העיתונאים של אובמה

אחרי חצי שנה שבה נשיא ארה”ב ברק אובמה לא קיים מסיבת עיתונאים, הוא בחר להעניק בתחילת פברואר ראיון בלעדי בן 36 דקות לסטיב גרוב, שראיין אותו גם כשעוד היה מועמד לנשיאות. גם מישל אוסטין ברוקס סיקרה את הבחירות לנשיאות, וכיום מסקרת את פעילות הנשיא בבלוג Obama Today, ואת דרך החיים הדמוקרטית האמריקאית בבלוג By The People. היא מתגאה בכך ש”אם הנשיא יוצא לסיור בחו”ל, הרבה פעמים אנחנו נהיה הראשונים שמשיגים ציטוט ממנו”.

אוסטין ברוקס אינה עיתונאית, היא עובדת מדינה שכותבת באתר America.gov של מחלקת המדינה האמריקאית, במסגרת משרד הקהילות החברות של לשכת תוכניות המידע הבינלאומיות (IIP). מטרת ה-IIP היא “לערב קהלים בינלאומיים בסוגיות של מדיניות חוץ, חברה וערכים כדי לסייע ליצור סביבה עם פתיחות לאינטרסים הלאומיים של ארה”ב”. במילים יותר פשוטות: משרד הסברה. גם סטיב גרוב אינו עיתונאי: הוא מנהל החדשות והפוליטיקה של יוטיוב, אתר שיתוף הסרטונים של גוגל. הוא אפילו לא חיבר את השאלות בעצמו – גולשי יוטיוב העלו אותן לאתר, דירגו אותן, וגרוב השתמש באלה שדורגו הכי גבוה.

הנשיא הראשון של האינטרנט עוקף את התקשורת המתווכת ומדבר ישירות אל אומת האינטרנט. מסקנה ברוח זו עלתה גם מכתבה מקיפה שפרסם קן אולטה ב”ניו יורקר” על יחסיו הבעייתיים של אובמה עם התקשורת ($). עיתונאי שסיקר את הבחירות ב-2008 סיפר שם על תחזית לעגנית שהשמיע מנהל התקשורת של הבית הלבן, דן פייפר. עיתונאי וושינגטון, חזה פייפר, יהפכו למיותרים כשהנשיא ימסור את ההודעות שלו ישירות באתרים כמו יוטיוב.

הדרכים בהן הממשל האמריקאי משתמש ב”סושיאל מדיה” (מדיה חברתית – פלטפורמות תקשורת חברתיות-קהילתיות כמו פייסבוק, יוטיוב וטוויטר) היו נושא הביקור שלנו, קבוצה של כשלושים עיתונאים זרים, בוושינגטון הבירה ובקליפורניה בחודש פברואר במסגרת משלחת שיזם משרד העיתונות הזרה של מחלקת המדינה.

הכתבה המלאה באתר “העין השביעית” >>

• עוד בנושא: יונייטד סטייטס אוב ניו מדיה

הנשיא פרס ביוטיוב: כל הזכויות שלי

פוסט של שחר גולן


אתמול השיק הנשיא שמעון פרס ערוץ משלו ביוטיוב. היוזמה הברוכה מביאה הוכחה נוספת לכך שישראל תקועה בניינטיז:

us-prez-vs-il-prez2

לשכתו של הנשיא נקטה את היוזמה לתייג כל אחד מקטעי הוידאו כ”כל הזכויות שמורות“. מבחינת החוק, המשמעות היא שניתן אולי לצפות בקטעי הווידאו, אבל לא להציגם בבית-הספר ובטח שלא לדגום אותם או לערוך אותם מחדש.

גם לנשיא האמריקאי ברק אובמה יש ערוץ ביוטיוב, אבל הוא מתויג כ”נחלת הכלל“. המשמעות היא שניתן להשתמש בתוכן בכל צורה שהיא: לצפות בו, להקרין אותו, להטמיע אותו באתרים, למקסס אותו, כל דבר העולה על הדעת וללא צורך בבקשת רשות או מתן קרדיט למקור.

בחירת רשיון ליצירה אינה מוגבלת ל”כל הזכויות שמורות” ו”נחלת הכלל”. יוזמת “קריאטיב קומנס” מאפשרת לכל אחד לבחור את הרשיון המתאים ליצירתם בדיוק, לאפשר שימושים מסוימים ביצירה ולאסור שימושים אחרים. לצערי, בעת שהנשיא מעבר לים מגלה פתיחות של המאה ה-21 בכל מה שנוגע לשיתופיות, זה אינו המצב פה אצלנו, גם לא אצל האזרח מספר אחת.

___________________
היה זה פוסט של שחר גולן, אמן דיגיטלי ומנהל בלוג באנגלית על תרבות מודרנית, frgdr.com, שם פורסם הפוסט במקור

• מן הארכיב: גם בנימין נתניהו העתיק מאובמה