האם שאול מופז מחק את הסטטוס שבו הבטיח לא להיכנס לממשלה? ספוילר: לא

יש דיבור ששאול מופז מחק מהפייסבוק שלו את הסטטוס המדובר שבו הוא מתחייב לא להיכנס לממשלת בנימין נתניהו. הסטטוס התפרסם לפני חודשיים, ב-3 במרץ, ולשונו:

סטטוס של שאול מופז: "תקשיבו טוב: אני לא אכנס לממשלה של ביבי. לא היום. לא מחר ולא אחרי שאעמוד בראשות קדימה ב-28 במארס. זו ממשה רעה, כושלת ואטומה וקדימה בראשותי תחליף אותה בבחירות הבאות. מספיק ברור?"

אחרי פיאסקו טיהור אתר קדימה, היעלמות הסטטוס הזה מהטיימליין של מופז גרמה לאנשים לחשוב שהוא מחק אותו. הממשק והחיפוש של פייסבוק מקשים מאוד להבין מה באמת קרה שם, אבל העובדה היא שהוא לא מחק, רק הסיר מהטיימליין. בפועל זה משול למחיקה, אלא ש [עדכון 2:08] הסטטוס עדיין בטיימליין, אלא שחודש מרץ נכנס לארכיון וצריך לחפור כדי למצוא אותו. תודה למיה בן ארי על התיקון [\עדכון]. תגובות טריות לסטטוס הישן, הראשונה בהן של ynet, הציפו אותו מחדש.

הנה הסטטוס חי וקיים, עם 281 שיתופים, 129 לייקים ו-183 תגובות, 81 מהן מהיממה האחרונה. והנה צילומסך, למקרה שזה כן יימחק בעתיד הקרוב.

דווחו על ההונאה של שאול מופז

שאול מופז, דף פייסבוק לא הייתי נותן לך לנהל

כך מתנהל אתר האינטרנט הרשמי של המפלגה הגדולה בישראל. באופוזיציה מהירים ומדוייקים יותר. טור שלי בוואלה >>

האתר של “קדימה” נעלם, כנראה מבושה על כניסת שאול מופז לממשלה שהוא נשבע לא להיכנס אליה

כך נראה אתר “קדימה” ב-10:25 הבוקר, אחרי העיסקה הלילית לביטול הבחירות המוקדמות וכניסת שאול מופז ומפלגתו לממשלת בנימין נתניהו. עודד פריד מ”גיא אופק תקשורת” פרסם את הצילומסך בקבוצת PRGuru, ושעה אחר כך האתר כבר לא היה באוויר. [עדכון 17:40] האתר חזר לאחר מספר שלבי טיהור. פרטים נוספים כאן [\עדכון]

צחי אפרתי מצא את הטיוטה המקורית של הסטטוס שבו מופז מבטיח לא להיכנס לממשלת נתניהו:

יואב אברמוביץ’ ליקט בדאים ספרותיים מפורסמים:

זוכרים שאמרתי לכם שתמהוני מסתובב בפייסבוק וטוען שהוא ראש הממשלה? הנה תזכורת.

ראש הממשלה עוקף את פעילות דפי הפייסבוק של אייל גולן והאח הגדול. בוראט מתקשר לברך בשם קזחסטאן

הליכוד הוציא קומוניקט לרגל הגעת דף הפייסבוק הפוליטי של בנימין נתניהו ל-200 אלף לייקים (להבדיל מהדף הממלכתי, שיש לו כ-21 אלף לייקים).

בהודעה נכתב בין השאר [הערות שלי בסוגריים מרובעים]:

הדף הוא כלי שמקשר בין העם לבין המנהיג [המנהיג? מנהיגנו האהוב?], כאשר מלבד ההצהרות המדיניות, רה”מ מפרסם בדף שלו תמונות מחיי היום יום ונותן מבט על חייו שאינו גלוי לציבור ואינו מסוקר על ידי כלי התקשורת [אהמ אהמ, “ישראל היום”], זהו הערך המוסף של הדף.

הסטטוס הכי חזק שהיה עד עכשיו: הסטטוס על יום ההולדת של בן ציון נתניהו.

[…]

כל סטטוס של נתניהו זוכה לאלפי לייקים ותגובות, ומאות שיתופים, בזמן שכל הפוליטיקאים מדדים הרחק מאחור עם ממוצע נמוך מאוד שאינו מתקרב למאות לייקים [כמו כן, למדינות אחרות יש אשלגן נחות]. בנוסף כל סטטוס מתורגם לאנגלית כתוצאה מהחשיבה וההבנה שהרשתות החברתיות הן כלי ראשון במעלה במערך ההסברה של מדינת ישראל [אנחנו יכולים לעשות כל מה שבא לנו – הכל! – והתדמית שלנו לא תיפגע, כל עוד אנחנו זוכרים לפרסם אחרי כן סטטוס באנגלית על יום ההולדת של בן ציון נתניהו].

