וויקיליקס: לכבות את השמש

האנלוגיה האנלוגית המקובלת להמחשת נפח אחסון דיגיטלי היא ספרים וספריות – כמה מהם נכנסים בתוך כרטיס זכרון, כונן קשיח או דיסק און קי. נגנים נמדדים בשירים: על האייפוד הכי גדול, 160 גיגהבייט, אפשר להושיב כ-40 אלף מהם. בראדלי מאנינג, אמריקאי בן 23, שייך לדור של אנשים שמחזיקים בכיס יותר אלבומים ממה שההורים שלהם החזיקו בידיים כל החיים; הכמויות מעידות שלפחות חלקם הגיעו מהורדות פיראטיות.

טר”ש מאנינג, אנליסט מודיעין שהצבא האמריקאי הציב בעיראק, עשה לממשל האמריקאי את מה שהדור שלו עשה לתעשיית המוזיקה: הוא גנב רבע מיליון מברקים דיפלומטיים מסווגים ושני סרטונים שתיעדו הריגת אזרחים ושלח אותם לאתר שיתוף הסודות וויקיליקס, שכל העולם יוכל לראות ולהוריד.

“הייתי נכנס עם מוזיקה על דיסק לצריבה רב-פעמית שכתוב עליו משהו כמו ‘ליידי גאגא’, מוחק את המוזיקה ואז מעלה עליו קובץ מכווץ מחולק. אף אחד לא חשד בכלום, ורוב הסיכויים שהם לעולם לא יחשדו”, התוודה בצ’ט עם ההאקר אדריאן ליימו, שהסגיר אותו לשלטונות. הסרטונים פורסמו בוויקיליקס, מאנינג נעצר בסוף מאי והוא ממתין למשפט. באמריקה לא חסרים נבחרי ציבור שקוראים להוציאו להורג באשמת בגידה.

רבים היו רוצים לראות גם את ג’וליאן אסאנג’, עיתונאי והאקר לשעבר וכיום הפנים המפוקפקות של וויקיליקס, נטען בכמה מאות וולטים בכסא חשמלי או נהנה מהשפעתה המרגיעה של זריקת רעל משולשת. הוא נוקט בשתי שיטות אבטחה: האחת, חיים במחתרת ומעבר תכוף ממקום מסתור אחד לאחר, כשהוא מדיר רגליו ממדינות שעלולות לעוצרו או להסגירו; השנייה, קובץ מוצפן שהועלה לוויקיליקס והופץ באינטרנט, ושאיש מלבד אסאנג’ וכנופייתו לא יודע מה יש בו; הסיסמה לפתיחתו תשוחרר לרשת אם יאונה לאסאנג’ כל רע.

אבל אסאנג’ ומאנינג, ואחרים שצצו ויצוצו תחתם, הם לא הבעיה. הבעיה היא שהעולם עבר מהפכה: אנחנו נגררים בשמחה אחרי הטכנולוגיה לחיים בלי פרטיות, בלי סודות ובלי זכויות יוצרים. כל מה שאפשר לעשות לו דיגיטציה, מצילום ועד מיקומו של אדם ברגע נתון, אפשר להעלות לרשת. כל מה שאפשר להעלות לרשת עלול לעלות לשם. וכל מה שיעלה לשם יפורסם, יופץ, ישוכפל ויהפוך לבן-אלמוות. המאבק המדובר של האמריקאים נגד סורקי העירום בשדות התעופה אולי נראה כמו התקוממות עממית נגד עולם שבו כל אחד הוא האח הגדול, אבל יכול מאוד להיות שהיא בסך הכל נשיכת הברבור של העולם הישן.

נורת החשמל היא השוטר היעיל ביותר?

בסוף השבוע שעבר סגרו הרשויות האמריקאיות כמה עשרות אתרים בנימוק של הפרת זכויות יוצרים, הן בעולם הפיזי של טובין מזוייפים כמו תיקי יד ושעונים, והן בעולם הדיגיטלי של קבצי מוזיקה פיראטיים. האתרים עוטרו בעמוד בגרפיקה כעורה וצעקנית עם הכיתוב Seized (עוקל), סמלי הרשויות המעורבות והודעה שהדומיין עוקל על ידי סוכנות המכס וההגירה של המשרד להגנת המולדת לפי צו של בית משפט מחוזי. אומת האינטרנט התעצבנה, אבל לא הפסיקה לרגע לחרוש על הביטורנט.

