בית המשפט: למשטרה אין סמכות לחסום אתרים

צו משטרתי שהורה לספקי אינטרנט לחסום גישה לאתרי הימורים בוטל היום על ידי בית המשפט לעניינים מנהליים בזכות עתירה שהגיש איגוד האינטרנט הישראלי (עת”מ 45606-10-10). בית המשפט דחה את טענת המשטרה כאילו סעיף 229 לחוק העונשין, המתיר למפקד מחוז להורות על סגירת מקום משחקים אסורים, עריכת הגרלות או הימורים, מתיר גם להורות על סגירה של אתר הימורים, וקבע: “בלקיחת סמכות כזו חרגה המשטרה מכללי מינהל תקין”. עו”ד חיים רביה ממשרד פרל כהן צדק לצר, שייצג את האיגוד יחד עם עו”דים דן אור-חוף ויוסי מרקוביץ ממשרדו, מפרסם באתרו את עיקרי ההחלטה התקדימית.

מקרב נמעני הצו, ספקי האינטרנט, רק שניים אמרו שיפעלו נגדו – מאורנג’ מסרו כי החברה “תבחן את הנושא על השלכותיו” וב-012 כתבו למשטרה שהצו הוצא בחוסר סמכות (טענה שהמשטרה דחתה)* והודיעו כי החברה “תעתור […] לבית המשפט לצורך בחינת ההוראה” – אולם לא עשו זאת. הספקים בכללותם לא רק שהפקירו את הגולשים וצייתו לצו המשטרתי המפוקפק בלי לערער על תקפותו, אלא הגדילו לעשות והגדילו ראש ביישום החסימה, במקום להסתפק במינימום ההכרחי. (ואם הספקים לא פעלו נגד הצו המפוקפק של המשטרה, קל וחומר שהם לא נאבקו נגד צווי מניעה של בית המשפט לחסימת אתרי הורדות סדרות, סרטים ומוזיקה).

לאור התנערות הספקים, איגוד האינטרנט ראוי לשבח על כך שלקח על עצמו את המשימה. בית המשפט פסק כי המשטרה תשלם לאיגוד 20 אלף שקל הוצאות משפט.


הצו המשטרתי:

העתירה נגד הצו:

להורדה (PDF, 553KB)

פסק הדין שמבטל את הצו:

להורדה (PDF, 1.35MB)

* [עדכון 3.4.2012] במקור לא נכתב כאן כי 012 סמייל כתבה למשטרה מכתב שבו טענה שהצו הוצא בחוסר סמכות. משנודע לי הדבר הוספתי זאת.

תגובות

9 תגובות לפוסט “בית המשפט: למשטרה אין סמכות לחסום אתרים”

 1. חיליק on 2 באפריל, 2012 21:03

  אז שעכשיו איגוד האינטרנט יילחם גם בזיר”ה ובשרירותיות המונהגת פה בחסימת אתרים בעלי תוכן שמופץ גם על ידי גופי מדיה דורסניים במשק.

 2. עידו קינן on 2 באפריל, 2012 21:08

  במקרה של אתרי ההימורים היה צו משטרתי מופרך שאין לו ביסוס משפטי. אתרי ההורדות זה צווי מניעה של בית משפט בתביעות שמתנהלות כרגע. ובאופן כללי, איגוד האינטרנט לא צריך לממן (מכספי החברים ורושמי הדומיינים) את המאבקים הללו, שהספקים אמורים היו לנהל ולממן.

 3. Yossi Bitton on 2 באפריל, 2012 21:11

  לא נכון עידו,
  צווי המניעה אינם צווים גורפים שמוצאים לכל דבר שזז. הצו צריך להיות מוצא לגופו של אתר.

 4. רמי on 2 באפריל, 2012 21:12

  פסיקה מקיפה ואינטליגנטית שמבוססת לשם שינוי על הבנה מעמיה של האינטרנט והדילמות שהרשת מעוררת. יש שופטים בישראל.

 5. תומר on 3 באפריל, 2012 01:22

  כל הכבוד לאיגוד האינטרנט שמייצג את האינטרסים של כולנו ומעודד אינטרנט חופשי.

 6. חיליק on 3 באפריל, 2012 01:49

  כפי שזה נראה עד עכשיו לספקיות אין שום רצון להלחם כנגד חסימת אתרים בידי המשטרה ו/או בית המשפט. הם מעדיפים להמנע מעימותים מיותרים על פני שירות הלקוחות שבדרך כלל לא מודעים בכלל לתרומה שלהם בקלות החסימה של האתרים האלה.
  אני לא יודע אם זה תפקידו של איגוד האינטרנט, אבל נראה לי שעיקרון ניטרליות הרשת יכול להיות מנוטר אך ורק על ידי ארגון/עמותה מהסוג של האיגוד, ולא על ידי ספקי אינטרנט בעלי אינטרסים מסחריים גרידא.

 7. בית המשפט קבע כי למשטרה אין סמכות להוציא צווים לחסימת אתרים | אלעד בבלוגלי on 3 באפריל, 2012 09:12

  […] בית המשפט: למשטרה אין סמכות לחסום אתרים – עידו קינן […]

 8. משטרה, עצרי! את לא יכולה לסגור אתרי אינטרנט גם אם נורא מתחשק לך | חדר 404 on 26 באפריל, 2012 21:34

  […] שנתיים לאחר מכן פסקה סגנית נשיא בית המשפט המחוזי תל-אביב, השופטת מיכל […]

 9. חדשות שיווק באינטרנט וקידום אתרים מהרשת (7.4.12) | AskPavel on 7 באפריל, 2013 17:13

  […] "בית המשפט: למשטרה אין סמכות לחסום אתרים" (חדר 404) […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.