הדף של נתניהו מוביל מבין הפוליטיקאים בדירוג המשפיענים החודשי שאותו עושה חברת Spythenet [מתודולוגיה זה לחלשים], כאשר נכון לדירוג חודש מרץ, הדף מדורג במקום השני בפער קטן ביותר לעומת המקום הראשון. נתניהו עוקף בפעילות בפייסבוק דפים של כוכבים גדולים ומותגים גדולים דוגמת אייל גולן, האח הגדול וכו’ [מה שמעיד שהוא לא נתפס כפוליטיקאי או מנהיג, אלא ככוכב תקשורת לכל דבר]. הוא נתפס ככוכב תקשורת לכל דבר [הולי שיט, אתם אשכרה כתבתם את זה בהודעה לעיתונות?]

הקומוניקט המלא:

להורדה (DOC, 1.97MB)

עוד בנושא:
מם ביבי מחפש חברים
“ביבי הגיב בדף של צה”ל, הבאתי לו באן על התבטאות פוליטית”

לוחם הניו מדיה נגד ראש הממשלה: “ביבי הגיב בדף של צה”ל, הבאתי לו באן על התבטאות פוליטית”

בכנס הרצליה לפני שנה סיפר דובר צה”ל דאז, אבי בניהו, שראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לתקצב הכשרת “לוחמי ניו מדיה” בדו”צ. ספק אם נתניהו דמיין ששנה לאחר מכן, אחד מאותם לוחמי מקלדת ימחק תגובה שלו בפייסבוק.

נתניהו מחזיק מספר דפי פייסבוק, שלושה מהם דפים ממלכתיים של ראש הממשלה בעברית, אנגלית וערבית שמנוהלים על ידי אנשי לשכתו, ואחד פוליטי, “Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו“, שמנוהל על ידי דוברות תנועת הליכוד. לפני שבועיים דיווחתי על הדף הפוליטי, שקודם באמצעות קמפיין פייסבוק שעשה שימוש בפרטים אישיים של משתמשי הרשת החברתית, כמו ברכות לאנשים שחגגו יום הולדת או התארסו, ופניה ישירה לפי תחומי עניין ועיסוק. מאז פתיחת הקמפיין עלה מספר החברים בדף מ-160 אלף לכ-180 אלף.

אנשיו של נתניהו לא הסתפקו בכך, וניסו לגייס גולשים דרך הדף הרשמי של צה”ל, שעלה לפני כארבעה שבועות וכבר צבר כ-93 אלף חברים. אחד ממנהלי הדף, חייל במדור הניו מדיה בדובר צה”ל, דיווח על כך בתחילת החודש בפרופיל האישי שלו: “היום ביבי הגיב בדף של צה”ל והזמין אנשים להצטרף ולעשות לו לייק”. החייל דיווח שהגיב בחומרה: “הבאתי לו באן על התבטאות פוליטית בעמוד”. כלומר, חסימה שמוחקת את כל התגובות של נתניהו בדף דו”צ ומונעת ממנו להגיב בעתיד. עם זאת, ביחידה הבהירו לנו שנתניהו לא נחסם, ורק הטוקבק שנשלח בשמו נמחק.

מנהלי הדף הממלכתי של ראש הממשלה ספגו ביקורת בחודש שעבר, כשלא מיהרו למחוק תגובות גזעניות לסטטוס ממלכתי של הבעת צער על מותם של ילדים פלסטינים בתאונת דרכים. לדף אין תקנון התנהגות שמבהיר מה מותר ומה אסור. בניגוד אליו, בדף של צה”ל נכתב כי “בעמוד זה לא יופיעו קללות והתבטאויות בלתי הולמות”, מדיניות רחבה דיה לכלול גם ספאם פוליטי.

מדובר צה”ל נמסר: “מדובר בבעיית משמעת, הנושא מתוחקר ויטופל בהתאם. ובכל מקרה, בצה”ל גאים על הצטרפותו של ראש הממשלה לעמוד הפייסבוק הרשמי של הצבא”. מהליכוד נמסר בתגובה: “אנו מחבקים את צה”ל ומחזקים את חיילי צה”ל בכל מקום בו הם נמצאים כדי להגן על בטחונם של אזרחי ישראל”.


התפרסם במקור במוסף הארץ, 16.3.2012. איור “ביבי מאויר”: רחלי רוטנר.