הדומיין של וויקיליקס כנראה קשה יותר לעיקול. על כן, כשנודע שאתר ההדלפות מתכוון לפרסם את המסמכים בתחילת השבוע, גרמה מתקפה עלומה להפלתו הזמנית. אסאנג’ ודאי חייך לעצמו במקום מושבו אי שם באי שם: מאות אלפי המסמכים כבר הופצו לכלי התקשורת שנבחרו ללוות את החשיפה, והפלת האתר רק תרמה לחשיפה המפלצתית ממילא שהסיפור קיבל בתקשורת הגלובלית.

“הפומביות מומלצת בצדק כתרופה למחלות החברה והתעשיה, אור השמש נחשב לטוב שבחומרי החיטוי ונורת החשמל היא השוטר היעיל ביותר”, טען השופט האמריקאי לואיס ברנדייס בציטטה מרוטה מרוב שימוש. יכול להיות שאור השמש לא טוב לעולמות הדיפלומטיה והמלחמה. אבל קשה להאמין שהתשובה לבעיית וויקיליקס היא לנסות לכבות את השמש.

_________________________
הטור מתפרסם היום ב"מוסף הארץ". תודה לאורי תובל על השיחה שהולידה את הטקסט הזה

עוד על חשיפת מידע ברשת:
חבורת סוד מודלף בהחלט
לחשוף את א' מפרשת בר-לב: אל"ף בי"ת של אתיקה אינטרנטית
המשפחה של ראש המוסד הבריטי עושה בושות בפייסבוק
המשטרה חוסמת אתרי הימורים, ספקי האינטרנט מתגלים כרכיכות
אתר חושף פרטים על בכירי קציני צה”ל; פייסבוק מונע פרסום כתובתו

תגובות

5 תגובות לפוסט “וויקיליקס: לכבות את השמש”

 1. אהןד on 3 בדצמבר, 2010 18:48

  אור השמש הזה בהחלט ראוי. ממש עצוב שבפרשת ענת קם, שחשפה אי ציות לחוקים ולבית משפט של המדינה, אנשים העדיפו להאשים אותה בבגידה מאשר את האנשים שעברו על חוקי המדינה בה כולנו חיים. מראה איזה סדר עדיפויות דפוק פיתחנו לנו כאן. איידס מדיני.

 2. שחר שמש on 4 בדצמבר, 2010 07:59

  יש הבדל בין הזכות של אזרחים לפרטיות, ומה שיותר חשוב, לשליטה על המרחק שהמידע עובר ללא שליטתם, לבין ה”זכות” של גופים גדולים לפרטיות. השניה צריכה למות. הראשונה צריכה פתרון, או שמי שימות זה הדמוקרטיה עצמה.

  שחר

 3. צפריר כהן on 5 בדצמבר, 2010 11:09

  דווקא ויקיליקס אינה סתם “מקום אנונימי באינטרנט”. ההדלפות ששם הן פעולות מאורגנות ומסודרות. ונגד מי שעובד בצורה מאורגנת, אפשר לפעול.

  (להשוואה: די קשה לאתר כל מיני תאי טרור חבויים. אבל בהחלט אפשר לפעול נגד מקורות המימון שלהם)

  שחר: אני מבין שאתה נגד http://lists.debian.org/debian-private/ ושאר רשימות תפוצה פרטיות. אם לא, אנא הסבר מה בדיוק צריך למות.

 4. אנונימוס בעד וויקיליקס : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 15 בדצמבר, 2010 15:41

  […] וויקיליקס: • וויקיליקס חושף: גם דיפלומטים הם בני אדם • מנסים לכבות את השמש • וויקיליקס מייצרת מפולת שלגים של מידע זולג • קומיקס: […]

 5. ענת קם, ג’וליאן אסאנג’ ורופרט מרדוק: אנשי השנה של האינטרנט 2010 : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 2 במרץ, 2011 15:49

  […] השנה נעצר טר”ש בראדלי מאנינג, אנליסט מודיעין של הצבא האמריקאי בעיראק, בחשד שהעביר […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.