיות שהפרה רוצה להניק הרבה יותר משהעגל רוצה לינוק.

הנה האימיילים המלאים של צור וגולדן.

להמשך קריאה