זכרון צילומי: המאבק בשוטרים, חיילים ומאבטחים שמוחקים תמונות ואוסרים לצלם

בשבועות האחרונים הופצו בפייסבוק תמונות של פסולת שהשאיר אחריו זוג אחרי הצעת נישואים ביער, אדם שמישהי מאשימה שהטריד אותה מינית ברחוב והמון תיעודי מצלמות אבטחה של גניבות. אפשר לראות זאת כהעצמה אזרחית שמובילה לפרו-אקטיבית חיובית, או כלקיחת החוק לידיים בגלל ייאוש מאוזלת היד של רשויות החוק.

התופעה לא דילגה על רשויות החוק עצמן: אקטיביסטים ואזרחים מהשורה מפקחים על שוטרים וחיילים באמצעות מצלמות וטלפונים סלולריים, כאמצעי הרתעה בזמן אמת, ככלי תיעוד לשימוש התקשורת הממוסדת והעצמאית, ובמקרה הצורך גם לראיות בבית המשפט. גם הצבא והמשטרה מצלמים את האירועים מאותן סיבות בדיוק.

בשטח מתפתחת ריאקציה לתיעוד האזרחי. למשל: חיילי גולני בחברון איימו לשבור מצלמה של ילד פלסטיני שצילם אותם מתעמתים עם בני משפחתו (ותועדו למרבה האירוניה במצלמת אבטחה); פעילי שמאל טענו שחיילים בחברון מחקו כרטיסי זכרון שבהם תיעדו את האלימות בעיר; פעילי ימין טענו שחיילים מנעו תיעוד של מעצר חשודים במעורבות בפריצה לחטמ”ר אפרים; שוטר שעצר באלימות שוהה בלתי חוקי עיכב לחקירה את כתב וואלה ג’וש בריינר, שתיעד את המעצר בסלולרי; מאבטחים בתחנה המרכזית בירושלים דרשו מסטודנטים לאמנות, בלי שום סמכות חוקית, למחוק סרטון שצילמו מחוץ לתחנה לפרויקט לימודי.

הדרגים הפיקודיים צריכים להבהיר לכוחות בשטח את החוקים ואת גבולות הכוח. כאנשים ריאליסטיים, כנראה שניאלץ להסתמך פחות על זכויות אזרח ויותר על יכולות טכנולוגיות: כשמצלמים בסמארטפון אפשר להעלות את הצילומים מיד לרשתות חברתיות; שירותי גיבוי מאפשרים שכפול של התמונות לענן בזמן אמת; כרטיס זכרון בשם EyeFi משדר תמונות על גבי רשת אלחוטית מיד אחרי שצולמו במצלמה דיגיטלית; ומטלפון סלולרי אפשר לשדר לשדר וידאו חי לאינטרנט באתרים כמו USTREAM.tv. תגידו צ’יז.


התפרסם במקור בטור “השרת” במדור fi בגליון פברואר 2012 של מוסף פירמה של גלובס

תגובות

4 תגובות לפוסט “זכרון צילומי: המאבק בשוטרים, חיילים ומאבטחים שמוחקים תמונות ואוסרים לצלם”

 1. טל גלילי on 20 בפברואר, 2012 13:27

  מעניין.

 2. aXe on 20 בפברואר, 2012 14:10

  למי יש את הסמכות החוקית להורות לאדם למחוק תוכן של מצלמה? האם זה ברמת בית משפט או שגם קצין משטרה מדרגה מסויימת?

 3. שרית מיכאלי, בצלם on 20 בפברואר, 2012 14:27

  פוסט חשוב. גם אנחנו בבצלם ומתנדבינו הפלסטינים נאלצים להתמודד עם הגבלות שונות על צילום שמטילים חיילים בשטח. הפרעה לצילום, איומים, החרמת מצלמות וקלטות, עיכוב ומעצר של צלמים הם פעולות שגורות ולאחרונה מתגבר הטרנד של חיוב צלמים פלסטינים למחוק כרטיסי זיכרון. הגשנו מספר תלונות על אירועים כאלה לרשויות בחודשים האחרונים.
  מבחינת המצב החוקי (תיאורתית כמובן), אין מניעה לצלם פעילות של הצבא בשטחים, במגבלות מסוימות. לדוגמא, אסור לצלם מתקן בטחוני, אסור להפריע לפעולת החיילים, אבל מותר לצלם כמעט כל פעילות, ואנחנו עובדים הרבה עם הצבא כדי לדרוש שהכללים האלה יובהרו לחיילים בשטח.

 4. מצלמה על כל שוטר // לקחים מהפשיטה הכושלת של המשטרה על האלבי // עידו קינן | חדר 404 on 10 בספטמבר, 2013 21:22

  […] ואזרחים מהשורה יודעים שצילומים שמופצים ברשת הם כלי נשק רב עוצמה. גם המשטרה יודעת זאת. ובכל זאת, אנשי אלבי שלטו לגמרי […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.