פרשת ענת קם | במדינה מתוקנת, אנשים נעלמים פתאום

פוסט של יהונתן זילבר, כותב הבלוג ציטוטסגורציטוט בהווה ועציר בטחוני לעתיד

ענת קם לא ביקשה להתגייס לצבא. קשה להאשים אותה בכך שבגיל 18 היא מצאה את עצמה חולקת לשכה עם הרבה מסמכים עסיסיים וסודיים ומעט מדי פיקוח. לעומת זאת, צה”ל לא ביקש מענת קם להעתיק כאלפיים מסמכים עסיסיים ולקחת אותם הביתה. באותה מידה לא סביר להניח שמישהו הציע לקם לתת את המסמכים האלו לכתב “הארץ” אורי בלאו. בעשותה כן, קם הכניסה את עצמה ביודעין לעולם הצללים של הריגול הבטחוני ותושביו המוזרים: סוכני חרש, מאסרי סתר, עונשים סודיים ונבזיים ודברים אחרים שעין השמש זוכה שלא לשזוף אותם. לעולם הריגול יש חוקים משלו. מצער שצעירה בת 23 צריכה לגלות על בשרה את החוקים האלו, ומצד שני, קשה להאמין שקם לא ראתה אף סרט מרגלים ולא ידעה מה מצפה בסוף הדרך שתחילתה בדיסקט הנדחף חרש לכונן במחשב של המפקד.

לאינטרנט יש נטיות פוליטיות משלו, והדבר נכון במיוחד לגבי הבלוגוספירה. לכן לא מפתיע שכשהמדינה נופלת במלוא כובד משקלה על אדם פרטי, ועוד עיתונאית צעירה שלחמה לכאורה למען חופש המידע, האינטרנט תהיה בעדה ונגד הממסד האפל (על השיקולים של העיתונות אפשר לקרוא כאן). מאז התפוצצה הפרשה בחו”ל התמלאו הבלוגים והרשתות החברתיות קריאות נלהבות בזכותה של חושפת הסודות הצעירה והלא בלתי מצודדת. ואיך אפשר שלא לצדד בענת קם: זה הרי כמו אגרוף בבטן, ההבנה הפתאומית הזאת שגם במדינה כמעט-כמעט חופשיה ודמוקרטית כמו זאת, אפשר לבוא למישהו הביתה באמצע הלילה ואחרי זה לא ישמעו ממנו חודשים, עד שהאינטרנט והפרסומים הזרים יגררו אותו בחזרה אל תוך האור. מה אם אני הבא בתור, אתה שואל את עצמך. טוב, כדי להיות הבא בתור, היית צריך להעתיק אלפיים מסמכים מסווגים בזמן השירות הצבאי שלך.

ומכאן שענת קם היא הגיבורה שלנו דה ז’ור. היא זוכה בתהילה הזאת כי תפסו אותה מעתיקה. כבר שיבחנו גיבורים על מעשים גדולים יותר.

יהונתן זילבר כתב על האח הגדול (תוכנית הבידור והיישום הגוגלי של הקונספט האורווליאני) בגליון ינואר 2010

עוד על פרשת ענת קם: סיקור מלא של פרשת ענת קם ב”העין השביעית”████ ██████תמונות של ענת קם לשימוש חופשיענת קם טרוריסטית

תגובות

6 תגובות לפוסט “פרשת ענת קם | במדינה מתוקנת, אנשים נעלמים פתאום”

 1. יוסי on 12 באפריל, 2010 08:28

  “מאז התפוצצה הפרשה התמלאו הבלוגים והרשתות החברתיות קריאות נלהבות בגנותה של חושפת הסודות הצעירה והלא בלתי מצודדת. ואיך אפשר שלא לצדד בענת קם”

  שמא אני לא יודע מה המשמעות האמיתית של המילה “בגנותה”?

 2. ג'וני on 12 באפריל, 2010 09:35

  איך זה קרה? תודה, יוסי. יתוקן.

 3. כמוני on 12 באפריל, 2010 12:14

  עכשיו קל לדבר כי הסיפור ברור. אבל כשהחוקרים ניגשו לעבודה הם לא ראו את התמונה הכוללת או את כוונותיה של קם. אולי יש לה אנשי קשר בחוץ שרק מחכים להפיץ את המסמכים האלה כשיגלו שהיא עצורה? אולי בעקבות הפרסום מישהו עלול לחטט ולמצוא עותקים של המסמכים באחד הגאג’טים של ענת קם, שאף אחד לא חשב לחפש בו?

  מעבר לכך, הפרסום של המקרה לפני מתן גזר הדין פוגע בקם. העונש שהיא תקבל יקבל תהודה ציבורית, ולכן לשופטים יש מוטיבציה לעשות ממנה שעיר לעזעזל.

 4. ר. on 12 באפריל, 2010 14:24

  מה קרה לזהלאזה?
  דומה כי הבלוג נפרץ וכעת הוא מפנה לאשפתות הרשת.

 5. איתמר קרביאן on 13 באפריל, 2010 17:35

  אתה אומר שאנשים צריכים לשלם על פשעים שעשו. אתה צודק. ענת קם משלמת (ואולי תשלם עוד הרבה) על פשעים שעשו אנשים אחרים.

 6. אוהד רוס on 7 באוקטובר, 2015 04:18

  אולי

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.